Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2009, 21:11:43
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii?

Intrebare: Cum este privita femeia in diversele religiile lumii? Dar barbatul?
Adresez aceasta intrebare tuturor membrilor care doresc sa ma ajute sa inteleg si cunosc mai multe despre acest subiect.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2009, 09:41:14
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

In toate marile religii, fara exceptie, femeia este privita ca fiind inferioara barbatului. Chiar si in cazul budismului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2009, 13:33:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Una din temele mele de studiu privat

Si pe mine ma intereseaza printre altele acest aspect si am cautat sa aflu si sa-mi notez (imi fac un soi de eseu despre femeie si evolutia ei in lume, in toate domeniile).
In general femeia este considerata inferioara, chiar element rau, de pacat, in multe religii. Difera insa respectul ce i se acorda si pozitia ei in cadrul credintei dar si a institutiei bisericesti.
Ce am aflat eu:
1. In Ortodoxie femeia este inferioara barbatului, invinuita de pacatul originar si de aici toate discriminarile incepand de la nastere. Ex. la primirea in biserica se face bebelusilor o slujba. Baietii sunt dusi si inchinati in altar, fetitele nu. Mi se f.dureros acest lucru. Este vorba de nou-nascuti nevinovati.
Nu mai intru in alte detalii.
De aici s-a preluat si in societate, mai ales la sat, ideea ca barabtul este important si stapan si femeia sclava, batuta si umilita (chiar si monahii originari de la tara au aceasta pozitie). La oras s-a mai emancipat din fericire.
Femeia nu are voie sa aibe o profesie in cadrul bisericii, trebuie sa stea intre-un colt al bisericii, iar in anumite zile din luna si perioade ale vietii, este considerata spurcata si nu are voie multe, incepand cu intratul in biserica.
In general in Crestinism primeaza masculinitatea (Tata, Fiu, Sf. Duh, apostoli, Sinod, totul este masculin), cu o singura exceptie: Sf. Fecioara.
Partile pozitive acum:
a. exista multe chipuri de femei in scripturi, chiar printre cei mai apropiati lui Iisus, exista femei apostolite (ex. Maria Magdalena), etc.
b. parte din cler se poate casatori, este pentru mine un paradox totusi.

2. La Catolici este cam la fel, cu mici exceptii. La ei femeia poate intra in altar (care este deschis, nu ca la noi ortodocsii) si citeste din scripturi (cred ca este Apostolul lor, nu stiu sigur), etc.
Maicile au mai multe atributii in social.
Paradoxul acum: clerul nu are voie sa se casatoreasca, deci femeia este un element rau pentru ei.

3. La Protestanti femeia are o pozitie mai buna. Deja exista femei preotese, si unele cu pozitii in ierarhia bisericeasca.
Clerul are voie sa se casatoreasca.
Mai multe nu stiu.

4. Islamismul are mai multe ramuri si in fiecare, femeia este tratata altfel. Unele ramuri sunt f.severe (femeia este de la nastere ne-dorita, apoi umbla infasurata, si ati mai auzit si voi restul...).
Alte ramuri sunt mai putin severi.
Paradoxul : au existat multe femei in istoria religiei lor (sotii si fiice ale lui Mahomed) si una din ele a fost chiar f.f.importanta.
Nu au monahism ( exista la barbati unele grupari care nu se casatoresc, gen pustnici (mi se pare ca sunt dervisii).
Un alt paradox - in felul lor totusi si cei mai severi dintre ei au un respect pentru femeie in sensul ca le asigura ocrotire si existenta materiala in familie. Femeile lor nu sunt niciodata singure, sau cersetoare, etc., nu sunt obligate sa lucreze etc.
Depinde mult de ramura si regiune.

5. La iudei este cam ca la noi. Si acolo este discriminare de la nastere (fetele nu prea sunt dorite, baietii primesc un botez (Bar Mitzwa mi se pare ca se cheama, iar fetele nu, baile speciale lunare ale femeilor pentru purificare, nu au voie sa fie rabin, sau sa slujeasca).
Parca la ei se casatoreste clerul.
Si la ei sunt mai multe orientari, cu diverse grade de severitate care se rasfrang si asupra femeii.
Partea pozitiva la ei: credinta este transmisa la ei prin femeie. Adica: cineva este evreu numai daca mama este evreica. Tatal nu conteaza.

6. In Hinduism toate zeitatile au partener (deci sunt cupluri), iar zeitatea suprema este numita si Tata dar si Mama. La ei totul este si barbat si femeie.
In rest nu prea mai stiu decat ca femeia este respectata si tratata egal cu barbatul.

La alte religii (Buddhism de ex.) nu stiu inca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2009, 14:01:28
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Da, f interesant topic...este o intrebare care ma macina si pe mine de multa vreme. Una din chestii pe care eu trebuie sa o masrturisesc la spovedanie ca fiind pacat si pe care eu nu o inteleg este purtatul pantalonilor de catre femeie. E o mare ineptie...adica sa nu ma imbrac in pantaloni sa nu mi se vada formele...sa am fusta lunga....maneca lunga...

De ce? pentru ca eu in sine, sunt o purtatoare de ispita pt barbat, sau cum? Oare nu imi este si mie frig/cald..nu am dreptul sa ma imbrac cum vreau si cum consider...doar pentru ca sunt inferioara barbatului ??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2009, 14:30:20
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan4 Vezi mesajul
In toate marile religii, fara exceptie, femeia este privita ca fiind inferioara barbatului. Chiar si in cazul budismului.
Cum sa fie femeia inferioara barbatului in ortodoxie? Si nici in catolicism din umilele mele cunostinte.
Am mai tot auzit asta si mi se pare o mare dezinformare...

Auzi ce zice Sfantul Andrei Criteanul:
<<Bucura-te ceea ce esti dumnezeu dupa Dumnezeu, a doua dupa Sfanta Treime>>

Si despre cine zice asta? Despre un barbat? Nu, despre Maica Domnului ca este cinstita ca a doua vrednicie dupa Sfanta Treime.

Ce barbat mai are asemenea cinste?
Ce barbat este mai cinstit decat Heruvimii? Si mai marit fara de asemanare decat Serafimii?

Nu se zice? Tot ce poate Dumnezeu cu puterea sa, atata poate si Maica Domnului cu rugaciunea sa.
Iata asadar la ce rang a inaltat Dumnezeu femeia.

<<Cea mai inalta decat cerurile si mai curata decat stralucirile soarelui, ... , pe Stapana lumii, cu cantari sa o cinstim >>
Cum sa ziceti voi ca ortodoxia tine femeia la rang inferior barbatului?

Last edited by bmadalin; 23.12.2009 at 14:42:46.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2009, 14:36:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
De ce? pentru ca eu in sine, sunt o purtatoare de ispita pt barbat, sau cum? Oare nu imi este si mie frig/cald..nu am dreptul sa ma imbrac cum vreau si cum consider...doar pentru ca sunt inferioara barbatului ??
Lucrarea Bisericii nu consta in a ne da indicatii cu privire la vestimentatie. Nici in duhovnic nu trebuie sa vedem un fel de (scuzati comparatia) designer vestimentar sau consilier de imagine. Lucrarea lor este aceea de a ne pune in legatura cu Dumnezeu.

Dar, legatura cu Dumnezeu nu o putem avea fara buna-cuviinta. Acesta este o componenta fundamentala a modului de vietuire crestin ortodox, pe care trebuie sa o aibe, nu doar femeile, ci si barbatii.

De aceea, daca din modul in care ne imbracam, reiese ca noi nu o mai avem, duhovnicul este dator sa ne arate calea spre a o redobandi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2009, 15:01:39
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Faptul ca nu am voie in altar si ca femeile nu pot fi preoti in Ortodoxie nu mi se pare o tragedie care tine de misoginism, si sper sa nu se schimbe niciodata. In altar intra si este Maica Domnului si sa avem noi pretentia sa intram acolo sau sa slujim chiar am impresia ca tzine de o mandrie maligna.
Desi ne-atarna asupra capului pacatul originar, pe care l-am comis la indemnul sarpelui, Dumnezeu totusi s-a ingrijit de noi pe parcursul istoriei si ne-a pus la indemna modalitati de a ne curata de acel pacat si de altele, si de a ne mantui.
De asemenea, Dumnezeu a ales sa se intrupeze pentru noi, si a ales o femeie pentru asta, cum se spune frumos, Cel necuprins de ceruri S-a cuprins in pantecele Nascatoarei de Dumnezeu. Prin aceasta, conditia femeii in lume a fost restabilita.
Legat de imbracaminte, scrie in Noul Testament ca barbatii sa nu poarte vestminte femeiesti si femeile sa nu poarte vestminte barbatesti, pentru ca aceasta este o uraciune inaintea Domnului. Parca tot apostolul Pavel ne indemna si sa nu purtam podoabe.
Daca vreunul dintre noi considera ca femeia este _inferioara_ si ca poate fi brutalizata si umilita, o sa dea socoteala pentru chestia asta. Sfaturile legate de imbracaminte eu le-as lua nu atat ca pe o restrictie impusa noua, ca suntem inferioare, ci mila fata de slabiciunile barbatilor, care pot ajunge sa doreasca si numai privind cu ochii si din cauza noastra pot comite pacate. Fiecare-si alege ce vrea din asta, dupa masura ei/lui.
Eu de ex port pantaloni dar la Biserica ma silesc sa ma duc in fusta lunga si sa am capul acoperit.
Iar in 'zilele acelea', din cate stiu putem intra in biserica, ne putem si spovedi chiar (vine parintele in spate), insa nu avem voie sa sarutam icoanele si ar fi bine sa ramanem in spatele celorlalti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2009, 15:18:15
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. La Catolici este cam la fel, cu mici exceptii. La ei femeia poate intra in altar (care este deschis, nu ca la noi ortodocsii) si citeste din scripturi (cred ca este Apostolul lor, nu stiu sigur), etc.
Maicile au mai multe atributii in social.
Paradoxul acum: clerul nu are voie sa se casatoreasca, deci femeia este un element rau pentru ei.
O, nu, draga mea, nu inseamna nici pe departe ca femeia este un element rau. Preotii catolici nu se casatoresc (cu exceptia preotilor maroniti) dintr-o frumoasa traditie a bisericii catolice, si anume in primul rand pentru a ramane puri in fata lui Dumnezeu si apoi pentru a se putea dedica total slujirii Bisericii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2009, 16:22:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una sunt bucuroasa ca sunt femeie si ma simt bine in pielea mea. e frumos sa fii femeie ortodoxa, sa o ai ca model pe Maica Domnului, sa te silesti sa fii virtuoasa, sa ai copii pe care sa ii cresti in frica lui Dumnezeu. E adevarat ca viata unei femei este mult mai jertfelnica, in toate planurile, decat a unui barbat, insa daca ne da Dumnezeu putere, le-om duce pe toate. Pentru mine, faptul ca o femeie are aceeasi sansa la mantuire anuleaza orice inechitate sociala. Degeaba esti barbat, daca nu te mantuiesti. le au si ei pe ale lor, si noi pe ale noastre. nu mi-ar fi placut nicidecum sa traiesc intr-o societate matriarhala, in care femeile sunt capul familiei si pot avea cati barbati doresc, iar linia genealogica se socoteste dupa mama, nu dupa tata, ca la noi. Viata asta este minunata, dar noi ne-o complicam inutil. Parerea mea. Iar despre pantaloni... Lareine a expus problema foarte bine, e problema imbracamintii feminine si a celei masculine. insa nu am vazut pe nimeni sa tipe pe forum ca nu il lasa indreptarul de spovedanie sa stea cu cercel in ureche sau par lung... mie mi-a recomandat duhovnicul sa nu vin in pantaloni la biserica, ceea ce nu mi-e greu, pentru ca eu port mai mult fuste (medii, nu lungi). Cat depsre ciclu, mi-a spus ca nu e voie in biserica, nici sa pup icoanele acasa. Evident, nu sta nimeni sa te intrebe in biserica daca esti la ciclu, insa e vorba despre constiinta ta si despre ascultare...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.12.2009, 17:55:08
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

fratilor va rog sa imi dati si mie niste exemple de dezanvantaje mai mari ale barbatilor ca si eu ma cam simt discriminata uneori si ca sa ma conving ca nui asa va rog sa ma ajutati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relativismul:toate religiile sunt bune Templier Knight Generalitati 672 01.08.2011 20:24:38
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Cum este privita Romania de catre europeni tigerAvalo9 Generalitati 12 16.01.2009 22:21:29