Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.04.2011, 22:42:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Nu stiu daca-l va scoate din cler, stiu doar ca PS imi da tot timpul sfaturi ca ar fi bine sa intru si eu in monahism.El nu va putea fi hirotonit canonic preot decat daca eu sunt decedata sau calugarita.Nu stiu cum îi este lui,mie imi este f greu sa fiu tot timpul monitorizata ce fac, unde merg, de cate ori ma spovedesc pe luna etc....Repet ca nu are impedimente canonice la hirotonie, doar ca el vrea f mult sa fie calugar.......nu i-am putut scoate asta din cap de vreo jumatate de an.Am stat de vorba cu PS si cu sotul de fata si el tot o tunea cu calugaria.Cand a plecat nu ne-am certat, mi-a spus doar ca-l iubeste pe Dumnezeu mai mult decat pe mine, si ca el pleaca la manastire.In zadar am plans pana la a face o cadere pshica din care nici acum nu mi-am revenit.Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de singuratatea in doi si sa iubesti cu tot sufletul pe cineva si sa fii parasit la greu cu pretexte mai putin crestine.
Hm, divorturile se fac cu termene peste termene, la interval de luni, a fost chiar asa greu sa te prezinti macar o singura data sa-ti spui punctul de vedere?

Si vezi ca te mai contrazici, mai intai zici ca nu poate fi hirotonit decat daca tu ..si pe urma spui ca nu are impedimente.

Nu esti intr-adevar obligata sa te calugaresti doar ca sa-i faci lui un hatar, cu atat mai mult daca nu simti ca ai o vocatie in acesta directie.

Pe de alta parte, gandeste-te si cine o sa aiba grija de tine, nu ca peste tot in manastiri ar curge doar lapte si miere dar este totusi o posibilitate sa ai niste oameni alaturi la greu.

In ceea ce-l priveste pe el, nu-l poate nimeni blama, mai ales oameni straini care nu au auzit si punctul lui de vedere.

Ce a fost a fost, acum gandeste-te ce ai de gand sa faci pentru tine de acum inainte.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.04.2011, 22:46:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de calugari sau preoti! Dupa astfel de fapte vin sa ne dea lectii noua cum sa traim!?
Eu as zice ca ti-ar fi mai bine daca n-ai judeca lucruri pe care de fapt, nu le cunosti.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.04.2011, 00:00:32
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Dacă l-ai iubi cu adevărat ai avea puterea să îl ierți și să îl lași să meargă pe drumul pe care și-l dorește atât de mult. Și după câte înțeleg are destule daruri pentru misiunea pe care ar vrea să o facă. Dar depinde doar de tine dacă îți dai consimțământul.
Și mai ales că nu a luat calea crâșmei, ci vrea să lupte pe un drum greu. Cred că dacă ai fi acceptat mai demult dorința lui de a se călugări, te-ar fi iubit și el și te-ar fi ajutat.
Dar dacă el ar fi murit? Oare cum te-ai fi descurcat cu boala pe care o ai?
Chiar crezi că toată viața ta depinde doar de el?

Imi cer iertare pentru modul destul de dur în care ți-am răspuns.

Last edited by Carmen FUNIERU; 22.04.2011 at 00:04:40.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.04.2011, 09:22:11
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Dacă l-ai iubi cu adevărat ai avea puterea să îl ierți și să îl lași să meargă pe drumul pe care și-l dorește atât de mult. Și după câte înțeleg are destule daruri pentru misiunea pe care ar vrea să o facă. Dar depinde doar de tine dacă îți dai consimțământul.
Și mai ales că nu a luat calea crâșmei, ci vrea să lupte pe un drum greu. Cred că dacă ai fi acceptat mai demult dorința lui de a se călugări, te-ar fi iubit și el și te-ar fi ajutat.
Dar dacă el ar fi murit? Oare cum te-ai fi descurcat cu boala pe care o ai?
Chiar crezi că toată viața ta depinde doar de el?

Imi cer iertare pentru modul destul de dur în care ți-am răspuns.
Nu am fost si nu sunt de acord cu intrarea lui in monahism.Trebuia sa se gandeasca de la bun inceput ce vrea sa nu-mi incurce viata.Eu canonic am de ales doua cai ori monahismul ori sa raman in continuare necasatorita.O a adoua casatorie nu este posibila.Judecati singuri cum este sa traiesti singur, bolnav si fara nici un serviciu?Puteti sa-mi raspundeti oricum, eu nu ma supar!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.04.2011, 09:28:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Nu am fost si nu sunt de acord cu intrarea lui in monahism.Trebuia sa se gandeasca de la bun inceput ce vrea sa nu-mi incurce viata.Eu canonic am de ales doua cai ori monahismul ori sa raman in continuare necasatorita.O a adoua casatorie nu este posibila.Judecati singuri cum este sa traiesti singur, bolnav si fara nici un serviciu?Puteti sa-mi raspundeti oricum, eu nu ma supar!
De ce sa nu fie posibila o a doua casatorie????Este foarte posibila.De aceea da BO dezlegare la cununii de 3 ori!
Destul ti-a distus viata.Doar nu vrei sa traiesti si de acum incolo, tot cum vrea el, cum ii e bine lui? Mai bine ai intoarce spatele trecutului si ti-ai deschide sufletul pentru o noua sansa.Dumnezeu e mare, n-o sa te lase de izbeliste.

Si oricum,nu stiu cat de mult ii place lui Dumnezeu gestul lui.Domnul zice sa ne iubim aproapele. Asta trebuia sa faca el cu tine.Mai ales ca esti bolnava.Nu sa fuga.Si apoi cand tu nu vei mai fi ( sper eu peste muuuulti ani), putea sa mearga si la manastire( chiar la batranete).Dar mai intai trebuia sa-si implineasca datoria fata de tine!Sa te iubeasca si sa iti stea alaturi pana la ultima suflare!Dar lasa ca nimic nu ramane fara rasplata!


Sa ai un Paste linistit si plin de LUMINA!

Last edited by Melissa; 22.04.2011 at 09:40:06.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.04.2011, 09:36:23
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hm, divorturile se fac cu termene peste termene, la interval de luni, a fost chiar asa greu sa te prezinti macar o singura data sa-ti spui punctul de vedere?

Si vezi ca te mai contrazici, mai intai zici ca nu poate fi hirotonit decat daca tu ..si pe urma spui ca nu are impedimente.

Nu esti intr-adevar obligata sa te calugaresti doar ca sa-i faci lui un hatar, cu atat mai mult daca nu simti ca ai o vocatie in acesta directie.

Pe de alta parte, gandeste-te si cine o sa aiba grija de tine, nu ca peste tot in manastiri ar curge doar lapte si miere dar este totusi o posibilitate sa ai niste oameni alaturi la greu.

In ceea ce-l priveste pe el, nu-l poate nimeni blama, mai ales oameni straini care nu au auzit si punctul lui de vedere.

Ce a fost a fost, acum gandeste-te ce ai de gand sa faci pentru tine de acum inainte.
Nu ma contrazic cu nimic.....am spus si ma repet ca el nu are nici un impediment canonic pt a fi hirotonit preot, dar numai dupa ce depune votul monahal.Cum el isi doreste ff mult sa-si ia gradele (protosinghel,arhimandrit, episcop) nu va putea daca eu nu sunt calugarita sau decedata.Cat despre calugarie nu am aceste ganduri pt ca in manastire te duci cu o chemare nu din deceptii.Ma las in voia lui Dumnezeu!Cat despre prezentarea la divort (a durat 4 luni)nu am avut binecuvantarea pr duhovnic sa merg.M-a sfatuit sa-l las sa divorteze singur, sa-l las sa spune ce vrea, el va raspunde in fata lui Dumnezeu pt tot.A bagat divort cu acordul partilor, eu nu am fost de acord, si-a adus parintii martori si instanta ne-a divortat.Am primit hotararea, i-am aratat-o pr duhovnic, m-a sfatuit sa rabd si sa las totul in seama lui Dumnezeu, ca le va trage cu varf si indesat.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.04.2011, 09:39:59
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De ce sa nu fie posibila o a doua casatorie????Este foarte posibila.De aceea da BO dezlegare la cununii de 3 ori!
Destul ti-a distus viata.Doar nu vrei sa traiesti si de acum incolo, tot cum vrea el? Mai bine ai intoarce spatele trecutului si te-ai deschide pentru o noua sansa.Dumnezeu e mare, n-o sa te lase de izbeliste.
Duhovnicul (par Ioanichie din Frasinei)este de acord cu a doua casatorie, dar imi trebuie binecuvantarea PS Emilian.PS mi-a spus "ca nu-mi da binecuvantare pt ca ma pot mantui prin boala, ii pare rau ca s-a intamplat asa, dar daca eu m-as casatori a doua oara sotul meu nu ara mai putea sluji".
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.04.2011, 09:42:54
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De ce sa nu fie posibila o a doua casatorie????Este foarte posibila.De aceea da BO dezlegare la cununii de 3 ori!
Destul ti-a distus viata.Doar nu vrei sa traiesti si de acum incolo, tot cum vrea el, cum ii e bine lui? Mai bine ai intoarce spatele trecutului si ti-ai deschide sufletul pentru o noua sansa.Dumnezeu e mare, n-o sa te lase de izbeliste.

Si oricum,nu stiu cat de mult ii place lui Dumnezeu gestul lui.Domnul zice sa ne iubim aproapele. Asta trebuia sa faca el cu tine.Mai ales ca esti bolnava.Nu sa fuga.Si apoi cand tu nu vei mai fi ( sper eu peste muuuulti ani), putea sa mearga si la manastire( chiar la batranete).Dar mai intai trebuia sa-si implineasca datoria fata de tine!Sa te iubeasca si sa iti stea alaturi pana la ultima suflare!Dar lasa ca nimic nu ramane fara rasplata!


Sa ai un Paste linistit si plin de LUMINA!
Multumesc ....... si d-voastra un Paste cu pace si bucurie!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.04.2011, 12:32:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Nu ma contrazic cu nimic.....am spus si ma repet ca el nu are nici un impediment canonic pt a fi hirotonit preot, dar numai dupa ce depune votul monahal.Cum el isi doreste ff mult sa-si ia gradele (protosinghel,arhimandrit, episcop) nu va putea daca eu nu sunt calugarita sau decedata.Cat despre calugarie nu am aceste ganduri pt ca in manastire te duci cu o chemare nu din deceptii.Ma las in voia lui Dumnezeu!Cat despre prezentarea la divort (a durat 4 luni)nu am avut binecuvantarea pr duhovnic sa merg.M-a sfatuit sa-l las sa divorteze singur, sa-l las sa spune ce vrea, el va raspunde in fata lui Dumnezeu pt tot.A bagat divort cu acordul partilor, eu nu am fost de acord, si-a adus parintii martori si instanta ne-a divortat.Am primit hotararea, i-am aratat-o pr duhovnic, m-a sfatuit sa rabd si sa las totul in seama lui Dumnezeu, ca le va trage cu varf si indesat.
Aha, bun, deci de fapt asa stau lucrurile si nu cum ai spus prima data..
Intr-un fel mai bine asa..oricum n-ai fi obtinut mare lucru decat timp pierdut, suparari si o tergiversare a divortului care oricum s-ar fi intamplat pana la urma.
Da, Dumnezeu stie cel mai bine cum sa imbine dragostea pentru pacatos cu dreptatea.

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Duhovnicul (par Ioanichie din Frasinei)este de acord cu a doua casatorie, dar imi trebuie binecuvantarea PS Emilian.PS mi-a spus "ca nu-mi da binecuvantare pt ca ma pot mantui prin boala, ii pare rau ca s-a intamplat asa, dar daca eu m-as casatori a doua oara sotul meu nu ara mai putea sluji".
E prima data cand aud ca ortodocsii nu se pot casatori a doua oara decat cu acordul Episcopului.

Este vorba de PS Emilian Lovișteanul ?

La fel si de restul, ca nu ar putea sa isi ia "gradele" in calugarie sau sa slujeasca. Adica ar putea fi hirotonit dar nu si sa slujeasca?

Sunt sigur ca duhovnicul ti-ar fi putut da binecuvantarea daca n-ar fi fost toata situatia asta si n-ar fi avut o interdictie expresa de la PS in acest sens si trebuie sa faca ascultare.

Nu sunt un mare cunoscator al canoanelor dar ceea ce spui tu pur si simplu nu are logica.
Poate n-ai inteles bine?

Sau poate de fapt sunt pretexte, pentru a pastra pentru sotul tau aparentele unei despartiri de buna voie pentru binecuvantate pricini, cand de fapt, in ceea ce il priveste, si pentru ce a facut n-ar trebui nici macar in calugarie sa fie primit.

Totusi..iertare ca te intreb, in perioada cat ati fost impreuna cum a fost?
Mergeati impreuna la biserica? Va intelegeati? Pe perioada bolii sau inainte i-ai facut viata grea, psihic si afectiv vorbind?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.04.2011, 13:19:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Duhovnicul (par Ioanichie din Frasinei)este de acord cu a doua casatorie, dar imi trebuie binecuvantarea PS Emilian.PS mi-a spus "ca nu-mi da binecuvantare pt ca ma pot mantui prin boala, ii pare rau ca s-a intamplat asa, dar daca eu m-as casatori a doua oara sotul meu nu ara mai putea sluji".
Mi se pare un abuz ..Cum este posibil sa ti se impuna de catre cineva din Biserica ca tu sa fi jertfa vie, pentru sotul tau? Cu ce drept ti se ia sansa la o viata personala mai buna? Adica dupa ce ca esti bolnava si ai fost parasita de sot, nu mai ai dreptul la nimic, pentru ca el sa poata sluji?? Eu nu cred ca Dumnezeu vrea sa fie slujit cu asemenea pret si atata nedreptate! Ti-a spus ca te poti mantui prin boala? DAR DACA TE VINDECI? Pentru ca exista minuni! Atunci tu cui ramai draga mea?

Ii dau dreptate lui Alin cand spune:
"Sau poate de fapt sunt pretexte, pentru a pastra pentru sotul tau aparentele unei despartiri de buna voie pentru binecuvantate pricini, cand de fapt, in ceea ce il priveste, si pentru ce a facut n-ar trebui nici macar in calugarie sa fie primit."


Iti doresc din suflet sa te ajute Dumnezeu sa gasesti calea dreptatii si sa te bucuri de ea! Cu siguranta cineva te va ajuta sa scoti la lumina adevarul!Ai nadejde in Dumnezeu si roaga-te la Maica Domnului!

Paste binecuvantat sa ai!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 14:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40