Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.06.2010, 22:19:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Stiti ce
Ia mai bine ziceti-mi si mie,ce sa fac maine,ca si eu am omis sa spun cateva lucruri la spovedania de ieri.
Inainte de spovedanie le aveam in gand ,principalele lucruri le-am si spus,dar ,la sfarsit ,am uitat sa spun 2..3 . Si mai rau,pe mine m-a intrebat parintele,"mai ai ceva pe suflet?" ,si am zis ca nu.
Ce-ti dicteaza constinta , caci Dumnezeu ne indruma si ne vorbeste prin ea , precum o minte si un trup in stricaciune nu va avea o constinta ( o legatura cu Dumnezeu ) , cea ce nu este cazul nici pe departe la tine . Apoi , faptele far de voie nu sunt contabilizate ca pacate in sensul adevarat al cuvantului , tinand cont ca extraordinar de multe se pot inampla , fara voia noastra , pana maine la Sfanta Impartasanie ! Echilibru - discernamant , draga Iustin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.06.2010, 22:21:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Pai de ce nu le scrieti pacatele pe o foaie, va duceti cu ea la spovedit si citi de pe ea. Asa nu mai aveti ce pacate sa uitati.
Cred ca ,dupa ce le scrii,trebuie sa le inveti,ca macar pe dianafar sa le stii.Dar imi pun problema asta,daca o fi mai bine sa ma impartasesc sau nu.Pentru ca ,nu trebuie sa ascunzi nici un pacat la spovedanie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.06.2010, 22:25:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca ,dupa ce le scrii,trebuie sa le inveti,ca macar pe dianafar sa le stii.Dar imi pun problema asta,daca o fi mai bine sa ma impartasesc sau nu.Pentru ca ,nu trebuie sa ascunzi nici un pacat la spovedanie.
Aici nu-i vorba de ascuns ! Repet : DISCENAMANT _ ECHILIBRU , caci altfel o minte semifunctionala ne indruma mai tot timpul aiurea , creand o neliniste de nedorit . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.06.2010, 22:31:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce-ti dicteaza constinta , caci Dumnezeu ne indruma si ne vorbeste prin ea , precum o minte si un trup in stricaciune nu va avea o constinta ( o legatura cu Dumnezeu ) , cea ce nu este cazul nici pe departe la tine . Apoi , faptele far de voie nu sunt contabilizate ca pacate in sensul adevarat al cuvantului , tinand cont ca extraordinar de multe se pot inampla , fara voia noastra , pana maine la Sfanta Impartasanie ! Echilibru - discernamant , draga Iustin !
Multumesc de incurajare cristi.
Daca as fi destul de tare m-as duce la preot sa ii zic ca nu ma simt pe deplin marturisit.Si sa mai fac o spovedanie. Sunt varza,ca nici nu mai stiu ce as mai vrea sa spun de fapt ! Sper ca Dumnezeu sa ma lumineze sa fac ce e mai bine.Rugati-va pt mine.

P.S. Din framantarea mea si a lui colaps as vrea sa se inteleaga cat de important e acest moment in viata noastra.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.06.2010, 22:34:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aici nu-i vorba de ascuns ! Repet : DISCENAMANT _ ECHILIBRU , caci altfel o minte semifunctionala ne indruma mai tot timpul aiurea , creand o neliniste de nedorit . . .
Cristi ,nu e o simpla uitare.Ci tonul pe care am zis-o."Nu parinte,nu mai am nici o problema,toate sunt ok!"
"-La servici iti faci datoria ?"ma intreaba '-daaa',ii raspund "In familie cum esti?" "-In familie e bine parinte" Parca eram un mare virtuos.Nu stiu ce a fost cu mine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.06.2010, 22:39:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cristi ,nu e o simpla uitare.Ci tonul pe care am zis-o."Nu parinte,nu mai am nici o problema,toate sunt ok!"
"-La servici iti faci datoria ?"ma intreaba '-daaa',ii raspund "In familie cum esti?" "-In familie e bine parinte" Parca eram un mare virtuos.Nu stiu ce a fost cu mine.
Uite , pentru ca sa fie bine pentru linistea ta , toate astea le spui scurt Parintelui maine dimineata inainte de Sfanta Liturghie , eu asa am procedat in urma cu ceva timp . Te rog din suflet sa fi linistit acum , sa te rogi si sa-ti linistesti acum sufletul pentru a nu merge maine dimineata tulburat . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.06.2010, 22:57:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite , pentru ca sa fie bine pentru linistea ta , toate astea le spui scurt Parintelui maine dimineata inainte de Sfanta Liturghie , eu asa am procedat in urma cu ceva timp . Te rog din suflet sa fi linistit acum , sa te rogi si sa-ti linistesti acum sufletul pentru a nu merge maine dimineata tulburat . Doamne ajuta !
Tu ai o relatie buna,prieteneasca aproape cu duhovnicul.La mine cred ca nu ar intelege,s-ar uita interzis la mine,ca adica ce vreau de la el.Si in plus as pune cumva la indoiala dezlegarea implicita care mi-a dat-o spre a ma impartasi.Eu trebuie sa iau decizia asta.Si o decizie la fel de inteleapta ar putea fi,asa cum si tu cristi ziceai ca ai facut odata,e drept ,in alt context,sa ma impartasesc mai tarziu,dupa o noua spovada.Nu trebuie neaparat sa dam toti navala la sarbatori. Problema mea de fapt e ca nu pot sa creez un dialog adevarat cu parintele,desi ma tin cu incapatanare sa nu caut alt duhovnic si sa raman la el.
Si pe tine te-as intreba de curiozitate,la tine ce a zis atunci parintele?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.06.2010, 23:11:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Acum am o altă dilemă ciudată:

Sfântul Cleopa spunea că nu avem voie să scuipăm trei zile după Împărtășanie. Adică nu avem voie nici să scuipăm când ne spălăm pe dinți și trebuie să înghițim pasta.

Dar e în timpul postului, cum putem înghiți pastă de dinți care e plină de chimicale și substanțe dubioase?

Cum se procedează în asemenea caz ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.06.2010, 23:15:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Acum am o altă dilemă ciudată:

Sfântul Cleopa spunea că nu avem voie să scuipăm trei zile după Împărtășanie. Adică nu avem voie nici să scuipăm când ne spălăm pe dinți și trebuie să înghițim pasta.

Dar e în timpul postului, cum putem înghiți pastă de dinți care e plină de chimicale și substanțe dubioase?

Cum se procedează în asemenea caz ?
Pai nu te speli si tu pe dinti 3 zile.Bine,ca eu stiam doar de o zi,ziua respectiva. Intradevar asa e,nu trebuie scuipat,caci nu ai mancat o paine obisnuita,ci Trupul lui Hristos Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.06.2010, 23:16:30
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Vă salut. Astăzi m-am dus să mă spovedesc la o biserică nouă și la un preot nou (nu am încă duhovnic).

După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...

După aceea ne-a trimis pe toți cei de acolo să ne Împărtășim (în aceeași zi). Nu știu, nu mi-a plăcut, mi s-a părut exagerat.

Am făcut așa și eu ... m-am Împărtășit în aceeași zi... nevrednicul de mine... Cred că am dat peste un preot extrem de îngăduitor, însă eu nu apreciez îngăduința la păcate deloc.

Vă întreb, dacă a făcut așa, rămâne valabilă Spovedania și Împărtășania? M-a dezlegat de toate păcatele fără să mi le audă?

Vă mulțumesc.
Pacatele sunt ale lui ,el prin dezlegarea pacatelor tale ,si le asumat automat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11