Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.01.2008, 13:59:52
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
folosesc si traduceri falsificate(traducerea Cornilescu), profita din plin de necunostinta unora din ortodocsii nostrii pe care reusesc sa-i ademeneasca la ei.

sau sa nu vorbesc de baptisti care au organizat un turneu prin tara cu un preot ortodox trecut la ei
Sa inteleg ca traducerea preotului ortodox Dumitru Cornilescu tradusa sub tutela bisericii ortodoxe este falsificata?

Cat despre turneul baptist ... metodele se aseamana poate au inmvatat de la turneul lui David Hudson (ex.pastor baptist american) acum preot profesor la universitatea Cluj de teologie oretodoxa,
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.01.2008, 17:22:22
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am avut ocazia sa calatoresc alaturi de un predicator penticostal, cu care am vorbit prntre altele despre zeciuiala. Mi-a spus, cat e de importanta zeciuiala: Ajutand oamenii, te ajuti pe tine. Oamenii nu dau zeciuiala, pentru ca sunt constransi, ci pentru ca stiu ca aceasta e cheia pentru bunastare, prin ajutorul dat fratilor. Mi-a dat diferite exemple, din care am inteles, ca ei desi dau, primesc pe alte cai, din munca, cel putin la fel de mult, daca nu chiar mai mult. Sunt buni organizatori de actiuni, in care se strang si se distribuie ajutoare.
In plus mi-a mai spus, ca e important un nou angajament fata de Dumnezeu, pe care ei il fac sub forma botezului.
La noi, ortodocsii, nu se mai practica zeciuiala, caci zeciuiala a fost inlocuita de milosetenie: putem da cat vrem, numai sa dam din tot sufletul, nu in sila. Problema e, ca oamenii au devenit suspiciosi si nu mai sunt dispusi sa dea. Ma gandesc ca falsii cersetori, sub influenta diavolului, au zdruncinat increderea oamenilor. Nu cred ca e o atitudine corecta, caci nu cersetorul se mantuieste primind, ci cel care da milostenie, dand.
Poate cineva sa-mi spuna, de ce s-a desfiintat zeciuiala in NT?
Prin aceasta nu fac propaganda peticostalilor, ci am ridicat unele probleme, care mi-au atras atentia. Totodata, insa, e si o explicatie, de ce unii ortodocsi se convertesc la sectanti: propria viata lipsita de mijloace de trai si disponibilitatea sectarilor, de a-i ajuta pe fratii lor intru credinta. Poate ca acest ultim lucru, grija fata de frati, ar trebui sa-l redescopere si ortodoxul, caci "dar din dar se face rai". Exista insa si ortodocsi, care nu au uitat acest lucru, si il fac de cate ori e nevoie.
Exact cu spuneam si eu la noi ortodosii ajutorarea aproapelui a devenit ceva rar si de cele mai multe ori ea nu vine de la biserica de care apartii si chiar si atunci cand preotul face ceva pentru omul simplu enoriasi ii cauta nod in papura poate daca am fii mai atenti la ce se intampla in cadru cultelor neoprotestante am vedea ca sunt unele lucruri pe care sa le reinviem si noi dar mai este cred o problema daca cineva pacatuieste grav este automat eliminat dintre ei si in unele cazuri chiar intreaga familie pe cand la noi vedem cate cazuri apar in presa despre purtarea cel putin necuvincioasa a preotilor dar nu avem nici o putere sa schimbam ceva cred ca aceste scandaluri indeparteaza omul simplu.Aici ma nelamureste ceva si anume eu stiam ca daca vrei sa cununi(sa fii nas) trebuie sa fii tu insuti cununat ori am vazut cum prigoana vroia sa cunune impreuna cu elena cristea se poate?! sau rochile de mireasa deloc decente pe care le poarta anumite asa zise vipuri sunt ele binevenite in biserica?sa stiti ca am fost lovita in fata cu aceste lucruri de pocaiti care imi spuneau ce am ajuns noi ortodosi si trebuie sa recunosc ca le-am dat dreptate caci trebuie sa respectam casa Domnului nu sa ne destrabalam am sau nu dreptate:satisfied:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.01.2008, 19:05:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar sectarii se ajuta mai mult intre ei, dar daca cineva vrea sa ajute, Dumnezeu il va lumina si-i va scoate in cale tocmai persoane, care dau ajutor, respectiv, care au nevoie de ajutor. Si in orase, dar mai ales in zona rurala sunt oameni, care nu au ce manca, care nu au cu ce-si imbaca copiii, sau care duc lipsa de tot felul de obiecte casnice. Societatea de consum presupune casarea unor obiecte de larg consum, care inca mai pot fi folosite. In loc sa le aruncam la gunoi, mai bine intrebam daca are cineva nevoie de ele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.01.2008, 19:23:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

dumy, devine o problema intalnirea cu ei atunci cand nu-l traiesti pe Hristos. Cum sa dai marturie despre El daca nu-l cunosti? Crezi ca este de ajuns sa ai la indemana un set de versete bine memorate? Langa niste citate pot sa apara si altele. Dar langa niste trairi sigure ale lui Dumnezeu, cu siguranta ca nu-si vor mai face loc cuvintele sectantilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2008, 23:20:35
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate cineva sa-mi spuna, de ce s-a desfiintat zeciuiala in NT?
Numai prin milostenie ne putem elibera de zgircenie si altele. Daca impui o suma lunara asa cum o fac sectele, nu te deosebesti cu nimic de contributia de partid. La protestanti zeciuiala face parte din felul utilitarian in care s-au dezvoltat insa ei cred ca nu-si rezolva problemele interioare in profunzime, ...evident fara sa generalizam deoarece si multi dintre ei cind e sa ajute aproapele, AJUTA, nu se incurca!

Hristos ne-a invatat ca nici un aspect al Noii Legi nu trebuie impus cu forta iar la Hristos nu se intra cu bilet de intrare, si chiar daca lumea incepe sa birfeasca pe la colturi ca n-ai contribuit cit trebuie AI POSIBILITATEA sa-i ignori si sa continui sa-ti vezi de mintuirea ta....SI ASTA NU ESTE PUTIN!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.01.2008, 02:30:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate cineva sa-mi spuna, de ce s-a desfiintat zeciuiala in NT?
Numai prin milostenie ne putem elibera de zgircenie si altele. Daca impui o suma lunara asa cum o fac sectele, nu te deosebesti cu nimic de contributia de partid. La protestanti zeciuiala face parte din felul utilitarian in care s-au dezvoltat insa ei cred ca nu-si rezolva problemele interioare in profunzime, ...evident fara sa generalizam deoarece si multi dintre ei cind e sa ajute aproapele, AJUTA, nu se incurca!

Hristos ne-a invatat ca nici un aspect al Noii Legi nu trebuie impus cu forta iar la Hristos nu se intra cu bilet de intrare, si chiar daca lumea incepe sa birfeasca pe la colturi ca n-ai contribuit cit trebuie AI POSIBILITATEA sa-i ignori si sa continui sa-ti vezi de mintuirea ta....SI ASTA NU ESTE PUTIN!
Hm, cozia, barfa lumii ca nu ai contribuit e inutila, de vreme ce Dumnezeu stie mai bine ca noi ce am facut si ce nu.
Avem pilda vaduvei, care a contribuit infim, dar infinit de mult in acelasi timp, caci a dat tot ce avea. Ideea e deci sa dam cat avem, nu sa ne opunem a da. Nu am gasit in biblie sau in Pateric situatii in care a fost intemeiata neintr-ajutorarea fratilor.
Si apoi nu am auzit pe nimeni sa se planga: "mie nu mi-ati dat". Dar am auzit glasuri, care ziceau "sa-i dam", ceea ce e altceva decat barfa. Un indemn crestinesc.
Sigur, poti ignora orice, dar oare nu vei fi si tu ignorat la randul tau? Nu de oameni, ci de Dumnezeu: "Mi-a fost foame si nu mi-ati dat..." Asa ceva nu se poate ignora; dar asta stii, sunt convinsa.

Multumesc pentru explicatia referitoare la zeciuiala. Ma gandesc ca totusi zeciuiala nu era un lucru atat de rau. Dovada, ca cei care o mai practica, o duc bine din punct de vedere financiar; Dumnezeu le intoarce ceea ce dau ei, le da spor, se bucura de rodul muncii lor si sunt de aceea mai mult decat dispusi sa-si dea zeciuiala.
Si apoi Noua Lege nu "abroga" Vechea Lege, ci o ridica la un nivel superior.
Pr. Nicolae Steinhardt explica foarte pe inteles acest lucru.
De exemplu: dragostea de aproapele devine in NT dragoste si fata de dusmani, nu numai fata de aproapele.
Si atunci ma gandesc, ca nu putea transforma zeciuiala in mai putin decat a fost.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.01.2008, 04:30:16
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Anca, nu m-am referit la " a birfi pe cel ce nu da" care pe undeva este o birfa care duce la mustrari de constiinta a celui in cauza si eventual schimbarea lui in bine, ci la birfa ca nu ai dat cit se cere MAI NOU, caz in care vaduva saraca ar fi fost aspru "sanctionata". Nu stiu daca realizezi cit de important este in cazul acesta sa tinem cont de libertatea individului de a da atit cit il lasa inima si nu constrins de imprejurari... unde se cere tot mai mult si care cu siguranta duc la discriminare impotriva vaduvei si la smintire generala.

...si inca un amanunt ESENTIAL. Mai nou SE CERE in FUNCTIE de ce vezi in CASA, nestiind ca de fapt acum CEEA CE VEZI CU OCHII TAI nu este neaparat realitatea(poate in trecut, da). In foarte multe cazuri cei bogati la vedere sunt de fapt datori vinduti bancilor, patima, si problema care-i priveste pe ei, e adevarat, insa, acest lucru nu se intelege de catre unii... care NU EZITA SA-I CRITICE IN FATA TUTUROR, asa gratuit, in necunostinta de cauza,...si care pot avea consecinte devastatoare pentru acea familie...si ma opresc aici deocamdata.

Te-ai gindit oare vreodata ca cei ce o duc financiar bine poate sunt asa pentru ca au optat pentru imparatia lumeasca in defavoarea celei ceresti?

Ortodocsii ce dau AICI primesc in CER inzecit, nu Mercedesuri si terenuri intravilane ca sa se strice la loc. CE IMBUNATATIRE A SUFLETULUI AR MAI FI ASTA IN ICONOMIA LUI DUMNEZEU?





Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.01.2008, 18:15:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate, cozia, ca bunastarea din casa de multe ori inseamna minus in banca, datorii peste datorii. Dar bogatia ne-o da Domnul, pentru a ne arata infinita lui bunatate si rabdare. Doamne fereste sa-L maniem, dupa ce ne-a dat atat de mult, in vreme ce noi Ii intoarcem spatele.
Bogatia e buna sau rea in functie de ce facem cu ea. Daca banul incepe sa ne manipuleze, atunci coboram pe scara virtutilor. In acelasi timp bogatia poate fi calea spre Imparatia Cerurilor, daca vedem suferintele si lipsurile altora, caci dragostea fata de Dumnezeu se manifesta prin dragostea noastra fata de aproapele. Caci daca pe aproapele, pe care il cunoastem, nu-l iubim, cum sa-L iubim pe Dumnezeu, pe Care nu-L cunoastem.
Iti dau dreptate, nimeni sa nu spuna celuilalt cat sa dea; sa dea el cat poate. Dar sa dea, daca are.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.01.2008, 23:04:45
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Da, imi par bine ca ne-am inteles.

SfAp. Pavel prefera sa munceasca el pentru intretinerea sa decit sa imprumute de la evrei, scria undeva,... tocmai pentru a putea face milostenie REALA nu din imprumut( este un mic detalui dar EXTRAORDINAR de important)... deoarece daca tu dai din ce nu ai, nu cred ca este de bine ci o nebunie. Nu este normal ca mai intii sa ne vindecam de patimi, sa renuntam la multe traind ca niste crestini si sa ajungem eventual sa avem un surplus REAL?, de ex. nu pe minus 200-300 de mii de dolari la banca cu dobinda sa zicem de 7% cu care esti legat pe viata si in deznadejde, la mina stihiilor....

Nu stiu daca ma intelegi dar saraca aceea lipita pamintului care s-a dus cu un cocean jumate la altar este LA PROPRIU cu MUUUUULT mai bogata decit unul care are casa plina de HDTV, celulare, etc dar care este in situatia financiara de mai sus si dpdv duhovnicesc tine de MINTIREA DE SINE care imediat ne indeparteaza de Duh
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2008, 01:53:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cozia, probabil ca toti cunoastem cele povestite de tine. Dar ce ar trebui sa facem? Sa intarziem cu faptele, pentru ca avem minus in banca? Acestea sunt datorii pe termen lung. De unde stim noi cate zile avem?
Ne-am facut robi bancii, dar sa fie acesta motiv suficient pentru a nu ne preocupa de mantuire? Cred ca nu.
Un om cazut la pamant, intalnit pe drumul spre biserica e motiv suficient, pentru a ne opri, spre a-l ajuta. Degeaba ajungem la biserica, daca grabindu-ne am trecut cu vederea pe cel ce avea nevoie de ajutorul nostru.
Poate ca si Iisus mai avea multa treaba de facut, dar pentru noi oamenii s-a oprit si s-a lasat rastignit fara cracnire.
Daca bagi de seama, in final e vorba de soarta noastra, nu a celui pe care il ajutam. Lui poate ii dam un banut, iar noi primim in schimb raiul.
Pavel muncea, pentru ca nu vroia sa fie povara celor la care se afla.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 17:30:02