Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.07.2015, 12:35:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Poate ai dreptate, poate ca nu...dar imi pare ca nu se compara uriasa opera si eruditie a celor doi preoti Ica de la Sibiu cu parintele Piciorus. Prefer sa merg pe mana parintelui Ica jr. La urma urmei, trebuie sa primeze adevarul, nu agatarea de o traditie.
Nu are importanta eruditia, ci credinta celui ce scrie. Pentru ca fiecare scrie in functie de cea ce crede, ba chiar adevarul i se pare ca e acela, chiar daca nu e.
Nu e niciun secret, am mai scris pe forum ca Diac. Ica (si probabil si tatal sau) are conceptii imbibate puternic cu unele ecumeniste. Si arata "adevarul" in functie de aceste conceptii. Si adventistii au adevarul lor si se straduie sa il conceapa mulat pe ce cred ei. Deci nu doar par. Piciorus, dar orice ortodox modest, cu dreapta credinta, are o intelegere mai exacta a adevarului. Pana la urma diac. Ica repeta ce spun catolicii sau protestantii in privinta Sfantului Isac.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.07.2015, 12:47:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Coptii de azi, la fel ca toti monofizitii (miafizitii), sunt o fosta biserica, care din primul mileniu au adoptat o erezie si s-au separat de Biserica. Eretici erau cand erau in Biserica si adoptasera erezia, sau imediat dupa ce s-au separat. Acum sunt o adunare omeneasca autodenumita biserica, al fel cum orice cult cat de mic isi pune numele de biserica, nu e marca inregistrata, oricine isi poate pune denumirea asta.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.07.2015, 12:57:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu are importanta eruditia, ci credinta celui ce scrie. Pentru ca fiecare scrie in functie de cea ce crede, ba chiar adevarul i se pare ca e acela, chiar daca nu e.
Credinta e si mai greu de evaluat decat eruditia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.07.2015, 13:45:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Credinta e si mai greu de evaluat decat eruditia.
Asa este, m-am exprimat gresit, ma refeream la invatatura de credinta, ce crede acea persoana.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.07.2015, 13:53:14
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Pai, Catalin, discutam de fapt tehnic: daca se poate stabili, pe baza unor manuscrise, dovedite de experti ca fiind autentice, ca acel Mar Ishaq e Sf. Isaac Sirul, atunci ce rost mai are sa te agati de o traditie? Atunci nu erau mijloacele de a dovedi vechimea si/sau autenticitatea unei surse ca acum. Pur si simplu.
Quod attinet coptii...pai ierarhii tai au acceptat, oficial, ortodoxia copta, vest-siriaca, armeana, etiopiana, etc.
Din punct de vedere tehnic, al expertului care stie sa deosebeasca o coala ingalbenita, veche de 30 de ani, roasa pe alocuri de psocoptere, de un mansuscris cu adevarat vechi de aproape 1400 de ani, ce credem eu, tu, Alin, Emilian sau Mihai este chiar irelevant. Daca se dovedeste ca e autentica echivalarea lui Mar Ishaq din Ninive cu Sf. Isaac Sirul, atunci asta e adevarul.
Hagiografiile sunt, o spune si parintele Pruteanu, in mare parte povesti. Educative bisericeste, dar tot povesti, la urma urmei. Doar nu crezi ca Sf. Cristofor avea efectiv cap de caine?! Oameni cu cap de caine sa gasesc doar in mituri, legende si Star Wars (unde se cheama bothani). :)))))))))) Eu asa numesc hagiografiile: "fabule ecleziastice". Excelente pentru copii si oamenii simpli, dar intelectualii, mai ales in aceasta era, nu ar trebui sa creada chiar orice compilatie ingemanata de fantezie si devotament eclezial.

Last edited by Vitiate; 09.07.2015 at 07:34:40.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.07.2015, 00:59:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
La urma urmei, trebuie sa primeze adevarul, nu agatarea de o traditie.
Dar ce înțelegi prin "tradiție"?
Oare Sfânta Tradiție a Bisericii este totuna cu orice tradiție?
Chiar așa, ce înțeles ai tu pentru Tradiție?

*
Tocmai pentru că trebuie (și ne dorim) să primeze adevărul și, mai ales, să trăim în Adevăr, avem absolută nevoie de Tradiție.
Aceasta începe cu Hristos și continuă cu Duhul Lui Cel Sfânt, neîntrerupt, Care lucrează în Biserică, adică în comunitatea și comuniunea credincioșilor în Domnul. Că unii se dau purtători și învățați de Duhul Sfânt (în timp ce alții sunt cu adevărat oameni ai Domnului) - e deja altă discuție.
Amintește-ți că însuși textul Scripturii vine din Tradiție, ca parte mică a Ei, inițial orală și apoi fixată în scris.
Această tradiție vie, neîncetată, transmisă prin cuvintele și practicile apostolilor și ucenicilor, apoi prin vorbele și faptele vieții urmașilor acestora, păstrează viu și nealterat întreg Adevărul.

Îți amintești de epistolele pauline? Sau de orice alte epistole din NT? Ele sunt mărturii limpezi ale conținutului, rolului, mesajului, forței Tradiției Bisericii. Și nu de puține ori Apostolul sau ceilalți sfinți autori avertizează asupra pericolului alterării învățăturii și practicilor - adică asupra pericolului pierderii Tradiției.
Vrei să revezi textul biblic?

*
În concluzie, pentru a trăi în viața noastră Adevărul, avem mare nevoie de Tradiția Bisericii.
Altminteri suntem în înșelare și-n toate celelalte (duhuri) rele, Adriane...
De aici, din amestecul duhurilor lumesc și drăcesc în mintea și inima noastră vin multe încurcături, confuzii, greșeli și atâtea fapte rele/nefolositoare/păcătoase. Deși, în fond noi năzuim la tot adevărul, nu-i așa? Dar cum s-o facem fără dreptarul și busola Sfintei Tradiții?

Last edited by Ioan_Cezar; 10.07.2015 at 02:45:11.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.07.2015, 02:32:31
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Pe firul Sfintei Tradiții a Bisericii noastre

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Adevarul, istoric sau de viata personala, e adevar...
Sunt adevăruri și adevăruri.
Haide, frate, să amintim câteva dintre ele!

*

"Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." (Ioan, 8-12)

"Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei. Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi." (Ioan, 8-31,32)

"Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu." (Ioan, 8-47)

"Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul.; căci nu va vorbi de la Sine, ci câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti." (Ioan, 16-13)

"Eu pentru aceștia mă rog, nu pentru lume mă rog." (Ioan, 17-9)

*

"Sunt încă și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus, care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, mi se pare că nici în lumea aceasta n-ar încăpea cărțile ce s-ar fi scris." (In 21, 25)

"Mergînd, învățați toate neamurile... învățîndu-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă" (Mt 28 - 19,20)

"Drept aceea, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile, pe care le-ați învățat fie prin cuvânt fie prin epistola
noastră." (2 Tes, 2,15)

*

Era într-o joi. Cerul era cenușiu. O zăpadă de peste 15 centimetri acoperea pământul. O pulbere albă încă cernea de sus când părintele Serafim a început să vorbească cu mine.......

Last edited by Ioan_Cezar; 10.07.2015 at 02:45:49.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.07.2015, 09:55:01
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Și cum se aplică asta aici? Adevărul exprimat de experți care pot spune, fără interferente politice, "cutare din secolul sase si cutare din secolul trei sunt de fapt aceeasi persoana". Nimeni nu ataca Adevărul, ci doar "adevăruri" fluctuante de sinaxar.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 10.07.2015, 11:54:42
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Subiectul era Tradiția.
Aștept să îmi răspunzi la întrebarea pe care ți-o adresasem mai sus - dacă ai puțină vreme și dispoziție, desigur...:)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 10.07.2015, 15:50:06
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Subiectul topicului nu era Tradiția. Totuși, iti voi răspunde: definitia Tradiției a fost dată cel mai cuprinzător de către Sf. Vincențiu de Lerin: "Ce întotdeauna, pretutindeni și de către întreaga Biserică s-a crezut". Însă o confuzie de sinaxar, fie ea veche de secole, și care nu este parte decat a unei tradiții locale, nu e ceva de aparat cu înverșunare. Și, ca să rămânem on-topic: coptii sunt perfect ortodocși. Ortodoxia globala a admis public si formal aceasta la Chambessy. Nu văd ce și de ce ar mai fi loc de contestat ceva.
Sunt atâția sfinți cinstiți deopotrivă în Apusul extrem și Orientul Îndepărtat... Nestorienii și coptii au fost întotdeauna cei mai buni și jertfiti creștini. Atacul filetist-atonit asupra spiritualității crestine orientale, pe temeiuri ipocrit-dogmatice, își are rădăcinile doar în fanatismul monastic greco-slav.

Last edited by Vitiate; 10.07.2015 at 15:52:32.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim