Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 14.08.2015, 19:32:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Invatati-o sa prinda muste cu Ceaslovul. Metoda e descrisa de parintele Ion Creanga in Amintiri din Copilarie.

Imi amintesc ca, atunci cand eram adolescent, cultivam paingi spre siderarea maica-mii, cu dreptii sa o odihneasca Dumnezeu! Este foarte simplu. Este nevoie doar de un borcan si 2 sau trei ramuri uscate, bagate oblic in borcan. Borcanul se inchide cu un capac decupat, dupa ce, mai intai, se pune un strat de tifon ca sa poata creatura sa respire. Din cand in cand, dati-i cate o musca sau ceva. Cand spun din cand in cand, poate foarte bine sa fie si o data pe luna. Paianjenii sunt capabili sa manance mult, marindu-si considerabil volumul corpului, dar se pot multimi si cu foarte putin.

Stiti ca Arachnea a fost o fata minunata, care s-a luat la intrecere de tesut cu zeita Atena. Cat era ea de rationala si de iubitoare de pace Atena, era femeie si avea orgoliu: vazand ca Arachnea a tesut o panza mai frumoasa si mai fina decat a ei, a prefacut-o in Vaduva Neagra.
Hahahahaha am ras copios! :))
Aveam si eu paianjeni din aceia cu picioare extreme de lungi si corp minuscul,in baie,in Romania , si nu ma deranjeau catusi de putin ,le spuneam"balerinele" :)

Ce sa-i mai cultiv,pacatele mele,ca am paianjeni aici in sudul Californiei cat sa-mi pun si-n cap!!! Bag seama ca vremea si briza de ocean le prieste ca sunt de toate soiurile si culorile!!
N-am treaba cu ei,doar sa nu ne intersectam prin casa caci desi iubesc/respect doctorii nu doresc sa ajung sa-i vizitez la locul lor de munca :D
Cum am patit-o la 13 ani cand m-a muscat un paianjen cu cruce (in ciuda crucii,nu a fost vreun sfant afurisitul) .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote