Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.05.2011, 10:36:36
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Inmormantarea la copii nascuti morti

Cum se procedează dacă un copil s-a născut mort? Se înmormântează, pur și simplu? Rămâne fără nume, nebotezat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.05.2011, 13:38:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In nici un caz poate fi botezat daca e mort, deci nu primeste nici nume, nu i se poate face nici pomenire... Da, se inmormanteaza, asa, pur si simplu, mi se pare ca preotul merge la groapa si face o scurta slujba.

Se spune ca daca ai nascut un copil mort, e consecinta unui mare pacat. Ca si in cazul copiilor avortati, exista credinta ca mantuirea acestora depinde de faptele parintilor. Daca acestia merg si se spovedesc, isi fac canonul, duc o viata curata si se mantuiesc in final, se mantuiesc si acei copii nascuti morti sau avortati. Acum... Dumnezeu stie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.05.2011, 17:50:44
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In nici un caz poate fi botezat daca e mort, deci nu primeste nici nume, nu i se poate face nici pomenire... Da, se inmormanteaza, asa, pur si simplu, mi se pare ca preotul merge la groapa si face o scurta slujba.

Se spune ca daca ai nascut un copil mort, e consecinta unui mare pacat. Ca si in cazul copiilor avortati, exista credinta ca mantuirea acestora depinde de faptele parintilor. Daca acestia merg si se spovedesc, isi fac canonul, duc o viata curata si se mantuiesc in final, se mantuiesc si acei copii nascuti morti sau avortati. Acum... Dumnezeu stie.
Nu a fost rezultatul unui "mare păcat", ci a unei sănătăți precare pe care eu o am de la naștere. Mi se pare crud să compari un biet copilaș născut mort cu unul avortat, care e, practic, ucis.
În fine. Nu mai contează. Bebele a fost înmormântat. Voiam să îi fac o slujbă religioasă pentru bunicii lui, care sunt foarte triști de pierderea nepoțelului. Eu nu cred în acea viață de după despre care vorbește religia voastră.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.05.2011, 18:06:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Mi se pare crud să compari un biet copilaș născut mort cu unul avortat, care e, practic, ucis.
Numai unele avorturi sunt ucideri voluntare, anume avorturile provocate. Dimpotrivă, avorturile spontante nu sunt ucideri. Deosebirea dintre "avortat spontan" și "născut mort" este pur tehnică, în funcție de când a avut loc evenimentul: înainte sau după trecerea sarcinii în trimestrul al III-lea.


Citat:
Voiam să îi fac o slujbă religioasă pentru bunicii lui, care sunt foarte triști de pierderea nepoțelului. Eu nu cred în acea viață de după despre care vorbește religia voastră.
Din moment ce nu credeți în viața de după, este absurd să vă fi dorit să fie înmormântat cu slujbă religioasă. Scopul slujbei nu este să aducă mângâiere cuiva, ci este în vederea vieții viitoare. Este ca și când ați spune: "eu nu cred în Botez, dar l-am botezat ca să dau o petrecere". Scopul botezului nu e petrecerea, iar cine nu crede în Botez ar face mai bine să nu își boteze copiii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2011, 19:14:36
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu a fost rezultatul unui "mare păcat", ci a unei sănătăți precare pe care eu o am de la naștere. Mi se pare crud să compari un biet copilaș născut mort cu unul avortat, care e, practic, ucis.
În fine. Nu mai contează. Bebele a fost înmormântat. Voiam să îi fac o slujbă religioasă pentru bunicii lui, care sunt foarte triști de pierderea nepoțelului. Eu nu cred în acea viață de după despre care vorbește religia voastră.
Ar fi bine sa te intorci la credinta mai intai, apoi se vor limpezii toate....Prin orice pierdere Dumnezeu ofera o lectie spre mantuire....ar fi bine sa incerci sa o inveti....documenteaza-te despre viata de dupa moarte mai intai, apoi iti vei forma o parere....fa slujba de dragul bunicilor daca vrei asa, insa participa si tu cu tot sufletul....sufletul copilului nebotezat, caruia nu i se face acea slujba religioasa NU ARE LINISTE....esti ciudata (scuze pt remarca), dar daca bunicii sunt foarte tristi pt pierderea nepotelului....tu nu esti foarte trista ca ti-ai pierdut copilul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2011, 23:26:15
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
Ar fi bine sa te intorci la credinta mai intai, apoi se vor limpezii toate....Prin orice pierdere Dumnezeu ofera o lectie spre mantuire....ar fi bine sa incerci sa o inveti....documenteaza-te despre viata de dupa moarte mai intai, apoi iti vei forma o parere....fa slujba de dragul bunicilor daca vrei asa, insa participa si tu cu tot sufletul....sufletul copilului nebotezat, caruia nu i se face acea slujba religioasa NU ARE LINISTE....esti ciudata (scuze pt remarca), dar daca bunicii sunt foarte tristi pt pierderea nepotelului....tu nu esti foarte trista ca ti-ai pierdut copilul?

Bineînțeles că sunt, draga mea! Cum să nu fiu? Însă eu încerc să fiu tare, pentru ceilalți doi copii ai mei. Din cauza problemelor mele de sănătate, doctorul mi-a spus de la început că sarcina va fi greu de dus până la sfârșit. Chiar și când i-am făcut pe ceilalți doi copii mi-am riscat viața și a fost o minune că am reușit să nasc doi îngerași sănătoși și frumoși.
Când am rămas însărcinată a treia oară, situația (adică sănătatea mea) era critică. Am riscat, pentru că îmi doream mai mult ca orice să am un copilaș. Mi-am imaginat că dacă ceva merge rău, voi suferi eu, așa cum am suferit la primele două sarcini. Nu m-am gândit niciodată că va muri copilașul... Despre sentimentul de vinovăție ce mă încearcă acum prefer să nu vorbesc... E atenuat doar de faptul că, cel mai probabil, îl voi urma și eu pe bebe curând. :)
O seară frumoasă!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2011, 23:29:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, nu trebuie sa gandesti asa! Imi cer iertare daca te-am intristat! Trebuie sa fii tare pentru ceilalti copii ai tai si pentru familie, care aui nevoie de tine...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2011, 23:51:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Eu cred în religia dragostei, oriunde s-ar îndrepta caravanele sale, căci dragostea este religia și credința mea.
Spui că nu crezi în religia „noastră”. Iată esența creștinismului:
„Cel ce nu iubește, nu L-a cunoscut pe Dumnezeu, fiindcă Dumnezeu este iubire.” (1 Ioan 4, 16)
Oare nu te contrazici?
Sper din toată inima ca Dumnezeul acesta în care totuși crezi să te ajute să treci peste dureri și să fii sănătoasă.

Last edited by N.Priceputu; 28.05.2011 at 23:59:32.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2011, 12:30:24
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, nu trebuie sa gandesti asa! Imi cer iertare daca te-am intristat! Trebuie sa fii tare pentru ceilalti copii ai tai si pentru familie, care aui nevoie de tine...
Sunt! Atât cât pot să fiu acum. Dar la ce anume te referi când spui să nu gândesc "așa"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2011, 13:13:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l aiba in paza pe micut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti la batranete tatolivia Intrebari utilizatori 0 04.05.2012 12:05:17
Documentar BBC: Nou nascuti traficati de Biserica Catolica Spaniola cocacoc Generalitati 13 03.02.2012 12:55:22
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Grija de cei morti NECTARIE Generalitati 180 17.02.2011 18:19:54
Nelamuriri cu privire la slujbele pentru nascuti sophia Botezul 4 22.06.2009 18:17:35