Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.08.2015, 00:25:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu Yasmina, nu este doar atat. A venit intr-o zi Dumnezeu la tine si a pus aceasta samanta in gradina sufletului tau, sa ajuti un tanar bolnav, care se chinuie cu boala lui de o viata. Asa lucreaza Dumnezeu, de multe ori tainic, discret, prin cei diferiti de noi, are judecatile Lui pe care noi, de foarte multe ori nu le intelegem. Da ploaie si peste buni si peste rai, ajuta pe pacatosi prin drepti nestiuti, transforma raul planuit de oameni in binecuvantare, si multe alte cai. Cand sa rodeasca samanta, si sa fii cum te-a indemnat Hristos sa fii, a mai venit cineva. Si acel cineva si-a pus si el neghina lui in locul unde Dumnezeu sadise dragostea milostivirii. Ca doar nu putea sa nu incerce sa o inabuse. ,,Stai asa Yasmina, ce faci? Tatal lui este un eretic, ai avut dispute cu el.Sigur are bani din cotizatii si apoi stim noi bine cum este cu acele cotizatii. Pe cine pacaleste el? Si in plus, printre cunoscutii tai, pe forum, chiar nu stii ce se spune despre cei ca el? Stiu oamenii aceia mai bine ca tine. Sa ne mai gandim, poate ajutam altadata, poate pe altii...".

Tie Yasmina Dumnezeu ti-a pus gandul cel bun sa ajuti un tanar bolnav grav. Dar pt tine conteaza mai mult ce spun oamenii, mai ales in situatia in care acest ajutor nu presupune nici un compromis pt credinta ta. Omul acel, din cele spuse de tine, nu ti-a cerut ajutorul pt copilul lui desi este greu de descris in cuvinte ce simte ca tata. Si totusi in sufletul tau s-a aprins aceasta micuta lumanare a iubirii de aproape. Cine crezi ca ti-ai aprins-o si cine crezi ca vrea sa ti-o stinga?

Dumnezeu sa te calauzeasca.

Da exact asa,precum ai spus. Asa s-a petrecut!
Nu la putin timp de la idea gandului cel bun m-a cuprins nelinistea,indoiala,certitudinea ca fac ceva nepermis.

Iti multumesc ca ai avut bunavointa sa-mi explici mai detaliat fata de primul mesaj si iertare si tie si celorlalti pe care i-am dezamagit ca om(cu asemenea apucaturi) ,avand aceasta dilema.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 10.08.2015 at 00:32:44.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.08.2015, 00:30:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Na, mai bine nu-l întebai!
Dragos,acum observ ca nu"ti-ai dat cu parerea" :)
Dar nu-i bai,acu' tocmai ce-mi veni in fire!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.08.2015, 01:14:17
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Yasmina nu tu trebuie sa-mi multumesti mie ci eu trebuie sa-ti multumesc tie. Este mai greu de explicat. Cateodata Dumnezeu, cand ne privim in oglinda aproapelui, ne aduce in fata ochilor lucruri din trecut, de care uitasem si ne mai lasa timp sa facem ce trebuia facut atunci. Sunt convins ca Dumnezeu te va calauzi si iti va arata EL cum trebuie facut mai bine, asa cum spunea Apostolul Pavel, in Epistola catre Filipeni: ,, Sunt incredintat ca Acela care a inceput in voi aceasta buna lucrare o va ispravi pana in ziua lui Iisus Hristos". Numai bine din partea mea, mergi cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.08.2015, 09:30:22
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da exact asa,precum ai spus. Asa s-a petrecut!
Nu la putin timp de la idea gandului cel bun m-a cuprins nelinistea,indoiala,certitudinea ca fac ceva nepermis.

Iti multumesc ca ai avut bunavointa sa-mi explici mai detaliat fata de primul mesaj si iertare si tie si celorlalti pe care i-am dezamagit ca om(cu asemenea apucaturi) ,avand aceasta dilema.
Cum sa fi dezamagit tu pe cineva?! Fii serioasa! Care dintre noi nu s-a luptat cu "neghina care innabusa graul gandului evlavios/caritabil", acela sa rifice piatra. Ori, nu exista asa un muritor.
Eu vituperam, daca ai observat, mentalitatea de clubul mantuibililor, existent in toate religiile. Faptul ca postarea ta a prilejuit inca o revarsare a fobiei mele fata de subiectividmul de grup si aglutinarea fariseica, NU e o relatie cauza-efect. Cu siguranta, NU in privinta persoanei tale.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.08.2015, 10:22:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si apoi stim cu totii cum sunt multi frati de aici de pe forum la adresa ereticilor...fara ofensa :)
Chiar si ortodocsii care mai exagerau pe forum intr-o extrema nu au spus sa nu fie ajutati cei care nu sunt ortodocsi. S-a inteles gresit, ei se refereau doar la credinta lor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.08.2015, 04:53:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar si ortodocsii care mai exagerau pe forum intr-o extrema nu au spus sa nu fie ajutati cei care nu sunt ortodocsi. S-a inteles gresit, ei se refereau doar la credinta lor.
Da,din pacate a fost o neintelegere de valori.
Trebuie sa ne amintim poruncile Domnului de a hrani,adapa si gazdui pe cel in nevoie;porunci pt care Domnul nu precizeaza ca trebuie sa-l cercetam pe cel sarac si flamand daca este mai intai crestin orthodox sau nu.Se precizeaza doar cine,fara a se pune conditii de apartenenta unui grup.

Multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa-mi scrie 3 randuri! Sincer apreciez!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 12.08.2015 at 05:03:12.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.08.2015, 10:26:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,din pacate a fost o neintelegere de valori.
Un conflict de valori, Cristina. O luptă pentru a face o alegere voluntară, nu doar pulsională sau pe bază de afect. Iar conflictul solicită mereu confruntarea între forțele noastre sufletești care, odată intrate în ciocnire sau puse în balanță, ne pot duce pe tărâmuri noi de care mai apoi ne mirăm, ca și cum nici nu ar fi fost ale noastre.
Probabil vei mai avea și în viitor astfel de ciocniri subiective iar experiența de acum ți-ar putea fi de folos.
Tendința ta naturală spre bunătate, pe care o manifești în primul rând prin iubirea față de tot ce e viu (plante, animale), a ajuns, poate, la un prag nou în care discernământul pare a fi solicitarea principală.
Eu nu am participat la dezbatere, deoarece nu m-am simțit în stare. Sunt un om fără discernământ, un copil incurabil, dau oricui, orice, de-a valma, dacă am. Nu cred că sunt un model de urmat și, conștient de acest beteșug al meu, m-am abținut să intervin.
Mă bucur că ai ajuns la un deznodământ și sper (acuma, deh, iată și poziția mea) să îl ajuți cum poți și cât poți, în primul rând pe fondul rugăciunii (ca nu cumva vreun gând de regret ori de trufie să intre în aerul gestului tău frățesc) și să faci ce e de făcut cu bucurie și cu nădejde că Domnul nu ne lasă și că îi va ajuta pe toți cei necăjiți din jurul acelui tânăr.
Cu toții suntem vinovați pentru toți.
Avem atâta răutate în noi încât planeta ar putea sări în aer de mii de ori dacă din noroiul fiecăruia s-ar putea fabrica un nou tip de bombă atomică. Cu toate acestea, Dumnezeu ne-a dat și bunătate, omenie, inimă compătimitoare, deschidere la necazul altuia și puterea de a interveni. Să alegem aceasta din urmă și să cultivăm, după puteri, darul primit, înmulțindu-l.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.08.2015, 22:55:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Un conflict de valori, Cristina. O luptă pentru a face o alegere voluntară, nu doar pulsională sau pe bază de afect. Iar conflictul solicită mereu confruntarea între forțele noastre sufletești care, odată intrate în ciocnire sau puse în balanță, ne pot duce pe tărâmuri noi de care mai apoi ne mirăm, ca și cum nici nu ar fi fost ale noastre.
Probabil vei mai avea și în viitor astfel de ciocniri subiective iar experiența de acum ți-ar putea fi de folos.
Tendința ta naturală spre bunătate, pe care o manifești în primul rând prin iubirea față de tot ce e viu (plante, animale), a ajuns, poate, la un prag nou în care discernământul pare a fi solicitarea principală.
Eu nu am participat la dezbatere, deoarece nu m-am simțit în stare. Sunt un om fără discernământ, un copil incurabil, dau oricui, orice, de-a valma, dacă am. Nu cred că sunt un model de urmat și, conștient de acest beteșug al meu, m-am abținut să intervin.
Mă bucur că ai ajuns la un deznodământ și sper (acuma, deh, iată și poziția mea) să îl ajuți cum poți și cât poți, în primul rând pe fondul rugăciunii (ca nu cumva vreun gând de regret ori de trufie să intre în aerul gestului tău frățesc) și să faci ce e de făcut cu bucurie și cu nădejde că Domnul nu ne lasă și că îi va ajuta pe toți cei necăjiți din jurul acelui tânăr.
Cu toții suntem vinovați pentru toți.
Avem atâta răutate în noi încât planeta ar putea sări în aer de mii de ori dacă din noroiul fiecăruia s-ar putea fabrica un nou tip de bombă atomică. Cu toate acestea, Dumnezeu ne-a dat și bunătate, omenie, inimă compătimitoare, deschidere la necazul altuia și puterea de a interveni. Să alegem aceasta din urmă și să cultivăm, după puteri, darul primit, înmulțindu-l.
Doamne ajută!
Doamne ajuta frate!
Multumesc ca ai intervenit :)

Ma gandeam la cele scrise;pai da este usor sa iubim florile gingase,animalele frumoase,jucause,copii blonzi cu ochii albastri ca ingerii...mai greu este sa iubim oamenii bolnavi,tarati,urati,cu defecte,rai,diabolici,batranii care sunt plictisitori s.a.m.d. Eu una cu asta ma lupt.

Am o verisoara bolnava de Down si tin minte cat de urata imi era cand eram mica;nu o lasam sa-mi atinga nici lucrurile,faceam adevarate crize de plans. Si nu aveam mai mult de 3 ani. Imi parea un monstru.
Personal,nu-mi aduc aminte sa fii fost inzestrata cu o empatie si dragoste exceptioanala,totul este educatie crestina si inspiratie divina,altfel sunt convinsa ca as fi fost un om destul de rau,gol si egoist.Vorbesc cat se poate de serios.

Ne-a dat Domnul tot ce avem nevoie sa fim buni,numai ca ingerul rau mereu ne sopteste sa mai asteptam,sa nu ne pripim,sa lasam fapta buna pe maine,pe poimaine,mai pe la vara...si uite asa iadul se paveaza cu infinitul de intentii bune.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.08.2015 at 22:59:03.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.08.2015, 00:31:45
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Uite soră, cât sunt de mirat - mă știi, ce-am în gușă-i și-n căpușă, vai mie...
Io nu te pricep (....:)): zici că iubești animalele, da pe downian ori pe moșul - nu prea.
Păi cum vine asta?
N-ai văzut ce picioare lungi și strâmbe are barza? Cum poți să iubești așa arătare, de gâtul și ciocul căreia nici nu vreau să pomenesc!...
De zebră ce să zic? Nu și-a mai dat jos tricou de când s-a inventat jungla! Și-mi mai și amintește de Băsescu. Buh!
D-apăi porcuÎ Pute!, halește lacom orice, are bucile mari, face pișu, caca peste tot, la o adică își mănîncă și excrementele, dărîmă cotețu, molfăie, scuipă... - tot mizarabilu din lume pare adunat în el. Iar tu îl iubești!
Să-ți amintesc de pisică? Târfa dracului! Cu apucăturile ei viclene, cu privirea aia sticloasă, cu codița ei mlădioasă care te gâdilă pe sub nas, cu manevrele ei de farsoare neîntrecută când te mușcă tandru de gene, cu lăbuța ei pufoasă (atenție la gheare!) care îți șterge lacrimile de pe obraz, cu priceperea ei de ți se pune peste piept ca să te vindece, chipurile, de cardiopatii și de stres... Prefăcuta!... Vrea doar să te ducă cu preșul unde-i place ei cel mai mult: la oala cu jumări, la motocei, ori mai bine la șoarec - de se poate!
D-apăi vaca? Ce să mai comentăm.... Nașpa rău, bașoldina! Bine că dă acolo o țâră de lapte, pe care din prostie și răutate îl mai și varsă uneori, ca nebuna, că altfel făceam plângere Sus să o șteargă Domnul din ordinea Creației!
Să-ți mai zic despre șobolani? Despre vipere? Despre raci? S-o lungesc cu broaștele, capra, maimuțele?
Sau poate preferi să îți amintesc despre știr! Mânca-l-ar porcu! Că mi-am rupt ligamentele fine de poet diliu (citește închipuit) combătîndu-l din jurul amărâtelor mele fire de ceapă!

Și după toate aceste "urâțenii" cărora tu reușești, din preaplinul inimii, să le găsești mereu scuze, ba chiar să le găsești frumoase și bune și să le iei apărarea, uneori cu înfocare mare
tocmai de om te-împiedici?

Păi ăsta-i o sinteză-a tuturor! Că doar din ele mănâncă!

Hai, eu zic să îți revizuiești notițele de estetică generală și să faci loc unei corecturi ...de imagine.
Ia vezi, ce iese?

Last edited by Ioan_Cezar; 14.08.2015 at 00:36:23.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.08.2015, 00:57:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Că mi-am rupt ligamentele fine de poet diliu (citește închipuit)
Ceva ligament de poet ai, coane Ioan! Cum le zici dumneata, niminea nu le zice. Ce pacat ca poezia nu tine de foame nici cat firele de ceapa intre stir! Tocmai am ascultat un interviu cu editori dupa un targ de carte. Ponderea cartii de poezie: doi la suta. Mi-a amintit de procentul cu care poporul a votat lista cu Plesu si Dinescu prin anii 90: 2%.

Dar, sa ne intoarcem la iasomia noastra. Fii bun si teologhiseste putin pe tema versetului:
"Deci, dar, până când avem vreme, să facem binele către toți, dar mai ales către cei de o credință cu noi." (Gal 6:10).

Asa-i ca se desprinde concluzia ca Yasmina ar face bine sa il ajute pe tipul ala, dar mai intai ar trebui sa te imprumute cu o suta de dolari ? Inteleg ca nu stai de loc bine cu recolta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde