Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2011, 11:20:03
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Dati-mi un sfat va rog!

Nu are legatura in mod direct cu religia. Este vorba de sotul meu...ne-am casatorit doar civil, nu si religios anul trecut. Nu mai reusesc deloc sa ma inteleg cu el, imi vorbeste foarte urat si este si violent si ma acuza pe mine ca din cauza mea este asa. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca m-am saturat de cearta. Ma gandeam ca e si din cauza ca nu ne-am casatorit religios si convietuim asa sau nici nu mai stiu.
Sunt o persoana cu frica lui Dumnezeu dar nu prea merg la biserica din pacate. I-am mai spus si sotului sa mergem de cateva ori, in speranta ca ne va mai lumina mintile Dumnezeu, dar nu vroia niciodata sa mergem...
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac? Am incercat sa-l inteleg dar nu pot, el este absurd. Nu mi se pare normal nici violenta in familie, daca o sa avem vreun copil? cum o sa creasca el? De multe ori spun sincer ca m-am gandit sa plec la ai mei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2011, 12:07:19
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Nu are legatura in mod direct cu religia. Este vorba de sotul meu...ne-am casatorit doar civil, nu si religios anul trecut. Nu mai reusesc deloc sa ma inteleg cu el, imi vorbeste foarte urat si este si violent si ma acuza pe mine ca din cauza mea este asa. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca m-am saturat de cearta. Ma gandeam ca e si din cauza ca nu ne-am casatorit religios si convietuim asa sau nici nu mai stiu.
Sunt o persoana cu frica lui Dumnezeu dar nu prea merg la biserica din pacate. I-am mai spus si sotului sa mergem de cateva ori, in speranta ca ne va mai lumina mintile Dumnezeu, dar nu vroia niciodata sa mergem...
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac? Am incercat sa-l inteleg dar nu pot, el este absurd. Nu mi se pare normal nici violenta in familie, daca o sa avem vreun copil? cum o sa creasca el? De multe ori spun sincer ca m-am gandit sa plec la ai mei.
Nu este bine ca nu v-ati casatorit religios, dar ceva imi spune ca nu ati facut acest lucru tocmai fiindca nu prea aveati incredere unul in celalalt si atunci se pune problema de ce v-ati mai cununat chiar si numai civil. Daca prietenului tau, fiinca deocamdata sot este cam mult spus, nu pre-ai place sa dea pe la Biserica atunci problema este foarte mare si numai pentru acest aspect ar cam tebui sa-l lasi avand in vedere ca deocamdata sunteti cununati numai in primarie.

Daca deja te trateaza cu lipsa de respect, acest lucru nu se intampla fiindca vai de mine nu s-a facut cununia religioasa. Daca te-ar fi iubit nu s-ar fi comportat astfel iar Dumnezeu nu ia dragostea ci dimpotriva o da, cu atat mai mult cu cat ne-a dat si liber arbitru si nu ne obliga sa simtim sau sa nu simtim ceva. Din capul locului iti spun ca dragoste fara respect nu exista, cine iti spune ca te iubeste dar nu te respecta vorbeste aiurea. De fapt a spune ca iubesti pe cineva, caruia inainte de toate nu ii oferi respect, este un non-sens, pur si simplu nu se poate asa ceva.

A da si este foarte bine ca te gandesti si la ce o sa se intample cand o sa aveti copii findca daca voi nu va veti intelege,chit ca certurile voastre ii privesc sau nu si pe ei, ii veti face si pe copii vostri sa sufere.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2011, 12:13:40
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Ne-am casatorit civil doar pentru ca ne-am grabit pentru o "locuinta" sa-i zic asa. Vorbisem ca anul asta sa facem nunta, dar nu am mai reusit.
Cred ca ai dreptate in ceea ce mi-ai scris si multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2011, 12:22:10
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Ne-am casatorit civil doar pentru ca ne-am grabit pentru o "locuinta" sa-i zic asa. Vorbisem ca anul asta sa facem nunta, dar nu am mai reusit.
Cred ca ai dreptate in ceea ce mi-ai scris si multumesc
Cand e vorba de casatorie nu te grabesti sa faci nunta doar pentru o locuinta. Nu te joci cu astfel de lucruri, fiindca daca ti-ai luat alaturi de tine un nervos sau un individ de moravuri usoare sau in cazul ce mai rau de amandoua (caz destul de des intalnit in societatea din Romania sec 21), poti sa ai casele si toti banii din lume ca nu te poti bucura de viata. Degeaba ai tu tot luxul si banii din lume daca persoana pe care trebuie sa o suporti in fiecare zi se sterge pe picioare cu tine.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2011, 14:26:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Spovedanie, cununie religioasa sau divort!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2011, 14:30:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Nu are legatura in mod direct cu religia. Este vorba de sotul meu...ne-am casatorit doar civil, nu si religios anul trecut. Nu mai reusesc deloc sa ma inteleg cu el, imi vorbeste foarte urat si este si violent si ma acuza pe mine ca din cauza mea este asa. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca m-am saturat de cearta. Ma gandeam ca e si din cauza ca nu ne-am casatorit religios si convietuim asa sau nici nu mai stiu.
Sunt o persoana cu frica lui Dumnezeu dar nu prea merg la biserica din pacate. I-am mai spus si sotului sa mergem de cateva ori, in speranta ca ne va mai lumina mintile Dumnezeu, dar nu vroia niciodata sa mergem...
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac? Am incercat sa-l inteleg dar nu pot, el este absurd. Nu mi se pare normal nici violenta in familie, daca o sa avem vreun copil? cum o sa creasca el? De multe ori spun sincer ca m-am gandit sa plec la ai mei.
Daca el a inceput sa vorbeasca foarte urat, adica sa te jigneasca(?) si sa fie si violent, inseamna ca acestui barbat NU II ESTE BINE LANGA TINE. Daca stii ca tu ai o contributie substantiala la degenerarea situatiei dintre voi, SCHIMBA-TE, FA CEVA, IA MASURI, FII CEA DINAINTE, FEMEIA DE CARE S-A INDRAGOSTIT! Daca nu poti sau nu vrei, ELIBEREAZA-L si pleaca la ai tai. In nici un caz sa nu te casatoresti si religios cu acest barbat daca lucrurile dintre voi "arata" in halul asta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2011, 17:51:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tu nu ai nici o obligatie in fata lui Dumnezeu, deoarece nu sunteti casatoriti religios. In aceste cazuri, trebuie sa mergeti (sau sa mergi doar tu, daca el nu vrea) sa spovediti pacatul acesta (ca ati trait necununati) si apoi aveti doua variante: ori va casatoriti la biserica, ori bagati divort!

Cred ca esti intr-o situatie buna: poti oricand sa te desparti de el, si nu faci pacat, ba dimpotriva, nu mai traiesti in pacat! Sunt multe femei cununate religios cu soti violenti si cu copii, si care au mai multe probleme in a rupe relatia.

Eu nu as sta langa un om violent si as spune sa iti gasesti un tanar linistit si la locul lui, cu care sa nu mai stai in concubinaj, si sa iti intemeiezi o familie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2011, 19:18:33
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Thumbs up Buna Alinutzica!

Eu am vazut concubinajuri de 20 de ani si se inteleg perfect.Toata treaba este educatia lui el, a fost crescut intr-o atmosfera violenta si deaceea face asa cu tine,el crede ca asa trebuie sa fie.....este gresit.Eu te safatuiesc sa-l pui la punct sa nu-l lasi sa dea in tine ca daca a dat 1 data o sa dea mereu,vezii daca tot nu se linisteste lasa-l de regula oamenii violentiii nu au remediu asa mor.Sa nu ramii gravida,ca ai dat-o in bara,o educatie proasta ptr copilul tau si el(ea) o sa faca la fel si uite asa se duce violenta din tata-n fiu.Sper sa-ti fie de folos toate safaturile de la noi prt tine cu mult drag.
Te pupa Angi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2011, 01:12:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rusu87 Vezi mesajul
Eu am vazut concubinajuri de 20 de ani si se inteleg perfect.
De curiozitate, cati copii au?
Cum o duc dpdv material?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2011, 01:14:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Nu are legatura in mod direct cu religia. Este vorba de sotul meu...ne-am casatorit doar civil, nu si religios anul trecut. Nu mai reusesc deloc sa ma inteleg cu el, imi vorbeste foarte urat si este si violent si ma acuza pe mine ca din cauza mea este asa. Nu stiu ce sa mai fac pentru ca m-am saturat de cearta. Ma gandeam ca e si din cauza ca nu ne-am casatorit religios si convietuim asa sau nici nu mai stiu.
Sunt o persoana cu frica lui Dumnezeu dar nu prea merg la biserica din pacate. I-am mai spus si sotului sa mergem de cateva ori, in speranta ca ne va mai lumina mintile Dumnezeu, dar nu vroia niciodata sa mergem...
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac? Am incercat sa-l inteleg dar nu pot, el este absurd. Nu mi se pare normal nici violenta in familie, daca o sa avem vreun copil? cum o sa creasca el? De multe ori spun sincer ca m-am gandit sa plec la ai mei.
Dupa cum arata lucrurile exista doar un singur curs al lucrurilor:
1. Despartire
2. Divort
3. Alege mai bine data viitoare, fii o femeie credincioasa si cauta-ti un barbat la fel.

Nu-ti fa iluzii ca educatia sau aparentele ca "e de treaba", tine loc de credinta ca nu e chiar asa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26