Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 13.07.2015, 11:41:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Insa un lucru este cert: Papa alexandrin Dioscorus a fost condamnat la Calcedon NU pentru erezie, ci pentru comportamentul miselesc fata de alti prelati, in special fata de cei din Scoala Antiohiana. Deasemenea, pentru refuzul de a se supune verhovnicului oricarui conciliu ecumenic, anume Papei de la Roma, la acea data Leon cel Mare. Asa ca povestea cu "coptii monofiziti/eutihieni" nu tine.
Da, ai dreptate. Și eu sunt 100% de acord cu tine.

Trecând peste aspectele politice, referindu-mă strict la aspectele biblice, dogmatice, patristice, atâta vreme cât copții nu mărturisesc eresul monofizit, ei sunt ortodocși. Și apoi, cum bine spui și tu, Adriane: "povestea cu copții/monofiziți, nu ține".
Da, nici la mine nu ține, vreau doar să oprească mărturisirea eresul monofizit și formulele monofizite. Atât. Și totul reintră pe făgașul spre mântuire.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #162  
Vechi 13.07.2015, 11:42:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Insa aici principala mea tinta de elitist pe acest sait are partial dreptate: NU sa insulte, cum are obiceiul, latrand-pentru-cauza-trufiei-sale (toti i-am zidit zigguratul egoului sau de-a lungul anilor pe forum, si eu l-am laudat pe ingamfatul critic de arta repede jignitoriu, asta e, mea pulpa) ci sa demonteze.Caci, pe de alta parte, ce face Igor, stilul lui, imi evoca faantismul lacrimos-isteric al unor monahi rusi fugiti din mansatire si certati cu staretul/episcopul, iar permanenta prezenta in postarile sale a locurilor comune ale gandirii monastice ortodoxe, aripa fanatica, imi este insuportabila. Este exact ce numesc "aglutinat pentru credinta". E la polul opus fata de elitismul stim noi cui, dar cu semne schimbat si de aceesi intensitate a scarbei, si imi provoaca aceeasi greata.
Adriane (Vitiate) 4 întrebări simple și rapide:

1. Hristos ce era? "Aglutinat pentru credință" sau fanatic?
2. Sfinții Apostoli, Sfinții Martiri, Sfinții Părinți, ce erau? "Aglutinați pentru credință" sau fanatici?
3. Noi care vrem să le urmăm lor, cu același "bun simț" (deși e mai mult) ca și ei și să ne dăm și viața pentru creștinismul cel pur, autentic, fără erezie, ce suntem "aglutinați pentru credință" sau fanatici?
4. Stilul meu, deci, e "aglutinat pentru credință" sau fanatic? Deci stilul înseamnă că e și acțiune fizică sau doar vorbe? (cred că-i diferență între acțiune fizică și mărturisire vorbită)

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Si inca ceva: nu noi, ca forumisti, hotaram daca un coleg sau o colega este cu procesorul in cadere libera, decat daca suntem psihologi sau psihiatri.
Un psiholog nu are voie să pună diagnostice psihiatrice. Cu atât mai mult, un avocat (mihai g.), sau un vânzător la magazinul bisericesc (io'). Ci doar să-și creeze o părere, după inima cu care iubește. Și dacă nu iubește așa mult, și părerea e rea, să și-o păstreze pentru el, din respect pentru calitatea de ființă umană, a colegilor de pe forum, cu care interacționează. Să aibe demnitate.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Pe de alta parte, indignarea lui Mihai G., chiar daca si el si-a dat cu parerea pe aceasta tema, o inteleg: cumva, stilul si minciunile lui Igor ii fac de ras orasul lor comun, frumoasa Timisoara.
Te rog și pe tine, ca și pe toți, să-mi arătați de fiecare dată când mint, unde mint, cu ce am mințit. Să-mi arătați cu blândețe și dorința firească frățească de a-mi vrea binele, să-mi arătați unde mint. Pentru că de obicei, e doar o ispitire, și defapt eu n-am mințit, ci am mărturisit credința. Și acuzat fiind, cu vorba bună, și de la mine și de la oricine acuză, vom putea vorbi despre subiectul respectiv.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Nimeni nu vrea ca orasul unde locuieste sa fie identificat/asociat gen "aaa, esti de unde este fanaticul ala ortodox". Deci, cu exceptia lui Ioan Cezar, care este, atentie! om de meserie cu veche cariera, si Mihai G., nimeni nu are dreptul sa zica "ba, esti nitel bulit la procesorul organic din cutia de pe gat". Insa sa fie clar ca fanatismul religios este nebunie. Si NU ma refer la Igor. In fond credinta este subiectivism augmentat (si prea des in istorie impus cu bata politicului).
Adrian, te rog din suflet, încă 3 întrebări simple, de data asta, cu privire la FANATISM. Îngăduie-mă, te rog:

1. Cine e un fanatic? :

a) Un om care face rău fizic altor oameni pentru a apăra o credință și pentru a o impune? sau
b) Un om care vorbește și mărturisește cu bun simț, obiectiv și argumentat, o credință, apărând-o, fără să o impună și fără să oblige pe nimeni cu nimic, niciodoată, niciunde ?
c) Ce este Ortodoxia față de islamism și "romano-catolicismul" franco-latin, al cruciaților și inchizitorilor, este Ortodoxia fanatică sau nu, în comparație cu ei ?

2. În virtutea răspunsului de la întrebarea 1, Adrian, eu, "Igorete" :) pentru tine, sunt sau nu sunt, un fanatic?

3. În virtutea răspunsurilor de la primele două întrebări, ORICE om de pe pământ, ce își mărturisește credința cu bun simț, obiectiv, argumentat, este sau nu este un fanatic?

Mulțumesc din nou, anticipat, pentru răspunsuri.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Cand citesc istoria deopotriva a credintelor si a ideologiilor, sau cadn privesc la realitatea cotidiana, vad, in rezumat, doar niste caini alfa, aglutinand niste fartati mai slabi intru obedienta tampa.
Periculoasă gândire, cuvintele acestea, provin dintro gândire necredincioasă... ca să nu spun și hulitoare de Dumnezeu...

Adică Hristos era "câine alfa"?
Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, care s-au deosebit la Sfintele Sinoade Ecumenice, și prin care a vorbit Dumnezeu Duhul Sfânt, erau "câini alfa"?

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Ma fratilor, eu nu inghit elitistii; daca printr-un miracol al lui Dumnezeu si o intorsatura a istoriei s-ar reintoarce comunismul stalinist/maoist ca sistem de amploare globala, as fi fericit sa devin un politruc care ar termina cu toti campionii neologismelor si trufiei fara limite, trimtandu-i la o reeducare perfecta intr-un gulag FEMA-like, unde mi-ar place sa le aplic personal toate metodele de tortura, de la clasica pocneala ciobaneasca pana la fineturi neurochimice si de ritual ocult pentru a le distruge ego-ul si a retrezi in mintile lor prea impanate cu informatii constiinta bazata pe "banala" fraza: "si alt om e fratele meu".
Sunt uimit, în sens negativ. Dar nu mă mir, sunt mulți oameni ca tine, care au aceași gândire.

Pot afirma, fără să greșesc, că acest tip de gândire e FANATIC. Ai gândire FANATICĂ. (cel puțin deocamdată, este doar gândirea fanatică, nu și fapte fanatice)

AI DOVEDIT că gândirea ta este fanatică.

Mă întristez profund...
Dar nu te speria, încă ai timp să-ți schimbi gândirea fanatică, și să nu treci vreodată la FAPTE fanatice, fiindcă apoi, vei avea tot mai puține și mai slabe șanse la Împărăția Cerurilor.

Eu nu mă supăr pe tine, Dumnezeu să-ți ajute la cele bune și de folos spre mântuire.
Nădăjduiesc doar, să nu aplici gândirea ta fanatică niciodată, asupra nimănui, ci să o schimbi radical, dacă vom prinde iar vremuri cum au mai fost, născătoare de Sfinți Mucenici.

Personal, consider pe toți oamenii de pe pământ, frații și surorile mele, fie ei atei, păgâni, eretici, sunt frați risipitori, frați rătăciți, aceleași oi, dar pierdute, din același Adam, ieșiți toți, începând cu Eva.

Iartă-mă, Adrian, dacă te-am supărat cu ceva.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2015 at 11:57:50.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 13.07.2015, 11:50:09
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Adriane (Vitiate) 4 întrebări simple și rapide:

1. Hristos ce era? "Aglutinat pentru credință" sau fanatic?
2. Sfinții Apostoli, Sfinții Martiri, Sfinții Părinți, ce erau? "Aglutinați pentru credință" sau fanatici?
3. Noi care vrem să le urmăm lor, cu același "bun simț" (deși e mai mult) ca și ei și să ne dăm și viața pentru creștinismul cel pur, autentic, fără erezie, ce suntem "aglutinați pentru credință" sau fanatici?
4. Stilul meu, deci, e "aglutinat pentru credință" sau fanatic? Deci stilul înseamnă că e și acțiune fizică sau doar vorbe? (cred că-i diferență între acțiune fizică și mărturisire vorbită)

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.


Un psiholog nu are voie să pună diagnostice psihiatrice. Cu atât mai mult, un avocat (mihai g.), sau un vânzător la magazinul bisericesc (io'). Ci doar să-și creeze o părere, după inima cu care iubește. Și dacă nu iubește așa mult, și părerea e rea, să și-o păstreze pentru el, din respect pentru calitatea de ființă umană, a colegilor de pe forum, cu care interacționează. Să aibe demnitate.


Te rog și pe tine, ca și pe toți, să-mi arătați de fiecare dată când mint, unde mint, cu ce am mințit. Să-mi arătați cu blândețe și dorința firească frățească de a-mi vrea binele, să-mi arătați unde mint. Pentru că de obicei, e doar o ispitire, și defapt eu n-am mințit, ci am mărturisit credința. Și acuzat fiind, cu vorba bună, și de la mine și de la oricine acuză, vom putea vorbi despre subiectul respectiv.



Adrian, încă 3 întrebări simple, cu privire la FANATISM. Îngăduie-mă, te rog:

1. Cine e un fanatic? :
a) Un om care face rău fizic altor oameni pentru a apăra o credință și pentru a o impune? sau
b) Un om care vorbește și mărturisește cu bun simț, obiectiv și argumentat, o credință, apărând-o, fără să o impună și fără să oblige pe nimeni cu nimic, niciodoată, niciunde ?
c) Ce este Ortodoxia față de islamism și "romano-catolicismul" franco-latin, al cruciaților și inchizitorilor, este Ortodoxia fanatică sau nu, în comparație cu ei ?

2. În virtutea răspunsului de la întrebarea 1, Adrian, eu, "Igorete" :) pentru tine, sunt sau nu sunt, un fanatic?

3. În virtutea răspunsurilor de la primele două întrebări, ORICE om de pe pământ, ce își mărturisește credința cu bun simț, obiectiv, argumentat, este sau nu este un fanatic?

Mulțumesc din nou, anticipat, pentru răspunsuri.


Periculoase cuvinte. Provin dintro gândire complet necredincioasă.
Adică Hristos era "câine alfa"?
Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, care s-au deosebit la Sfintele Sinoade Ecumenice, și prin care a vorbit Dumnezeu Duhul Sfânt, erau "câini alfa"?


Sunt uimit, în sens negativ. Dar nu mă mir, sunt mulți oameni ca tine, care au aceași gândire.

Pot afirma, fără să greșesc, că acest tip de gândire, dacă este trecut la fapte, devine FANATIC. Ai gândire FANATICĂ.

Eu nu mă supăr pe tine, Dumnezeu să-ți ajute la cele bune și de folos spre mântuire. Nădăjduiesc doar să nu aplici gândirea ta fanatică niciodată, asupra nimănui, ci să o schimbi radical, dacă vor ajunge iar vremuri, născătoare de Sfinți Mucenici.

Personal, consider pe toți oamenii de pe pământ, frații și surorile mele, fie ei atei, păgâni, eretici, sunt frați risipitori, frați rătăciți, aceleași oi, dar pierdute, din același Adam, ieșiți toți, începând cu Eva.

Iartă-mă, Adrian, dacă te-am supărat cu ceva.
Stai linistit, asta e modul meu de a ma descarca. Sincer, nu suport elitistii. Li se urca la cap ca stiu multe, si porcaie in stanga si dreapta. Ce am scris trebuie tradus (vezi ca imi editesm postarea) "mi-ar placea la nebunie sa li se intample cele numite de mine". Eu insa nu as face-o. Pot dori cu mare intensitate raul cuiva, o si spun public deseori dupa cum vezi, dar in secunda urmatoare il pot ajuta. Nu pot privi un om in ochi si sa ii fac efectiv rau, chiar daca inainte il uram sau dispretuiam de moarte. Acesta e modul meu de a exciza nervii si furia: spun/scriu orori, care de fapt nu au acoperire in atitudinea mea reala. Am avut, chiar si in viata reala, conflicte puternice, cu motive reala, nu aiureli ale credintei sau infatuari cu multe neologisme si metafore, si acele conflicte s-au evaporat cum au aparut. Am stiut sa cedez, sa negociez, sa inteleg. Evident, dupa ce inainte am lansat porcaieli si manifestari de frustrare si furie cam ca acestea; la randul sau/lor, si persoana/le respective s-a/u manifestat la fel. Odata incheiat ritualul de circulat adrenalina si scuipat tampenii, totul s-a incheiat. Just like that. La urma urmei, suntem cu totii, inclusiv eu, niste balcanici. :))) Ai de ma cunosc, inclusiv de pe forum, stiu ca nu omor insecte macar :) , insa da, efectiv evit credintele si detest institutiile, inclusiv cele religioase.
Ca sa fie clar!
Acum in ce te priveste: crestinismul nu e decat cu putine nivele mai putin crud si exclusivist decat alte credinte. De aceea, sa tooot vad acelasi argumente invechite, spuse pe tonul unui calugar, cam sunt aia de la Petru Voda, ma plictiseste. Si da, chiar si intemeietorii de religii au fost niste politicieni, in ultima instanta. Nu poti sti, daca esti "oaie din turma unui pastor religioas", daca nu te duce la taiere. Ascultarea si credinta oarba, sunt ceva ce vad ca aproape scarbos si extrem de periculos.

Asta, ca lucrurile sa fie clare, odata pentru totdeauna.

P. S. Sper ca intelegi cine e elitistul pe care ma infuriasem.

Last edited by Vitiate; 13.07.2015 at 12:12:06.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 13.07.2015, 12:09:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
P. S. Sper ca intelegi cine e elitistul pe care ma infuriasem.
Bine frățior, te cred. Mă bucur mult că nu ai face rău nimănui.

Dar să nu te înfurii pe nimeni niciodată. Că atunci îți vei pierde iubirea, rugăciunea, nu vei mai putea gândi limpede, nu vei mai fi obiectiv, cu bun simț și argumentat. Nu vei mai purta un dialog civilizat și întărit de Hristos.

Știu și simt că îl iubești mult pe Hristos și te străduiești cât de bine poți, să lupți și să biruiești spre mântuire, Împărăția Cerurilor.

Cătălin are dreptate în ce spune. Chiar dacă unora nu le place, aceia nu se supun Bisericii lui Hristos, ortodoxia cea pură, creștinismul cel curat și sfânt, fără erezie. Unul din scopurile Bisericii, este tocmai de a ține Biserica fără erezie. Iar Origen știa asta, dar tot nu a vrut să lepede și să se dezică de ereziile lui.

Dumnezeu să-l ierte și pe Origen, ca și pe toți ereticii. Eu îi iubesc foarte mult, pe toți ereticii, dar totuși mă supun învățăturii Bisericii, fiindcă e din Biblie, e din Sfinții Părinți și e mântuitoare. Și apoi, Hristos și Sfinții, poate se vor milostivi și de vreun eretic, să-l scoată din iad. Iar dacă nu, nu. Slavă Domnului pentru toate.

Iartă-mă, Adrian și Dumnezeu să-ți ajute la tot lucrul cel bun și de folos spre mântuire. :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #165  
Vechi 13.07.2015, 12:22:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Haide, Catalin, crezi povestile din Limonariu? Nu iti dai seama ca sunt inventii cu scop apologetic?
Evident ca le cred, sunt multe revelatii acolo, nu doar povestiri. E ca un fel de Pateric.
In plus cred ce a hotarat sinodul ecumenic.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 13.07.2015, 12:31:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Quod attinet coptii...pai ierarhii tai au acceptat, oficial, ortodoxia copta, vest-siriaca, armeana, etiopiana, etc.
Nu au acceptat "ortodoxia" copta (ortodoxia intre ghilimele, pentru ca nu e dreapta credinta, e o erezie), pentru ca ar insemna ca sunt eretici. Au aprobat la inceput documentul semnat cu monofizitii. S-a crezut ca prin acel document monofizitii ar fi de zcord cu invatatura ortodoxa. Dar s-a dovedit ca ei nu vor sa redevina ortodocsi, deci nu are nicio valoare niciun document.
Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Hagiografiile sunt, o spune si parintele Pruteanu, in mare parte povesti. Educative bisericeste, dar tot povesti, la urma urmei.
Povesti sunt ce spune par. Pruteanu, nu viatile sfintilor. E influentat de ce spun apusenii despre asta.
Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Daca se dovedeste ca e autentica echivalarea lui Mar Ishaq din Ninive cu Sf. Isaac Sirul, atunci asta e adevarul.
Evident, dar nu s-a dovedit nimic, citeste articolul de pe site-ul de teologie. Daca un adventist spune ca un sfant a fost adventist nu inseamna ca e adevarat. La fel si cu acel document, un monofizit din trecut spune ca Sf. Isaac a fost monofizit.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 13.07.2015, 12:33:40
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Bine frățior, te cred. Mă bucur mult că nu ai face rău nimănui.

Dar să nu te înfurii pe nimeni niciodată. Că atunci îți vei pierde iubirea, rugăciunea, nu vei mai putea gândi limpede, nu vei mai fi obiectiv, cu bun simț și argumentat. Nu vei mai purta un dialog civilizat și întărit de Hristos.

Știu și simt că îl iubești mult pe Hristos și te străduiești cât de bine poți, să lupți și să biruiești spre mântuire, Împărăția Cerurilor.

Cătălin are dreptate în ce spune. Chiar dacă unora nu le place, aceia nu se supun Bisericii lui Hristos, ortodoxia cea pură, creștinismul cel curat și sfânt, fără erezie. Unul din scopurile Bisericii, este tocmai de a ține Biserica fără erezie. Iar Origen știa asta, dar tot nu a vrut să lepede și să se dezică de ereziile lui.

Dumnezeu să-l ierte și pe Origen, ca și pe toți ereticii. Eu îi iubesc foarte mult, pe toți ereticii, dar totuși mă supun învățăturii Bisericii, fiindcă e din Biblie, e din Sfinții Părinți și e mântuitoare. Și apoi, Hristos și Sfinții, poate se vor milostivi și de vreun eretic, să-l scoată din iad. Iar dacă nu, nu. Slavă Domnului pentru toate.

Iartă-mă, Adrian și Dumnezeu să-ți ajute la tot lucrul cel bun și de folos spre mântuire. :)
Igor, era vorba de tocilarul critic de arta. NU de tine, Catalin, sau altcineva. OK, m-am calmat, inclusiv in ce il priveste pe Sclifositul Jignitor.
Hai sa va spun la toti de ce nu am incredere in Biserica: pentru ca de la Milan si Salonic incoace, este in parteneriat cu Statul. Inclusiv state ateiste sau salbatic-capitaliste. Pe un topic catolic ii pusei bunului meu prietem Mihnea, care, fiind catolic are disciplina in sange mult mai mult decat ortodocsii, o intrebare esentiala: daca Biserica (in cazul unui catolic Papa), ar decreta ca, sa zicem, "casatoreala" de legebeteuri sau avortul, nu mai zic "avortul post-natal" care ucidere de copii pe fatza, sau clonarea umana sunt aprobate sau ingaduite tacit de Biserica fie si prin admiterea unor asa monstri, atentie! nepocaiti la euharistie, tu/voi te-ai/v-ati supune?
Va reamintesc ca cezaropapismul/"sinergia" rasaritewne au o lunga traditie. Pe vremea lui Stalin, multi preoti au aruncat la gunoi Taina spovezii, delationand. Pe de lata parte, din nefericire, CVII si aglutinarea sub steag la vest de Tibru si-au arat roadele: cica daca Papa zice ca ciudateniile de la Medjugorje sunt de fapt minuni, tot credinciosul se aglutineaza disciplinat si is reseteaza mintea dupa pristiile ierarhilor; e si de ras asa ceva. De ras...si de temut. Daca Papa sa u oricare sef de biserica decreteaza porcarii ca acestea, vi se pare normal sa va cancelati ratiunea? Daca Biserica ar achiesa, explicit, la distrugerea panzei freatice de care subumanii care cauta gaze de sist, sau la introducerea pe scara larga a eutanasiei, e normal sa te supui la asa o cloaca ipocrita de barbosi (ma rog, in Vest sunt barbaieriti :) ) infatuati?
Eu resimt orice organizatie care pretinde loialitate oarba si suspendarea facultatii critice ca fiind o amenintare. Deopotriva personala si la adresa vietii si Legii asa cum a fost data de Ha-Shem pe Sinai.

Nu stiu dcac tu sau oricare ati mai citit de Stephen King "Flagelul" (idiotii din Romania l-au tradus Apocalipsul), "The Stand". ei bine, in final are o fraza, pe care cred ca o pun la semnatura; destul au adastat acolo acele manifestari ludice ale mele in forma unor citate din personaje: e vorba de faptul ca organizarea, anume ierahizarea + eliminarea spiritului critic si a independentei personale diminueaza umanitatea. Casa iti vorbesc pe limbajul tau de crestin ortodox: de ce crezi ca cei mai puternici sfinti, vezi Sf. Antonie cel Mare, au devenit si mentinut asa prin recluziune in deserturi si stepe pustii? De ce crezi ca Iisus Insusi S-a retras in pustie si desori se ruga singur/separat? Omul e o fiinta sociala, dar valoarea lui spirituala se atinge, paradoxal, cel mai bine in solitudine.
May the Grace be with you all!
Reply With Quote
  #168  
Vechi 13.07.2015, 14:12:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Un ultim aspect, dacă-mi permiți, Adrian:

Ortodoxia nu pretinde loialitate oarbă. Ea se bazează pe versetul biblic: "cercetați duhurile care vin asupra voastră, că nu toate sunt de la Dumnezeu." Nu a impus niciodată, nimănui nimic, nu a ridicat cruciade și inchiziții, să forțeze oamenii să fie ortodocși, Doamne ferește. E gentilă, nobilă, explică, tâlcuiește, arată și mai departe, lasă pe fiecare să aleagă. Atenționează eventual, că cine nu crede ortodox, va ajunge în iad. Iar asta, fiindcă așa spune Biblia. Ortodoxia e minunată, e vie și profundă, înălțătoare și luminoasă...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #169  
Vechi 13.07.2015, 14:32:13
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Un ultim aspect, dacă-mi permiți, Adrian:

Ortodoxia nu pretinde loialitate oarbă. Ea se bazează pe versetul biblic: "cercetați duhurile care vin asupra voastră, că nu toate sunt de la Dumnezeu." Nu a impus niciodată, nimănui nimic, nu a ridicat cruciade și inchiziții, să forțeze oamenii să fie ortodocși, Doamne ferește. E gentilă, nobilă, explică, tâlcuiește, arată și mai departe, lasă pe fiecare să aleagă. Atenționează eventual, că cine nu crede ortodox, va ajunge în iad. Iar asta, fiindcă așa spune Biblia. Ortodoxia e minunată, e vie și profundă, înălțătoare și luminoasă...
Igor, stiu ca ai dreptate, de aceea, karyon-ul convingerilor mele este ortodox. Invelisul este "adenominationalism" si rebeliune sufleteasca cinstita.
Insa Scepticul din mine te provoaca: sa asteptam asa-zsiul Sinod Panortodox de la anul. Am eu o presimtire ca nu va fi ceva de bine...Citeste despre modul cum Biserica Rusa a ars pe rug protestanti si incuviintat uciderea de rascolnici, in sec XVII, la Moscova. In sec. XVII, nu pe vremea asa-zisului sfant justinian, cu sinergia lui zdrobitoare de vointe si constiinte.
Te rog, nu nega ca au fost arsi luteranii aceia. Cauta bine, inainte sa imi raspunzi, ca iar o sa te atace, si de data pe buna dreptate, colgii ca nu te documentezi: e fapt istoric. Moscova, sfarsit secol XVII, cam intre Hovanscina si ascensiunea lui Petru cel Mare.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 13.07.2015, 14:55:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Adrian și Imperiul Bizantin a avut armate grozave și mari și au ucis oameni, mii și mii, de aceea au și rezistat 450 de ani mai mult decât după Roma, care cade în anul 1009 sub barbarii Franci.

Dar asta nu înseamnă că dacă bizantinii au ucis oameni, atunci Ortodoxia a ucis oameni. Nu, ci Împărații Bizanțului. Bizanț care era defapt Imperiul Roman de Răsărit. Bizanțul era Imperiul Roman, era firesc să fie războinic, așa a crescut. Deși e primul imperiul civilizat, cu legi morale, cu senat și guvernare, totuși, adoptă creștinismul cumva obligat, fiindcă se săturaseră să tot omoare creștini. Sfântul Constantin cel Mare, ezita să devină creștin, tocmai să nu slăbească imaginea lui în ochii patricienilor și aristocrației romane, să nu fie asasinat, căci ei nu suportau creștinismul, îl vedeau slab. Dar până la urmă, în ultimul an de viață, se botează tutuși ortodox. Unii zic că era semi-arian, dar Eusebiu de Cezareea în Viața Sfântului Constantin, în PSB 14, spune că Sfântul Constantin s-a boteazt ortodox, nu arian sau semi-arian.
Revin.
Deci patricienii și aristocrații, care conduceau lumea de atunci, la fel ca și astăzi, bogați fiind, ei majoritatea nu înțelegeau și nu primeau creștinismul, era împotriva ideologiilor lor materialiste, de adunare de avere și bogății și de conducere și manipulare a oamenilor spre scopurile lor proprii. Nu le convenea prea mult de creștinism, dar îl acceptau că ei credeau că creștinismul țin masele și plebea, mulțumită, docilă și ascultătoare.
Dar asta nu era adevărat, creștinul, defapt se supune doar lui Hristos și nimănui altcuiva, orice ce cred alții. E liber prin Hristos și blând, fiindcă așa ne învață Hristos, da, e docil, dar nu fără Hristos. Ne supunem stăpânirii, cât timp stăpânirea se supune învățăturilor lui Hristos. Când stăpânirea vrea să mă lepăd de Hristos, sub orice formă, fățișă și declarată, sau ascunsă și prefăcută, prin acceptarea sodomiei sau alte scârbe, atunci stăpânirea e antihristică, și mă ridic cu cuvânt împotriva stăpânirii, mă ridic cu nepusunere socială, neviolentă, ca să alung stăpânirea, cum spunea Mahatma Gandhi sau Martin Luther King Junior, ambii asasinați. Ei, ce spuneau, aveau rădăcina și temelia pe învățăturile Sfinților Părinți, din Ortodoxie, despre "SFÂNTA NEASCULTARE". Poate fără să-și dea seama.

În fine, deci la fel și în Rusia. E posibil să fie fapt istoric (o sursă obiectivă de citat, mi-ar fi de ajutor), dar sunt convins că acele crime s-au făcut fără știrea Patriarhului Rusiei. Iar dacă totuși Patriarhul ar fi știut și nu a făcut nimic să oprească crimele, atunci e un Patriarh căzut, față de care nu trebuia să se mai facă ascultare. Chiar dacă știa și accepta, Ortodoxia nu stă în acel Patriarh, cum creștinismul nu a stat în Iuda Iscarioteanul. Oameni căzuți, lucrând voia întunericului, vor fi în Ortodoxie mereu, până la sfârșitul lumii, care tare se prevede curând. Deci nu înseamnă că Ortodoxia e căzută în nebuniile acelui om, oricine ar fi el, un învățat sau un Patriarh. Ortodoxia nu a căzut niciodată și nu va cădea niciodată. În cel mai rău caz, (asta urmăresc franco-latinii, prin ecumenism) se va mai sparge în alte bucăți, care se vor unii cu franco-latinii, precum uniații sau greco-catolicii au făcut deja. Să nu fie. Și eu sunt curios ce va fi la Sinodul Pan-Ortodox.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.07.2015 at 15:08:41.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim

Thread Tools
Moduri de afișare