Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.08.2015, 07:55:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceva ligament de poet ai, coane Ioan! Cum le zici dumneata, niminea nu le zice. Ce pacat ca poezia nu tine de foame nici cat firele de ceapa intre stir! Tocmai am ascultat un interviu cu editori dupa un targ de carte. Ponderea cartii de poezie: doi la suta. Mi-a amintit de procentul cu care poporul a votat lista cu Plesu si Dinescu prin anii 90: 2%.

Dar, sa ne intoarcem la iasomia noastra. Fii bun si teologhiseste putin pe tema versetului:
"Deci, dar, până când avem vreme, să facem binele către toți, dar mai ales către cei de o credință cu noi." (Gal 6:10).

Asa-i ca se desprinde concluzia ca Yasmina ar face bine sa il ajute pe tipul ala, dar mai intai ar trebui sa te imprumute cu o suta de dolari ? Inteleg ca nu stai deloc bine cu recolta.
Ha ha, prima dată am citit pe fugă "să se împrumute" de 100 dolari. Cred că era mai faină concluzia asta.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.08.2015, 09:20:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Uite soră, cât sunt de mirat - mă știi, ce-am în gușă-i și-n căpușă, vai mie...
Io nu te pricep (....:)): zici că iubești animalele, da pe downian ori pe moșul - nu prea.
Păi cum vine asta?
N-ai văzut ce picioare lungi și strâmbe are barza? Cum poți să iubești așa arătare, de gâtul și ciocul căreia nici nu vreau să pomenesc!...
De zebră ce să zic? Nu și-a mai dat jos tricou de când s-a inventat jungla! Și-mi mai și amintește de Băsescu. Buh!
D-apăi porcuÎ Pute!, halește lacom orice, are bucile mari, face pișu, caca peste tot, la o adică își mănîncă și excrementele, dărîmă cotețu, molfăie, scuipă... - tot mizarabilu din lume pare adunat în el. Iar tu îl iubești!
Să-ți amintesc de pisică? Târfa dracului! Cu apucăturile ei viclene, cu privirea aia sticloasă, cu codița ei mlădioasă care te gâdilă pe sub nas, cu manevrele ei de farsoare neîntrecută când te mușcă tandru de gene, cu lăbuța ei pufoasă (atenție la gheare!) care îți șterge lacrimile de pe obraz, cu priceperea ei de ți se pune peste piept ca să te vindece, chipurile, de cardiopatii și de stres... Prefăcuta!... Vrea doar să te ducă cu preșul unde-i place ei cel mai mult: la oala cu jumări, la motocei, ori mai bine la șoarec - de se poate!
D-apăi vaca? Ce să mai comentăm.... Nașpa rău, bașoldina! Bine că dă acolo o țâră de lapte, pe care din prostie și răutate îl mai și varsă uneori, ca nebuna, că altfel făceam plângere Sus să o șteargă Domnul din ordinea Creației!
Să-ți mai zic despre șobolani? Despre vipere? Despre raci? S-o lungesc cu broaștele, capra, maimuțele?
Sau poate preferi să îți amintesc despre știr! Mânca-l-ar porcu! Că mi-am rupt ligamentele fine de poet diliu (citește închipuit) combătîndu-l din jurul amărâtelor mele fire de ceapă!

Și după toate aceste "urâțenii" cărora tu reușești, din preaplinul inimii, să le găsești mereu scuze, ba chiar să le găsești frumoase și bune și să le iei apărarea, uneori cu înfocare mare
tocmai de om te-împiedici?

Păi ăsta-i o sinteză-a tuturor! Că doar din ele mănâncă!

Hai, eu zic să îți revizuiești notițele de estetică generală și să faci loc unei corecturi ...de imagine.
Ia vezi, ce iese?
Imi plac si oamenii Conase Ioane(asta pt ca am auzit ca ti-ai luat conac la tara)dar numai cei deosebiti de buni ,blanzi,nevinovati ca porumbeii si sfiosi precum caprioarele.
Imi plac si oamenii,cum nu? Hotarata treaba!Dar numai aia pe cale de disparitie:cu maniere elegante,cu IQ cat Tesla si Einstein ,cu suras senin precum Keanu Reeves, Brad Pitt si consoarta sa,Anghelina...

Bine,bine dar in viata reala nu am o estetica anume dupa care ma ghidez inspre oameni;oamenii buni sunt cei mai frumosi indifferent de forma si culoarea in care se gasesc,pot fi urati dupa canoanele contemporane de
frumusete dar prezenta bunatatii lor interioare o trezesc si pe a mea la viata,daca cumva o luase somnul...

Si viceversa,atatea frumuseti mondiale care iti fac ochii sa se caste de admiratie ca mai apoi sa fii dezamagit ca sunt goi,ca nu au substrat ,ca se iubesc pe ei insisi pana la paroxism,ca nu au educatie etc ...

Oamenii au fost creati pt niveluri foarte inalte ,caci pot fi ingeri in trup de vor ...iar de nu vor,sunt mai rai si mai anapozi decat o turma de dobitoace.
Asta ma supara la oameni,ca se folosesc de renumele superioritatii care urmareste rasa umana dar nu se ridica nici macar la pretentiile de prietenie ale unui soarec.
Pana si vulpea are maniere si bun simt desi este vicleana,pana la Luna si inapoi.Dar este vicleana pana se tupileste si ea dupa o imbucatura,nu se casatoreste cu vulpoiul pt bani ca mai apoi sa-l ucida cu bestialitate si sa-si insuseasca banii lui de asigurare de viata.
Este vicleana cat asteapta de dupa cotet sa se oua puicutele,sa puna si ea botul pe vreo cateva dar nu merge pana acolo sa se mironoseasca pe langa seful de ograda,sa-i spuna ca-i sade bine palaria ,ca-l prinde bine suba si asa sa-l pupe bine prin dos pana cand o pune pe ea,paznica la cotet.

Animalele nu fac rau decat cand trebuie sa manance; oamenii si-au facut un hobby din a manca din altii, le manca ficatii,sufletul sau inima.
Desi sunt ticsite galantarele si duduie restaurantele de mancaruri dichisite tot mai apetisant este dosul altuia!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.08.2015, 09:23:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Ha ha, prima dată am citit pe fugă "să se împrumute" de 100 dolari. Cred că era mai faină concluzia asta.
Nu inteleg aluzia....
Ma ajuti?


Sau nu mai bine,lasa...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 14.08.2015 at 09:33:09.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.08.2015, 10:14:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceva ligament de poet ai, coane Ioan! Cum le zici dumneata, niminea nu le zice. Ce pacat ca poezia nu tine de foame nici cat firele de ceapa intre stir! Tocmai am ascultat un interviu cu editori dupa un targ de carte. Ponderea cartii de poezie: doi la suta. Mi-a amintit de procentul cu care poporul a votat lista cu Plesu si Dinescu prin anii 90: 2%.

Dar, sa ne intoarcem la iasomia noastra. Fii bun si teologhiseste putin pe tema versetului:
"Deci, dar, până când avem vreme, să facem binele către toți, dar mai ales către cei de o credință cu noi." (Gal 6:10).

Asa-i ca se desprinde concluzia ca Yasmina ar face bine sa il ajute pe tipul ala, dar mai intai ar trebui sa te imprumute cu o suta de dolari ? Inteleg ca nu stai de loc bine cu recolta.
........:)))
Ești teribil, Mihnea, teribil!
*
Ei bine, nu, celpuțin nu din punctul meu de vedere. Dacă vrei să știi ce aș face eu, ei bine nu fac diferențe între oameni după confesiuni sau altele asemenea ci după intensitatea și importanța nevoii omului.
Uneori iau de la mine și dau altui om dacă săcotesc că el are nevoie mai mare, mai intensă decât mine sau dacă îmi dau seama că ceea ce el face e mai important decât fac eu.
Așa am fost educat, Mihnea. Poate din acest motiv sunt și sărac și am ajuns la rândul meu să cer de la alții.
Dar nu-mi pare rău.
Când umilința mea slujește un scop mai înalt decât mine, nu ezit să mă fac preș.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.08.2015, 10:48:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceva ligament de poet ai, coane Ioan! Cum le zici dumneata, niminea nu le zice. Ce pacat ca poezia nu tine de foame nici cat firele de ceapa intre stir! Tocmai am ascultat un interviu cu editori dupa un targ de carte. Ponderea cartii de poezie: doi la suta. Mi-a amintit de procentul cu care poporul a votat lista cu Plesu si Dinescu prin anii 90: 2%.

Dar, sa ne intoarcem la iasomia noastra. Fii bun si teologhiseste putin pe tema versetului:
"Deci, dar, până când avem vreme, să facem binele către toți, dar mai ales către cei de o credință cu noi." (Gal 6:10).

Asa-i ca se desprinde concluzia ca Yasmina ar face bine sa il ajute pe tipul ala, dar mai intai ar trebui sa te imprumute cu o suta de dolari ? Inteleg ca nu stai de loc bine cu recolta.
Si dumneata si Cezar sunteti 2 ghidusi :)
Bine ca se mai si rade pe forum altfel era jale prea mare !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.08.2015, 11:46:50
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi plac si oamenii Conase Ioane(asta pt ca am auzit ca ti-ai luat conac la tara)dar numai cei deosebiti de buni ,blanzi,nevinovati ca porumbeii si sfiosi precum caprioarele.
Imi plac si oamenii,cum nu? Hotarata treaba!Dar numai aia pe cale de disparitie:cu maniere elegante,cu IQ cat Tesla si Einstein ,cu suras senin precum Keanu Reeves, Brad Pitt si consoarta sa,Anghelina...

Bine,bine dar in viata reala nu am o estetica anume dupa care ma ghidez inspre oameni;oamenii buni sunt cei mai frumosi indifferent de forma si culoarea in care se gasesc,pot fi urati dupa canoanele contemporane de
frumusete dar prezenta bunatatii lor interioare o trezesc si pe a mea la viata,daca cumva o luase somnul...

Si viceversa,atatea frumuseti mondiale care iti fac ochii sa se caste de admiratie ca mai apoi sa fii dezamagit ca sunt goi,ca nu au substrat ,ca se iubesc pe ei insisi pana la paroxism,ca nu au educatie etc ...

Oamenii au fost creati pt niveluri foarte inalte ,caci pot fi ingeri in trup de vor ...iar de nu vor,sunt mai rai si mai anapozi decat o turma de dobitoace.
Asta ma supara la oameni,ca se folosesc de renumele superioritatii care urmareste rasa umana dar nu se ridica nici macar la pretentiile de prietenie ale unui soarec.
Pana si vulpea are maniere si bun simt desi este vicleana,pana la Luna si inapoi.Dar este vicleana pana se tupileste si ea dupa o imbucatura,nu se casatoreste cu vulpoiul pt bani ca mai apoi sa-l ucida cu bestialitate si sa-si insuseasca banii lui de asigurare de viata.
Este vicleana cat asteapta de dupa cotet sa se oua puicutele,sa puna si ea botul pe vreo cateva dar nu merge pana acolo sa se mironoseasca pe langa seful de ograda,sa-i spuna ca-i sade bine palaria ,ca-l prinde bine suba si asa sa-l pupe bine prin dos pana cand o pune pe ea,paznica la cotet.

Animalele nu fac rau decat cand trebuie sa manance; oamenii si-au facut un hobby din a manca din altii, le manca ficatii,sufletul sau inima.
Desi sunt ticsite galantarele si duduie restaurantele de mancaruri dichisite tot mai apetisant este dosul altuia!


:)))))))))
Mi-a mers la inima postarea ta, Yasmina! Cred ca de la dozajul subtil de ironie fina, fara rautate, din subtext.

De-a celor doi "ghidusi" nu mai zic, ca poate iar se smintesc unii. Pardon unele.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.08.2015, 18:16:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
:)))))))))
Mi-a mers la inima postarea ta, Yasmina! Cred ca de la dozajul subtil de ironie fina, fara rautate, din subtext.

De-a celor doi "ghidusi" nu mai zic, ca poate iar se smintesc unii. Pardon unele.
Pai am vrut sa postez in acelasi ton cu Cezar,sa nu creez discrepante :)
Caci si mie mi-a mers la suflet postarea dansului :)

Cat despre creaturi si dragoste ...totul este relativ si complicat.
Chiar acum scriu cu un paianjen"vaduva neagra"in casa!!! Am incercat sa nu-l omor,sa-l prind cu o bugzooka(un fel de dispozitiv cu teava care aspira insectele si le face captive pana le eliberezi vii afara),dar incercarea a dat gres si paianjenul s-a ascuns intr-o cripta,in biblioteca.

Acum trebuie sa iau masuri nu tocmai prietenoase.
Mi-as fi dorit enorm sa am darul de a vb cu toate creaturile;pai altfel am fi facut treaba daca ne-am fi inteles.
I-as fi zis paianjenului:"bai tampitule(tampita,ca este femela-si mai naspa,ca ma umple de oua)tocmai in biblioteca mea ti-ai gasit cuib? Cum crezi ca o sa mananci niste muste zemoase?Nu o sa prinzi nimic in pustietatea asta,hai fa-te comod si lasa-ma sa te scot afara,unde nu o sa ne deranjem reciproc!"
Si gata,asta ar fi fost!

Apropos,Cezar,sa stii ca pana si jigodiile astea de vaduve negre sunt frumusele dar cam colerice :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.08.2015, 18:27:17
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai am vrut sa postez in acelasi ton cu Cezar,sa nu creez discrepante :)
Caci si mie mi-a mers la suflet postarea dansului :)

Cat despre creaturi si dragoste ...totul este relativ si complicat.
Chiar acum scriu cu un paianjen"vaduva neagra"in casa!!! Am incercat sa nu-l omor,sa-l prind cu o bugzooka(un fel de dispozitiv cu teava care aspira insectele si le face captive pana le eliberezi vii afara),dar incercarea a dat gres si paianjenul s-a ascuns intr-o cripta,in biblioteca.

Acum trebuie sa iau masuri nu tocmai prietenoase.
Mi-as fi dorit enorm sa am darul de a vb cu toate creaturile;pai altfel am fi facut treaba daca ne-am fi inteles.
I-as fi zis paianjenului:"bai tampitule(tampita,ca este femela-si mai naspa,ca ma umple de oua)tocmai in biblioteca mea ti-ai gasit cuib? Cum crezi ca o sa mananci niste muste zemoase?Nu o sa prinzi nimic in pustietatea asta,hai fa-te comod si lasa-ma sa te scot afara,unde nu o sa ne deranjem reciproc!"
Si gata,asta ar fi fost!

Apropos,Cezar,sa stii ca pana si jigodiile astea de vaduve negre sunt frumusele dar cam colerice :)
Yasmina, dar la voi nu este splendoarea numita vinegaroon? As vrea sa avem si in Ro asa tabiscoasa arahnida. Sau "camel spider"....Duc dorul artropodelor de peste 3 m, din epoca numita de Hesiod "de aur", sau de crestini "antediluviana"...
La noi vin deseori, cam pe toaman, plosnite verzi de copac pentatomide, stii, sunt prin Oct. in migratia de cautare de adaposturi de iarna. Am invatat-o pe a mea sa nu le kilareasca. Plosnitele de copac put misto: unii zic ca mirosul lor seamana cu unele marci de whisky genuin irlandez. Pe seceta asta, as vrea sa fac un mini-centru de ingirijit si hranit broaste din speciile mai atasate de apa, de pilde Bombina sp. Dar cum stau la bloc, nu se poate. ((((((

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 14.08.2015 at 18:37:12.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.08.2015, 18:56:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Chiar acum scriu cu un paianjen"vaduva neagra"in casa!!!
I-as fi zis paianjenului:"bai tampitule(tampita,ca este femela-si mai naspa,ca ma umple de oua)tocmai in biblioteca mea ti-ai gasit cuib? Cum crezi ca o sa mananci niste muste zemoase?
Invatati-o sa prinda muste cu Ceaslovul. Metoda e descrisa de parintele Ion Creanga in Amintiri din Copilarie.

Imi amintesc ca, atunci cand eram adolescent, cultivam paingi spre siderarea maica-mii, cu dreptii sa o odihneasca Dumnezeu! Este foarte simplu. Este nevoie doar de un borcan si 2 sau trei ramuri uscate, bagate oblic in borcan. Borcanul se inchide cu un capac decupat, dupa ce, mai intai, se pune un strat de tifon ca sa poata creatura sa respire. Din cand in cand, dati-i cate o musca sau ceva. Cand spun din cand in cand, poate foarte bine sa fie si o data pe luna. Paianjenii sunt capabili sa manance mult, marindu-si considerabil volumul corpului, dar se pot multimi si cu foarte putin.

Stiti ca Arachnea a fost o fata minunata, care s-a luat la intrecere de tesut cu zeita Atena. Cat era ea de rationala si de iubitoare de pace Atena, era femeie si avea orgoliu: vazand ca Arachnea a tesut o panza mai frumoasa si mai fina decat a ei, a prefacut-o in Vaduva Neagra.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.08.2015, 19:15:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Yasmina, dar la voi nu este splendoarea numita vinegaroon? As vrea sa avem si in Ro asa tabiscoasa arahnida. Sau "camel spider"....Duc dorul artropodelor de peste 3 m, din epoca numita de Hesiod "de aur", sau de crestini "antediluviana"...
La noi vin deseori, cam pe toaman, plosnite verzi de copac pentatomide, stii, sunt prin Oct. in migratia de cautare de adaposturi de iarna. Am invatat-o pe a mea sa nu le kilareasca. Plosnitele de copac put misto: unii zic ca mirosul lor seamana cu unele marci de whisky genuin irlandez. Pe seceta asta, as vrea sa fac un mini-centru de ingirijit si hranit broaste din speciile mai atasate de apa, de pilde Bombina sp. Dar cum stau la bloc, nu se poate. ((((((


Hahahaha ce fete au Vinegaroonii astia,mori de ras :)

Nu ,sa fiu sincera nu am vazut asa ceva prin pustietati,dar m-am intalnit cu alte haiosenii,ca de pilda California broad necked darkling beetle ,foarte frumos,negru lucios .
Plojnitele verzi sunt chiar dragute.
Vrei sa-ti trimit la pachet o femela de Latrodectus mactans ??? :D

Pai poti sa faci adapostul de broaste,in curtea blocului ,din spate.Numai sa nu faca raie :))))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde