Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.04.2008, 16:20:14
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

"Curateste-ma cu isop, si voi fi curat;spala-ma, si voi fi mai alb decît zapada."
......
"Nu ma lepada dela Fata Ta,si nu lua dela mine Duhul Tau cel Sfînt.
Da-mi iaras bucuria mîntuirii Tale,si sprijineste-ma cu un duh de bunavointa!"
Ps 51:7,11
Aici David vorbeste de bucuria mantuirii care revine in inima dupa ce esti curatit de pacatele tale.Si omul lui Dumnezeu,David era plin de mandrie?
Trebuie sa ne vedem pacatele, sa cadem in genunchi pentru iertarea lor, si daca ne inchinam "in Duh si in Adevar", atunci vom trai si noi ceea ce David a trait.Bucuria Mantuirii.Si siguranta din inima lui David va reveni si in inima noastra.
Poate ma intrebi daca ma compar cu David.Vreau sa spun ca ceea ce a facut David, putini dintre noi am facut: adulter+crima.insa Domnul a iertat pacatul sau:
Psalm 32:5. "?Atunci Ti-am marturisit pacatul meu si nu mi-am ascuns faradelegea. Am zis: ?Imi voi marturisi Domnului faradelegile!? Si Tu ai iertat vina pacatului meu."
scurt si sincer.Nu o viata intreaga, ci atunci!si asta scria David nu dupa ce a ajuns in ceruri, ci inca de pe cand era om, cu greseli si pacate ca si noi.
pacatele iti sunt iertate cat inca esti in viata.
  #102  
Vechi 23.04.2008, 16:40:01
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Ti-am mai scris pe undeva: raporteaza-te la Noul Testament daca te consideri crestin.
  #103  
Vechi 24.04.2008, 11:25:46
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Este o mare problema. N-ai cum sa stii ca esti mantuit cat inca esti pe lumea aceasta.
Mantuirea este prin credinta.
Daca o sa urmariti cu atentie citatele cu privire la mantuire din NT veti observa cu siguranta ca se vorbeste despre trei aspecte ale mantuirii.
1. Despre o mantuire la trecut
2. O mantuire la prezent
3. O mantuire viitoare

[color=red]La Trecut:[/color] Se vorbeste despre actiunea Lui Iisus Hristos pentru mantuirea noastra.
Ati fost mantuiti din felul desert de vietuire prin jertfa pe Golgota.
[color=blue]Sunt scapat de pedeapsa pacatului[/color]

[color=red]La Prezent:[/color] Sunte-ti mantuiti prin credinta, prin acceptarea jertfei (acea jertfa a fost pentru mine). Sunt mantuit pentru ca jertfa Lui Iisus a fost completa si fara cusur.
Recunosc ca a murit pentru mine platind intregul pret al pacatelor mele.
[color=red]Sunt scapat de puterea pacatului[/color]
[color=red]La viitor:[/color]Mantuirea deplina in cerul lui Dumnezeu
[color=red]Sunt scapat de prezenta pacatului[/color]

Dumneavoastra considerati ca este o atitudine de mandrie sa recunosti ca esti mantuit prin jertfa lui Isus, dar eu consider ca atunci cand afirmi ca ceea ce a facut Iisus este insuficient socot ca trebuie sa fii foarte mandru ca sa crezi ca fara tine mantuirea Lui Dumnezeu nu ar fi posibila. Daca pentru acesta mantuire tu ca persoana mai trebuie sa adaugi ceva (orice) atunci acesta jetfa este incompleta.

Daca Hristos ti-a iertat pacatul prin jertfa astazi esti mantuit si vei ramane mantuit daca vei ramane in Iisus Hristos adica in voia Lui. Iisus Hristos a oferit mantuirea si ceea ce poti face tu ca om este sa accepti sau sa refuzi acesta.

Din punctul de vedere a lui Dumnezeu: Esti mantuit
Din punctul omului: Daca vei ramane pana la sfarsit in Iisus vei fi mantuit.

Sa aveti sarbatori pascale cu bine si sa ne amintim de ceea ce Iisus Domnul nostru a desavarsit pe cruce pentru ca noi astazi sa putem fi bucurosi de mantuirea Sa
  #104  
Vechi 25.04.2008, 08:42:00
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
"Curateste-ma cu isop, si voi fi curat;spala-ma, si voi fi mai alb decît zapada."
......
"Nu ma lepada dela Fata Ta,si nu lua dela mine Duhul Tau cel Sfînt.
Da-mi iaras bucuria mîntuirii Tale,si sprijineste-ma cu un duh de bunavointa!"
Ps 51:7,11
Aici David vorbeste de bucuria mantuirii care revine in inima dupa ce esti curatit de pacatele tale.Si omul lui Dumnezeu,David era plin de mandrie?
Trebuie sa ne vedem pacatele, sa cadem in genunchi pentru iertarea lor, si daca ne inchinam "in Duh si in Adevar", atunci vom trai si noi ceea ce David a trait.Bucuria Mantuirii.Si siguranta din inima lui David va reveni si in inima noastra.
Poate ma intrebi daca ma compar cu David.Vreau sa spun ca ceea ce a facut David, putini dintre noi am facut: adulter+crima.insa Domnul a iertat pacatul sau:
Psalm 32:5. "?Atunci Ti-am marturisit pacatul meu si nu mi-am ascuns faradelegea. Am zis: ?Imi voi marturisi Domnului faradelegile!? Si Tu ai iertat vina pacatului meu."
scurt si sincer.Nu o viata intreaga, ci atunci!si asta scria David nu dupa ce a ajuns in ceruri, ci inca de pe cand era om, cu greseli si pacate ca si noi.
pacatele iti sunt iertate cat inca esti in viata.
Cand si cum a primit David iertarea pacatelor dar nu si ispasirea lor? Abia cand s-a marturisit proorocului si preotului Natan dupa ce acesta i-a aratat pacatele savarsite si l-a certat. Pe voi cine va cearta si cine va arata ca multe din faptele, vorbele si gandurile voastre sunt pacate, neavand preot la care sa va spovediti?:
,,7. Atunci Natan a zis catre David: “Tu esti omul care a facut aceasta. Asa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Eu te-am uns rege pentru Israel si Eu te-am izbavit din mana lui Saul,
8. Ti-am dat casa domnului tau si femeile domnului tau la sanul tau; ti-am dat tie casa lui Israel si a lui Iuda si, daca aceasta este putin pentru tine, ti-as mai adauga.
9. Pentru ce insa ai nesocotit tu cuvantul Domnului, facand rau inaintea ochilor Lui? Pe Urie Heteul tu l-ai lovit cu sabia, pe femeia lui ti-ai luat-o de sotie, iar pe el l-ai ucis cu sabia Amonitilor.
10. Deci nu se va departa sabia de deasupra casei tale in veac, pentru ca tu M-ai nesocotit pe Mine si ai luat pe femeia lui Urie Heteul, ca sa-ti fie nevasta.
11. Asa zice Domnul: Iata Eu voi ridica asupra ta rau chiar din casa ta si voi lua pe femeile tale inaintea ochilor tai si le voi da aproapelui tau si se va culca acela cu femeile tale in vazul soarelui acestuia.
12. Tu ai facut pe ascuns, iar Eu voi face aceasta inaintea a tot Israelul si inaintea soarelui”. “Am pacatuit inaintea Domnului”, a zis David catre Natan.
13. “Si Domnul a ridicat pacatul de deasupra ta, a zis Natan, si tu nu vei muri.
14. Dar fiindca tu prin aceasta fapta ai dat vrajmasilor Domnului pricina sa-L huleasca, de aceea va muri fiul ce ti se va naste”.(II Regi, 12, 7-14)
De aceea a lasat Mantuitorul Hristos apostolilor puterea de a ierta in numele Lui pacatele marturisite:
21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.(Ioan 20,21-23)
Altfel, ,,crestinii' ca tine de cine ar mai face ascultare? Voi spuneti ca ascultati de Dumnezeu si va spovediti Lui. La judecata El va va spune: Cel ce va asculta pe voi (apostolii si urmasii lor, preotii), pe Mine ma asculta. Cel ce nu va ascula pe voi ,nici pe Mine nu ma asculta. Cum poti tu sa stii ca ai facut pacate, cand nici David nu a constientizat acest lucru pana nu a venit proorocul Natan? Esti tu mai bun decat David?
  #105  
Vechi 25.04.2008, 09:20:26
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Ti-am mai scris pe undeva: raporteaza-te la Noul Testament daca te consideri crestin.
Toti sfintii apostoli din Biblie sau raportat, in mod repetat, la scrieri din Vechiul Testament. Nu erau crestini?
Nu poti intelege corect Noul Testament daca nu cunosti bine si Vechiul Testament.
Evanghelia dupa Ioan cap. 5:39 "Cercetati Scripturile, cã socotiti cã în ele aveti viatã vesnicã. Si acelea sunt care mãrturisesc despre Mine." Tot Vechiul Testament este plin cu profetii despre Domnul nostru Iisus Hristos si planul Sau de mantuire. Iar David, a scris multi psalmi mesianici, care nu se refereau la persoana sa ci la persoana Mantuitorului. In Faptele Apostolilor cap. 2, incepand cu versetul 29, apostolul Petru talmaceste un astfel de psalm.
  #106  
Vechi 25.04.2008, 10:20:23
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Ti-am mai scris pe undeva: raporteaza-te la Noul Testament daca te consideri crestin.
Toti sfintii apostoli din Biblie sau raportat, in mod repetat, la scrieri din Vechiul Testament. Nu erau crestini?
Nu poti intelege corect Noul Testament daca nu cunosti bine si Vechiul Testament.
Evanghelia dupa Ioan cap. 5:39 "Cercetati Scripturile, cã socotiti cã în ele aveti viatã vesnicã. Si acelea sunt care mãrturisesc despre Mine." Tot Vechiul Testament este plin cu profetii despre Domnul nostru Iisus Hristos si planul Sau de mantuire. Iar David, a scris multi psalmi mesianici, care nu se refereau la persoana sa ci la persoana Mantuitorului. In Faptele Apostolilor cap. 2, incepand cu versetul 29, apostolul Petru talmaceste un astfel de psalm.
Aveti un stil de a interpreta incat nici nu cred ca mai are rost vreo discutie, pt ca n-am mai termina niciodata, am tot lua cate o propozitie sau cuvant si le-am tot rastalmaci. Daca voiai vedeai la ce m-am referit. Voi va raportati doar la Vechiul Testament, care dupa cum spuneam este caduc. Intelegi ce vreti.
Va doresc sa va bucurati de Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
  #107  
Vechi 25.04.2008, 14:50:36
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Pentru Abell

Atunci de ce Sf. Ap. Pavel spune: 12. Drept aceea, iubitii mei, precum totdeauna m-ati ascultat, nu numai cand eram de fata, ci cu atat mai mult acum cand sunt departe, cu frica si cu cutremur lucrati mantuirea voastra; Iar Hristos spune:19. Prin rabdarea voastra veti dobandi sufletele voastre. Ce e omul? Robot fara vointa proprie?
  #108  
Vechi 25.04.2008, 15:15:08
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Voi va raportati doar la Vechiul Testament, care dupa cum spuneam este caduc.
Nu vreau sa reprezint pe nimeni. Eu ma raportez la toata Sfanta Scriptura. Vechiul Testament si Noul Testament sunt intr-o perfecta armonie. Sa spui ca Vechiul Testament este caduc, mi se pare o incumetare. "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna"(A doua epistola a apostolului Pavel catre Timotei, cap.3:16,17). Sa-l credem pe apostolul Pavel?
  #109  
Vechi 27.04.2008, 00:04:58
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Pentru Abell
Ce e omul? Robot fara vointa proprie?
Departe de mine asemenea afirmatie, rezumatul (daca vreti) ale celor scrise mai sus de mine arata cam asa:
Dumnezeu prin Iisus Hristos a oferit o mantuire completa prin jertfa pe cruce.
Manuirea acesta este disponibila oricarei persoane de pe pamant.
Odata acceptata acesta Mantuire (iertare de pacate)ea devine disponibila in perimetrul in care Dumnezeu o da: adica Iisus Hristos.
Deci sunt mantuit daca:
- Traiesc in Iisus Hristos si pentru Iisus Hristos (cine ma iubeste pazeste poruncile mele)
- trairea cu Iisus Hristos este vizibila (nu doar mistica) este observata in roada pe care o rodeste Duhul Sfant in mine (si anume faptele bune)
- Faptele bune pe care le fac sunt roada Duhului (deci nu am merit pt ele). E meritul Domnului si al Duhului Sfant.
"Lucrati manuirea voastra" se refera la pozitia in care trebuie sa fim adica in Isus Hristos facand voia tatalui.
La sfarsitul vremii cand diavolul cu toti ai lui vor fi inchisi pe vecie in infen, cand Dumnezeu va ridica biserica Sa cand nimeni nu va mai pacatui pentru ca ispititorul nu ami e: atunci vom gusta cu adevarat mantuirea din plin, mantuire care ni sa dat, am avut-o si am dus-o pana la sfarsit.
Mantuirea e un proces care tine o viata. O avem deja, disponibila, oferta dar nu inca pe deplin
Sper ca acum fac sens cele scrise de mine.
Numai bine Florin B.
  #110  
Vechi 27.04.2008, 15:54:43
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Voi va raportati doar la Vechiul Testament, care dupa cum spuneam este caduc.
Nu vreau sa reprezint pe nimeni. Eu ma raportez la toata Sfanta Scriptura. Vechiul Testament si Noul Testament sunt intr-o perfecta armonie. Sa spui ca Vechiul Testament este caduc, mi se pare o incumetare. "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna"(A doua epistola a apostolului Pavel catre Timotei, cap.3:16,17). Sa-l credem pe apostolul Pavel?
HRISTOS A INVIAT!
Ma refeream la Legea Vechiului Testament -Tora. Bineinteles ca Psalmii, profetiile, cartile istorice isi au fiecare rolul lor in slujbele si in viata crestinilor.
Si Legea Vechiului Testament a fost insuflata de Dumnezeu, dar fost inlocuita de cea a Noului Testament, de aceea e caduca. Trebuia sa fiu mai explicita dar din viteza si pentru ca stiu cum pun problema neoprotestantii nu m-am gandit ca se va intelege asa. Ma bucur ca ai intervenit.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00