Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 01.07.2015, 07:33:21
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Ioan_Cezar's Avatar
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.336
Implicit
Baticul, atât cât am văzut și pipăit eu, e un obiect foarte delicat. Cu adevărat e potrivit pentru natura feminină.
Dar vai, femeile au fost învățate că sensibilitatea e o slăbiciune, delicatețea o vulnerabilitate, feminitatea ceva rău și așa mai departe. Ele râvnesc, nu știu prin ce năzărire capie, la statutul de bărbat. Ce poate fi mai stupid? Și totuși, tocmai asta e norma zilei.
Femeile de azi, în general, se tem să își descopere feminitatea. Nu sunt pregătite să o accepte și să o cultive.
Sunt teribiliste, grosolane, ambițioase, vulgare, supracompetitive - deci fade. Conduite masculinizate la tot pasul - verbal, intonativ, mimico-gestual, postural etc. Cu adevărat eu văd în femeile contemporane, aproape în toate câte cunosc ori întâlnesc, o specie degenerată.
Mai sunt și excepții, slavă Domnului!
Fete care au avut parte de o educație/înțelegere sănătoasă. Cărora nu le e rușine să poarte batic, fustă, rochie, ci se simt în acord cu propria natură și menire avînd căpșorul împodobit cu un batic frumos iar trupul foșnind sub o rochie adorabilă... Am văzut, ce-i drept, și femei care purtau batic urât și fuste/rochii amărâte. Erau totuși frumoase, în sărăcia lor, întrucât nu își pierduseră feminitatea. Femei de la țară, parcă din alte lumi/timpuri/planetă - apropos de extratereștri!...:)
__________________
Reply With Quote
  #302  
Vechi 10.07.2015, 23:12:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Mihailc
Senior Member
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 2.803



Igor_Paslusnik: cred că profesorii tăi ar intra în pământ de rușine să vadă ce scrii tu pe-aici. Pe bune...

Dacă prin ortodoxie înțelegi telenovela pietistă cu iz sectar din mintea ta, nici prin cap nu mi-ar trece să devin ortodox.

Nu-mi pierd vremea să-ți demontez balivernele, sunt prea multe și amestecate într-un ghiveci indigest, iar timpul vieții e scurt și prețios. Îmi exprim doar speranța că nu sunt mulți cei care te iau în serios.

Și mai sper ca ÎPS Ioan Selejan să nu facă greșeala să te admită vreodată la hirotonie. Încă stau să mă gândesc dacă o să-ți pun sau nu o "pilă" în scop preventiv.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #303  
Vechi 10.11.2015, 22:15:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Una din cele mai bune postari pe 2015 !

2052
ovidiu b.
Senior Member
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.299
Am spus cât se poate de clar că era nevoie de o mângâiere, de un cuvânt, de o prezență a unsului Domnului în mijlocul poporului care suferea și nicidecum de o asemenea atitudine (miștocăreală cu jurnaliștii). Și am mai spus că nu era nevoie de o slujbă specială la fața locului. Ce treabă are Biserica cu ce spun jurnaliștii sau lumea, cu ce vrea lumea sau cu ce ar fi spus lumea (prejudecăți de la care ați plecat cei care mi-ați răspuns)? Este uimitor cum se aduc tot felul de justificări inutile și refuzăm să învățăm din greșelile noastre, deși PF Daniel și-a cerut iertare. Asta nu înseamnă că aș avea ceva cu Patriarhul BOR, ci am vrut să subliniez că avem și noi bubele noastre și că, uneori, nemulțumirile celor rupți de Biserică sunt justificate. Hai să nu ne mai credem buricul pământului că nu suntem. Și prigoana asta o merităm, poate așa ne vom trezi la realitate. Sunt multe (foarte multe) lucruri în Biserică care sunt tratate cu multă superficialitate.
ps: dacă presa are o atitudine ostilă față de Biserică, eu trebuie să adopt aceeași atitudine?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #304  
Vechi 10.11.2015, 22:29:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cumva trebuia la topicul cu postari-obsesive-gresite?
Ce oi fi vazut tu bun la asta nu reusesc sa imi dau seama.

Uite una si mai buna:

AlinB
Mesaje: 15.252

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nou, te-ai facut jurnalist sau cum?
Ca repeti papagaliceste aceleasi texte cu valoare nula de adevar.
Cine spune ca preotii n-au fost acolo unde a fost nevoie de mangiere?

Nu de bagare in seama, mangaiere.
Acum, cred ca poate mai stii diferenta.
Sau intre facere de bine si publicitate.

Unde pana la urma era "mijlocul poporului"? In mijlocul manifestatiilor unde deja era amorsata capsa anticlericala? Probabil vroiau aia mangaiere foarte.

Uite exact pentru ce si-a cerut scuze:

"Ne cerem iertare daca unele cuvinte ale noastre au fost insuficient de lamuritoare sau au fost rastalmacite."

Deci nu pentru neprezenta, neslujire, etc. Ci daca nu au lamurit oamenii. In legatura cu ce, nu stiu, probabil petru faptul ca nu au explicat suficient de bine de ce s-au dat in stamba ca Monseniorul.

Partea a doua, in metalimbaj inseamna "sa ne iertati pe noi, dar de iertare au nevoie ei (rastalmacitorii")

In rest, nu stiu ce alte concluzii ai tras tu vizavi de scuzele astea.
Nu e o recunoastere nici directa nici indirecta a ceea ce tu si cu jurnalistii lu' peste prajit ii puneti in carca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 16.11.2015, 00:35:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cumva trebuia la topicul cu postari-obsesive-gresite?
Ce oi fi vazut tu bun la asta nu reusesc sa imi dau seama.

Uite una si mai buna:

AlinB
Mesaje: 15.252
Tare cu postarea asta , merge spre lauda de sine , sau mai blând spre ironie :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #306  
Vechi 16.01.2016, 21:39:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

ahilpterodactil
Senior Member
Data înregistrării: 02.11.2015
Mesaje: 363



Citat:
În prealabil postat de Misuar
Aceasta realitate trezeste niste intrebari. De ce ingaduie Dumnezeu exista unor false religii, falsi profeti, false doctrine? De ce l-ar osandi Dumnezeu pe om pentru o alegere gresita? De cele mai multe ori ( marea lor majoritate), nici macar nu e o alegere. Omul urmeaza religia familiei sale, cu buna credinta si speranta.
Aceasta alegere, capitala pentru om, este facuta de om dupa puterea discernamantului sau, a puterii lui, putere inzestrata de Dumnezeu. De ce nu ii da Dumnezeu putere omului sa faca alegerea corecta?

Ce parere aveti?


Speculez in marginea ingaduintei lui Dumnezeu desi cred ca e pierdere de vreme si, dupa unii, chiar pacat. Prefer sa (imi) spun, mai intai, ca nu stiu de ce ingaduie atatea si atatea. Sa zicem ca din iubire si intelepciune, ambele peste puterea noastra obisnuita de a iubi si pricepe.

Ca tot veni vorba despre teste, adeseori parintii si invatatorii pun copilul/elevul intr-o situatie complexa care permite alegeri. E o strategie didactica buna de a oferi un camp de stimuli si nu doar un singur stimul, lasind copilul/elevul sa faca un proces decizional, sa analizeze, sa compare, sa cantareasca, sa hotarasca. Ajuta la o mai buna lamurire, ajuta la invatare. Una prin descoperire, cu implicatii si cu miza personala. Nu doar copilul se simte implicat firesc in cunoastere dar si invatatorul il cunoaste pe aceasta cale pe copil, ii vede resursele, tendintele, limitele. Urmind ca, in baza acestei lamuriri sa aleaga o noua situatie de stimulare, adecvata copilului si tinzind totodata spre scopurile invatarii.
In mod similar, imi imaginez, procedeaza si Dumnezeu cu omul. Ii da sa incerce si sa aleaga, pentru a se lamuri prin proprie experienta, prin consecintele alegerii.

Osandirea pe care o atribuim lui Dumnezeu este in primul rand, cred, rezultatul alegerilor noastre. Intr-un fel, Dumnezeu semneaza/intareste/definitiveaza ceea ce omul Ii propune. Domnul propune iar omul dispune, urmind ca, intr-un sfarsit Domnul sa spuna doar atat: faca-se voia ta! Aceasta cred ca este o idee plauzibila despre Judecata. Pentru mine are sens aceasta presupunere, atat de mult incat face parte din credinta mea.

Chiar daca omul urmeaza alegerea familiei lui, ca orientare generala, la un moment dat tot se va confrunta cu situatii speciale, foarte personale, in care va lua decizii unice pentru care poarta o raspundere, a lui si doar a lui. Crestinismul e unul dar crestinii sunt multi... In parte se aseamana intre ei, in multe se deosebesc nefiind superpozabili intre ei.
Ca urmare, apare o problema noua si spinoasa: raportarea la celalalt. Problema alteritatii. A celuilalt si a Celuilalt.

Puterea de a alege e in fiecare om, impreuna cu multe alte daruri, cu un context personal, cu mosteniri, cu de toate... Dar nu mereu alegem sa ... alegem cu adevarat personal. E mai comod sa urmam orbeste, pasivi. Ne satisface si nevoia de apartenenta, securizanta.
Iar a ramane statornic intr-o alegere poate fi foarte dureros, inspaimantator. Poate costa viata. Si alegem adeseori sa ne oprim aici, fara a cerceta mai departe... Unii, insa, trec peste aceste frici si piedici. Ei au credinta, dor intens de Dumnezeu, harnicie si ajutor potrivit. Ferice de acestia!

Iubirea lui Dumnezeu este limanul odihnitor al framantarilor omului. Aceasta iubire conduce sufletul pe un drum care poate si merita sa fie urmat. Dar noi iubim, adeseori, asa cum ni se sugereaza, amestecat... Si ratacim, dureros si pagubos. Multi au dat marturie si vor mai da, se pare!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #307  
Vechi 29.08.2016, 13:02:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

ioan67
Senior Member
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 282
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
A fi militar este o meserie foarte onorabila, iar Biserica a avut mereu stima pentru acest corp profesional.

*******************************************
Mie-mi spui!... Doar am trait ratacirea asta toata adolescenta, facui liceu si scoala militara, sarmanul de mine.
Si ai dreptate ca Biserica a avut mereu stima pentru soldati. Cate Cruciade a supervizat Papa si Apusul? De cate ori ati vrut voi sa eliberati Sfantul Mormant de cotropitorii cei haini si blestemati? Uitind ca mormantul cel sfant e acela din inima omului, unde zace rastignit Hristos?
Sigur ca Biserica a iubit pe soldati. Ce frumosi erau cavalerii, pe caii lor focosi, nu-i asa? Prin ei ati jefuit si Rasaritul si toate celelalte colturi ale lumii. Cu sabia ati pus voi Crucea in viitoarele voastra imperii si colonii. In numele Domnului, cu sabia si tunul ati distrus civilizatii, continente, comunitati. Nu voi, soldatii, ati dat foc caselor unde mamele isi alaptau pruncii? Nu voi, soldatii, ati carat tone de aur la picioarele Papalitatii? Nu sunteti voi innecati in oceane de sange omenesc ale caror valuri va acopera catedralele?
Sigur ca voi, Biserica inchipuita, iubiti soldatii! Ce faceati voi fara puterea spadei si a tunului? Ca doara de Mila lui Hristos nu v-a pasat prea mult.... Ce va interesa pe voi, cautatorii de aur, cand El va striga "Imparatia Mea nu e din lumea aceasta!"? Voi aveati treaba cu imparatia voastra, la care va inchinati si azi, inchipuindu-va cu uimitoare inocenta, crestini.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #308  
Vechi 29.08.2016, 13:56:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, dar am fost aspru cu Mihnea. Imi imaginez ca l-am ranit. Si imi pare rau.
Eu stiu ca Mihnea Il iubeste pe Dumnezeu si ca e logodit, in inima lui, cu Mireasa Domnului, Biserica.
Ii cer iertare pe aceasta cale lui Mihnea, frate al meu. Nu am vrut sa-l necajesc, atunci cand m-am lasat purtat de focul amaraciunii care, aprinzindu-se nu stiu cum in sufletul meu, voia sa arda nedreptatea. Nu e nedreptatea lui Mihnea, ci a altora. Fratele nostru doar gusta din ea, neintelegind uneori ce face. Ca si noi ceilalti, dealtfel, care nu stim uneori ce facem.
sa ma iertati,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #309  
Vechi 29.08.2016, 14:38:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, dar am fost aspru cu Mihnea.
Doamne ajuta!
Nu a fost deloc atac la persoana lui Mihnea ,iar cele scrise de tine sunt pertinente .
Asprimea are si ea un rol benefic până la urmă, pedagogic si se practică intre prieteni :)
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02