Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.01.2021, 18:04:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte bun sfat i-ati dat. Putem avea incredere in BOR caci ierarhii sunt oameni intelepti asa ca raspunsul ne va lamuri daca gresesc undeva si unde anume gresesc in cazul in care gresesc. Vor analiza ca din partea lui Dumnezeu.
Ce sfat bun mi-a dat ca asta este propunerea mea - tu ai citi ce am scris??? Se pare ca nu... Eu am propus exact lucrul asta... vezi ca ai pierdut un post.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.01.2021, 18:10:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Chiar nu pricepi ca nu sunt nici preot si nici teolog? Sunt doar un mirean ortodox.

Ma mustra un coleg de forum ca nu-i dau dreptate la afirmatiile aiuritoare despre mine si despre Teoria scrisa de mine si in care cred. Cum as putea sa ascult de un calugar raspopit care se erijeaza pe forum in autoritatea BOR? Avem aceleasi drepturi si obligatii stimabile si aici pe forum si in BOR.
Vezi tu aici este problema si se vede de departe.

Eu sunt teolog si stiu cum sa abordez o problema teologica. Tu nu stii cum sa abordezi asa ceva. De asta o dai din greseala in greseala in greseala.

Si nu intelegi ca ai ajuns la nivelul unui sectar - exact asa procedeaza sectarii. Si ca iesi si ai iesit din Biserica prin ce spui tu - prin metoda, afirmatii.


Dragule:

1. Este o teorie aburistica - nefondata, infara Bisericii.
2. Nu ai o metodologie a Bisericii pentru consturiie.
3. Nu ai binecuvantare.
4. Autoritaeta mea este autortiatea tuturor din Biserica, a celor care folosim LOGICA BISERICII:
- ascultare de Biserica, de invatatura, de sfintii parinti, de episcopi - nu am spus nimic de la mine, am spus doar ce spune Biserica - si pot dovedi asa ceva.


Nu ai curaj sa mergi cu erezia propusa de tine la Biserica !!! Esti

Este doar vorba de tine, nu esti capabil nici sa iti sustii nici sa duci pana la capat demersul tau.

Te-a apucat teologia si pe tine, ai citit 2 boabe din scriptura si te-ai facut teolog...

Dragule, teologia e mai mult de atat. Si se vede ca nu ai aparatul necesar pentru a face nici teologie dar nici inginerie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.01.2021, 18:13:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Pai nu esti dumneata biserica pentru ca sa constati ca ascult sau nu de povata bisericii.


Faci niste afirmatii fara acoperire. Biserica nu accepta teoriile lumii. Biserica functioneaza cu creationismul cum este descris la Facerea si nu cu cu creationismul cum este inducand prin asta ca ar acepta ortodoxia sa marturiseasca teoriile creationiste ale lumii.
Te aberezi intr-o splendoare de-ti pui mainile in cap...

Biserica nu accepta teoriile lumii ??? Ai auzit de dialogul intre teologie si stiinta ??? La ce anume te referi, ca Biserica accepta toata stiinta medicala, fizica, chimia, descoperirile facute.

Biserica nu contrazice ce exista doar petnru ca nu intelege sau pentru ca are un text sacru exprimat simbolic sau metaforic...

Dragule creationismul - pamantul este acceptat de Biserica asa cum este dat de stiinta.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.01.2021, 18:18:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Esti cumplit de absurd. Nu ti-am repetat ca nu sustin teoria pamantului plat ca o farfurie-moneda? Tu esti cel nu ai capacitatea sa pricepi ca eu nu sustin teoriile false ale lumii pamant-plat-farfurie-moneda versus pamant sferic-bila-heliocentrism. NU SUSTIN! Inceteaza sa minti afirmand ca eu fac propuneri indecente sau ca as sustine teoria pamantului plat!
Ti-ai sustinut mare si tare ca pamantul este plat farfurie moneda zeci de posturi.

Te-ai apucat sa si minti acum? Vezi afirmatiile tale de mai jos amice...

Citat:

Deci Pământul nu este nici plat nici glob ci într-un spațiu finit este o suprafață a unui nivel gros spre care cade apa din ambele sensuri de la o înălțime maximă finită. Odată trecută bariera înălțimii maxime finite de la care cad apa și corpurile se iese din stratul din proximitatea pământului și mărilor și se ajunge în zona de imponderabilitate, în stratul în care apa și corpurile se mișcă liber în Cer fără a fi supuse atracției între ele sau atracției ”gravitației” respectiv căderii accelerate pe pământ. Există însă forțe electromagnetice care fac să existe cicluri repetabile ale mișcăriilor soarelui, lunii și a stelelor existând atracții și respingeri.


Iar teoria Pământului plat așa ca o farfurie-planetă e și mai absurdă. Au fost expediții în Antarctica și e la fel ca la polul nord, poți trece peste Antarctica cu Avionul însă e adevărat că suprafața pământului e plată.


Ti-am dat niste experimente simple practice, empirice care pot dovedi indubitabil ca teoriile lumii sunt false. Folosind giroscopul la pol sau intrun avion supersonic poti dovedi ca pamantul si marile se afla pe o suprafata plana intrun plan al unei creatii finite care din pricina finitatii are proprietati matematico-fizice particulare.

Uite aici cum se vede de sus. E clar plat.

Asta spun, nu este nici sfera si nici farfurie plata ci Creatia este conform scripturilor ca in teoria PacMan3D-nD. Nu stiu daca ai citit-o. Iar faci o afirmatie de parca eu n-as sti despre ce discutam aici. Cum poti face astfel de afirmatii? Ti se pare ca nu stiu care este subiectul firului de discutie? Cum poti sa afirmi asa ceva? Cum ai realizat tu ca n-as sti despre ce scriu, ca nu stiu despre ce e subiectul? Nu ti se pare ca defapt tu esti cel care nu ai habar despre ce vorbesti? Eu as vrea sa ma fac ca nu vad ca sa nu te jignesc dar tu persisti practic in astfel de afirmatii din care rezulta ca nu ai citi sau nu ai inteles nimic din ce am scris eu sau ce e scris in scripturi la Facerea.

Astae sunt posturile tale din threadul pentru pamant plat - se gasesc foarte usor cautand cuvantul plat cand il folosesti.[/b][/u]

Last edited by gpalama; 28.01.2021 at 19:16:31.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.01.2021, 22:16:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Fa dar nu ca o noua propunere dogmatica deoarece nu este asa ceva ci ca o teorie ce explica de ce Facerea este valabila si nu teoriile false ale lumii.
Tu intelegi obscuritatea afirmatiilor tale ??

Nu sunt valabile teoriile false ci Facerea... uite ca am maiauzit una...

Teoriile si Facerea trebuie sa fie sunt una si acelasi lucru pentru ca explica stiintific ceea ce Dumnezeu a lasat.

Propunerea ta este tot una teoretic stiintifico-aburistico-scripturistica. Doar teoria ta aburistica e bunarestul sunt rele. E rai tati, pentru ca nu scrie in scriptura... E rai, e foarte rai oamenii de stiinta in viziunea ta. Toti e rai, lumea e rea...
A produs calculatoare, medicamente, stiinta, doar cu pamantul au ratat-o cu totii, nu au vazut ca e plat, au vazut toti gresit ca e rotund.

O stiinta intreaga mondiala a vazut ca pamantul e rotund si au inventat chestii de care iti pui mainile in cap, numai ingineru' (fara gps) si teologul fara teologie a gasit el nu stiu cum marea inovatie de premiu nobel pamantul plat, monedo-sferico-plat....

Imi pare rau ca scrii pe un laptop si pe un telefon care sunt atat de obscure ca tehnologie fata de inovatiile tale, si ca toti inginerii care au facut avioane, bombe nucleare si restul au pierdut din vedere ca pamantul e plat... Atata prostie mondiala nu am vazut, ignoranta totala.

Toti cercetatorii si toti oamenii care au luat premiul Nobel - niste superficiali, bombe peroti, care nu sunt in stare sa emita teorii de tipul pamantul e plat - niste ageamii in stiinta. Doar Moroco cel maret, care precum toti sectarii care inventeaza din scriptura elucubratii a gasit el noua teorie pe care toti premiantii cu nobel nu au gasit-o...

ESTI MARET. Marele Moroco, viitorul premiat cu Nobel pentru spatiul pacman 3d. Pe cuvantul meu asta este de premiul Nobel. (Sau de tratament specializat) O propunere pentru anul viitor putem face si aici pentru tine.
De fapt pentru tine putem face 3 propuneri - una la premiul nobel, una la episcop si una la 9.

Nu te-ai gandit sa evoluezi in propunerea ta? Sa mergi mai departe? Nu esti departe de premiul nobel sa stii.



Din pacate folosesti defaimarea si decredibilizarea adica vrei ca toti sa iti acepte teoria pentru ca... omul mare din stiinta care e dovedit prin contributii enorme recunoscute mondial, se bate cu scirptura in piept ca teoria lui pe care a gasit-o in scriptura e de negasit in lumea reala..

Einstein al pamantului plat fabricat din scriptura, mai usor cu nasul pe sus, ca nu ai fost capabil sa explici ce e cu gpsul acum te trezesti noul einstein al stiintei-teologiei care a gasit in scriptura ultima revolutie stiintifica ???

Eu cred ca toti oamenii de stiinta tot ajuati de Dumnezeu au gasit lucruri pt binele nostru...

Asa ca Einstein Facerea nu o poata contrazice scriptura tocmai cand stiinta e tot de Dumnezeu lasata...

Dumnezeu ne da medicamente si stiinta tot elne ajuta cu avioanele sanu cadem lamarginea pamantului plat...

Explorarea realitatii e de laDumnezeu. Extragerea unor conckluzii pe dovezi factuale este o legatura intre stiinta si teologie.

Dragule FACEREA NU ESTE O EXPUNERE TEHNICA A CREATIEI IN DETALIU.
Este o expunere in mare ca proces. Fara detalii pentru ca acestea incurca o umanitate in istorie carenu e capabila sa asimileze argumentul tehnic. De aceea argumentul tehnic e lasat deopartede multe ori.
Dar sunt cateva indicii destul de clare referitoare la cel putin pozitionare a astrelor la o forma a pamantului, care pot da niste directii explocare apoi cu ajutorul stiintei.
Sa fabrici si sapresupui ca scriptura este o descriere tehnica detaliata a creatiei este o aburistica teologica maximax.

Teologia se ocupa cu viata si motivatia existentei vesnice. Stiinta se ocupa cu studiul materiei - incurci domeniuniile.

Last edited by gpalama; 28.01.2021 at 22:37:20.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.01.2021, 14:27:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Draga domnule, pai fraza asta este de sine statatoare si este complet independenta. Ai pus proprietati directe care nu au nevoie de explicatii.
Era o concluzie de 3 fraze ale unui text anterior mai lung. Prima fraza incepea cu DECI si adaugand la citarea ta si celelalte doua fraze pentru cititori defapt ti-am dat dreptate ca nu era prea clar la ce se refereau unii termeni "din ambele sensuri si inaltime maxima". Pentru o intelegere corecta era nevoie de celelalte doua fraze ale concluziei.

Citat:
Este foarte greu de sustinut ce spui tu, ca te-am citat gresit. Mai degraba esti tu confuz in exprimare si nu stii sa te exprimi corect. De aici ai si nevoie de zeci de fraze ca sa exprimi ca pamantul este plat... lol ???
Nu am sustinut ca ai citat gresit ci trunchiat pentru ca cu viclenie prin extrapolare sa demonstrezi ca teoria e confuza si ca e scrisa de un om confuz care nici el nu intelege ce scrie. Acum, desi ti-am dovedit cine e confuzul, contrazici evidenta si sustii ca nu tu ci eu sunt confuz ca nu stiu sa ma exprim si ca am nevoie de multe fraze pentru a exprima ceva simplu: ca pamantul e plat. Cum crezi ca as dori sa exprim faptul ca pamantul e plat din moment ce eu nu sunt de partea niciunei tabere in razboiul bila-versus-plat ci sustin TeoriaPacMan3D? Prin faptul ca tot repeti ca sustin altceva fata de ceea ce sustin dupa ce ti-am repetat de foarte multe ori te dovedesi a fi confuz sau viclean si provocator vrand sa frustrezi si sa prostesti in fata cititorii sa te creada pe cuvant de onoare ce spui in ciuda postarilor ce se pot citi din care se vede ca am declarat in repetate randuri ca nu sunt adeptul teoriilor pamant-moneda-farfurie zburatoare printre stele si nici bila-sfera-planeta.

Citat:
Nu e scos nimic din context, am vrut sa subliniez un punct specific.
Ai vrut sa subliniezi ca nu se intelege clar si ca nici eu nu inteleg ce scriu si extrapoland ai vrut sa demonstrezi prin scoaterea unei fraze din concluzia cu trei fraze ca nu se poate intelege ce sustin in fraza citata si extrapoland la toata concluzia si la toata teoria sa demonstrezi ca e o teorie confuziva scrisa de un om confuz. De aceea am reactionat pe baza unui drept la replica dandu-ti dreptate ca fraza citata nu e suficient de clara si tocmai de aceea am adaugat inca 2 fraze pentru a se putea citi concluzia completa cu 3 fraze reprosandu-ti ca ai scos fraza din context-concluzie ca sa-ti demonstrezi cu viclenie afirmatiile cu valoare de barfa, calomnie si denigrare. (Nu ma victimizez)

Citat:
Si toate textele tale sunt date in paragrafe amice... nu cred ca poti sa alegi o situatie si sa o generalizezi. Amice, despre ce vorbesti!!!
Un om ce se stie exprima nu confunda semnele de strigare cu semnele de intrebare, probabil voiai sa scrii "Amice, despre ce vorbesti?!!"

Poti cita cum vrei si cat vrei, un cuvant, o litera daca vrei si nu generalizez situatia, insa daca pe baza unui citat vrei sa incerci sa demonstrezi cu viclenie ceva am un drept la replica sa pot arata tie si altora ca vrei sa inseli.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.01.2021 at 14:43:17.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.01.2021, 14:37:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Amice ai o problema cu judecata sanatoasa.

Suferi de
1. Evitare cronica de raspunsuri
2. Lipsa totala de judecata nefiind in stare sa raspunzi la intrebare
3. Eludare a oricevti se spune

La orice zic eu de mere tu zici de pere. Nu esti capanil sa judeci ca un om normal din pacate.

1. O poza nu ai adus.
2. Binecuvantare nu ai de la episcop
3. Citare si ancorare in teologia Bisericii nu ai


Adica elementele de baza zero ale oricarui inceput de discursnu sunt prezente.

Du-te si te plimba ca vinzi gogosi sectare in alta parte dar nu pe un site ortodox.

Nu este ortodox ce faci tu.

La tine problema nu e teologica ci de juddcata sanstoasa.
Ai o minte imbolnavita inafara ascultarii si educata prin parere de sine.

Esti rezultatul propriilor tale inchipuiri...

Halucinezi tot felul de sentinte teologice...

De cine ziceai ca (nu) faci tu ascultare???

Cine ti-a dat binevuvantare pt nebunia asta? Preotul tau stie deviatiile tale de comportament si de judecata sanatoasa?

Mai ai si alte descoperiri? Mai ai alte teorii?

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 14:48:27.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.01.2021, 15:22:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Semnatura lui Moroco Morocoșul e școlarul vsovi ce învață ascultând de Dumnezeu lepădarea de istoriam-lume-lumeu-sine-tueutu-e-și-u și pieirea mai ”marelui” U-meu praf-cenushe-gazfumtoxic. Pentru asta cred că ar fi bine să citim cu credință din Cuvânt. (Fac ''reclamă'' (ne-mascată) credinței. Constituția dă voie. Sper că nu se supără nimeni.)

Linkul catre noul ierusalim este in semnatura originala.
Acum am inteles de unde vine sectarismul tau.

In semnatura ta arata ca esti membru din secta Noul Ierusalim.

Care pretind ca sunt din BOR dar care... Functioneaza rupt si dupa capul lor.

Pai tu esti sectar get beget si te ascunzi sub numele de orrodox.

Vazand linkul cu secta Noul Ierusalim dar si rupereea lor dogamtixa dar si practica lor sectara este clar ca este sectar inrolat in Noul Ierusalim...

De aici vine sectarismul tau.

Linkul asta pe care il ai in semnaatura care secta noul ierusalim zice totul despre tine. Este sectar izolationist.

Iar cei de pe forum care credeau ca au de a face cu un ortodox sa inteleaga ca duhul.sectarului se vede usor daca esti atent. Se poate numi el ortodox de 100 de ori tot sectar este..

Si imi pare rau de toti naivii care dormeau cu sectarul sub nas si nu au fost capabili sa il observe dar au si comentat prostii... Cand am.spus eu bine de la inceput ca e sectar 100%.

Moroco ia zi-ne de cand frecventezi noul ierusalim?

Last edited by gpalama; 29.01.2021 at 15:28:57.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.01.2021, 15:43:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte bun sfat i-ati dat. Putem avea incredere in BOR caci ierarhii sunt oameni intelepti asa ca raspunsul ne va lamuri daca gresesc undeva si unde anume gresesc in cazul in care gresesc. Vor analiza ca din partea lui Dumnezeu.
Ce sfat bun mi-a dat ca asta este propunerea mea - tu ai citi ce am scris??? Se pare ca nu... Eu am propus exact lucrul asta... vezi ca ai pierdut un post.
Am citit ce s-a postat. Prin afirmatia "foarte bun sfat i-ati dat" adresata lui Petru7 nu am intentionat si nu am negat faptul ca tu ai fost cel cu propunerea. Am laudat faptul ca incurajeaza un demers posibil adica tocmai propunerea ta sfatuindu-te el, ca tu sa te implici asa cum ai afirmat ca ai vrea sa te ocupi, in contra faptului ca cereai sa o fac eu, sustinand ca daca nu fac eu initiativa ta asta demonstraeaza ca sunt un las. Nu aveam cum sa-l laud pe el pentru initiativa ta deoarece oricine urmarind firul de discutie ar fi inteles cine e cel cu propunerea si cu munca de intocmire a dosarului si deveneam penibil sa laud pe altcineva, ma dovedeam de confuziv, eu am laudat sfatul lui prin care tu erai incurajat sa fi cel ce-ti urmai initiativa. Tu insa iata socotind ca cititorii nu citesc si nu urmaresc postarile, ca eu nu citesc ce scrii dumneata, intelegi gresit si confuziv afirmatiile.

La aceasta initiativa a ta eu ti-am raspuns ca esti liber sa o faci si sa etichetezi dosarul cu numele de user anonim caci e un dar primit in Har de la Dumnezeu si ca nu pot sa accept sa pui numele meu real pe o teorie ci doar pe faptul ca cred si eu in ea deoarece nu eu sunt autorul adevarurilor din ea, eu doar le-am explicat prin aceasta teorie. L-am felicitat pe Petru7 ca te incurajeaza dar ca eu nu trimit nimic nimanui din simplul motiv ca odata pusa teoria pe forum, pe net, poate fi accesata de oricine inclusiv de oricare dintre inaltii ierarhi. Iar daca mi se cere ca sa-mi pun numele in dreptul celor ce cred in ea o voi face dar in dreptul ei nu pot pentru ca adevarurile din ea nu e purcederea mea.

Practic tu m-ai sfatuit-provocat sa trimitem teoria pentru o "binecuvantare" la ierarhii din BOR, facandu-ma las daca nu trimit si el te-a incurajat si te-a sfatuit sa te ocupi tu de asta sustinand ca un om ce publica si sustine o teorie contrara tuturor teoriilor lumii nu poate fi un las. Din moment ce dupa ce l-am laudat am scris despre increderea in ierarhii din BOR la care tu ai facut referire in postarile tale trebuia, inainte de a afirma orice, sa fi presupus ca am citit postarea ta, nesarind postari ca sa-mi atragi atentia si ca stiam ca e initiativa ta cu care eram deacord.

Prin faptul ca-mi atragi atentia mie in ciuda faptului ca tu nu esti atent, te dovedesti obosit-adormit si confuziv incat nu poti urmari si intelege un fir de discutie si atunci pornind de la presupuneri false si confuzive faci afirmatii gresite cu valoare de barfa sigura netinand seama de faptul ca ele pot fi demontate de oricine, simplu, recitind postarile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.01.2021, 16:24:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tu nu esti capabil sa intelegi ca modelul bila din gps este pentru coordonatele reale si imi tii mie prelegeri despre intelegere?

Vezi-ti mai bine de sectarismul din Noul Ierusalim si lasa-ne in pace cu teoriile tale sectare.

Nu ai zis tu ca ai produs din scriptura teoria si ca este dar al harulii?

Acum nu mai este a ta? Este a altuia desi fusese a ta?

Acum fugi in colyuti cand trebuie sa dai socoteala pt.elucubratii.

Cat timp esti sectar in Noul Ierusalim care este in semnatura ta orice spui este gresit.
Reply With Quote
Răspunde