Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2015, 11:54:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Trinitas merge și pe net.
Exact. Dacă ești temporar acolo, ai acces la Liturghia ortodoxă online în direct.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.08.2015, 12:10:44
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sfat venit de la cineva cu fundul in doua luntri.

Sau nici una de fapt?

E logic, traseul lor fiind divergente, pana la urma sfarsesti in apa. Inecat.
"Baldabac!".
Serios, nici una. Stii ce este haios? Ca, daca ai ceva simt pentru ce numesc unii "spiritul epocii" si altii "semnele vremurilor", si stiu ca ai macar minimal acel simt al enspelea, se vede din postarile tale, ai/vei sti ca cele doua luntri se...vor uni. Curand. Asa ca, chiar de exista unii cu una bucata buca per luntre, partea vesela si optimista e ca respectivul dos nu isi va duce proprietarul la celalalt fund, al apei, ci...intr-o luntre mai mare. Anume Biserica Nedivizata. Fain, nu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.08.2015, 13:15:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi de unit trebuie să se unească. E scris deja.
Cum și-n ce fel? Ei, asta-i frumos de văzut. Mai ales partea pe care ne-o vom alege fiecare...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.08.2015, 13:24:15
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, frățior Wryetui, e păcat.
Sigur că e păcat să mergi la o "biserică" a "romano-catolicilor" (franco-latinilor).

Ei sunt în erezie, cred că ai mai citit câte ceva aici pe forum. Sfinții Părinți vorbesc limpede despre asta.
Sfintele Canoane la fel.
Versete, să nu mai vorbesc...
E ca și cum te duci la penticostali, baptiști, lutherani, calvini, adventiști, mormoni, iehoviști și alții, că mulți sunt Doamne...
Tot eretici se numesc, cu toții.

Nici în vizită în clădirile franco-latinilor, să nu intri.
Nici când nu-i slujbă, nici ca turist.
Ei nu mai au har, spun că harul este creat, nu mai au Sfinte Taine, nu au sfințenie, nu au Duh Sfânt, nu mai au nimic din creștinism, decât teorie goală, scolastică. Și au și azi 24 mari erezii. Fără să amintim că cred în extratereștrii, că mulți sunt pedofili și altele.
Cum și protestanții au teatru și atât.

Aș vrea să îți repet zecile de Sfinte Canoane și citate ale Sfinților Părinți și Sfintele Versete Biblice, care combat ereziile franco-latinilor, dar le găsești tu singurel pe forum, aici.

Mai bine pui ceasul să sune la 6 și pleci la o Sfântă Biserică a lui Hristos, Ortodoxă, adevărată creștinească.
Chiar dacă vei călători cu trenul 3-4 ore dus, și 3-4 ore întors, să nu regreți. Sau poate 2-3 ore. Hristos merită tot cei mai bun din viața noastră.
E jertfa ta pentru Mântuitorul Hristos, Cuvântul Tatălui și Creatorul Universului.

E bine așa, îți iei și o carte, două, citești până acolo, și când te întorci din nou citești, sau îți iei carte de rugăciuni, îți iei smartphoneul, asculți muzică bisericească, pe tren sau autobuz.
Sau dacă ești mai râvnitor, faci rugăciunea inimii.
Dacă vrei cu adevărat poți.

Caută pe net, și găsește cea mai apropiată Biserică, chiar dacă e de-a grecilor, rușilor, bulgarilor, sau aparține de orice Patriarhie, din cele 17 Patriarhii creștine, ortodoxe, nu contează, dar numai să mergi la o Biserică Creștină, a Sfințitei turme celei mici, nu la o "biserică" eretică.

Dumnezeu să-ți ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.08.2015 at 13:26:26.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.08.2015, 19:43:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Este pacat a merge si a te ruga acolo si a lua parte la Mesa? Bineinteles nu iau parte la nici un sacrament si nici la rugaciunea rozariului sau la alte lucruri pe care le stiu neortodoxe.
Probabil ca nu este pacat, din moment ce unii credinciosi ortodocsi, in frunte cu patriarhul si episcopii, iau parte (mai precis: asista) la Sfintele Liturghii din biserici romano-catolice cel putin odata pe an.

Se pune, insa, problema cam ce folos sufletesc ar fi. Cu alte cuvinte, discutia e in termeni prudentiali mai degraba decat morali. Daca simtiti o atractie catre catolicism in general, ori catre ritul latinesc in special, atunci, da, trageti un folos. Poate sufletesc, iar cel putin estetic. Ca viitor student teolog, stiti insa foarte bine ca participarea la acest fel de liturghie nu implineste obligatia duminicala. Mai stiti si ca sunteti scutit, pe durata calatoriei, de aceasta obligatie. Iar, daca rugaciunea rozariului e neortodoxa si nu luati parte la ea, din ce motiv credeti ca celelalte rugaciuni, acelea care fac parte intrinseca din Sf Missa (Kyrie, Agnus Dei, etc) ar fi ortodoxe ? Si, nefiind ortodoxe, de ce ati participa la ele ?

In sfarsit, argumentul ca, dupa o mie de ani, schisma se va vindeca si ca acest lucru e foarte apropiat, nu tine. Chiar si in cazul in care un optimism debordant, de nimic justificat, s-ar confirma si unirea ar avea loc maine, atunci astazi cele doua Biserici sunt, inca, despartite. Tot astfel, imprejurarea ca ma voi casatori maine nu justifica o uniune sexuala cu mireasa de maine. Ceea ce maine, dupa nunta, va fi uniune legiuita, astazi este curvie.

Cel mai bun sfat il puteti lua de la indrumatorul dv spiritual. Fiind, din cate inteleg, deja inrolat in invatamantul religios, sper ca aveti unul. De ce ne intrebati pe forum, in loc sa-i dati telefon ? Iar daca nu aveti inca, atunci e urgenta sa aveti unul. ca student la inginerie, sau la arte plastice etc, se poate sa nu ai un spiritual. Dar, ca student la teologie, e de neimaginat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.08.2015 at 19:50:40.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.08.2015, 22:13:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Ba da ma simt, insa nu vad de ce nu le pot face pe amandoua.
Ce vrei sa faci tu intra sub incidenta canonului 33 Laodiceea(interzicerea
rugaciunii comune cu ereticii sau schismaticii).Romano-cataloicii daca
nu sunt eretici atunci sunt schismatici.

Am inteles ca vrei sa urmezi Teologia.Pai daca vrei sa devii preot
sa stii ca pedeapsa pt ce doresti tu este ANATEMA/ CATERISIRE.
Adica canonul apostolic face trimitere indirect la NT-Matei, 25:41.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.08.2015, 22:52:03
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Aia este ca preot, deci acum un o sa fiu caterisit din momento ce nu am inceput nici facultatea de Teologie. Daca toti preotii care fac rugaciune cu schismaticii sunt caterisiti atunci s-ar injumatati populatia preoteasca, atunci cum ramane cu preotii pe care ii mentioneaza dl. Mihnea?

Eu merg pentru ca imi aduce amintiri placute din copilaria mea petrecuta in Spania aceasta biserica, preotul este amabil, liturgia latina este foarte frumoasa si ambientul e linistit, eu simt ca mai bine decat sa stau acasa uitandu-ma la TV merg acolo care chiar e langa casa.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa imi intreb preotul duhovnic, el a zis ca atat timp cat nu iau sub nici o forma parte la sacramente pot merge, desi a zis ca as putea face un efort sa merg la o BO.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.08.2015, 23:03:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Talking

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Aia este ca preot, deci acum un o sa fiu caterisit din momento ce nu am inceput nici facultatea de Teologie. Daca toti preotii care fac rugaciune cu schismaticii sunt caterisiti atunci s-ar injumatati populatia preoteasca, atunci cum ramane cu preotii pe care ii mentioneaza dl. Mihneal
Pai tu o sa raspunzi in fata lui Hristos sau in fatza altor preoti ? O sa fie
dl Mihnea sau alt preot de fatza cand Dumnezeu va zice: "STANGA" si ei
se vor opune si va fi cum va dori Dumnezeu sau cum vor dorii altii?
"Sa fie sluga mai mare ca Stapanul ?" Poate in alta imparatie, nu in
Imparatia Domnului.

Citat:
Primul lucru pe care l-am facut a fost sa imi intreb preotul duhovnic, el a zis ca atat timp cat nu iau sub nici o forma parte la sacramente pot merge, desi a zis ca as putea face un efort sa merg la o BO.
Treaba ta. Pana la urma ramane ca tu si cu duhovnicul tau sa va trageti
de sireturi cu Dumnezeu, in privinta faptului "daca ati partificipat de fapt
la sacramente sau ai fost doar turist".
Mai stiu pe doi care au facut acelasi lucru, insa motivul pt care se trageau
de sirerturi cu Dumnezeu era "sarpele si marul".Si nu le-a fost bine.
Adica au fost aruncati din Rai.Daca nu-si facea Hristos mila cu ei, si acum
cerseau pe la usile Raiului. Vorba vine.De fapt erau in Iad.

Dar cine stie.Poate tu si duhovnicul tau ve-ti fii primii care spargerti gheatza.
Sa te certi cu Dumnezeu si sa ramana pe a ta.Ba sa ramaii in Rai.Efectiv
l-ati "umili" pe diavol.L-ati face cel mai prost din curtea Universului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2015, 23:25:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darth Ludicus Vezi mesajul
"Baldabac!".
Serios, nici una. Stii ce este haios? Ca, daca ai ceva simt pentru ce numesc unii "spiritul epocii" si altii "semnele vremurilor", si stiu ca ai macar minimal acel simt al enspelea, se vede din postarile tale, ai/vei sti ca cele doua luntri se...vor uni. Curand. Asa ca, chiar de exista unii cu una bucata buca per luntre, partea vesela si optimista e ca respectivul dos nu isi va duce proprietarul la celalalt fund, al apei, ci...intr-o luntre mai mare. Anume Biserica Nedivizata. Fain, nu?

Si ca sa vezi, uite asa trecu si aglutinofobila si deveni aglutinofilie.

Cand esti ca o frunza in vant (a se citi "eclesiosceptic"), nu e de mirare ca gusturile sunt dupa cum bate vantul schimbarii (si nu in bine).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2015, 00:00:32
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai tu o sa raspunzi in fata lui Hristos sau in fatza altor preoti ? O sa fie
dl Mihnea sau alt preot de fatza cand Dumnezeu va zice: "STANGA" si ei
se vor opune si va fi cum va dori Dumnezeu sau cum vor dorii altii?
"Sa fie sluga mai mare ca Stapanul ?" Poate in alta imparatie, nu in
Imparatia Domnului.


Treaba ta. Pana la urma ramane ca tu si cu duhovnicul tau sa va trageti
de sireturi cu Dumnezeu, in privinta faptului "daca ati partificipat de fapt
la sacramente sau ai fost doar turist".
Mai stiu pe doi care au facut acelasi lucru, insa motivul pt care se trageau
de sirerturi cu Dumnezeu era "sarpele si marul".Si nu le-a fost bine.
Adica au fost aruncati din Rai.Daca nu-si facea Hristos mila cu ei, si acum
cerseau pe la usile Raiului. Vorba vine.De fapt erau in Iad.

Dar cine stie.Poate tu si duhovnicul tau ve-ti fii primii care spargerti gheatza.
Sa te certi cu Dumnezeu si sa ramana pe a ta.Ba sa ramaii in Rai.Efectiv
l-ati "umili" pe diavol.L-ati face cel mai prost din curtea Universului.
Sincer, nu cred ca Dumnezeu, la judecata, ma va judeca aspru si Il voi percepe ca si iad doar pentru ca timp de doua luni, cand eram adolescent, am fost ca turist la o biserica catolica spaniola.
Reply With Quote
Răspunde