Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2011, 12:20:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat?

Se pare ca dupa sedinta de vineri a Sfantului Sinod, mitropolitul Nicolae Corneanu, nu mai are drept de semnatura. S-a spus ca din cauza sanatatii, atributiile administrative au fost incredintate PS Paisie Lugojanu, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timisoara, sub indrumarea si supravegherea IPS Mitropolitul Irineu al Olteniei. Daca prin aceasta incredintare se incearca pensionarea mitropolitului Corneanu, mi-ar fi placut ca Patriarhia sa dea un comunicat clar in acest sens, sa nu lase loc de speculatii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2011, 14:09:53
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era si timpul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2011, 18:59:21
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Se pare ca dupa sedinta de vineri a Sfantului Sinod, mitropolitul Nicolae Corneanu, nu mai are drept de semnatura. S-a spus ca din cauza sanatatii, atributiile administrative au fost incredintate PS Paisie Lugojanu, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timisoara, sub indrumarea si supravegherea IPS Mitropolitul Irineu al Olteniei. Daca prin aceasta incredintare se incearca pensionarea mitropolitului Corneanu, mi-ar fi placut ca Patriarhia sa dea un comunicat clar in acest sens, sa nu lase loc de speculatii.
ÎPS Nicolae este bolnav de câteva luni bune, iar hotărârea Sinodului nu face altceva decât să oficializeze o realitate existentă deja pe teren. Și eu mă așteptam la o atitudine mai transparentă a ierarhilor BOR, mai ales că părintele mitropolit nu e chiar fiștecine ci un mare teolog și învățat al Bisericii noastre.

Încerc să ignor bucuria talibanilor care are legătură cu ortodoxia cât au legătură oltenii cu japonezii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2011, 19:12:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Miluieste, Doamne !

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
ÎPS Nicolae este bolnav de câteva luni bune, iar hotărârea Sinodului nu face altceva decât să oficializeze o realitate existentă deja pe teren. Și eu mă așteptam la o atitudine mai transparentă a ierarhilor BOR, mai ales că părintele mitropolit nu e chiar fiștecine ci un mare teolog și învățat al Bisericii noastre.
Domnul sa-l ocroteasca !
IPS Nicolae este bolnav de mai bine de 10 ani. De multe ori cadea din picioare (in sensul propriu al cuvantului) in timpul slujbelor . Diaconii il ridicau, il duceau intr-o incapere de langa altar, dupa care Mitropolitul revenea si participa impreuna cu credinciosii la slujba. Personal am vazut mereu in sfintia sa un bun exemplu de blandete, toleranta si dragoste crestina autentica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2011, 19:20:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu toti au o parere buna despre anumite actiuni ale IPS Nicolae Corneanu, unele mai cunoscute cat si mai putin cunoscute.

In ceea ce priveste anumite afirmatii publice ale dumnealui, nu prea sunt in concordanta cu invatatura si interesele Bisericii.

Dar asta nu inseamna ca cineva ar trebui sa se bucure de, sau sa faca vreo afirmatie rautacioasa asupra starii de sanatate a dumnealui.

Nici macar schimbarea din functie nu poate fi considerata una pozitiva atat timp cat nu se stie cine va veni in loc..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2011, 08:48:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu toti au o parere buna despre anumite actiuni ale IPS Nicolae Corneanu, unele mai cunoscute cat si mai putin cunoscute.

In ceea ce priveste anumite afirmatii publice ale dumnealui, nu prea sunt in concordanta cu invatatura si interesele Bisericii.

Dar asta nu inseamna ca cineva ar trebui sa se bucure de, sau sa faca vreo afirmatie rautacioasa asupra starii de sanatate a dumnealui.

Nici macar schimbarea din functie nu poate fi considerata una pozitiva atat timp cat nu se stie cine va veni in loc..
subscriu.
Lucrurile pot sa involueze, mai ales daca la conducere ajunge omul nepotrivit.
DAta fiind conjunctura,in ciuda tuturor actiunilor si atitudinilor neortodxe inteprinse de Inaltul Corneanu, cred (e doar parerea mea) ca urmasul nu va fi nici pe jumate atat de vrednic.

Sa dea Domnul sa ma insel...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2011, 10:29:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cînd cazi de pe picioare la slujbe, aia e cea mai bună trăire a morții spre pocăință, căci până omul nu gustă din moarte nu va crede... așa că iată el, înaltul ierarh, aplica cel mai bun leac pentru adevărata pocăință: să cazi din picioare.

Asta nu este o vină, dar este greu de priceput de către oameni... căci oamenii se tem și vor să vadă buruieni mândre și falnice ca să se laude și ei aidoma lor... deci nu are nici un sens să primești slavă de la oameni... căci e clar pentru ce anume ți-o dau ei... că ești frumânșel, adică ai burtă și păr așa des nu ca Samson ci ca și Abesalom.

Dar se aude parcă un glas:

„Abesaloame, Abesaloame, pentru ce mă prigonești?.. zicea Duhul în David.
Oare nu știam eu de Tamara? Oare nu știam de păcatul lui Abiron?
N-am vrut ca să-i stric inima Abesaloame, dar tu l-ai omorât între frații săi căci el era primul născut.
N-ai făcut-o pentru Tamara căci ea îl iubea și el nu mai putea mânca fără ea, ci pentru tine însuți, nemernicule fățarnic și lăudăros. Dar nu am dorit moartea ta când ai rămas atârnat de plete în copac ci ca să te întorci pe Cale, Abesaloame, căci și tu ești fiul meu, oricât ai încerca să negi.”

Last edited by vsovivi; 24.05.2011 at 10:44:07.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2011, 10:58:57
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Unhappy

I.P.S.S. este un frate de-al nostru, un invatator si inalt ierarh. Ne rugam pentru insanatosirea lui si imi pare rau ca din nou "sefii" de la bucuresti nu stau drept si sa hotarasca drept.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2011, 13:06:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
I.P.S.S. este un frate de-al nostru, un invatator si inalt ierarh. Ne rugam pentru insanatosirea lui si imi pare rau ca din nou "sefii" de la bucuresti nu stau drept si sa hotarasca drept.
Doamne-ajuta!
Nu te grabi sa dai verdicte in necunostinta de cauza.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2011, 13:58:11
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Ii rog sa ma scuze cei fata de care am gresit, dar eu cred ca si alti oameni de pe acest forum ca la nivelul conducerii Bisericii Ortodoxe Romane exista probleme de adaptare la viteza si gravitatea evenimentelor prin care trecem si care afecteaza puternic oamenii acestei tari. Cei putini se imbogatesc si mai mult, cei saraci saracesc si mai tare. De curand un preot mi-a spus ca si conducerea BOR s-a "virusat", adica s-a molipsit de duhul lumesc. Doresc din tot sufletul binele acestei tari, dar vad ca nu exista o reactie a BOR fata de coruptie, saracie , degradarea morala si spirituala. Cand spun reactie, o spun fata de conducerea politica a tarii. S-a intalnit si A CONVENIT CEVA Patriarhul cu conducatorii de partide politice, a mobilizat Biserica oamenii, s-a facut ceva care sa aiba rasunet in Parlament? NU! In acelasi ton e si masura fata de starea de sanatate a I.P.S.S. Nu stim sau nu VREM sa luam decizii clare. Cred ca asta e o caracteristica a poporului roman: daca sefii nu se implica, nici turma nu o face. Era asa de greu sa mearga o delegatie de la bucuresti sa discute cu el si sa-l intrebe frumos: Mai poti sa slujesti sau nu? O discutie ca-ntre frati si barbati! Decat ceva ce poate sa duca la interpretari, mai bine sa se taie motul. Imi cer scuze inca odata daca am suparat pe cineva, dar incertitudinea generala nu este sanatoasa pentru starea Bisericii. Pe deoparte in subsol suntem contra ecumenismului, iar pe deasupra inghitim toate atacurile altor biserici... Prea multa incertitudine, nu ne aparam interesul Bisericii Nationale.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
corneanu, mitropolitul, nicoale



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
Mitropolitul Nicolae si ecumenismul Grigorie Biserica Ortodoxa Romana 115 22.11.2008 02:40:27
IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod partenie Stiri, actualitati, anunturi 169 22.07.2008 19:47:59
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 15:37:58