Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2016, 21:55:42
sintaxa sintaxa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Mesaje: 1
Implicit Logodna religioasa

Buna seara . As avea o intrebare , care ma preocupa in ultimul timp, si sper sa imi puteti oferi un raspuns si un sfat . Sunt intr-o relatie cu o fata de doi ani, si ne-am gandit sa ne legam in fata Lui Dumnezeu . As vrea sa facem Cununia religioasa , dar e obligatorie cea civila , si momentan nu dispunem nici de bani, nici de timp pentru a pegati pentru la anul o nunta cu tot ce trebuie . Credeti ca se mai poate face o logodna la biserica ? O binecuvantare pana la Cununia religioasa pe care am avea de gand sa o facem in 2018 cu tot cu nunta ? Sau Dvs . ce sfat ne-ati da ? Chiar vrem sa ne intemeiem o familie, dar banii, timpul , nu ne permit momentan o nunta pentru anul 2017 . Sper sa ma intelegeti si sa ma puteti ajuta . Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2016, 22:13:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

cununie civila + cununie religioasa
nunta e optionala
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.10.2016, 22:42:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Logodna nu e un fel de binecuvântare care să poată înlocui temporar cununia. Este un legământ sfânt, prin care fiecare dintre viitorii miri se promit unul altuia. Este un timp de cunoaștere reciprocă până la nuntă, dar în curăție.

Cel mai bine este, cum a scris și Alin, să amânați petrecerea de nuntă sau să o faceți mai modest, cu un număr redus de invitați; cununia religioasă se poate face fără mari cheltuieli.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2016, 23:23:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Logodna se poate face și fără cununia civilă și fără cununia religioasă și fără nunta opțională de după. Dar nu-i recomandat.

Mai bine așteptați, să mai strângeți bănișori să puneți măcar o masă bogată în familie, la 20 de invitați, alături de verighete, de rochia de mireasă și costum, sau costume populare, bani care oricum îi scoateți înapoi cu plus, și știți că le aveți toate odată cu rânduială, eliberându-vă de o grămadă de ispite care pot veni dacă aveți doar logodna singură.

Multe biruințe și belșug duhovnicesc pe cărarea strâmtă, îngustă și grea, a mântuirii.
Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2016, 02:10:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bati campii ca de obicei Igor-Emilian.

Sa mai astepte ce ? "bani de masa bogata"?
Pai cu ce e mai putin paguboasa logodna + asteptare decat asteptare si atat... de dragul mancarii si tzoalelor.

Abtine-te a mai da sfaturi ca mai mult smintesti decat folosesti pe cineva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2016, 03:30:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sintaxa Vezi mesajul
. Sunt intr-o relatie cu o fata de doi an
Eu inteleg ce-ai vrut sa zici, dar tu intelegi ce-ai zis?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2016, 03:41:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sintaxa Vezi mesajul
As vrea sa facem Cununia religioasa , dar e obligatorie cea civila , si momentan nu dispunem nici de bani, nici de timp pentru a pregati pentru la anul o nunta cu tot ce trebuie . Credeti ca se mai poate face o logodna la biserica ?
De cand s-a introdus in Codul Civil institutia logodnei civile, Sfantul Sinod a hotarat ca ierurgia pentru logodna sa fie lipita de Sfanta Taina a casatoriei in aceeasi zi, ea continua sa o preceada, dar nu se mai intinde in timp pentru a nu se confunda de catre tineri logodna cu binecuvantarea pentru trait impreuna inainte de nunta.

Deci nu cred ca mai gasesti preot in Biserica Ortodoxa Romana sa-ti faca logodna religioasa inainte cu cateva luni/ani de Taina Casatoriei si eu inteleg de la punctul 1 ca nici daca ai fi cununat civil, nu ai putea face logodna inainte cu 1 an de cununia religioasa, din moment ce slujbele sunt legate.
Punctul 2 se refera doar la faptul ca nu poti fi cununat religios pana nu faci cununia civila si aduci dovada ei, dar nu ca se poate desprinde logodna religioasa de cununia religioasa, punctul 1 e clar.

Detalii
Citat:
Hotărârea nr. 9027 din 25 octombrie 2011
[...]Ca urmare a propunerilor Comisiei canonice, juridice si pentru disciplină, precum si a votului unanim exprimat, Sfântul Sinod a hotărât:
1.Aprobă ca, pe viitor, să nu mai fie permisă în nici o situatie săvârsirea logodnei religioase separat de Sfânta Taină a Cununiei.
2.Aprobă ca, la nivelul unitătilor bisericesti din Patriarhia Română, să se precizeze clerului si credinciosilor că încheierea logodnei civile nu obligă Biserica să oficieze această ierurgie separat de Sfânta Taină a Cununiei, pe care o pot primi doar credinciosii crestini ortodocsi care fac dovada încheierii căsătoriei civile.
3.Aspectele semnalate la punctele 1 si 2 vor fi incluse si în programele catehetice si de pastoratie a celor ce doresc să primească Sfânta Taină a Cununiei[...]
Sursa: http://patriarhia.ro/images/pdf/Hota...odul_civil.pdf
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.10.2016 at 03:54:43.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2016, 07:40:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De cand s-a introdus in Codul Civil institutia logodnei civile,
Cum, cum ? Asta e pe bune ? Dom'le, sunt zorii zilei si nu mi-am baut cafeaua. Puneti emoticoane cand glumiti, ca sa-mi pice fisa de suguiti ori ba.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2016, 08:16:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Art. 266 si urmatoarele din noul Cod civil...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2016, 08:53:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Art. 266 si urmatoarele din noul Cod civil...
Aha, am citit, multumesc.

Inteleg ca "logodna civila" nu este un act formal in fata unei autoritati, asa cum este casatoria civila. In principiu, logodna facuta la biserica e valabila si poate fi dovedita cu martori. Dar rezulta ca nu e neaparat la biserica, articolele nu spun nimic nici de vreo autoritate ecleziala. Asadar, intelegerea intre miri ar putea fi considerata logodna, chiar daca nu se face in mod solemn si termenul "logodna" nu este pronuntat: de aici pot aparea spete interesante. Imi imaginez ca paratul ar putea invoca si hotararea Sf Sinod, potrivit careia nu se mai fac logodne decat alipite casatoriei, prin urmare ceea ce pretinde reclamantul ca a fost logodna nu a fost perceput astfel de paratul ortodox. Au si aparut spete? Exista deja jurisprudenta?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare