Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2009, 23:13:57
Dan.22 Dan.22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Mesaje: 2
Implicit Cum recunoastem un semn divin?

Buna!Ma numesc Dan si as dori sa stiu daca ce mi s-a intamplat se poate considera un semn divin? Dupa o saptamana de la inceputul postului, intr-o duminica seara am curatat un cartof iar cand l-am taiat in doua am vazut pe ambele parti ale cartofului semnul sfintei cruci, foarte bine definit.Parerile celor cunoscuti au fost diferite.Daca chiar a fost un semn, ce fel de semn poate sa fie, unul bun sau rau?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2009, 23:40:20
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan.22 Vezi mesajul
Buna!Ma numesc Dan si as dori sa stiu daca ce mi s-a intamplat se poate considera un semn divin? Dupa o saptamana de la inceputul postului, intr-o duminica seara am curatat un cartof iar cand l-am taiat in doua am vazut pe ambele parti ale cartofului semnul sfintei cruci, foarte bine definit.Parerile celor cunoscuti au fost diferite.Daca chiar a fost un semn, ce fel de semn poate sa fie, unul bun sau rau?
E semnul Sfintei Cruci, Dan. E semnul Aceleia pe Care Mantuitorul nostru Si-a dat viata pentru pacatele noastre, pentru iertarea lor si pentru ce-a de-a doua noastra nastere spirituala, dupa moartea [tot spirituala] de care stramosii nostri au avut parte de la izgonirea lui Adam si a Evei din Rai si pana la Rastignirea Mantuitorului nostru Scump pe Sfanta Cruce. Semn bun, mai mult decat evident, dar nu stiu cat e de minune sau nu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2009, 00:07:31
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Cum sa recunostem un semn divin?

Mergem la Parintele Duhovnic si-i spunem ca nu ne-am mai spovedit de mult si tare mai suntem plini de pacate...necaite!

Dumnezeu sa-ti ajute sa te spovedeti si sa te apropii cu tot sufletul de Cele Sfinte!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.01.2009, 21:46:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan.22 Vezi mesajul
Buna!Ma numesc Dan si as dori sa stiu daca ce mi s-a intamplat se poate considera un semn divin? Dupa o saptamana de la inceputul postului, intr-o duminica seara am curatat un cartof iar cand l-am taiat in doua am vazut pe ambele parti ale cartofului semnul sfintei cruci, foarte bine definit.Parerile celor cunoscuti au fost diferite.Daca chiar a fost un semn, ce fel de semn poate sa fie, unul bun sau rau?
Nu stiu... cred ca daca este de la Dumnezeu, atunci e o cruce foarte clara si bine trasata, nu ceva neclar si interpretabil.

Vezi ce sentimente iti da... daca te arunca in mandrie, facandu-te sa crezi ca esti special, ca ti s-a aratat un asemenea semn, cred ca nu e chiar de bine...

Oricum, cel mai bine e sa intrebi un duhovnic.

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2009, 21:54:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Poti cere parerea duhovnicului..stiu multe persoane care au patit asa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2009, 22:56:10
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spune "Doamne nu sint vrednic sa mi se arate mie astfel de minuni" da cartoful la biserica (in taina) sa faca "profesionistii" ce stiu ca trebuie facut si daca-i de la Dumnezeu si de nevoie, o sa se repete lamurit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum recunoastem siretlicurile si inselaciunile diavolului? crestinortodox123 Reguli generale de utilizare a forumului 6 08.05.2013 11:28:24
Pentru a ne indrepta, trebuie sa recunoastem mai intai greselile Florin-Ionut Spiritualitatea ortodoxa 0 21.10.2011 10:46:33
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 00:28:22
Cum facem diferentiem/recunoastem scrierile ne-ortodoxe? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 2 11.08.2009 23:54:48
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22