Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2009, 20:46:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
De ce binele se rasplateste adeseori cu rau?
De ce adeseori ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane?
De ce adeseori atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau?
De ce adeseori trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?
De ce adeseori binele se uita iar raul dainuieste in sufletele oamenilor?
Exisă oare om care să nu-și fi pus macar odată în viață aceste întrebari?
O vorba de-a noastră spune "drumnul spre iad este presărat cu bune intenții" și sunt multe proverbe populare care exprimă acest adevar.
Un factor destabilizator în relațiile dintre oameni este INVIDIA.
"De ce acesta poate să facă asta? De ce el are și eu nu? Aha,las-l sa facă că are de unde..Cine știe cu ce intenție face aceasta? ...etc."
Raul din om este o manifestare a egoismului.
Dacă privim aceste întrebari de pe poziția crestinului, a face bine este uzurparea planului celui rau căci acesta, știind cât de mare este înaintea lui Dumnezeu iubirea pentru aproapele și milostenia imediat cum se lucrează fapta buna ,acesta intervine pentru a o anula prin diferite metode.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2009, 20:58:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Am sentimentul ca,desi vorbim aparent pe acelasi subiect,s-a deviat destul de mult de la esenta lui si anume: nu vad rostul de a ne incarca negativ in permanenta,cu atat mai mult cu cat sunt cazuri in care nu putem interveni,pentru ca asta dauneaza destul de mult starii psihice si sufletesti.
V-ati pus intrebarea de ce acum,mai mult ca oricand,depresiile,anxietatile,bolile psihice,sinuciderile s-au inmultit alarmant?
Asta nu se numeste egoism sau indiferenta,ci a ramane sanatos si echilibrat.
Sa invatam sa ne bucuram si de lucrurile marunte,dar atat de importante:o floare,ploaia,razele soarelui,un ciripit de pasare,rasul unui copil etc.De ce oare majoritatea au uitat de aceste daruri ale vietii?
Priviti in jurul vostru pe strada...oameni incruntati,oameni stresati,tristi,oameni care alearga,vesnic alearga...nu se stie unde,oameni care au uitat sa rada si sa zambeasca.Este trist...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi se intampla deja putin prea des cred_cu_adevarat Generalitati 8 04.11.2011 14:14:56
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
de ce unii prea au si unii prea n-au ghetsimani Generalitati 19 27.08.2010 13:21:11
Vorbim prea mult, spunem mai nimic eodor nastasa Generalitati 11 07.04.2010 00:51:56
Prea sfintia Sa s-a dat de gol Duiliu Generalitati 1 06.06.2008 16:21:23