Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2009, 10:48:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica?

Citind despre viata lui Seraphim Rose, am aflat ca a avut si are in continuare contestatari in privinta ideii "vamilor vazduhului", prin care sufletul trece dupa moarte. Acestia spun ca este o inovatie gnostica si isi argumenteaza pozitia cu citate din Biblie si Sfintii Parinti.

Bineinteles, ideea nu e noua, iar din cunostintele mele stiam ca e o invatatura foarte solida si foarte raspandita, cel putin in ortodoxia romaneasca. Este pentru prima oara cand aud ca are contestatari.

Sunt "vamile" o erezie gnostica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2009, 11:14:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Citind despre viata lui Seraphim Rose, am aflat ca a avut si are in continuare contestatari in privinta ideii "vamilor vazduhului", prin care sufletul trece dupa moarte. Acestia spun ca este o inovatie gnostica si isi argumenteaza pozitia cu citate din Biblie si Sfintii Parinti.

Bineinteles, ideea nu e noua, iar din cunostintele mele stiam ca e o invatatura foarte solida si foarte raspandita, cel putin in ortodoxia romaneasca. Este pentru prima oara cand aud ca are contestatari.

Sunt "vamile" o erezie gnostica?
Cred ca nu. In cartea sa 'Viata de dupa moarte dupa traditia ortodoxa' (in franceza), patrologul Jean-Claude Larchet, care in general e foarte bine documentat si foarte ne-poetic si ne-original, citeaza multe surse patristice si ascetice in care ele sunt mentionate.
Este de adaugat ca nu este vorba de dorme, nu s-a luat vreo hotarare la un sinod. Este traditie - dar traditie destul de puternica si de care vorbesc multi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2009, 11:19:00
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Nu stiu exact daca "vamile vazduhului" sunt o erezie gnostica, insa IPS Lazar sustine ca "vamile" sunt o invatatura gresita si isi argumenteaza pozitia in carte Trupul, sufletul si moartea.
IPS Lazar este un arhiepiscop pensionar al OCA.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2009, 11:20:26
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Nu stiu exact daca "vamile vazduhului" sunt o erezie gnostica, insa IPS Lazar sustine ca "vamile" sunt o invatatura gresita si isi argumenteaza pozitia in carte Trupul, sufletul si moartea.
IPS Lazar este un arhiepiscop pensionar al OCA.
personal cred ca "vamile" sunt intr-adevar o invatatura gresita
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.04.2009, 11:23:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
personal cred ca "vamile" sunt intr-adevar o invatatura gresita
Personal cred ca este un teologumen (o parere a unor parinti) si se face poate prea mare caz de ea. Nu asta e esentialul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.04.2009, 11:31:51
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Personal cred ca este un teologumen (o parere a unor parinti) si se face poate prea mare caz de ea. Nu asta e esentialul.
A fost numita de unii ca fiind erezie. Cred ca este destul de important acest lucru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.04.2009, 11:35:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
A fost numita de unii ca fiind erezie. Cred ca este destul de important acest lucru.
O sa ma mai documentez in cartile pe care le am pe aici sa vad cine anume este pentru sin cine e contra. Peste cateva zile, ca o sa fiu plecata.
De ce ti se pare important? este numai o veriga din ce se zice ca se intampla dupa moarte si nu atinge, mise pare, ceva esential. C sau fara vami, tot ajungem la judecata, acolo mi se pare ca nu exista pareri dirferite (decat de modul in care are loc).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.04.2009, 11:40:28
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Personal cred ca este un teologumen (o parere a unor parinti) si se face poate prea mare caz de ea. Nu asta e esentialul.
da stiu ce e teologumena, care de fapt e parerea tuturor insa neavand suport biblic nu poate fi dogma
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.04.2009, 11:44:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
da stiu ce e teologumena, care de fapt e parerea tuturor insa neavand suport biblic nu poate fi dogma
Ei, nu ziceam ca nu stii tu, care esti teolog. dar citeste multa lume pe aici care poate nu stie.
Eu nu stiam ca se zice asa de teologumene. Poate ai tu dreptate. Eu stiam ca sunt uneori pareri ale unora, nu ale tutoror neaparat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2009, 11:54:05
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
O sa ma mai documentez in cartile pe care le am pe aici sa vad cine anume este pentru sin cine e contra. Peste cateva zile, ca o sa fiu plecata.
De ce ti se pare important? este numai o veriga din ce se zice ca se intampla dupa moarte si nu atinge, mise pare, ceva esential. C sau fara vami, tot ajungem la judecata, acolo mi se pare ca nu exista pareri dirferite (decat de modul in care are loc).
Mersi. Pe mine chiar ma intereseaza. Vad ca vrei sa stii si de ce: avand in vedere ca inteleg altfel decat tine fenomenul religios, nu prioritizez dogmele si invataturile in "esentiale" sau "necesare". Asa ca-mi pot permite sa aleg pentru studiu ceea ce mi se pare mai interesant. In momentul de fata ma intereseaza controversele din lumea ortodoxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infricosatele Vami ale Vazduhului! 0rtodoxia Generalitati 161 16.11.2010 20:13:12
A treia zi si vamile. Semnificatia zilelor a noua si a patruzecea patinina34 Din Noul Testament 11 21.08.2009 13:49:41
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58