Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.01.2008, 20:28:32
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Abell in primul rind intrebarea (intrebarile) nu-ti erau adresate tie.
Desigur ca nu mie au fost adresate, dar e un teritoriu public in care este permisa
Citat:
În prealabil postat de sisu
Cit despre Christos-Dumnezeu se poate discuta la infinit.Nu asta este scopul aici.
Este esenta crestinismului, piatra din capul unghiului, fara de Hristos Dumnezeu nu exista crestinism.

interventia altor persoane la o tema data.

Citat:
În prealabil postat de sisu
In al doilea rind raspunsurile si intrebarile tale ies din context si in plus nu vreau sa discut aici despre martori.
Remarca a fost vis a vis erezie si eretic, ceea ce trebuia sa face-ti este sa definiti termenul. Fata de cine? si fata de ce? eretic nu sa vorbiti despre martori

Citat:
În prealabil postat de sisu
Cit despre "adevaratii crestini" este ca si cum te-ai afla intr-un automobil in miscare. Ce faci te deplasezi sau stai pe loc ?Adicatelea, este o chestiune de unghi...:D
Reformulez, in care unghi a deviat credinta dumneavoastra?

Citat:
În prealabil postat de sisu
Eu consider ca cel ce-l urmeaza pe Cristos se numeste crestin, indiferent daca acesta este sau nu Creatorul.
Revin la afirmatia dumneavoastra anterioara si anume ca sunteti crestin chiar mai mult decat acesata crestin adevarat (calitate singulara celor din confesiunea dumneavoastra)
Calitatea acesta se se justifica prin argumentul adus mai sus, OK
Ramane o intrebare: Sunteti crestin pentru ca-L urmati pe Hristos chiar daca nu e Dumnezeu, cum impacati acesta cu porunca "[color=red] Exod 20:3 Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine... Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, Sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pâna la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,[/color]
Daca urmati pe cineva care nu este Dumnezeu, sunteti idolatru si cade-ti sub incidenta acestei porunci.

Citat:
În prealabil postat de sisu
Totusi , inceraca cu cuvintela tale, sa explici versetul pe care l-ai citat:
"si S-a inaltat la cer si sade de-a dreapta Tatalui.":)
Sunt trei persoane distinte, necreate Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant care impreuna formeaza totalizeaza Unicul Dumnezeu Adevarat.
Dumnezeirea este unica, in esenta, gandire actiune.Exp. Tatal a initiat creatia, fiul a realizat-o, Duhul Sfant sa asezat deasupra ei aducand viata.
Este Unul exprimat in trei

Citat:
În prealabil postat de sisu
Cit despre celelalte intrebari, Désolé ,nu pot sa-ti raspund aici (am explicat mai sus de ce).
Ok, poti crea un topic unde poti raspunde, sau poti gasi o metoda in care sa o faci.
Eu astept raspunsul ... daca il aveti ...
dan73,"Fiul lui Dumnezeu Cel intrupat", consider ca este poate cea mai buna exprimare.

Citat:
În prealabil postat de sisu
Conteaza ce e in sufletul nostru mai mult decit biserica (organizatia) de care apartinem,
Nu contest sinceritatea dumneavoastra, dar a fi doar in suflet, e un expresie golita de adevar. Ce ai in suflet este aratat si in afara, ceea ce crezi poate fi argumentat. daca nu... atunci nu stii ce crezi, ci doar ti se pare ca crezi sau ai vrea sa crezi asta...

Citat:
În prealabil postat de sisu
asa ca Abell expresia "Ori mintiti cand spuneti sunt crestin ..." e un pic cam dura (nu stiu daca mi se adreseaza mie personal ?!); pt. noi minciuna e a lui Satan, iar noi ne "lepadam" de Satan. ;)
In adevar este dura, si va fost adresata, conform afirmatiilor care le-ati facut, de aceea am cerut argumente.
Expresia "pentru noi" eu inteleg "noi martori" prin ea pute-ti sa credeti ca sunte-ti crestini dar este un nonsens si am explicat de ce.
Eu pot crede ca sunt telefon dar nu ma crede nimeni, pentru ca nu inghit fise.
Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
cu respect Birsan Florin
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.01.2008, 23:15:38
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Abell,
"Sunteti crestin pentru ca-L urmati pe Hristos chiar daca nu e Dumnezeu, cum impacati acesta cu porunca " Exod 20:3 Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine... Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, Sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pâna la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
Daca urmati pe cineva care nu este Dumnezeu, sunteti idolatru si cade-ti sub incidenta acestei porunci."

O mica corectie, textul zice "zelos" si nu "gelos", dar asta nu schimba prea mult sensul.
Asa este Abell, multumesc ca imi intaresti afirmatiile, si anume ca noi martorii nu credem decit intr-un singur Dumnezeu (Iehova,Yahve, Jehova,Alah,Brahma sau whatever).POti sa-i spui si simplu Dumnezeu sau Domnul, dar sa crezi in El in Unicul)
A urma pe Isus nu inseamna idolatrie.Cei care l-au urmat pe Noe sau pe Lot, au fost idolatrii ?
Ei au transmis mesajul lui Dumnezeu.
Idolatrie inseamna sa te inchini altcuiva sau sa faci chip cioplit (statui, picturi, icoane,etc) si sa te inchini lor.
Oricum fiecar edupa intelegerea lui...

Joh 14:6 Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Mat 5:45 Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.

Mat 26:39 Și mergând puțin mai înainte, a căzut cu fața la pământ, rugându-Se și zicând: Părintele Meu, de este cu putință, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voiești.

Joh 5:30 Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis.

Joh 6:44 Nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-l va trage Tatăl, Care M-a trimis, și Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Joh 6:65 Și zicea: De aceea am spus vouă că nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-i este dat de la Tatăl.

Joh 7:17 De vrea cineva să facă voia Lui, va cunoaște despre învățătura aceasta dacă este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine Însumi.

Joh 8:26 Multe am de spus despre voi și de judecat. Dar Cel ce M-a trimis pe Mine adevărat este, și cele ce am auzit de la El, Eu acestea le grăiesc în lume.

Joh 8:28 Deci le-a zis Iisus: Când veți înălța pe Fiul Omului, atunci veți cunoaște că Eu sunt și că de la Mine însumi nu fac nimic, ci precum M-a învățat Tatăl, așa vorbesc.

etc...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 08.01.2008, 00:39:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar putea sa-mi spuna cineva ce inseamna urmatoarele versete:
Caci Hristos nu m-a trimis ca sa botez, ci sa binevestesc, dar nu cu intelepciunea cuvantului, ca sa nu ramana zadarnica crucea lui Hristos. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie, iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu." (I Corinteni, 1,17-18)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 09.01.2008, 15:07:08
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
O mica corectie, textul zice "zelos" si nu "gelos", dar asta nu schimba prea mult sensul.
Versiunea Dumitru Cornilescu, va rog verificati acolo corectia
Citat:
În prealabil postat de sisu
Asa este Abell, multumesc ca imi intaresti afirmatiile, si anume ca noi martorii nu credem decit intr-un singur Dumnezeu (Iehova,Yahve, Jehova,Alah,Brahma sau whatever).POti sa-i spui si simplu Dumnezeu sau Domnul, dar sa crezi in El in Unicul)
Interesanta lista dumneavoastra in care pun egalitate intre Yahve = Alah = Brahma = whatever ce ar trebui sa mai pun egalitate?
= satan = lucifer despre care unii cred ca e creatorul....
Cateva versete despre aceasta egalitate aveti?
Citat:
În prealabil postat de sisu
)A urma pe Isus nu inseamna idolatrie.
Corect pentru ca este DUMNEZEU

Citat:
În prealabil postat de sisu
)Cei care l-au urmat pe Noe sau pe Lot, au fost idolatrii ?
Au urmat pe dumnezeu nu pe Noe sau pe Lot. Nu urmez preotul , pastorul ci pe Hristos

Citat:
În prealabil postat de sisu
)Ei au transmis mesajul lui Dumnezeu.
Si credinciosii l-au urmat pe Dumnezeu
Citat:
În prealabil postat de sisu
)Idolatrie inseamna sa te inchini altcuiva sau sa faci chip cioplit (statui, picturi, icoane,etc) si sa te inchini lor.
Idolatrie nu se rezuma ala atat, orice substituie pe Dumnezeu e idol (ideologie, obiect, doctrina)
Citat:
În prealabil postat de sisu
)Oricum fiecare edupa intelegerea lui...
Si intelegerea trebuie sa fie in conformitate cu Scriptura

Citat:
În prealabil postat de sisu
)Joh 14:6,Mat 5:45,Mat 26:39,Joh 5:30,Joh 6:44,Joh 6:65,Joh 7:17,Joh 8:26,Joh 8:28
Frumoase versete si perfect adevarate, le-ati ales pe acelea care vorbesc despre Tatal, (persoana disticta de Iisus Hristos, si Dumnezeu)(Trinitate, termenul pe care il preferati)
[color=red][/color],

Ioan 8:24 *De aceea v-am spus că veți muri în păcatele voastre; căci, dacă nu [color=red]credeți că Eu Sunt[/color], veți muri în păcatele voastre.”
Termenul pentru Eu sunt este YHWH
1 Ioan 5:13 *V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.
Credinta in FIUL
si pot adauga inca multe versete, daca dorit le voi da

Inca nu ati raspuns la interbarile puse mai sus, eu inca astept raspuns...
Ati spus ca nu pute-ti deorece forumul nu va permite... putem gasi alt spatiu public in care sa puteti aduce in mod liber argumentele, cum preferati asa este bine.
Pute-ti sa nu raspunde-ti dar asi acesta este un raspuns, (defavorabil pentru dumneavoastra, dar totusi un raspuns)

Numai bine, Florin B

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 20:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 16:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 21:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34