Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2013, 16:02:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Nu stiu unde a postat Zaharia acest mesaj initial...deci nu cunosc acel context, dar citind in acest topic, am vazut ca cineva l-a selectat la "cea mai buna postare"...desi termenii folositi se vede ca sunt intentionat alesi eu subscriu...

Citind, mi-am adus aminte de una din intrevederile si discutiile avute cu pr. Arsenie Papacioc, Dumnezeu sa-l odihneasca...
Astfel intr-o zi, povestind parintelui "boala" ce-o aveam, imi zice: "...mai tata cand vei intelege ca Maica Domnului sta si plange ca tu nu o pui la treaba?!?"
Am facut ochii cat cepele...cum adica? sa o pun la treaba?...cine sunt eu sa o pun pe MAICA DOMNULUI la treaba?...eu-un nimeni, un vierme...bla-bla-bla, Doamne Sfinte...imi treceau o sumedenie de false ganduri smerite prin cap...auzi ce imi zice parintele...hmmm!!!

Si atunci parintele zambaind pe sub barba si uitandu-se fix in ochii mei zice iar: "soro daca nu te rogi, daca nu o rogi pe Maicuta Sfanta, Ea cum vrei sa te ajute??? cum vrei sa intervina la Hristos pentru tine? cu forta?...EA sta si se uita cum te chinui dar nu poate interveni daca nu o chemi, daca nu o rogi, adica "daca nu o pui la treaba"...tu ai LIBERTATEA sa alegi ce vrei sa faci, cum vrei sa faci pentru tine.

OK!!!
Si acum revenind la comentariul userului Nastya



Da, eu cred ca Dumnezeu este la "dispozitia" noastra insa sa nu uitam de DREAPTA SOCOTEALA (cred ca pe asta se baza si Zaharia cand a ales sa scrie acel mesaj, folosind termeni ceva mai exagerati)
Parerea mea este bazata pe evolutia evenimentelor din Sf. Scriptura iar exemplul suprem este Iisus Hristos si daca vrei sa intelegi mai bine citeste si aprofundeaza Epistola 1 catre Corinteni a Sf. Ap. Pavel (cap. 13)...si astfel sper sa intelegi ca niciodata creatura nu va fi mai presus decat Creatorul pentru ca nu exista o competitie....Dumnezeu nu ne-a creat sa aiba cu cine concura, ci ca sa aiba cu cine lucra/ comunica si pe cine iubi ...iar daca El ca si Creator nu este un permanent EXEMPLU pentru creatie, atunci cum poate pretinde ca noi sa ajungem la "asemanare" cu EL?
In fine, subiectul e prea amplu din pct meu de vedere si cred ca merita discutat doar in contextul in care "vorbim aceeasi limba".

P.S Pt Zaharia...cu ceva ani in urma am avut un schimb de opinii si la un moment dat ti-am spus:
Desi atunci ai incercat sa ma contrazici in stilul tau caracteristic, acum cred ca se certifica afirmatia mea.

Si in alta ordine de idei, ai tot respectul meu, nu ma dezic...
Of... atit de rara e Iubirea incit nu degeaba toti tinjim dupa ea !
Unii spun ca este buna , altii ca te bucura, altii ca este eutrofica...
Eu cred ca ea odihneste si ca de fiecare data te cufunda in pace ! Lucru unic ! Traire fundamental nesingura .
Si pt. toate acestea , ce cuvint minunat s-a ales : Iubirea !
Sa ne bucuram !
Daca am intilnit Iubirea si am contrazis-o , inseamna ca nu era pt. mine...ori poate invers ?! Dar ma bucur ca ea nu se lauda, nu se trufeste, nu se poarta cu nevuciinta,nu cauta ale sale, nu se aprinde de minie, nu gindeste raul... ! Ca ea ... toate le rabda si ca mai ales , nu cade niciodata !

Ma bucur sa te reaud sora , si ma iarta, rogu-te pt. trecute greseli !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02