Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.07.2008, 20:02:27
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Scuza ma frate mihail,nu pun la indoiala Sfantul Sinod,eu ma refeream la unii frati de aici de pe forum care nunteleg de ce simpatizeaza asa mult cu legea papistasa.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.07.2008, 20:17:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de ancah
Interesant ar fi de aflat, de unde a stiut PadreCory, ca IPS Nicolae nu va avea de suferit de pe urma impartasaniei cu catolicii si ca intr-o luna lucrurile se vor fi asezat si nimeni nu va mai vorbi despre acest lucru!?!
Ancah, ei au canalele lor de comunicatie de la Vatican, ca doar nu crezi ca are darul proorociei?
Esti chiar amuzanta...hotaririle au fost luate demult ...unde ai vazut tu ca cineva cere este legat de miini si de picioare sa mai poata lua o hotarire? ???
cozia, nu ma gandisem chiar atat de departe, dar mai stii de unde sare iepurele si ne putem lauda mai incolo ca am fost pe forum cu un viitor "sfant"?!?
Am folosit in intrebare exact afirmatiile lui P. Cory, asa ca sa dam Cezarului ce-i al Cezarului...
Din ultimele tale cuvinte ce sa inteleg: ca se poate vinde mantuirea pentru un mercedes sau mai multe? Foarte trista perspectiva, daca e adevarata.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.07.2008, 21:29:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihai citeste epistolele sf ioan teologul din noul testament ... sunt doua epistole ale lui , citeste-le si vei vedea ca asa scrie : sa nu primesti pe eretici in casa si sa nu le zici buna ziua , ca te faci partas pa pacatele lor ; ori , odata ce ai aceasta atitudine fata de ei , bineinteles ca nici la masa nu vei sta ... iar de statul la masa invata si sf canoane , care zic sa nu stai la masa cu ereticii , sa nu te duci la inmormantarile lor si la slujbele lor ... apoi si parintele iustin parvu spune ca exista canon care spune sa nu stai la masa nici cu " ortodocsii " care traiesc necununati ... insa toate acestea trebuie intelese corect : nu e bine sa primesti eretici in casa sau sa le zici buna ziua , sau sa stai la masa cu ei , numai in situatia in care ei se iau de tine si incep sa te invete teoriile lor eretice ; apoi , in situatia asta bineinteles ca nu e bine sa ai treaba cu ei ... iar exemplele care le-ai dat tu cu sf ioan damaschin nu erau in situatia asta ; sigur ca sf ioan statea la masa cu paganii cum si Mantuitorul statea la masa cu pacatosii , deoarece ei nu aveau asupra sf ioan sau asupra Mantuitorului nici un fel de pretentie pacatoasa ... in situatia in care ereticii isi cunosc lungimea nasului si nu au pretentii asupra vietii tale , bineinteles ca poti sa fii si prieten bun cu ei ...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.07.2008, 23:04:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de ancah
Interesant ar fi de aflat, de unde a stiut PadreCory, ca IPS Nicolae nu va avea de suferit de pe urma impartasaniei cu catolicii si ca intr-o luna lucrurile se vor fi asezat si nimeni nu va mai vorbi despre acest lucru!?!
Ancah, ei au canalele lor de comunicatie de la Vatican, ca doar nu crezi ca are darul proorociei?
Esti chiar amuzanta...hotaririle au fost luate demult ...unde ai vazut tu ca cineva cere este legat de miini si de picioare sa mai poata lua o hotarire? ???
cozia, nu ma gandisem chiar atat de departe, dar mai stii de unde sare iepurele si ne putem lauda mai incolo ca am fost pe forum cu un viitor "sfant"?!?
Am folosit in intrebare exact afirmatiile lui P. Cory, asa ca sa dam Cezarului ce-i al Cezarului...
Din ultimele tale cuvinte ce sa inteleg: ca se poate vinde mantuirea pentru un mercedes sau mai multe? Foarte trista perspectiva, daca e adevarata.
Ancah, in orice tara politicul se intretaie cu culturalul si spiritualul, NU SE POATE ALTFEL, oricit de mult NE-AM IMAGINA noi altfel, creind NOI constructiile noastre mintale si astfel DORIND sa fie ALTFEL decit este in realitate.

ca exemplu elocvent in directia asta sunt ierarhii rusi care acum cu Mila lui Dumnezeu au capatat indraznire de a SPUNE ADEVARUL IN FATA in legatura cu devastarea sufletului si DEMENTA ABSOLUTA care este adusa din VEST... si ACEST LUCRU A FOST POSIBIL DOAR prin suport politic la cel mai inalt nivel. Dupa cum se stie Putin de cel putin 8 ani le-a aratat occidentului in mod diplomatic dar ferm ...cotul si acum se ocupa de renasterea Sfintei Rusii prin readucerea sfintelor valori ale Pravoslaviei

Usor nu ii este deoarece se lupta impreuna cu Biserica fiecare in planul lui cu ateismul feroce al milioanelor de produse ale Bolsevismului.
Putin sau cine o mai fi acolo promoveaza familia, copiii cu tot felul de beneficii, viata sanatoasa, pozitivismul in stirile TV, si multe altele
Biserica promoveaza apropierea de Sfintele Taine si vindecarea sufletului, combaterea sectelor, initiative de pelerinaje in MASA a credinciosilor etc

Deci revenind la tara noastra...ce ai putea sa spui in sensul asta...din pacate nu mare lucru! :( din moment ce suntem legati de git de organizatii TOTAL APOSTATE si SATANISTE care nu au de o ferit numai papica si euro ci si altceva....de la ei nimic nu vine pe degeaba...si daca credem ca BOR POATE FI o entitate asa INDEPENDENTA DE CE SE PETRECE IN POLITIC...ar trebui sa facem un dus rece
...de aceea cei doi ierarhi nu sunt vinovati ci pur si simplu ei s-au nimerit sa fie prinsi la inghesuiala...asa ca sa fim seriosi si sa vedem raul acolo unde se afla el nu sa gasim convenabil tapi ispasitori
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.07.2008, 23:36:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Andrei, pentru raspunsul tau.
Totusi nu i-as acorda atata credit lui Putin. Citind viata Sf. Serafim de Sarov, am gasit in capitolul final spusele Sfantului despre intoarcerea si refacerea Rusiei dupa aducerea moastelor lui, adica dupa caderea comunismului. Regret ca nu am cartea la mine pentru a intra mai in detaliu, dar multi au citit cartea si isi vor aminti.
Deci daca e sa atribui cuiva evolutia spre bine a Rusiei, atunci Sfantului i-o atribui si nu altcuiva. Stim cu totii ce putere poate avea un Sfant.
Iar in ceea ce priveste pe IPS Nicolae, nu am cuvinte...cat de mult a putut dezamagi si destabiliza prin neoranduiala biserica.
Am postat mai sus un link: citit-l, e foarte edificator: "din greseala in greseala,spre victoria finala". Ma cutremur ca asemenea oameni pot fi ierarhii nostri.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.07.2008, 23:59:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le lasati-l in pace pe IPS Nicolae.
Eu am acasa "Psihoterapia crestin-ortodoxa" de IPS Hierotheos Vlachos cu prefata scrisa de IPS Corneanu.
Dansul a si sprijinit aparitia acestei lucrari.
Dumnezeu este cel care judeca nu noi.
Ma frate Emanuel stii mata ca Jugie este un teolog romano-catolic care il ia peste picior pe Sfantul Grigorie Palama?
Asta ca sa stii din cine citezi "invataturile sfintilor parinti".
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.07.2008, 00:14:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihai eu te intreb ce legatura are ce am spus eu , si ti-am indicat doar si de unde am citat ( par iustin , canoanele ortodoxe , ioan teologul ) si poti tu insuti verifica ca de acolo am citat ( daca vrei iti postez si citatele cu pricina ca sa vezi ca de acolo de unde am spus eu le-am citat ) , deci ce legatura are ce am spus eu cu nu stiu care jugie catolic , adica eretic ... eu nici macar nu am auzit niciodata de nici un jugie si nici nu ma intereseaza persoana respectiva sau ereziile lui ... eu nu am de invatat absolut nimic , dar absolut nimic de la catolici si de al alti eretici ... deci te intreb , de ce spui ca eu am treaba cu nu stiu care jugie daca eu ti-am aratat ca am citat de la sfintii parinti ?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.07.2008, 00:24:56
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mitr nicolae nu a fosr prins la inghesuiala , caci el a facut toata viata lui erezii de astea , asta a spus-o si par arsenie papacioc ... daca a gresit el ca a fost la inghesuiala atunci trebuiau sa greseasca toti ierarhii ca el , dar nu este asa ... pur si simplu el este un om care nu intelege ortodoxia ... acuma cativa ani il recunostea public pe papa ca este infailibil ... acest om poate sa fie ortodox oare ? eu nu cred ... insa daca sf sinod i-a mai dat inca o sansa ( nu stiu de ce ) atunci sa il mai iertam si noi inca o data , chiar daca stim ca va mai gresi si in viitor ... de ar da Dumnezeu sa se duca mai repede pe lumea cealalta ca sa scapam astfel de inovatori de astia ... nu ca acuma ar mai fi un pericol inovatiile lui , caci eu am vazut ca ortodocsii au trecut testul lui ... ma asteptam sa fie mai slaba reactia ortodocsilor referitor la apostazia lui , insa spre bucuria mea am vazut ca ortodocsii de peste tot nu sunt niste adormiti ... deci biserica este inca ferita de inovatori de astia ... iar sf sinod a condamnat fapta lui , deci inca suntem in afara primejdiei ...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.07.2008, 00:23:23
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Din ce am auzit eu, mitropolitul Corneanu nu a venit la sinod cu gandul de a-si cere iertare pentru impartasirea cu catolicii, ci pentru a justifica acest act. Vazand ca intampina opozitie puternica si fiind sfatuit de alti episcopi ecumenisti din sinod, a ales varianta cu "parerea de rau" pentru a scapa de pedeapsa. Nu exista deci nicio pocainta reala, e praf in ochi pentru linistirea maselor. Mitropolitul Nicolae are in continuare o credinta heterodoxa pe care se straduieste sa nu o faca publica. Pentru un timp, caci daca se ivesc imprejurari mai favorabile, probabil ca va recidiva.
Afland de acest lucru, asociatiile laicatului ortodox care au cerut caterisirea sa, ii cer astazi o repudiere publica a actului de impartasire cu catolicii.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.07.2008, 00:39:05
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hai sa trec la lucruri mai serioase , ca cu sexu lui achimovjan m-am lamurit care-i treaba ...
apoi grigorie exact asta ma gandeam si eu : nicolae este imposibil sa se fi pocait in mod sincer ; la cate are el la activ de zeci de ani de cand face apostazie in interiorul bor si nu i-a spus nimeni nimic , el nu are cum sa faca pocainta sincera ; este mai mult ca sigur ca se preface , caci asa este political ok , si cred ca este in stare sa marturiseasca si public ca ii pare rau ca este versat , dar pocainta sincera el nu poate avea ... este un om care pur si simplu nu poate intelege ortodoxia ci crede in ereziile de care mintea lui e plina ... dar ma rog ... chiar si daca e asa nu imi mai pasa ... nu voi raspunde eu de ce crede nicolae ... important este ca acuma l-a oprit sinodul sa mai faca ce vrea el in biserica ... vorba ta insa : pana cand oare ? desigur , pana a sa ii zica michi sa mai faca rele ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53