Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2013, 07:58:13
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Annyta, este irelevant cum sint copii parintilor care nu si-au dus copii la biserica. Acei parinti si-au declinat calitatea de parinti in favoarea Lui Dumnezeu, dpdv al sufletului copiilor lor - dpdv duhovnicesc e ca si cand si-ar fi abandonat copii pe un camp sa aiba Dumnezeu grija de ei. de sufletul lor.
Ce te astepti de la aceia? Ei nu il cunosc pe Dumnezeu, nu sint crestini de fac asa cu copii lor. Ca daca l-ar cunoaste pe Dumnezeu, atunci din reala dragoste de Dumnezeu le-ar vorbi copiilor lor despre El, i-ar duce la biserica si s-ar purta ei insisi in lumina dragostei de Dumnezeu si de aproapele incat ar fi fara efort exemple vii de crediinta si comportament frumos, dupa voia lui Dumnezeu, pentru copii lor.

De ce privesti (si nu numai tu, dar si ceilalti Lucian, Cezar) spre lume, de ce il cautati pe Dumnezeu intre cei ce nu il cunosc pe Dumnezeu, in loc sa il cautati pe Dumnezeu intre crestini, intre sfinti; in loc sa ii cautati pe sfinti !?!? Caci sfinti in viata inca avem - oameni care traiesc cu Dumnezeu. Ei sint crestinii adevarati. Ei ne ar trebui sa ne fie modele, daca vrem sa nu fim noi insine niste mincinosi care ne dam crestini dar care de fapt am fi din lume si ai lumii.
Păi mie îmi pare rău de cei care îl "ignoră" pe Dumnezeu și de copiii care sunt crescuți departe de El, sursa binelui. Ei sunt aproapele nostru, sunt oameni buni de altfel, cu calități șamd; îmi pare rău să fie furați de lumea aceasta cu tentațiile ei.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.05.2013, 09:13:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul



b) majoritatea (eu aproximez ca peste 90%) nu merg la biserică la slujbe, nu se roagă (decât în cercuri de spiritism sau ceva asemănător), nu cunosc Crezul, nu cunosc Fericirile nici măcar declarativ, consideră că Dumnezeu nu este prezent în istorie dar că, dacă există, e ceva terifiant de care trebuie să-ți fie frică. Există mare interes pentru religiile orientale și curentul New-Age. Elevii nu cred că există viața veșnică după moarte în sensul arătat de Biserică, cred însă în reîncarnare, consideră că trebuie să ne distrăm acum și să facem toate poftele întrucât vom muri și nne mănîncă viermii.
Acestea sunt câteva din constatările (cărora le-am făcut față cu greu, însă din fericire cu mult calm, mulțumesc lui Dumnezeu) privind actuala stare a elevilor din liceu, elevi care au studiat religia la școală în ultimii 10 ani, săptămânal...
Parintele Dumitru Staniloaie a spus ca sfarsitul lumii va veni cand nu vor mai rasari mladite din trupul lui Hristos
Malditele suntem noi ,oamenii, si tot ce nu ma da roade se taie.
Acesti tineri nu mai aduc roada vrednica de trupul lui Hristos.,
Dar oare nu suntem noi ,parintii ,vinovati de aceasta stare ?
Poate multi din parinti au inceput viata sexuala din frageda tinerete ,din liceu.
Lipsa de credinta si libertinajul parintilor stau la baza imoralitatii acestor tineri ,care asa au vazut ,asa au auzit si cred ca este bine ce fac.
Probabil ca se va ajunge si la noi ca in strainatate sa cautam scoli particulare pentru copiii nostri
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.05.2013, 09:26:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
" Cati dintre preotii hirotoniti anul asta nu au dat bani? Cati episcopi vand posturile? Cati preoti fura, beau, fumeaza, fac afaceri... ? Sa va zic eu ce am aflat cand am fost de sarbatori acasa? Nu sunt nascut in Bucuresti. Dar orasul de nastere e destul de mare. E resetinta de judet cu episcopie. Nu am auzit nimic bun de nici un preot. Dar am auzit de nu stiu ce preot care si-a platit amanta sa faca avort, am auzit de un preot de peste 60 de ani de care stie toata lumea ca are amanta, am auzit ca un diacon nu tine post ca daca el vede mici de exemplu miercurea sau vinerea, chiar daca este post nu se poate abtine, am auzit ce pozitie a mai incercat, am auzit de preot lasat de sotie ca nu o satisfacea, am auzit discutie intre un tip care a fost preot (nu fusese inca si caterisit) si venise la biserica si un alt preot mai in varsta incerca sa il convinga ca poate ramane preot indiferent de ce ar fi facut, mai putin crima, am auzit de preot care tinea slujba beat, am auzit de preot care tipa in biserica si spunea ca nimeni nu o sa tipe acolo mai tare decat el... Si toate astea de la alti preoti.
Nu stiu ,eu locuiesc in oras cu episcopie dar nu am auzit de asa grozavii
De obicei barfele despre preoti le scot tot cei necredinciosi sau caldicei ca argument ca nu merg la biserica.
Daca credinciosii sunt nemultumiti de un preot si el nu mai este vrednic de a sluji pt ca are amanta bine ar fi ca acesta sa slujeasca intr-o biserica goala ,sa nu mai impartaseasca ,sa vedem daca mai are curaj sa se apropie de sfintele daruri.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.05.2013, 20:12:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu stiu ,eu locuiesc in oras cu episcopie dar nu am auzit de asa grozavii
De obicei barfele despre preoti le scot tot cei necredinciosi sau caldicei ca argument ca nu merg la biserica.
Daca credinciosii sunt nemultumiti de un preot si el nu mai este vrednic de a sluji pt ca are amanta bine ar fi ca acesta sa slujeasca intr-o biserica goala ,sa nu mai impartaseasca ,sa vedem daca mai are curaj sa se apropie de sfintele daruri.
Poate nu m-am exprimat clar. Nu e vorba de nici o barfa. Sunt fapte reale. Partea de barfa consta in discutiile dintre preoti. Adica nu le-am auzit de la "tanti Ileana" la coltul bisericii.
Pana la urma fiecare vede si cat vrea sa vada. Dar de la a nu vedea pana la a spune ca nu exista e o diferenta. Mare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.05.2013, 06:27:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu stiu ,eu locuiesc in oras cu episcopie dar nu am auzit de asa grozavii
De obicei barfele despre preoti le scot tot cei necredinciosi sau caldicei ca argument ca nu merg la biserica.
Daca credinciosii sunt nemultumiti de un preot si el nu mai este vrednic de a sluji pt ca are amanta bine ar fi ca acesta sa slujeasca intr-o biserica goala ,sa nu mai impartaseasca ,sa vedem daca mai are curaj sa se apropie de sfintele daruri.
Când veți avea curajul/puterea să vă scoateți doapele din urechi, veți auzi grozăvii cu mult mai mari. Asta o spun doar ca să vă destupați urechile, acolo-n gaura nisipoasă de struț unde se pare că vă duceți veacul.
Pe de altă parte, indiferent ce fac și spun preoții, datoria noastră e să ne vedem de treabă, creștinește. Preoții au treaba lor, Dumnezeu să-i ocrotească, să le dea putere pentru sacra lor slujire și să îi mântuiască, spre folosul lor și al nostru, al celor necăjiți! AMIN+
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.05.2013, 08:42:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Când veți avea curajul/puterea să vă scoateți doapele din urechi, veți auzi grozăvii cu mult mai mari. Asta o spun doar ca să vă destupați urechile, acolo-n gaura nisipoasă de struț unde se pare că vă duceți veacul.
Pe de altă parte, indiferent ce fac și spun preoții, datoria noastră e să ne vedem de treabă, creștinește. Preoții au treaba lor, Dumnezeu să-i ocrotească, să le dea putere pentru sacra lor slujire și să îi mântuiască, spre folosul lor și al nostru, al celor necăjiți! AMIN+
Bine ar fi sa ne punem toti dopuri in urechi ,sa nu credem pana nu vedem ca sa nu ne mai smintim.
Nu stiu ce sfant parinte spunea sa nu credem nimic din ce auzim si numai jumatate din ce vedem.
Sa spunem ca la mine in arhiepiscopie aceste evenimente nu se fac auzite sau nu exista
Nu stiu cum e in Bucuresti si nici nu vreau sa stiu.
Noi suntem vinovati de aceste intamplari ,bisericile cu pricina ar trebui sa fie goale si nimeni sa nu se impartaseasca la acesti preoti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.05.2013, 09:09:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pana la urma fiecare vede si cat vrea sa vada. Dar de la a nu vedea pana la a spune ca nu exista e o diferenta. Mare.
De vreme ce eu nu am auzit nu pot spune ca exista.
Nu stiu cat mi-ar ajuta la mantuire aceste relatari.
Judecarea preotilor e un pacat care trebuie marturisit
Noi trebuie sa fim cum scrie la Scripturi: "N-am pus înaintea ochilor mei lucru nelegiuit"(ps.100)
"Iar eu ca un surd nu auzeam si ca un mut ce nu-si deschide gura sa
Si m-am facut ca un om ce nu aude si nu are in gura lui mustrari"(ps.37)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.05.2013, 09:17:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Singurul folos pe care ni l-ar aduce ignorarea relelor arătate mai sus ar putea fi netulburarea noastră. Însă faptele au consecințe, și ele se văd pretutindeni în Biserică. Este creștinește să acoperi păcatul fratelui tău (să nu-l faci de rușine, să nu-l bârfești), dar atunci când, la adăpostul perdelei pe care o tragi ca să nu-l vezi sau să nu fie văzut de alții, el continuă să facă nedreptăți și să smintească, cred că este mai bine să-l lași în lumină, ca să poată vedea oricine, și, poate, el însuși să se vadă în lumina adevărată.

La noi s-au adunat prea multe, aproape s-au generalizat niște practici păcătoase și nu trebuie să le considerăm doar vorbe răuvoitoare, pentru că fiecare am auzit, din surse credibile, de ele.

Probabil nu putem schimba starea asta de lucruri doar discutând despre ea, însă cred că adevărul este bine să fie cunoscut.

Să ne străduim, însă, ca în pofida relelor pe care le cunoaștem, să nu ne smintim, să încercăm, dacă putem, să le îndreptăm, să nu ne facem și noi părtași la faptele rele ale altora (căci și în îndreptarul de spovedanie ni se cere să nu tăcem cu privire la păcatul pe care îl face altcineva, ci să i-l arătăm ca să se îndrepte), și să nu ne mândrim, ci să gândim că dacă am fi fost în locul lor, poate am fi făcut rele și mai mari.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.05.2013, 09:30:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Solutia ar fi sa ii spunem preotului direct ce ne nemultumeste
Eu stiu pe cineva care a avut acest curaj ,dar era cu totul altceva.
In nici un caz aceste fapte nu se fac publice
Si Hristos spune sa il mustram pe aproapele ,dar nu in prezenta altora.
Nu starea de pacatosenie in care ne aflam e vinovata de aceata situatie ,de nevrednicia unor preoti?
Unde merg eu la biserica sunt preoti vrednici si nu am auzit astfel de intamplari la mine in oras
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.05.2013, 09:53:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu siguranță, sunt mulți preoți vrednici. Am cunoscut și eu, destui. Și mă bucur că n-ai auzit de lucruri rele în zona în care te afli. Să dea Domnul ca nici să nu fie.
Reply With Quote
Răspunde