Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.04.2010, 14:21:39
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu ma refeream la faptul ca un om moare mai devreme sau mai tarziu.
Ma refeream la exemplele din VT, in care se spune clar ca Dumnezeu a nimicit anumite persoane.
Multi atribuie lui Dumnezeu si "intamplarile" bune si pe cele rele, fara sa greseasca prea mult.
Dumnezeu este intr-adevar mult iubitor, mult rabdator, prezent in tot locul si in toata vremea, si nu in ultimul rand atotputernic. Este etalonul pentru BUN. Dar nu trebuie sa uitam ca un astfel de Dumnezeu trebuie neaparat sa fie si un Dumnezeu drept!
In momentul cand accepti ca exista Dumnezeu nu poti sa nu accepti ca exista si diavol. Exact opusul lui Dunezeu fiind etalonul pentru RAU.
Cand se spune ca Dumnezeu a omorat, nimicit, pedepsit aceasta nu ii denatureaza catusi de putin nici una din insusiri. Fiind iubitor nu constrange nici una din creatiile lui, pentru aceasta le-a dat liberul arbitru. Fiind rabdator rabda orice greseala fara sa UCIDA!!! Dar fiind drept este normal ca atunci cand cineva ii greseste, el sa se indeparteze, sa lase loc liber diavolului. Nu ar fi drept daca ar trata cu aceeasi atentie si pe cei rai si pe cei buni. Cu cat omul greseste cu atat Dumnezeu se departeaza iar diavolul prinde putere, iar ca stapania diavolului sa ajunga la apogeu intervine moartea. Toti stim ca dupa moarte este totul pierdut nu mai avem nici o putere sa schimbam noi lucrurile.

Stiu ca de aici vom reveni la subiecte vechi: de ce au necazuri si cei care nu gresesc? Dar de cele mai multe ori cei numiti nevinovati sunt nevinovati dupa etalonul uman, usor deformat pentru ca omul nu poate vedea sufletul.

Povestea e mult mai lunga dar sper ca am lamurit partea cu Dumnezeu care permite crime si alte nenorociri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2010, 14:28:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu ma refeream la faptul ca un om moare mai devreme sau mai tarziu.
Ma refeream la exemplele din VT, in care se spune clar ca Dumnezeu a nimicit anumite persoane.
Tot la alea ma refeream si eu cand am scris mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2010, 14:31:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dar de cele mai multe ori cei numiti nevinovati sunt nevinovati dupa etalonul uman, usor deformat pentru ca omul nu poate vedea sufletul.

Povestea e mult mai lunga dar sper ca am lamurit partea cu Dumnezeu care permite crime si alte nenorociri.
Un nou nascut e nevinovat dupa orice etalon vrei sa consideri. Iar cine considera altfel e nebun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2010, 14:54:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Un nou nascut e nevinovat dupa orice etalon vrei sa consideri. Iar cine considera altfel e nebun.
Ai foarte mare dreptate, dar cred ca vezi numai varful eisbergului. Daca acel copil a murit ca sa-i fie mai bine? Stiu ca pentru tine nu are sens, sau mai bine zis pentru atei, dar cei care cred in Dumnezeu cred si ca moartea nu este totul. Pentru noi mai urmeaza ceva. Poate ca moartea copilului are rolul sa repare ceea ce omul strica. Tot ateii spun ca mai bine sa nu aduci pe lume un copil decat sa-l chinui. La partea cu chinuiala este de acord si crestinismul, dar am impresia ca si aici etaloanele pentru "CHINUIALA" sunt diferite. Lumea considera chinuiala doar daca nu are ce bea, ce manca, unde dormi. Crestinul stiind ca sufletul fiind mai de pret stie ca daca nu-i ofera invatatura necesara copilul tot chinuit va fi, si mai ales va fi pierdut dupa moarte.
Moartea unui copil poate avea multe implicatii folositoare randuite de Dumnezeu:
1. Dumnezeu poate sti daca pana la moarte acel suflet se va indrepta spre el sau nu. Daca raspunsul e NU atunci il va lua cat este inca nevinovat. Stiu ca vei protesta ca nu i-a acordat sansa. Dar iti explic....
2. Datorita durerii provocate familiei, familia se poate intoarec catre Dumnezeu. Macar la inmormantare vor ajunge sigur la biserica. Deci deja al doilea lucru bun: pe langa copil aduce si familia la El.
Si explicatiile pot continua la nesfarsit, de asta ziceam ca noi vendem doar varful eisbergului. Sunt multe implicatii de care nu ne dam seama, dar toti ne grabim sa judecam.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.04.2010, 14:57:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Multi atribuie lui Dumnezeu si "intamplarile" bune si pe cele rele, fara sa greseasca prea mult.
Dumnezeu este intr-adevar mult iubitor, mult rabdator, prezent in tot locul si in toata vremea, si nu in ultimul rand atotputernic. Este etalonul pentru BUN. Dar nu trebuie sa uitam ca un astfel de Dumnezeu trebuie neaparat sa fie si un Dumnezeu drept!
In momentul cand accepti ca exista Dumnezeu nu poti sa nu accepti ca exista si diavol. Exact opusul lui Dunezeu fiind etalonul pentru RAU.
Cand se spune ca Dumnezeu a omorat, nimicit, pedepsit aceasta nu ii denatureaza catusi de putin nici una din insusiri. Fiind iubitor nu constrange nici una din creatiile lui, pentru aceasta le-a dat liberul arbitru. Fiind rabdator rabda orice greseala fara sa UCIDA!!! Dar fiind drept este normal ca atunci cand cineva ii greseste, el sa se indeparteze, sa lase loc liber diavolului. Nu ar fi drept daca ar trata cu aceeasi atentie si pe cei rai si pe cei buni. Cu cat omul greseste cu atat Dumnezeu se departeaza iar diavolul prinde putere, iar ca stapania diavolului sa ajunga la apogeu intervine moartea. Toti stim ca dupa moarte este totul pierdut nu mai avem nici o putere sa schimbam noi lucrurile.

Stiu ca de aici vom reveni la subiecte vechi: de ce au necazuri si cei care nu gresesc? Dar de cele mai multe ori cei numiti nevinovati sunt nevinovati dupa etalonul uman, usor deformat pentru ca omul nu poate vedea sufletul.

Povestea e mult mai lunga dar sper ca am lamurit partea cu Dumnezeu care permite crime si alte nenorociri.
Adica Dumnezeu are dreptul sa ucida pentru ca face dreptate, sau pur si simplu ca este Dumnezeu?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.04.2010, 14:58:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ai foarte mare dreptate, dar cred ca vezi numai varful eisbergului. Daca acel copil a murit ca sa-i fie mai bine? Stiu ca pentru tine nu are sens, sau mai bine zis pentru atei, dar cei care cred in Dumnezeu cred si ca moartea nu este totul. Pentru noi mai urmeaza ceva. Poate ca moartea copilului are rolul sa repare ceea ce omul strica. Tot ateii spun ca mai bine sa nu aduci pe lume un copil decat sa-l chinui. La partea cu chinuiala este de acord si crestinismul, dar am impresia ca si aici etaloanele pentru "CHINUIALA" sunt diferite. Lumea considera chinuiala doar daca nu are ce bea, ce manca, unde dormi. Crestinul stiind ca sufletul fiind mai de pret stie ca daca nu-i ofera invatatura necesara copilul tot chinuit va fi, si mai ales va fi pierdut dupa moarte.
Moartea unui copil poate avea multe implicatii folositoare randuite de Dumnezeu:
1. Dumnezeu poate sti daca pana la moarte acel suflet se va indrepta spre el sau nu. Daca raspunsul e NU atunci il va lua cat este inca nevinovat. Stiu ca vei protesta ca nu i-a acordat sansa. Dar iti explic....
2. Datorita durerii provocate familiei, familia se poate intoarec catre Dumnezeu. Macar la inmormantare vor ajunge sigur la biserica. Deci deja al doilea lucru bun: pe langa copil aduce si familia la El.
Si explicatiile pot continua la nesfarsit, de asta ziceam ca noi vendem doar varful eisbergului. Sunt multe implicatii de care nu ne dam seama, dar toti ne grabim sa judecam.
Am auzit si eu astfel de povesti.
Dar atunci de ce l-a lasat sa se mai nasca?
Sau de ce nu a facut sa se nasca in alta familie sau chiar in alta tara?
Rezolva, astfel, problema foarte simplu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2010, 15:03:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Moartea unui copil poate avea multe implicatii folositoare randuite de Dumnezeu:
1. Dumnezeu poate sti daca pana la moarte acel suflet se va indrepta spre el sau nu. Daca raspunsul e NU atunci il va lua cat este inca nevinovat. Stiu ca vei protesta ca nu i-a acordat sansa. Dar iti explic....
2. Datorita durerii provocate familiei, familia se poate intoarec catre Dumnezeu. Macar la inmormantare vor ajunge sigur la biserica. Deci deja al doilea lucru bun: pe langa copil aduce si familia la El.
Si explicatiile pot continua la nesfarsit, de asta ziceam ca noi vendem doar varful eisbergului. Sunt multe implicatii de care nu ne dam seama, dar toti ne grabim sa judecam.
1. De ce nu ii ia pe toti care stie dinainte ca se vor vinova? Pe mine de ce nu m-a luat cit inca eram mic? Ii place sa vada cum ma chinui sau ce?
2. Ce faci cu copiii din Africa, unde ii maninca vulturii si nu e vorba de nici o familie si nici un El?
Mai astept explicatii
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2010, 15:05:44
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica Dumnezeu are dreptul sa ucida pentru ca face dreptate, sau pur si simplu ca este Dumnezeu?
Topcat a inteles totusi.... Nu Dumnezeu ucide! El doar lasa loc ucigasului diavol.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2010, 15:08:14
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am auzit si eu astfel de povesti.
Dar atunci de ce l-a lasat sa se mai nasca?
Sau de ce nu a facut sa se nasca in alta familie sau chiar in alta tara?
Rezolva, astfel, problema foarte simplu.
Pentru ca Dumnezeu asteapta pana in ultimul moment! Pana in ultimul moment, ceasul al 13-lea chiar, spera la indreptarea omului! Spera ca acei parinti se vor indrepta sa poata oferi copilului ce-i trebuie. Iar din moment ce ei nu s-au indreptat, tot Dumnezeu repara "raul" facut - nasterea celui mic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.04.2010, 15:08:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Topcat a inteles totusi.... Nu Dumnezeu ucide! El doar lasa loc ucigasului diavol.
Ei, am inteles! :)
Ca nici daca zic ca e indiferent nu e bine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12