Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2007, 15:16:35
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cine este din Craiova sau poate si altii,depinde de cei care vor,intrucat eu de aici sunt,din Craiova,si ar vrea sa invete sa impleteasca matanii din noduri(boabe impletite care au cruciulite in combinatia lor),cruciulite,serafimi,heruvimi,bratari religioase,ma poate contacta in mesageria privata,daca ar vrea sa stie sa lucreze aceste obiecte sfinte,cu binecuvantare de la Parintele Duhovnic,bineinteles,de ambele parti.Eu am luat binecuvantare de la Parintele meu Duhovnic pt.aceasta,ca sa invat pe cei care vor sa stie mai multe,caci sunt foarte folositoare toate acestea.:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2007, 09:52:42
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Daca vreti sa invatati sa impletiti cruciulite(mai multe modele),matanii(rotunde adica cele clasice,dar de asemenea si ovale din noduri impletite avand in componenta lor cruciulite,sau boabe de matanii impletite,cum li se mai spune de fapt),bratari religioase(mai multe modele)serafimi si heruvimi(tot asa mai multe modele dintr-acestea)si multe altele,puteti invata si de la calugaritele pe care le cunoasteti sau de la calugarii pe care ii cunoasteti,dar cand toti acestia au timp ceva mai liber,daca se poate spune si asa,eu am scris aici ca sa va dau idei bune in caz ca vreti sa invatati sa impletiti obiecte religioase de mare valoare spirituala si arme contra celui rau cu rugaciune multa si cu binecuvantare de la Parintele Duhovnic.Nu strica nimanui sa invete ceva nou,folositor de suflet si care ajuta la fel de bine ca arme contra celor rai.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2007, 00:59:57
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

Am o rugaminte in legatura cu anuntul postat de dvs. Pe mine ma intreaba un preot din provincie unde se poate gasi snur din acela din care se confectioneaza metaniile; pentru ca biserica e nevoiasa, ei stiu sa confectioneze pentru a mai scoate un ban, dar au ramas fara snur. Va rog sa imi spuneti, ca sa il putem ajuta.
Eu sunt din Bucuresti. La mercerii s-o gasi asa ceva ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2007, 12:55:37
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Adina,da,asa este ca tine,si cum foarte bine te-ai gandit tu,si anume faptul ca la mercerii putem gasi acest snur de matase(borangic)si nu numai din matase,dar mataniile impletite pot fi in primul rand si din lana,si din lanitza,mohair negru,etc.,sau din snur rasucit si impletit direct din fabrica(de tzesatorie sau de confectii),si pe care snur il putem gasi la mercerii,la bazare,la vreun magazin care apartine vreunei fabrici de confectii sau de tzesut,asa cum sunt multe altele,sau chiar la alte magazine din oras unde sunt vandute si cumparate diverse materiale,lenjerii,printre care si alte produse,ca de ex.ac.snur rasucit si impletit.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2007, 23:14:32
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Adina,bine ar fi daca ar impleti matanii si din lana sau din lanitza,iar lana o poate gasi pe la piete,targuri,acolo unde vin cei de la tara,cei care au oi si care vand lana vopsita in negru sau cu alte culori,si care mai apoi este toarsa,rasucita cu rasucitoarea(rasuceala)si oparita in apa clocotita,iar mai apoi este infasurata pe o blana de lemn(scandura mica de lemn),dupa care este lasata sa se usuce si abia apoi este folosita la impletitul mataniilor,cruciulitelor si altele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2007, 02:43:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Sebastiana, cand am sa vin anul viitor sa-mi vad parintii la Craiova am sa te caut sa ma inveti sa impletesc matanii. Nu prea ma pricep la lucrul manual dar stiu ca Dumnezeu ajuta unde vede un pic de bunavointa si tragere de inima din partea noastra. :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2007, 13:54:57
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Draga Mirelat,te astept cu mult drag pe la Craiova si te voi invata sa impletesti matanii,dar mai ales si cruciulite,mai multe modele din acestea,serafimi,heruvimi(tot asa mai multe modele din fiecare),bratari religioase,etc.P.S. Bunavointa sa fie si tragere de inima,caci daca sunt acestea doua plus rabdare multa,ajuta si Dumnezeu si mai mult,mai ales ca nu este greu deloc sa impletesti toate acestea.Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2007, 16:46:48
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

Multumesc pentru informatie, Sebastiana, insa ma gandeam ca daca a solicitat astfel de snur ( mercerizat), poate numai asa ceva foloseste. Am sa-i scriu ideea ta, in cazul in care nu gasesc in Bucuresti ceea ce cauta. De asemenea, ma gandesc ca o alta metoda ar fi sa faca metanii din margelute puse pe elastic, ca astea se gasesc.
Am trimis mail-uri la mai multe fabrici de textile si astept raspuns; am fost si la o mercerie din apropiere si nu are.
O sa-ti spun daca fac rost :)
Multumesc inca o data,
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.08.2007, 13:04:23
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Adina,ma surprinde faptul ca nu gasesti snur(mercerizat)in Bucuresti intrucat,daca in Craiova gasesc snur mai peste tot,pe la mai multe magazine si bazare,e imposibil sa nu gasesti chiar si in capitala,mai ales in capitala.In caz ca nu gasesti pe unde cauti tu,iti voi cumpara eu de aici,din Craiova si iti voi trimite tie,mai vedem noi cum facem,dar mie tot nu imi vine sa cred ca nu vei gasi astfel de snur in tot Bucurestiul,cat este el de mare.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2007, 22:28:33
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

Doamne ajuta,
Dupa ce am intrat azi in toate merceriile de prin centrul Bucurestiului si toti se uitau la mine ca la extraterestru - cand intrebam de snur mercerizat, am intrat si in libraria Sophia sa-mi cumpar o carte de Tipic Bisericesc, pentru seminar. In acest timp, mama s-a uitat la metania unei femei din librarie si a intrebat-o unde s-o gasi snurul din care e facuta. Nu a stiut, dar a auzit conversatia o alta femeie care sincera sa fiu, nu stiu ce cauta acolo, pentru ca exact dupa ce a vorbit cu noi, a iesit. Aceasta doamna, ne-a luat de-o parte si ne-a indicat locul unde se gaseste acest snur, undeva la putin in afara Bucurestiului. Am fost acolo si am gasit si snur, la kilogram, si bile pentru metanii, din lemn lucios- tot la kilogram. Mai aveau si cruciulite si multe alte obiecte de uz bisericesc. In tot acel orasel de langa Bucuresti, nu stiam unde sa gasim magazinul, dar am intrebat un batranel si ne-a indrumat exact. Sa nu-ti mai spun, ca scria mare un afis, ca nu se vind produse persoanelor fizice, insa vanzatoarea, cand a auzit pentru cine luam, ne-a servit cu amabilitate. Nici nu-ti dai seama cat de mult ma bucur!
Doamne ajuta,
Adina
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Matanii Joulie Rugaciuni 3 03.09.2012 18:05:30
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00