Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2011, 14:06:28
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da!

Domnul sa-i aiba in grija sa, pe acesti stalpi discreti ai ortodoxiei romanesti !!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2011, 14:12:31
T E O L O G U L T E O L O G U L is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Locație: Tg Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru T E O L O G U L
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pe parintele Arsenie Papacioc din pacate nu am avut ocazia sa-l cunosc,insa parintele Adrian imi e foarte familiar,il port mereu in suflet! Am avut adesea scurte dialoguri cu el si m-am invrednicit de mai multe ori cu binecuvantarea sfintiei sale. Bunul Dumnezeu sa se milostiveasca de ei!

Dupa parintele Bartolomeu Anania,daca ii vom pierde si pe acestia (deasemenea si parintele Iustin Parvu fiind foarte in varsta) nu stiu ce se va alege cu noi romanii. Rugaciunile lor ne mai tin in "viata",pentru ei se mai milostiveste Bunul Dumnezeu de noi... Sa speram ca-i vom mai avea alaturi si de acum inainte!

Faca-se voia Lui!
Raoul, și eu am avut ocazia să-l cunosc pe părintele Adrian. Să știi că noi romînii vom pierde mult, dar vom cîștiga foarte mult. (ei se vor ruga cu multă dragoste pt noi din CERURI, de acolo ne vor ajuta mai mult).
Dumnezeu să-i țină în putere !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2011, 18:13:48
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate nu am avut timpul necesar ca sa il cunosc pe parintele Arsenie desi parintii meu au fost la el si pentru ei a fost experienta minunata.Tin minte un caz incredibil cand parintele Arsenie a fost operat la coloana si cand i sa facut incizia a emanat un miros inconfundabil de mir curat toti credeau ca parintele avea in rasa niste mir dar au vazut apoi ca provenea chiar de la el.Domnul Dumnezeu sa ii dea sanatate si sa ne pastoreasca pe noi pacatosii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2011, 20:03:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Avea rasa pe el cand l-au operat??
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2011, 21:58:53
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Avea rasa pe el cand l-au operat??
iti dai seama ca nu...i s-a dat imbracaminte de spital ca asa se face cred...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2011, 22:14:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T E O L O G U L Vezi mesajul
Raoul, și eu am avut ocazia să-l cunosc pe părintele Adrian. Să știi că noi romînii vom pierde mult, dar vom cîștiga foarte mult. (ei se vor ruga cu multă dragoste pt noi din CERURI, de acolo ne vor ajuta mai mult).
Dumnezeu să-i țină în putere !
Asta asa este. Si mai mult de atat,stie Dumnezeu care este voia Lui cu acesti mari duhovnici. Stiu ca atunci cand parintele Adrian avea vreo 95 de ani si a fost intrebat de cineva care-i este varsta,acela a raspuns din obisnuinta "multi inainte". Iar parintele i-a spus foarte clar: "Asta nu e treaba ta". Adica stie Dumnezeu cat va ingadui sa mai traiasca... Oricum e un sfant in viata,cred ca e cel mai mare duhovnic al tarii! Numai citindu-i viata te minunezi!

Dumnezeu sa-i ajute!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2011, 18:23:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Parintele Adrian a iesit din spital acum cateva zile. Chiar eu l-am vazut azi pe ucenicul sau. Slava Domnului!

De parintele Arsenie stiti ceva,vreo noutate?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.07.2011, 11:18:53
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Din câte am auzit, părintele Arsenie se simte foarte rău. Joi, 7 iulie 2011 era la a patra zi de când nu a mâncat. Fie ca bunul Dumnezeu să-l întărească și să-l însănătoșească!
Amin!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.07.2011, 12:17:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Parintele Arsenie Papcioc

sambata 9 iulie am fost la el.
A iesit cu greu in prag, ne-a binecuvantat si ne-a zis cateva cuvinte.
Parea intradevar foate slabit(vorbea mai mult in soapta)
Domnul sa ii usureze drumul catre Imparatia Cerurilor pe care parintele a dorit-o toata viata.
Drag ni parintele , dar viata grea care a dus-o si-au pus amprenta asupra lui. Domnul sa ii usureze suferinta si sa il duca la Bucuria vesnica!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.07.2011, 14:04:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Domnul sa-i aiba in grija sa, pe acesti stalpi discreti ai ortodoxiei romanesti !!! "

Ce bine ai zis, adevarati stalpi.

Cred ca miercuri, nu mai stiu exact (sau joi?) saptamana trecuta, a stat mult Parintele Arsenie Papacioc, in usa, la aer, pe scaun. L-am gasit acolo si dimineata, si la amiaza, si dupaamiaza.
Dumnezeu si Maicuta sa-i aibe in paza.
Avem multa, tare multa nevoie de ei.
Macar sa-i stim ca sunt acolo.
E deajuns pentru intarirea si nadejdea noastra.
Fara ei suntem orfani.

Last edited by Adriana Cluj; 15.07.2011 at 15:20:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
Despre parintele Adrian Fageteanu antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 27 22.11.2011 20:52:04
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09
Pr Arsenie Papacioc alexandru_ Calugarul 1 28.06.2006 08:47:48