Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.06.2008, 18:26:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ocazia umblatului cu tavita se face tot un fel de milostenie. Nu-mi place sa stie stanga ce face dreapta, deci nu ma avant sa pun in tavita prea multi bani ca sa ma vada lumea. De aceea, sincer, pe mine nu ma deranjeaza tavita. Pun intotdeauna atat cat sa nu-mi para rau. Atatia bani dam uneori pe medicamente ori pentru distractii...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.06.2008, 20:30:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sunt convins ca si Maica Stareta daca te vede frumos imbrobodita si cu ginduri curate nu-ti va mai cere nici un bilet.
nu fii asa convins, n-are nimic de-a face cu basmaua.

mai degraba cred ca e vorba de acele manastiri din N. Moldovei care sunt declarate monumente UNESCO iar perceperea unei taxe de vizitare e parte din statutul lor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.06.2008, 16:38:18
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Eu cred ca baticul purtat cu smerenie iti asigura un abonament permanent si-ti deschide multe porti.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.06.2008, 19:22:24
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Nu, nu. Ideea este ca aceste manastiri au si muzeu, si ca turisti se presupune ca o sa vizitati acel muzeu. Si daca sunteti in grup o sa aveti si o maica ghid. In fine, biletul de intrare nu este asa de scump, mai ieftin decat o ciocolata. :D Iar daca mai esti si elev sau student, nici atat. La manastirile fara muzeu nu se plateste nimic.

Si exista intelegere intotdeauna. Daca le spuneti ca veniti sa va inchinati, sau la slujba sau vecernie, nu va ia nimeni bani. Si duminica sau de sarbatoare cand este slujba nu se plateste intrarea.

Ideal ar fi ca intrarea sa nu coste nimic. Dar na, parca ce este gratis in lumea asta? :D

Umblatul cu discusul cum se spune la noi in nordul moldovei nu este asa un lucuru de mare. Si nu deranjeaza -- practic iti ia doua secunde. Si banii se duc la plata luminii si a altora din biserica. Practic nu te obliga nimeni sa dai ceva si nici nu te obliga nimeni sa dai o avere. Cei mai multi oameni dau 1 leu.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.06.2008, 20:23:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu cred ca baticul purtat cu smerenie iti asigura un abonament permanent si-ti deschide multe porti.
:D :D :D mai andrei, pe ce lume traiesti?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.06.2008, 21:15:49
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

:)Pai stiu ca par picat din luna cu ideile mele,... insa in situatia asta halucinanta stiu si eu de la altii ca pentru a te smeri, care este obiectivul suprem al ortodoxului, trebuie sa o faci cu mintea cu sufletul si cu trupul
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.07.2008, 08:47:24
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

am citit ce s-a scris aici..si vad ca sunt cateva probleme "practice"....
pe unii ii deranjeaza zgomotul banilor. pai in loc sa se mearga cu tavita sau ceva de metal, se pote merge cu un cos impletit de exemplu...si nu o sa mai fie acel zgomot...
apoi, ceea ce se intampla nu trebe sa aiba loc nici la inceput, nici la sfarsit, ci intr-un moment special din Liturghie.
Crestinii bisericii primare, veneau la biserica si aduceau ei insisi painea si vinul care urmau sa fie consacrate si la momentul impartasirii se consumau. atunci insa se impartaseau toti din Biserica.
Cu timpul, numarul celor ce se impartaseau a scazut, si ramanea foarte mult din "darurile" de paine si vin ce tebuiau consumate. asadar in timp nu se mai consacrau toate darurile ci doar o parte, cat sa fie potrivit cu numarul celor ce se impartaseau. asta se vee si acum, caci nu toate prescurile sunt transformate in Euharistie. cele care raman sunt doar sfintie, binecuvatate si se impart ca anafura, dar aceasta nu este Euharistie.
Totusi, gestul de a oferi ceva a ramas... acum nu se mai ofera vin, se duc doar prescuri ( deci painea). Pe Altar se jertfeste Hristos. crestinul aduce si el si pune pe Altar "jertfa" sa. Sigur ca nu o egaleaza pe cea divina, dar e un gest de "daruire". Unim jertfa noastra cu jertfa lui Hristos. Jertfa noastra deci in ce consta? sau ce oferim noi Domnului? am spus deja ca oferim prescurile....dar si bucuriile, suferintele noastre, le asezam "simbolic" pe Altar. de asemenea oferim din munca mainilor noastre. daca Donul a fost generos cu noi si ne-a dat sanatate, putere de munca, ii oferim si noi asemenea lui Abel ceva. Acum, apare aceasta problema: venim cu snopul de grau, sau cu haina ori stiu eu ce munceste fiecare?
nu, ci aducem bani, plata muncii noastre. asadar acei bani asta simbolizeaza....o jertfa a noastra pe care o unim cu hertfa lui Hristos.
Momentul cand se aduna acesti bani este deci la "oferirea darurilor" dupa ce s-au pregatit, dupa proscomidie...
Banii pentru pomelnic sunt alta treaba, nu tin de "jertfa " noastra
la fel colectele speciale de dupa Liturghie..
Iar banii adunati la tavita, sa spunem asa, sunt pentru ajutorarea Bisericii, si a saracilor. Si in Biserica primara, ceea ce aduceau crestinii si nu se folosea pentru Euharistie era impartit saracilor, ori era acea Agapa frateasca.
In concluzie, este un act liturgic acest gest de a da din munca mainilor tale, de a uni jertfa ta cu jertfa lui Hristos pe Sfantul Altar. si da fiecare cat doreste sa "jertfeasca"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.02.2013, 21:28:18
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB Vezi mesajul
din cite stiu, acest obicei se intilneste la catolici. stiu asta pentru ca am participat la multe slujbe catolice. la nici o bniserica ortodoxa, indiferent de regiune, nu am intilnit acest obicei.
Am intalnit la o biserica. La catedrala in ziua de Pasti la fel, si e atat de multa lume, dar oricum sunt mai multi. La o alta biserica nu se umbla si nici macar nu se pune vas pentru asa ceva, pentru ca am azuit bine, se impoziteaza acei bani??? Dar aici oamenii lasa mai multi bani la lumanari si pomelnice. Iar la manastire este un vas micut, care nu pare a fi neaparat pus pentru asta, asa pare dar stim ca pentru asta e.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.02.2013, 21:33:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu ocazia umblatului cu tavita se face tot un fel de milostenie. Nu-mi place sa stie stanga ce face dreapta, deci nu ma avant sa pun in tavita prea multi bani ca sa ma vada lumea. De aceea, sincer, pe mine nu ma deranjeaza tavita. Pun intotdeauna atat cat sa nu-mi para rau. Atatia bani dam uneori pe medicamente ori pentru distractii...
Umblatul ăsta cu tăvița e preluat de pe la catolici. Deci nu prea are treabă cu ortodoxia. Prin mănăstiri nu am văzut așa ceva, numai la bisericile de mir. Eu nu prea sunt de acord...în loc să luăm aminte la "Sfintele Sfinților" și să facem o închinăciune, noi ne căutăm prin buzunare. Asta e...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.02.2013, 21:56:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Daca nu s-ar umbla cu tavita,nici acei putini bani nu cred ca s-ar strange,ca oamenii uita sa dea dar isi amintesc cand au de luat.

Nu cred ca acest obicei ar interfera cumva cu activitatea religioasa deoarece tavita incepe sa circule catre sfarsitul liturghiei,dupa impartasit,intr-o mica pauza.

Daca este un obicei bine inradacinat,nu trebuie sa te surprinda de fiecare data scotocindu-te de bani,ci poti sa pui de acasa banii necesari milosteniei intr-un buzunar accesibil iar cand momentul vine,ii scoti linistit,ii asezi in tavita si iti continui actiunea meditativa de pina atunci.Nu dureaza decat o secunda.

Pe mine nu ma deranjeaza deloc,stiu ca acei bani vor avea o buna folosinta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde