Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 20:31:16
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru cei ce isi doresc sa se casatoreasca,cititi cu atentie si cugetati in inimile

Cititi pana la capat, apoi cugetati in inimile voastre

Capitolul 7

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.
3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
10. Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia.
12. Celorlalți le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, și ea voiește să viețuiască cu el, să nu o lase.
13. Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.
15. Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legați; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16. Căci, ce știi tu, femeie, dacă îți vei mântui bărbatul? Sau ce știi tu, bărbate, dacă îți vei mântui femeia?
17. Numai că, așa cum a dat Domnul fiecăruia, așa cum l-a chemat Dumnezeu pe fiecare, astfel să umble. Și așa rânduiesc în toate Bisericile.
18. A fost cineva chemat, fiind tăiat împrejur? Să nu se ascundă. A fost cineva chemat în netăiere împrejur? Să nu se taie împrejur.
19. Tăierea împrejur nu este nimic; și netăierea împrejur nu este nimic, ci paza poruncilor lui Dumnezeu.
20. Fiecare, în chemarea în care a fost chemat, în aceasta să rămână.
21. Ai fost chemat fiind rob? Fii fără grijă. Iar de poți să fii liber, mai mult folosește-te!
22. Căci robul, care a fost chemat în Domnul, este un liberat al Domnului. Tot așa cel chemat liber este rob al lui Hristos.
23. Cu preț ați fost cumpărați. Nu vă faceți robi oamenilor.
24. Fiecare, fraților, în starea în care a fost chemat, în aceea să rămână înaintea lui Dumnezeu.
25. Cât despre feciorie, n-am poruncă de la Domnul. Vă dau însă sfatul meu, ca unul care am fost miluit de Domnul să fiu vrednic de crezare.
26. Socotesc deci că aceasta este bine pentru nevoia ceasului de față: Bine este pentru om să fie așa.
27. Te-ai legat de femeie? Nu căuta dezlegare. Te-ai dezlegat de femeie? Nu căuta femeie.
28. Dacă însă te vei însura, n-ai greșit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greșit. Numai că unii ca aceștia vor avea suferință în trupul lor. Eu însă vă cruț pe voi.
29. Și aceasta v-o spun, fraților: Că vremea s-a scurtat de acum, așa încât și cei ce au femei să fie ca și cum n-ar avea.
30. Și cei ce plâng să fie ca și cum n-ar plânge; și cei ce se bucură, ca și cum nu s-ar bucura; și cei ce cumpără, ca și cum n-ar stăpâni;
31. Și cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece.
32. Dar eu vreau ca voi să fiți fără de grijă. Cel necăsătorit se îngrijește de cele ale Domnului, cum să placă Domnului.
33. Cel ce s-a căsătorit se îngrijește de cele ale lumii, cum să placă femeii.
34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
35. Și aceasta o spun chiar în folosul vostru, nu ca să vă întind o cursă, ci spre bunul chip și alipirea de Domnul, fără clintire.
36. Iar de socotește cineva că i se va face vreo necinste pentru fecioara sa, dacă trece de floarea vârstei, și că trebuie să facă așa, facă ce voiește. Nu păcătuiește; căsătorească-se.
37. Dar cel ce stă neclintit în inima sa și nu este silit, ci are stăpânire peste voința sa și a hotărât aceasta în inima sa, ca să-și țină fecioara, bine va face.
38. Așa că, cel ce își mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită și mai bine face.
39. Femeia este legată prin lege atâta vreme cât trăiește bărbatul ei. Iar dacă bărbatul ei va muri, este liberă să se mărite cu cine vrea, numai întru Domnul.
40. Dar mai fericită este dacă rămâne așa, după părerea mea. Și socot că și eu am Duhul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2010, 22:33:22
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Au trecut anii si ma simt f. singura

Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2010, 22:37:39
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Question Vreau sa ma casatoresc

Anii au trecut si abia acum la 42 imi dau seama cat de singura sunt.Fara realizari materiale si profesionale fara nimic.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2010, 00:53:33
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit sa te rogi si sa speri, Anisoara

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Anii au trecut si abia acum la 42 imi dau seama cat de singura sunt.Fara realizari materiale si profesionale fara nimic.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Pai ce altceva sa faci decat sa continui sa te rogi si sa... speri!? Mergi si pe la slujbe de Dezlegari, Masluri, tine post, spovedeste-te si impartaseste-te macar in cele 4 posturi de peste an, roaga-te pentru casatorie/soarta s.a.m.d...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2010, 12:22:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Anii au trecut si abia acum la 42 imi dau seama cat de singura sunt.Fara realizari materiale si profesionale fara nimic.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Pai ce anume te-a impiedicat sa te casatoresti pana acum?

N-ar fi nici acum prea tarziu daca chiar mai ai nevoie de asta, ai putea eventual si infia un copil..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2010, 14:01:17
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ai citit pana la capat...?

Unicul scop al acestei vieti, pe pamant - scurta incercare - este de a invata sa iubim - si asta la modul desavarsit - de aceea si incercarile si presiunile, testele si ispitele la care suntem supusi aici sunt pe masura. Un marinar iscusit se formeaza pe o mare involburata, nu pe un lac linistit. Tot ce inalnesti, ce ai , - atat cat ai- sunt mijloace prin care inveti sa iubesti,; priveste totul prin perspectiva asta. Iar a invata iubirea desavarsita - singura care te poate implini adevarat, nu este conditionata de casatoria ta . caci poti fi casatorita si tot singura sa te simti.

Cand sufletul se leaga de iubirea din el, si reuseste, in smerenia inimii sale, sa o primeasca in orice clipa, si oriunde ar fie (caci iubirea, ca baza absoluta si singura a oricarui lucru sau fiinta creata, este pretutundeni, la fel si EL, Dumnezeu, care este izvorul oricarei Iubiri.) Asa ca singuratatea tine de suflet nostru, de cat de deschisi suntem, si cat de mult stim sa ne deschidem, sa iubim si invatand, sa credem apoi traim iubirea, care este in noi si va fi, de-a pururi. Ea este si izvorul oricarei Lumini si intelepciuni, a pacii si a adevaratei linisti interioare. Singuratatea nu tine de faptul ca avem sau nu trupul unei persoane langa trupul nostru, caci intai de toate, orice fiinta(si lucru) se afla in inima sufletului nostru,) asa ca ii putem simti si iubi dincolo de barierele aparente ale locului si timpului

Nu te necaji caci daca este in destinul tau - sau mai bine zis in planul Lui DUmnezeu - ca tu sa inveti iubirea alaturi de o persoana, fii sigura ca o vei intalni. Insa ia si in considerare ca noi nu stim cu adevarat ce ne este bine, si de folos, si ce ne aduce adevarata - dainuitoare - fericire.

Roagate- Lui Iisus cu lacrimi, ca un copil in fata tatalui, dar lasa-L pe EL sa iti dea , ce este bine pentru tine, caci dinainte ca tu sa formulezi cererea ta stie ce vrei sa spui, si mai mult, ce ai nevoie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2010, 14:07:11
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dinn ICorinteni:7

6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.

8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.

25. Cât despre feciorie, n-am poruncă de la Domnul. Vă dau însă sfatul meu, ca unul care am fost miluit de Domnul să fiu vrednic de crezare.
26. Socotesc deci că aceasta este bine pentru nevoia ceasului de față: Bine este pentru om să fie așa

28. Dacă însă te vei însura, n-ai greșit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greșit. Numai că unii ca aceștia vor avea suferință în trupul lor. Eu însă vă cruț pe voi

29. Și aceasta v-o spun, fraților: Că vremea s-a scurtat de acum, așa încât și cei ce au femei să fie ca și cum n-ar avea.

32. Dar eu vreau ca voi să fiți fără de grijă. Cel necăsătorit se îngrijește de cele ale Domnului, cum să placă Domnului.
33. Cel ce s-a căsătorit se îngrijește de cele ale lumii, cum să placă femeii.

34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
35. Și aceasta o spun chiar în folosul vostru, nu ca să vă întind o cursă, ci spre bunul chip și alipirea de Domnul, fără clintire.
36. Iar de socotește cineva că i se va face vreo necinste pentru fecioara sa, dacă trece de floarea vârstei, și că trebuie să facă așa, facă ce voiește. Nu păcătuiește; căsătorească-se.
37. Dar cel ce stă neclintit în inima sa și nu este silit, ci are stăpânire peste voința sa și a hotărât aceasta în inima sa, ca să-și țină fecioara, bine va face.
38. Așa că, cel ce își mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită și mai bine face.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2010, 19:20:55
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Anii au trecut si abia acum la 42 imi dau seama cat de singura sunt.Fara realizari materiale si profesionale fara nimic.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Dar daca te casatoreai, faceai cinci avorturi, apoi nu mai puteai avea copii cand voia sotul, si el te parasea?

Am vazut o multime de asemenea cazuri.

Nu casatoria in sine inseamna fericire si implinire, ci casatoria in Domnul cu un barbat credincios. Daca ai trait in curatie, ai avut doar de castigat. Si, dupa vorbele Sfantului Apostol Pavel, ai scapat de suferinta in trup.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2010, 20:11:22
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Eu as vrea sa ma casatoresc.Anii au trecut si am ajuns la 42 de ani ,nu sunt casatorita,NU AM REALIZAT NIMIC MATERIAL SI NICI PROFESIONAL ,SUNT SINGURA ...si fara sperante.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Draga Anisoara
Privesti casatoria ca si cum ar fi cea mai mare realizare ce o poate avea o femeie si prin asta risti sa-ti pierzi respectul fata tine si sa nu apreciezi realizarile din viata ta. Stiu ca esti aproape de a te considera ratata, dar te-ai gindit oare citi oameni prin viata ta ai influentat, pe citi i-ai ajutat, la citi le-ai redat speranta, pe citi i-ai fericit cu afectiunea si iubirea ta si prin tot ceea ce ai facut altii sunt mai buni?
Daca un barbat, oricare, care a trecut prin viata ta nu a stiut sa priveasca dincolo de ceea ce arati la prima vedere inseamna ca nu te-a meritat! Singuratatea nu este un cataclism decit daca o lasi sa devie. Mai ai inainte o jumatate din viata, bucura-te de ea daruind!
Cu simpatie,
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2010, 09:30:09
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Anii au trecut si abia acum la 42 imi dau seama cat de singura sunt.Fara realizari materiale si profesionale fara nimic.Ce ar fi trebuit sa fac?Ce mai pot face acum?
Anisoara, in primul rand sa nu crezi ca daca nu te-ai casatorit pana acum ai trait degeaba si n-ai realizat nimic. Nu stiu sa-ti spun ce ar fi trebuit sa faci, dar cu siguranta daca ai trait in curatie si ai incercat sa fii aproape de Dumnezeu in toate, prin fapte bune si viata duhovniceasca, atunci ai facut foarte bine si n-ai gresit.
Nu privi casatoria ca un scop in viata, de fapt scopul este mantuirea iar casatoria este una din cai, nu singura. Gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca te-ai fi grabit sa te casatoresti cu un om nepotrivit, care apoi sa te paraseasca si sa te lase eventual si cu copii pe care sa-i cresti singura... ar fi fost mult mai dureros si crede-ma, am vazut destule cazuri asa. Poate Dumnezeu nu ti-a randuit pana acum pe nimeni pentru ca n-a aparut cel potrivit tie si mai bine mai astepti decat sa iei pe cineva nepotrivit. Spunea pr. Arsenie Papacioc "casatoria trebuie facuta ori bine, ori deloc" ... deci in nici un caz nu trebuie sa faci pasul doar ca sa scapi de singuratate.
Daca tu iti doresti mult sa te casatoresti, in primul rand roaga-te pentru asta. Mergi la Sf. Liturghie si la Maslu, lasa pomelnice pe la manastiri pe unde poti ajunge si lasa sa lucreze Dumnezeu in viata ta. Mergi la un duhovnic bun, spovedeste-te si spune-ti toate gandurile care te framanta, vei vedea ca o sa dispara tristetea si poate vei vedea totul cu alti ochi. La Dumnezeu este cu putinta ceea ce la oameni nu este...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru cei care doresc să înțeleagă ce înseamnă aia matematică myself00 Generalitati 4 24.07.2012 20:51:00
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Atentie: XXX pentru copii pe canalul Minimax! Florin-Ionut Generalitati 22 19.01.2010 21:50:44
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14