Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.08.2009, 16:54:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Da....

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
Da, am urmarit ceea ce mi-ai trimis, extrem de interesant...mare parte din aceste diferente le cunoasteam, diferente cu care nu sunt sub nici o forma de acord.
De rugat in Bisericile lor nu cred ca se mai pune problema acum...dar atunci a fost un moment in care m-am gandit ca poate nu e ceva atat de negativ ( desi aveam inima indoita oricum). Nu aveam de gand sa ma iau de mana cu ei si sa le imbratisez dogmele sau ceva de genul asta, ca nu sunt genul care stau in doua luntre...stau clar numai in UNA, aceea care pentru mine este ceva adevarata.
In rest, nu prea agreez atitudinea dura la adresa celor de alta confesiune....pentru ca mai inainte de toate sunt oameni, multi dintre ei mult mai bine educati si mai politicosi decat multi ortodocsi, ceea ce e de consemnat. Sunt oameni si poate ca au existat si exista indivizi care au avut o viata placuta lui Dumnezeu si un suflet curat fara sa fie ortodocsi...si de aceea cred ca trebuie sa ne uitam mai intai la OM, si numai daca se aduce vorba despre religie...atunci se poate discuta, dar foarte elegant, pentru ca asa poti aduce poate un suflet la credinta, sa il poti indeparta definitv ....prin exemplul personal. Conteaza mult cum transmitem mesajul, pentru ca daca nu putem castiga respectul interlocutorului...de ce ar fi atent la ceea ce avem de spus despre religia noastra ?

Multumesc pentru link!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.08.2009, 19:25:50
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

educat ca sa se dea bine .. slinos si asa mai departe ca sa te rraga in mocirrla s io am intrat da nu o mai fac
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.08.2009, 16:34:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
educat ca sa se dea bine .. slinos si asa mai departe ca sa te rraga in mocirrla s io am intrat da nu o mai fac
Poate ca ar trebui sa stii ca in general cei din afara nu prea sunt religiosi...ca sa nu spun unii chiar deloc. Discutii despre religie nu prea mi-a fost dat sa aud....deci nu cred ca acesti oameni au aceasta precocupare de-a face prozelitism, cand religia e ceva foarte superficial in viata lor. Dar totusi acesti oameni, daca e sa ne limitam la impresia de la prima vedere si chiar si pana ajungi sa dicuti despre religie ( lucru despre care chiar nu am discutat niciodata)...e una foarte placuta. Pe mine nu ma intereseaza religia lor, atata timp cat sunt niste oameni corecti, politicosi si care iti zambesc pe strada pur si simplu...
Nu imi place sa judec pe cineva doar prin prisma religiei, si odata ce nu e ortodox...am si intors spatele, pentru ca nu mi se pare normal. Eu iubesc oamenii si imi face placere sa socializez...si nu mi-ar place sa instig la discutii aprinse sau contradictii daca nu este cazul. Nu mi-ar place ca religia mea sa fie interpretata si catalogata gresit doar pentru ca eu nu ma-as pricepe sa ofer argumente intr-o maniera eleganta si ma-s incapatana sa distrug orice relatie cu cineva doar pentru ca nu este Ortodox.
Oricem om este valoros inaintea lui Dumnezeu si atata timp cat e un om deosebit, si nu se aduce in discutie religia fiecaruia....nu are rost sa ii suspectez si sa ii cataloghez dupa mintea mea limitata.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.09.2009, 02:15:42
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Eu as intreba mai multi preoti in situatia asta. Ce veti face cind se va zice Crezul de ex? Liturghia nu este un moment in care trebuie neaparata prezenta intr-o biserica si atit. Liturghia este in primul rind despre impartasanie si despre comuniune, ori aceasta nu este posibil participind la o slujba catolica. Poate mergeti mai rar la slujbe facind naveta, iar in restul duminicilor stati acasa si va rugati.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.09.2009, 14:30:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adi5224 Vezi mesajul
Eu as intreba mai multi preoti in situatia asta. Ce veti face cind se va zice Crezul de ex? Liturghia nu este un moment in care trebuie neaparata prezenta intr-o biserica si atit. Liturghia este in primul rind despre impartasanie si despre comuniune, ori aceasta nu este posibil participind la o slujba catolica. Poate mergeti mai rar la slujbe facind naveta, iar in restul duminicilor stati acasa si va rugati.
Multumesc, nu a fost nevoie sa mai intreb preotii ce opinie au in legatura cu acest aspect...pentru ca se subinintelege cam care ar fi
Si da, am ales sa mergem la Biserica cand putem iar in restul Duminicilor sa procedam cum este mai bine, dar fara a mai intra in institutii reci si seci.

Multumesc, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.10.2009, 00:12:54
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Noesia, sa sti ca preotul duhovnic care ti-a spus ca poti merge si la catolici "ca si la ei e mantuire" este in mare, mare ratacire. Nu voi veni cu argumente sa te fac sa intelegi asta ci te voi ruga sa citesti cartea "Viata si scrierile Sf. Grigorie Palama." scrisa de parintele Dumitru Staniloaie.

Este un mare pacat sa participi la slujbele catolicilor, ei s-au despartit de noi si nu mai sunt biserica, sunt doar o "confesiune" dupa 1054.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.10.2009, 00:25:23
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Sophia, tu vorbesti de toleranta probabil din nestiinta. Ai auzit tu oare de sfintii mucenici ortodocsi din Sfantul Munte care au fost macelariti de catolici? Ai auzit tu ce atrocitati au facut catolicii prin ardeal cat timp au fost cuceritorii acelui tinut?
Tu vorbesti dupa cum ai fost educata de televizor, prin toleranta justifici acceptarea oricarei aberatii si stricaciuni.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.10.2009, 00:51:16
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Noesisa in Schiedam e o biserica ortodoxa romana, dar nu au slujbe in fiecare duminica pt ca parintele vine din Belgia. daca imi spui in ce oras esti, poate te pot ajuta. In Amsterdam ai cateva biserici ortodoxe, in Zandaam e o biserica ortodoxa sarba( sunt oameni buni, eu am fost cand biserica era in renovare, dar mi-au dat voie sa intru si sa ma rog).
Slujbele de la biserica din Schiedam sunt saptamanale insa nu se tin intotdeauna duminica (din cauza ca parintele slujeste si-n parohia din Antwerpen). Aici gasesti programul pe lunile octombrie si noiembrie: http://biserica.nl/program_Schiedam.html
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.10.2009, 23:13:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu este pacat a te inchina in nici un loc. Depinde insa ce te determina sa faci una ca aceasta.
Daca ai biserica ortodoxa acolo unde vietuiesti, nu vad nici un rost a merge in alta cladire, fie ea de orice fel.
Insa daca nu ai nici o biserica ortodoxa, te poti inchina oriunde, in natura sau intr'o cladire inchiriata.

Conteaza insa ca inchinaciunea sa fie in dreapta credinta. Deci fara inchinare la ce e prezent pe acolo.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.10.2009, 21:11:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu este pacat a te inchina in nici un loc. Depinde insa ce te determina sa faci una ca aceasta.
Daca ai biserica ortodoxa acolo unde vietuiesti, nu vad nici un rost a merge in alta cladire, fie ea de orice fel.
Insa daca nu ai nici o biserica ortodoxa, te poti inchina oriunde, in natura sau intr'o cladire inchiriata.

Conteaza insa ca inchinaciunea sa fie in dreapta credinta. Deci fara inchinare la ce e prezent pe acolo.
Mersic pentru raspuns! Biserica ortodoxa este, insa nu in orasul in care locuiesc eu..ci la aprox 70-80 km.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01