Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2007, 16:16:39
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

Iubitilor,

Exista o icoana a Maicii Domnului cu Pruncul Iisus in care apare o mana...Am inteles a Sfantului Nicodim........Nu stiu nimic sigur...daca ma poate lamauri cineva,,,
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2007, 21:47:32
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

din cate stiu eu acea mana care apare in aceasta icoana este a Sfantului Ioan Damaschin care a marturisit pe Mantuitorul si pe Maica Sa.Atunci, ereticii sau cei ce erau impotriva lui Dumnezeu i-au taiat mana Sf. Ioan Damaschin.El s-a rugat Maicii Domnului sa-l vindece ca sa poate scrie in continuare despre Dumnezeu. si iata ca intr-o seara Maica Domnului l-a vindecat spunandu-i sa scrie in continuare despre Iubitul Sau Fiu.
cauta mai detaliat ceea ce ti-am spus in viata Sfantului Ioan Damaschin. sigur vei gasi acolo aceasta istorisire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2007, 12:43:29
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cauta, cartea Minunile Maicii Domnului, acolo vei gasi si frumoasa poveste a icoanei cu trei maini. Este foarte frumoasa istoria ei,(de fapt toata cartea) se spune ca, in timp ce picta Icoana Maicii Domnului, vrasmasul din invidie a lovit scara pe care era urcat pictorul. Atunci el, inspaimantat a cerut ajutor la Preasfanta Stapana, ..o mana nevazuta la prins si la asezat pe pamant. Din evalvie si recunostinta el a adaugat a Treia mana, ca marturie a minunii traite. acesta icoana este trecuta in randul icoanelor facatoare de minuni si originalul din cate stiu eu se afla la Athos. daca gresesc iertare. de aceea te rog (daca vrei bineinteles) cauta cartea, acolo vei gasi tot ceea ce te intereseaza despre icoanele Maicutei Preacurate Pururea Fecioara Maria Stapana noastra. jenica
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2007, 12:05:49
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

ICOANA DE LA SF.VOIEVOZI-INTRE PRIMELE TREI MINUNI ALE MAICII DOMNULUI IN ROMANIA

"Biserica in care se afla icoana a fost construita in anul 1664,ctitori fiind vistiernicul Iordache Cantacuzino si sotia sa,Alexandra.Lacasul a fost inchinat Sfintilor Voievozi si multi nu stiau ca in aceasta biserica se afla o icoana de o vechime foarte mare si care de-a lungul existentei sale a facut numeroase minuni.Biserica a necesitat mai multe restaurari si singurul obiect care s-a pastrat de la restaurarea din secolul XIX este icoana Maicii Domnului cu pruncul Iisus in brate.Ea este pictata de Ioan Bontea,nascut si crescut in Lunca-Pascani,intr-o familie in care tatal sau a fost preot si despre el se stie foarte putin.Oamenii spun ca ar fi fost ucenicul lui Grigorescu,la manastirea Agapia,iar intr-o carte scrisa de calugarul Damaschin Grigoriatos erau consemnate mai multe intamplari religioase,care s-au petrecut de-a lungul istoriei,cartea fiind si una dintre sursele artistului.Se cunosc trei intamplari legate de minunile Maicii Domnului in Romania si anume:gradina Maicii Domnului de la manastirea Bisericani de pe valea Bistritei;intamplarile din viata calugarului Ilarion Ionica(1854-1934)care si-a dus viata ascetica la manastirea Sihastria,viata presarata de multe minuni ale Maicii Domnului si lacrimile Maicii Domnului,in orasul Pascani.Calugarul grec Damaschin Grigoriatos scrie in cartea - Note de calatorie din Biserica Ortodoxa Romana - editura Athos,din Pireu, ca icoana este asezata intr-un loc de inchinaciune in pronaosul bisericii din localitate si la 5 februarie 1865 a avut loc urmatoarea intamplare:cand preotul localitatii a descuiat biserica,nu a gasit icoana,aceasta fiind cazuta.Ochii erau cu multe lacrimi,incat umezisera podeaua.Preotul a incuiat biserica si a fugit iar in dimineata urmatoare a observat ca icoana se afla pa catapeteasma,unde plangea in continuu.A durat asa o saptamana si prevestise incercarile grele si nenorocirile prin care avea sa treaca mai tarziu Romania.Preotul protopop Pavel Postolache spune ca in decursul Bisericii Ortodoxe Romane,icoanele cu chipul Maicii Domnului au capatat de multe ori puteri miraculoase pentru ca Maica Domnului este apropiata atat credinciosilor,cat si Fiului lui Dumnezeu."Noi stim mai mult de icoana Maicii Domnului facatoare de minuni de la manastirea Neamtului, de la Hadambu,de la manastirea Nicula si de la Pascani.Oamenii trebuie sa ia cunostiinta de acest lucru,insa trebuie sa stie ca o minune tine de credinta omului".Preotul paroh Eugen Ungureanu a trait chiar el o minune acum cativa ani,in 1994.El spune ca icoana a plans atunci,in 1994,si dupa aceea,au fost jefuite mai multe biserici si manastiri,fiind furate obiecte de cult foarte valoroase,mai ales icoane.Tot atunci,niste infractoare au intrat pe fereastra de la altar,atunci cand nu era nimeni in biserica,cu gandul de a sustrage obiecte pretioase,bineinteles in scopul valorificarii lor.Ele nu au putut jefui biserica deoarece din incinta ceea ce era mai pretios a disparut pur si simplu."Mai ales crucea donata de Dimitrie Sturdza s-a facut nevazuta.Si alte obiecte de valoare au disparut de la locul lor si nu au putut fi furate,iar eu dupa cautari,le-am gasit in alte parti,de parca ar fi vrut sa se ascunda singure de hoti.Icoana am gasit-o pe masa Sfantului Altar,s-a facut deodata un val si ea a aparut acolo.Eu cred ca a fost puterea lui Dumnezeu",a spus preotul.El a adaugat ca in acel an,la Muntele Athos,a aflat de la calugari ca icoana este mentionata in lucrari vechi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2007, 15:15:07
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

VA multumesc....in icoana mea aparea mana sf. Ioan Damaschin...si origainalul se afla la Manastirea Hilandaru in Sfantul Munte
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2007, 23:34:51
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Doamne ajuta.Mi-am cumparat zilele trecute o icoana cu Maica Domnului si cu Pruncul,absolut superba in opinia mea.Am vazut ca Sfanta Fecioara are reprezentata o taietura in partea dreapta a fetei,din care picura sange.As vrea sa stiu ce sugereaza de fapt aceasta imagine.Va multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2007, 07:22:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Am vazut ca Sfanta Fecioara are reprezentata o taietura in partea dreapta a fetei,din care picura sange.
Trebuie sa fie Icoana Maicii Domnului - "Junghiata" de la muntele Athos. As stii sa iti spun si eu cate ceva despre ea, dar poate iti spune Marius/bmd mai multe si mai exacte, ca el a fost pe-acolo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2007, 23:21:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista multe icoane cu Maica Domnului. As vrea sa ma refer la acea icoana, gasita in mormantul Mantuitorului, in care Maica Domnului clipeste din ochi. Stiti ceva de ea?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2007, 12:23:24
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Iti multumesc Mirela...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.08.2007, 22:01:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Ilma, aici poti sa citesti mai multe despre icoana respectiva:

http://prieteniisfmunteathos.wordpress.com/2007/02/16/icoana-esfagmeni-injunghiata/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana Maicii Domnului Portarita Simply_me Generalitati 5 30.06.2012 20:38:05
Icoana Maicii Domnului - Potirul Nesecat CelMandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 14.02.2012 08:40:24
Icoana Maicii Domnului din Smolensk - Indrumatoarea Marian Rusu Intrebari utilizatori 0 25.01.2011 17:01:22
Luna ... icoana Maicii Domnului !?! luchian Generalitati 6 13.07.2009 23:56:02
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22