Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2010, 11:39:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Comunicat al Parintelui Justin Parvu cu privire la discutiile despre cip

http://apologeticum.wordpress.com/20...actele-cu-cip/

Iată ceea ce a spus părintele Justin Pârvu referitor la actele cu cip:

In urma controverselor si nelamuririlor legate de problema introducerii actelor electronice in Romania si pozitia crestinilor fata de ele, ne simtim indatorati sa facem urmatoarele precizari, care vizeaza strict pozitia manastirii Petru Voda.

1. Cipul din actele biometrice nu este pecetea finala, ci unul din pasii premergatori acesteia.

2. Cei care nu se opun implementarii actelor de identitate electronice si nu vad un pericol in acceptarea lor, trebuie sa fie constienti ca savarsesc un pacat impotriva evidentei Apocalipsei [1] si se fac partasi, mai mult sau mai putin, acestui sistem care incepe sa semene din ce in ce mai mult cu fiara apocaliptica [2].

3. Dupa cum ne invata Sfanta Scriptura si Sfintele Canoane, avem datoria de a primi pe oricine vine la spovedanie cu duh umilit si dorinta de indreptare. Asadar nu excludem pocainta si indreptarea celor ce au acceptat actele cu cip.

4. Daca penitentul nu renunta la actele cu cip, dupa ce a fost mai inainte duhovniceste catehizat si mustrat, noi, manastirea Petru Voda, nu ne putem asuma ca acesta sa fie dezlegat la spovedanie, decat daca renunta la aceste acte si accepta canonul de indreptare.

5. In privinta acelei inregistrari video postate pe internet, in care cineva intreaba cum sa procedeze cu sotia care are un act cu cip, tinem sa facem precizarea ca acea inregistrare nu trebuia facuta publica, deoarece era un sfat personal, menit sa castige pocainta si trezirea constiintei penitentului, si nu reprezinta un sfat general valabil. Epitimia pentru pacate difera de la fiecare individ in parte. Chiar daca la inceput se face afirmatia, aparent grava, ca sotul sa isi paraseasca sotia, totusi se revine cu precizarea ca sotia sa fie adusa spre catehizare si spovedanie. Un duhovnic iscusit acorda canonul si mustrarea in functie de starea sufleteasca a fiecaruia. Pentru acel suflet era poate necesara o astfel de mustrare. Asadar, mustrarea si canonul celui ce primeste acte cu cip, se face particular, dupa cum hotaraste duhovnicul si in functie de situatie.

6. Precizam iarasi ca prin aceasta pozitie a noastra nu intentionam sa facem nici un fel de scindare in Biserica cea Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca, ci cerem sa ni se dea voie sa purtam mai departe lucrarea Duhului celui ce a spus candva: “Iata si securea zace la radacina pomilor; deci tot pomul care nu face roada buna se taie si in foc se arunca.” (Mt. 3:10) si sa ne temem de mustrarea Celui ce a spus “fata cerului stiti sa o socotiti; iar semnele vremilor nu puteti” (Mt. 16:3). Chiar daca nu mai este intre noi un Sfant Apostol Pavel, nu mai avem un dumnezeiesc ierarh ca Vasilie cel Mare, ca Grigorie Palama, sau ca Ioan Maximovici, si pentru aceea si situatia este cu atat mai greu de judecat, avem incredere insa ca bunul Dumnezeu va pazi turma Sa si ca Pastorul cel Bun cunoaste oile Sale si ele Il cunosc pe El si asculta glasul Lui (Ioan 10:14).

Arhimandrit Justin Parvu,
staret al Manastirii Petru Voda
----------------------------------------------
[1] 1 Tesaloniceni 5:19-22
19. Duhul să nu-l stingeți.
20. Proorociile să nu le disprețuiți.
21. Toate să le încercați; țineți ce este bine;
22. Feriți-vă de orice înfățișare a răului.

[2] Nu putem, de asemenea, sa trecem cu vederea prorociile Sfintilor, mai vechi sau mai noi, care pun egal intre lucrarile fiarei apocaliptice si masurile antihristice si antiumane ale statului global contemporan.


Comentariu personal:

Sper ca acuma să vă dați seama că aceste acte nu sunt deloc benefice. Chiar dacă nu sunt pecetea de la final, ci doar un pas premergător acesteia, noi nu trebuie să ne facem părtași la venirea Apocalipsei prin primirea acestora!

Chiar dacă nu vom putea opri niciodată Apocalipsa, o putem întârzia și să dăm șansa unor oameni poate să revină la dreapta credință. Noi prin primirea actelor cu cip „accelerăm” venirea acesteia!

Și de asemenea sper că acum v-ați convins că preacuviosul părinte știe ceea ce vorbește și că nu este dezinformat sau manipulat sau că vrea să se ia la harță cu BOR!

Și apăi dacă ne zice Însuși Domnul în Tesaloniceni să ne ferim de orice înfățișare a răului, mai are rost să dezbatem și să stăm la polemici? Eu nu cred.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 13.07.2010 at 11:44:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2010, 12:11:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Mi se pare o exagerare.
Cand BOR o sa ia pozitie mai vorbim.
Pana atunci ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2010, 13:01:10
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mi se pare o exagerare.
Cand BOR o sa ia pozitie mai vorbim.
Pana atunci ...

Pai BOR a luat pozitie prin credinciosi. BOR nu este numai sinodul sau ierarhii, ci toti credinciosii. BOR nu este PD sau PNL...

Mai interesant este ca Romania tinde sa accepte aberatiile cu cipul, in timp ce tari ca Germania au refuzat (momentan, nu stiu ce va fi in viitor) asta nu din motive religioase ci din motive de intimitate si libertate. (asta dupa ce grupul de hackeri Chaos Computer Club din Berlin au public date personale ale mai multor oameni inportanti, dovedind ca biometria nu ofera securitate).
Romania este in datorii pana la gat dar avem bani de schimbat pasapoarte si de cumparat cipuri. Doar nu credeti ca asta va fi donatie din partea FMI sau alte institutii financiare mondiale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2010, 13:08:39
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Noi nu putem "incetini" venirea Apocalipsei spre noi, dupa cum nici nu ii vom sti momentul (moment cunsocut de Dumnezeu). daca asta trebuie sa se intample...se va intampla; daca ne opunem unor lucruri ce ni se par necurate- asta nu inseamana decat ca ne facm datoria de crestini, atata tot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2010, 13:10:41
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dume dume ,si iar vorbe fara sens ... Eu as vrea savad Primelecarti scrise de acei oameni care zic ca au avut contact direct cu DUMNEZEU ... Unde este cartea lui Enoch ???
... Preotii astia ne manipuleaza , scuze , va maniuleaza ,cum vor ei ... pentru ca asta le e menirea .. Devide et impera ...
http://www.youtube.com/watch?v=qfRLIbkxThM&NR=1
Cam asa ma consider si eu ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2010, 13:20:24
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TealcStarGate Vezi mesajul
Dume dume ,si iar vorbe fara sens ... Eu as vrea savad Primelecarti scrise de acei oameni care zic ca au avut contact direct cu DUMNEZEU ... Unde este cartea lui Enoch ???
... Preotii astia ne manipuleaza , scuze , va maniuleaza ,cum vor ei ... pentru ca asta le e menirea .. Devide et impera ...
http://www.youtube.com/watch?v=qfRLIbkxThM&NR=1
Cam asa ma consider si eu ...
Nu ajunge că vorbești așa, mai trebuie să ai și nesimțirea să-ți pui Ortodox la religie?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2010, 13:22:33
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nuu sunt de nici o religie ... am curajulsa-mi spun Liber cugetator ... dar tu ???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2010, 13:23:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TealcStarGate Vezi mesajul
Eu nuu sunt de nici o religie ... am curajulsa-mi spun Liber cugetator ... dar tu ???
Atunci de ce ai pus Ortodox la religia ta ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2010, 13:24:26
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

O fi sub acoperire, ca si multi altii de pe aici
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2010, 13:26:11
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu cred in prewoti si in cuvintele lor FARA CONTINUT ... Dar voi ??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 22:33:30
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 21:06:17
Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 04.04.2009 13:29:19
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 12:47:41
Porunca testamentara a parintelui Justin Parvu razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 1 16.11.2008 22:30:35