Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2009, 19:29:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Omul in biserica nu trebuie sa-l vada pe celalalt, ci sa se vada pe sine.
Da, asa este. Frumos spus.
Si eu sunt profund miscat de bisericutele cu lumina putina. Simt mai bine pentru ce am intrat acolo.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2009, 04:29:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Este dincolo de bunul simt sa vezi o biserica cu pictura veche de cateva sute de ani "impodobita" cu termopan, si nu de culoare inchisa, ci alb.
oh, da, am vazut si la Sf. Paraschiva la Iasi. oare cum au dat Parintii binecuvantare pentru asa ceva, stricaciuni, ca imbunatatiri nu prea se pot numi. cred ca orice modificari aduse bisericilor ar trebui sa aiba si avizul favorabil al unor comisii de patrimoniu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2009, 04:33:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Bisericile slab luminate, dar calduroase si cu lumanari arzand, vor fi intotdeauna mai aproape de inima crestinului rugator decat cela cu multime de lumini, becuri si neoane, care violeaza parca intimitatea omului cu Dumnezeu. Cel ce va face experienta abundetei becurilor si a luminii lumanarilor ce contureaza vag siluetele sfintilor va simti diferenta.
da, si eu sunt pentru lumina discreta si daca se poate numai de la lumanari si candele. sa stii insa Dorin ca n-am vazut biserici cu neoane, ci doar cel mult cu candelabre si unele "candele" electrice - insa si acelea cu lumina bine echilibrata, nu stridenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2009, 09:50:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Biserici interesante din toata lumea

Poza 1: Harajuku: Japanese Futuristic Church
Poza 2: Saint Basil's Cathedral: The Red Square 's Colorful Church
Poza 3: HallgrÃ*mskirkja: Iceland 's Most Amazing Church
Poza 4: Temppeliaukio Kirkko: The Rock Church
Poza 5: Cathedral of BrasÃ*lia: The Modern Church of architect Oscar Niemeyer
Attached Images
File Type: jpg 1.jpg (25,3 KB, 34 views)
File Type: jpg 2.jpg (24,2 KB, 25 views)
File Type: jpg 3.jpg (21,5 KB, 29 views)
File Type: jpg 4.jpg (41,1 KB, 24 views)
File Type: jpg 6.jpg (39,7 KB, 30 views)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2009, 09:54:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Biserici interesante din toata lumea

Poza 1: Borgund Church : Best Preserved Stave Church
Poza 2: Las Lajas Cathedral: A Gothic Church Worthy of a Fairy Tale
Poza 3: St. Joseph Church : Known for its Thirteen Gold Domed Roof
Poza 4: Ružica Church: Where Chandeliers are made of Bullet Shells
Poza 5: Chapel of St-Gildas: Built into the base of a bare rocky cliff
Attached Images
File Type: jpg 8.jpg (32,6 KB, 25 views)
File Type: jpg 9.jpg (43,2 KB, 24 views)
File Type: jpg 10.jpg (40,3 KB, 24 views)
File Type: jpg 11.jpg (26,4 KB, 21 views)
File Type: jpg 12.jpg (38,0 KB, 26 views)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2009, 06:31:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mai bine dupa canon, nu?

Ionut, sper sa nu te superi... dar mie una nu-mi place nici una din bisericile astea. nici macar a rusilor, ca e prea kitschoasa, sorry. iar cele mai "de groaza" mi se par a lui Niemeyer si a japonezilor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2009, 08:54:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In biserici, prin ferestrele mici, lumina trebuie sa patrunda in asa fel incat sa ajungem la imbinare intre intuneric si lumina-care trimite la intunericul supraluminos- parintele Staniloae in comentariu la Viata lui Moise - de Grigorie de Nyssa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2009, 22:44:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Le-am postat pentru a vedea arhitectura lor interesanta, pentru cultura generala.

Si eu ma simt mai bine cand merg la biserica intr-un loc semiintunecos, unde slujba se tine la lumina catorva lumanari, eventual o biserica veche din lemn sau, cum se mai intalneste si prin orase, chiar la subsol. La mine in parohie le-am si propus sa scoata neoanele alea albe care chiorasc lumea si sa puna becuri galbene clasice, dar mi s-a replicat ca sunt foarte economice...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.11.2009, 13:04:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Lumina si intunericul din Biserica se inscriu foarte bine in tema "dupa canon sau dupa gust".

Omul care nu simte cu inima pulsul Ortodoxiei, ar trebui macar sa cunoasca cu mintea canoanele si randuielile ei.
Anume, sa nu faca de capul lui ceea ce ii place sau ceea ce a vazut prin alte parti oarecare.

Raman mereu surprins de smerenia si finetea ferestrelor vechilor manastiri si biserici. Parca nici nu isi indeplinesc rolul, atat de mici sunt. Cu toate acestea, insa, doar acelea isi indeplinesc cu adevarat rolul, spre deosebire de maretia celor de astazi, o urmare fina a stilului apusean.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.11.2009, 23:49:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Lumina si intunericul din Biserica se inscriu foarte bine in tema "dupa canon sau dupa gust".

Omul care nu simte cu inima pulsul Ortodoxiei, ar trebui macar sa cunoasca cu mintea canoanele si randuielile ei.
Anume, sa nu faca de capul lui ceea ce ii place sau ceea ce a vazut prin alte parti oarecare.

Raman mereu surprins de smerenia si finetea ferestrelor vechilor manastiri si biserici. Parca nici nu isi indeplinesc rolul, atat de mici sunt. Cu toate acestea, insa, doar acelea isi indeplinesc cu adevarat rolul, spre deosebire de maretia celor de astazi, o urmare fina a stilului apusean.
Lumina si caldura cred ca sunt elementele ce disting bisericile
ortodoxe de cele catolice. Catolicii pretuiesc lumina mai mult
decat caldura, ortodocsii invers. Lumina inseamna ratiune,
caldura iubire. Biserica ortodoxa te invaluie in caldura, iubire,
taina. Liniile sunt curbe, par sa imbratiseze, nu sa striveasca.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 20:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 11:33:25