Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.09.2011, 20:00:00
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca vrei tu neaparat..are suflet, dar "animalic" :)

Adica cu ratiunea, vointa si afectul la un nivel "primitiv" ca sa zic asa, si ce e mai important..nu e nemuritor.

Ti-e greu sa crezi ca te poti atasa doar de aparente?
Priveste in jur si ..mai gandeste-te o data.
Parca ai sti sigur ca sufletul lor nu e nemuritor , noi nu stim nici macar ce rost avem in lumea asta ,(bine , in afara de scopul mantuirii) de unde venim , si unde ne ducem.

Vrei sa stii cum vad eu problema ? noi oamenii avem ratiune ,avem liberul arbitru , facem bine /rau in viata aceasta , suportam consecintele dincolo , dar animalele sunt conduse in mare parte de insctincte, tiparite in geneticul lor inca de la creatie ,asa ca nu vad de ce , nu s-ar intoarce inapoi la Creator . Ce crezi in rai , la spatiile verzi , o sa fie numai sufletele oamenilor drepti?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.09.2011, 21:18:17
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!

Doamne ajuta!
Draga mea sora, crezi ca lui Dumnezeu ii place halul in care a ajuns lumea?
Hristos a venit pe pamant si L-am rastignit (toti, toti suntem legati prin pacat de cei care L-au rastignit), si daca ar mai veni tot L-am rastigni..si vine mereu sa ne cerceteze in sufletele noastre si Il rastignim...
stim ca lumea aceasta e data de noi, oamenii, prin pacatele noastre, stapanitorului veacului acestuia, care este diavolul.

Draga mea sora, spune-i toate acestea chiar Lui, lui Dumnezeu. DAR FII SINCERA. VORBESTE SINCER CU EL. Doamne, uite, eu nu inteleg asta si asta si asta...ajuta-ma Tu sa inteleg ca nu ne-ai parasit niciodata, ca ne iubesti prea mult ca sa ne parasesti vreodata, ca suntem legati de Tine prin Iisus Hristos, care ne scoate din iadul din fiecare zi.
Ai incredere in Dumnezeu. Fii sincera si El iti va lumina gandul si inima...

Daca pacatele oamenilor te dezamagesc, asta nu inseamna ca trebuie sa fii suparata pe Dumnezeu...nu ai fost crestin-ortodoxa! sa fii crestin-ortodoxa! Sa fim toti! putem singuri? Nu, cu harul lui Dumnezeu?...si harul nu vine daca nu ne smerim, zis Sfintii Parinti...
Sa uram pacatul si sa il iubim pe pacatos..Doamne, cand vom ajunge la aceasta?...Cu harul Domnului se poate...Doamne, cat de murdari suntem toti, toti fara exceptie si cat de mare este mila Ta peste noi! Slava Tie!

te imbratisez cu drag in Domnul.

ps: Asculta conferintele maicii Siluana Vlad, ea vorbeste despre probleme ca acestea pe care le-ai pus tu aici...
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.09.2011, 16:17:11
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Salut, firespirit..:-)

Imi place comparatia pe care ai facut cu celulele corpului uman..care suntem noi...si corpul, care este El..Intr-un corp uman..mor celule in fiecare zi...si cad jos...si se nasc altele...si corpul se innoieste..

Despre animale...cred ca undeva in Pilde, Dumnezeu ne spune ca cel drept, curat in ochii Lui, printre altele, are si mila de animale...(iudaismul chiar interzice categoric chinuirea animalelor)..iar daca iti amintesti...Hristos, cand a intrat in templu...a dat drumul animalelor inchise spre jertfa..porumbeilor...si S-a dat pe Sine jertfa...pentru pacatele noastre...si de atunci, cei care cred in El...nu mai sacrifica animale la templu pentru pacatele lor...

Cum scria si Adriana-Simona..intreaga fire..om,natura,animale, plante...zac si sufera boli si moarte...si asteapta cu infrigurare...ridicarea(din somnul cel de moarte)..fiilor lui Dumnezu...dumnezeii dupa har...asa cum au fost atatia sfinti...cei in care rezida/locuieste..Duhul Sfant..si sunt calauziti de El in toate ce fac, gandesc, vorbesc..singurii care pot sa poarte numele de crestin..si printre care poti sa te numeri si tu.

Te vad un luptator...si am auzit o predica..zicand ca ceea ce un om nu poate sa sufere, si il doare groaznic sa vada..(ex, animale chinuite, copii macelariti, femei violate, oameni pierzandu-si demnitatea in santuri si alcool..si multe altele..)la aceea e chemat sa lupte, sa combata, sa ia atitudine.. prin Duhul Sfant.

Stii...eu vad cam asa..ca Dumnezeu a dat pamantul, animalele..si ce este creat..in stapanirea omului...or omul..imbarligat de diavol, l-a cedat acestuia...or..cooperarea om-diavol...este ce vedem astazi in lume...

Insa..cooperarea Dumnezeu-om, marire Lui...exista si ea...se numeste..rascumparare..e prin Hristos, e prin Duhul Sfant...,o vedem la sfintii care erau iubiti si urmati de fiare salbatice, la cei care unde puneau talpa piciorului...faceau acel loc colt de rai...la purtatorii de Duh Sfant, purtatorii de Dumnezeu..asa cum au amintit atat de frumos cei ce ti-au scris...

Sa nu se piarda nadejdea ta. Sa te miluiasca Dumnezeu, Tatal nostru, cu harul Duhului Sfant, si cred ca atunci vei intelege si pricepe multe lucruri...si inima ta va merge la ape de odihna...si la razboi duhovnicesc...si iarasi ape de odihna..prin El...cu El...si pentru El..

Cat priveste caderea ta de la credinta, sa ma ierti, dar eu, citind ce ai scris..vad altfel...ca tu acum sporesti de fapt ...te maturizezi in credinta..si..mantuirea e mai aproape de tine decat atunci cand ai crezut prima data...si asa cum in viata naturala avem crize..de indentitate...adolescenta..confuzie..durere...agon ie...presupun ca asa se intampla si in viata duhovniceasca..trecem de la "inger-ingerelu' meu"...mai prin valea umbrei mortii...mai prin pustii...mai prin..psalmii lui David .."de ce ascunzi la necaz, Dumnezeul mantuirii mele, de ce stai departe cand sunt in mare nevoie de Tine"..."de ce taci si nu-mi raspunzi"...si ajungem..prin harul Sau...la .."Te laud, ca Tu ma izbavesti, si nu lasi pe vrajmasii mei sa se bucure de mine"..la un autentic si din toata inima..."Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarulu"i...la "Doamne si Stapane al vietii mele"...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 16.09.2011, 09:28:15
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Salut, firespirit..:-)

Imi place comparatia pe care ai facut cu celulele corpului uman..care suntem noi...si corpul, care este El..Intr-un corp uman..mor celule in fiecare zi...si cad jos...si se nasc altele...si corpul se innoieste..

Despre animale...cred ca undeva in Pilde, Dumnezeu ne spune ca cel drept, curat in ochii Lui, printre altele, are si mila de animale...(iudaismul chiar interzice categoric chinuirea animalelor)..iar daca iti amintesti...Hristos, cand a intrat in templu...a dat drumul animalelor inchise spre jertfa..porumbeilor...si S-a dat pe Sine jertfa...pentru pacatele noastre...si de atunci, cei care cred in El...nu mai sacrifica animale la templu pentru pacatele lor...

Cum scria si Adriana-Simona..intreaga fire..om,natura,animale, plante...zac si sufera boli si moarte...si asteapta cu infrigurare...ridicarea(din somnul cel de moarte)..fiilor lui Dumnezu...dumnezeii dupa har...asa cum au fost atatia sfinti...cei in care rezida/locuieste..Duhul Sfant..si sunt calauziti de El in toate ce fac, gandesc, vorbesc..singurii care pot sa poarte numele de crestin..si printre care poti sa te numeri si tu.

Te vad un luptator...si am auzit o predica..zicand ca ceea ce un om nu poate sa sufere, si il doare groaznic sa vada..(ex, animale chinuite, copii macelariti, femei violate, oameni pierzandu-si demnitatea in santuri si alcool..si multe altele..)la aceea e chemat sa lupte, sa combata, sa ia atitudine.. prin Duhul Sfant.

Stii...eu vad cam asa..ca Dumnezeu a dat pamantul, animalele..si ce este creat..in stapanirea omului...or omul..imbarligat de diavol, l-a cedat acestuia...or..cooperarea om-diavol...este ce vedem astazi in lume...

Insa..cooperarea Dumnezeu-om, marire Lui...exista si ea...se numeste..rascumparare..e prin Hristos, e prin Duhul Sfant...,o vedem la sfintii care erau iubiti si urmati de fiare salbatice, la cei care unde puneau talpa piciorului...faceau acel loc colt de rai...la purtatorii de Duh Sfant, purtatorii de Dumnezeu..asa cum au amintit atat de frumos cei ce ti-au scris...

Sa nu se piarda nadejdea ta. Sa te miluiasca Dumnezeu, Tatal nostru, cu harul Duhului Sfant, si cred ca atunci vei intelege si pricepe multe lucruri...si inima ta va merge la ape de odihna...si la razboi duhovnicesc...si iarasi ape de odihna..prin El...cu El...si pentru El..

Cat priveste caderea ta de la credinta, sa ma ierti, dar eu, citind ce ai scris..vad altfel...ca tu acum sporesti de fapt ...te maturizezi in credinta..si..mantuirea e mai aproape de tine decat atunci cand ai crezut prima data...si asa cum in viata naturala avem crize..de indentitate...adolescenta..confuzie..durere...agon ie...presupun ca asa se intampla si in viata duhovniceasca..trecem de la "inger-ingerelu' meu"...mai prin valea umbrei mortii...mai prin pustii...mai prin..psalmii lui David .."de ce ascunzi la necaz, Dumnezeul mantuirii mele, de ce stai departe cand sunt in mare nevoie de Tine"..."de ce taci si nu-mi raspunzi"...si ajungem..prin harul Sau...la .."Te laud, ca Tu ma izbavesti, si nu lasi pe vrajmasii mei sa se bucure de mine"..la un autentic si din toata inima..."Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarulu"i...la "Doamne si Stapane al vietii mele"...
Multumesc pentru raspuns!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 16.09.2011, 09:40:05
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu cred ca aude si vede tot. Si cand crezi ca mai rau nu se poate iti arata ca se poate. Asa ca aveti grija, toti care sunteti tentati sa credeti ca ati ajuns la capatul rabdarilor, ca intotdeauna e loc si pentru mai rau. Unii spun ca "nu iti da niciodata mai mult decat poti sa duci", altii spun "sa nu-ti dea Dumnezeu cat poti sa duci", e ca treaba cu paharul care poate fi jumate gol sau jumate plin. Altii mai spun "ce nu te omoara te face mai puternic", dar in realitate nimeni nu stie ce se va intampla pana la urma, se mai spune "incurcate sunt caile Domnului", dar iarasi nu se stie daca nu cumva le incurcam noi. Pana la urma, pana si cei mai credinciosi cred ca in mare parte depinde de noi cum influentam si cum orientam lucrurile pe o cale sau alta. De multe ori dam vina pe Dumnezeu pentru propriile neputinte si/sau eventuale alegeri proaste; e drept ca la astea contribuie si mostenirea noastra genetica, constructia proprie fiecaruia, experienta, inteligenta, puterea fizica si morala, conjuncturile si alti factori intinseci sau extrinseci. Trebuia sa mai scriu ceva ca o concluzie, dar am uitat-o, ma scuzati.
Se poate sa fie asa cum zici tu.

Singura scuza la tot ce se intampla in lume, ar fi ca totul e in capul meu sau ca totul e o mare holograma iar viata este o iluzie (parca buddha spunea asta), ca in matrix. Oricum daca o dau si pe partea stiintei, este la fel de limitata. Daca noi am evoluat din animale, e evident ca inca n-am scapat de laturile animalice (dovada razboaiele. sacrificiul animalelor si dezbinarea umana) si creierul nostru inca nu functioneaza la capacitati maxime. Parerea mea e ca sunem ca niste nebuni. Unii mai mult, altii mai putin. Insa toti pervertim realitatea cu mintea noastra limitata. Cica a fost un documentar pe teleenciclopedia unde spunea ca daca ne-am folosi 20% din creier, am putea levita. Nu stiu daca e adevarat. Oricum potentialul omului (fara dizabilitati) e urias.
Astea da, ar fi o scuza si poate notiunea de Dumnzeu ar putea exista in mintea mea.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.09.2011, 13:05:48
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Cica a fost un documentar pe teleenciclopedia unde spunea ca daca ne-am folosi 20% din creier, am putea levita. Nu stiu daca e adevarat. Oricum potentialul omului (fara dizabilitati) e urias.
Probabil un documentar mai vechi, caci e doar un mit ca folosesti x% din creier...
Reply With Quote
  #117  
Vechi 16.09.2011, 15:00:49
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eterna problema a raului...
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.09.2011, 05:11:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu.
Doamne, cum s-au înmulțit cei ce mă necăjesc !
Mulți se scoală asupra mea. Mulți zic sufletului meu: "Nu este mântuire lui, întru Dumnezeul lui !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.09.2011, 20:32:08
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,firespirit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
fire,tu zici ca te-ai saturat de surdo-mutenia lui dumnezeu,dar esti sigura ca afirmatia ta este adevarata?
uita-te in jurul tau,nu crezi ca totusi omul nu tine cont de dumnezeu?in ziua de azi io vad ca omul este ridicat pe piedestal,ca este cel mai...,dar chiar este adevarat?poate omul, prin propria putere(daca o are)sa modifice legile naturii,sa faca altele mai bune?poate omul, ca prin puterea cuvantului, sa schimbe timpul,sa aduca tineretea vesnica???!!!!!!
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #120  
Vechi 18.09.2011, 16:39:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Doamne, cum s-au înmulțit cei ce mă necăjesc !
Mulți se scoală asupra mea. Mulți zic sufletului meu: "Nu este mântuire lui, întru Dumnezeul lui !"
"Iar Tu, Doamne, sprijinitorul meu ești, slava mea și Cel ce înalți capul meu.
Cu glasul meu către Domnul am strigat și m-a auzit din muntele cel sfânt al Lui."
de ce nu continui?
auzi ce zice? ... "si m-a auzit" ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 08:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 16:15:30