Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.07.2008, 00:49:20
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Caterisirea este o pedeapsa stabilita cu intelepciune de Biserica in cazul acelor clerici contaminati de idei eretice, pentru ca cu greu isi schimba cineva convingerile. Pentru binele celor pastoriti de clericul cu conceptii heterodoxe se recurge la inlocuirea acestuia. Nu este o pedeapsa asa de aspra cum cred unii, si cu siguranta este o masura binevenita pentru ca ideile heterodoxe sa nu se propage mai departe.

In mass-media au aparut comentarii lacrimogene despre "saracul mitropolit Corneanu" care este gata sa fie sfasiat de talibanii ortodoxisti. Unii isi imaginau ca se pregateste rugul pentru el. Situatia este insa mult mai simpla: cineva devenit incompetent pentru postul pe care il ocupa este concediat si inlocuit cu cineva care este competent. Asa ceva se intampla in toate domeniile de activitate si nu se scandalizeaza nimeni. A plans cineva cand doctorului Ciomu i s-a interzis dreptul de a a face operatii? Nu cred, toti au aprobat masura, pentru ca Ciomu s-a dovedit incompetent.

Se vorbeste mult de iertare, dar se uita ca aici nu este cazul unui pacat oarecare, ci acela al lupului care este paznic la oi. Aici trebuie sa actionezi hotarat si sa indepartezi pericolul.

Este cunoscuta intamplarea cu Ava din Pateric, care a fost ispitit de niste frati, ca sa-i incerce rabdarea si umilinta. Si i-au zis ca este desfranat, betiv, lenes etc, iar Parintele nu le-a raspuns nimic. Cand i-au zis insa ca este eretic, le-a raspuns pe data: "Eretic nu sunt". L-au intrebat fratii de ce acum s-a purtat diferit si el le-a zis ca eretic inseamna sa fii despartit de Biserica si el nu doreste asa ceva.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.07.2008, 00:56:42
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ai dreptate : era bine daca il caterisea ; am mai spus pe undeva : eu daca eram in locul sf sinod il cateriseam de tot si pe le si pe sofronie ...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.07.2008, 10:02:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Emanuel vezi ca este o carte scoasa la editura Egumenita despre viata Sfantului Grigorie Palama in care se arata clar cum acesta a mancat la masa cu bogomili si cum a incercat sa ii aduca pe acestia la dreapta credinta.
Ocazia cu care era sa fie otravit.

Daca o sa citesti mata Hristoitia o sa vezi ca acolo Sfantul Nicodim Aghioritul zice ca Domnul Iisus Hristos o sa le ceara socoteala crestinilor pentru cei care au murit necrestini.
Ca 13 apostoli au convertit o lume intreaga la crestinism si milioane de crestini ortodocsi in ziua de azi nu sunt in stare sa converteasca aproape nimic.

Eu sunt cel mai vinovat ca nu fac deloc misiune si sunt in grea inselare crezand ca pot sa ma mantuiesc de unul singur.

De aceea trebuie sa mancam cu ne-crestinii si sa vorbim cu dansii spre a incerca sa ii convertim ca altfel ne cere socoteala de suflete lor Domnul Iisus Hristos la judecata.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.07.2008, 10:08:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
ai dreptate : era bine daca il caterisea ; am mai spus pe undeva : eu daca eram in locul sf sinod il cateriseam de tot si pe le si pe sofronie ...
Din cadrul Sfantului Sinod pentru iertarea au fost deacord 47 de persoane, iar pentru caterisire 1 persoana.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.07.2008, 14:11:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2008/06/04/parintele-arsenie-papacioc-este-o-batjocura-ceea-ce-a-facut-mitropolitul-nicolae-corneanu/
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.07.2008, 16:12:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihai ti-am spus si iti mai repet o singura data : am spus ca mancatul la masa cu ereticii in cazul in care acestia incearca sa te traga la credinta lor este pacat si interzis ... sf grigorie palama nu a mancat la masa cu astfel de eretici ... deci nu mai tot veni cu erezii de astea ...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.07.2008, 18:17:15
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cine citeste canoanele sfintelor sinoade va vedea numai anateme si afurisanii ... tu ii faci antihristi pe sfintii parinti ? da tu ce oi fi fiind oare ? primul sfant din istoria crestinismului ... a , am uitat ca au mai fost si altii : vsovi , arie , papa , nestorie , simon magul care a murit de blestemul sf apostol petru ( ! ) ( deci pentru tine sf petru o fi si el vre-un antihrist ca l-a blestemat pe simon numai pentru ca a mintit in legatura cu niste averi pe care le-a ascuns de biserica !! ) , si toti sfintii care de doua mii de ani s-au desprins de biserica sfintilor parinti si au devenit ei singuri sfinti prin inchipuirea lor ... mare este gradina ta Doamne si multi i-au sarit gardul ...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.07.2008, 11:25:30
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Solomon 1:7. [color=blue]Frica de Dumnezeu[/color] este inceputul intelepciunii; cei fara minte dispretuiesc intelepciunea si stapanirea de sine.

Frica = [color=red]Respectul[/color]

Respectul -> te face intelept. Lipsa respectului fata de Dumnezeu si de oamenii investiti de Dumnezeu si de sfinti, te face sa pierzi din intelepciune/
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.07.2008, 15:27:25
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 12
9. Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine.
10. In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va; in cinste, unii altora dati-va intaietate.
11. La sarguinta, nu pregetati; cu duhul fiti fierbinti; Domnului slujiti.
12. Bucurati-va in nadejde; in suferinta fiti rabdatori; la rugaciune staruiti.
13. Faceti-va partasi la trebuintele sfintilor, iubirea de straini urmand.
14. [color=green]Binecuvantati pe cei ce va prigonesc,[/color] [color=red]binecuvantati-i si nu-i blestemati.[/color]
15. Bucurati-va cu cei ce se bucura; plangeti cu cei ce plang.
16. Cugetati acelasi lucru unii pentru altii; nu cugetati la cele inalte, ci lasati-va dusi de spre cele smerite. Nu va socotiti voi insiva intelepti.
17. [color=blue]Nu rasplatiti nimanui raul cu rau.[/color] Purtati grija de cele bune inaintea tuturor oamenilor.
18. Daca se poate, pe cat sta in puterea voastra, [color=pink]traiti in buna pace cu toti oamenii. [/color]
Reply With Quote
  #80  
Vechi 15.07.2008, 16:39:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vezi ca te gadila arhiconii din vazduh cu citate astea ... :D

uite-te mai bine daca a blestemat cineva pe forumul asta si apoi mai adu citate care nu au nici o treaba cu ce se scrie aici ... anatemele nu sunt blesteme cu pacat , ci sunt blesteme de la Duhul sfant ... ai si tu oleaca de discernamant ... tu ii socotesti pe sf parinti ca au blestemat la sinoadele ecumenice ... pai e plin de blesteme pe acolo ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53