Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.02.2014, 19:19:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa fac piticii, se ascund in spatele oamenilor mari.

Poate, poate, cineva, cumva va face o confuzie..

Dar daca vrei, largim discutia cu legionarii, ca de ex. ca la ei comunisti erau si evreii doar pentru faptul ca erau evrei si chiar si un ziarist pe patul de spital, care l-au ciopartit cu topoare si cutite.
Astia da oameni model, seriosi, fara gluma, buni de pus la icoana si in acatiste.

Inca o data exemplu de ce atunci cand unii amesteca religia cu politica iese o chestie tare mizerabila.
Vei da raspuns in fata lui Dumnezeu pentru aceste afirmatii.
Incerci sa smintesti oamenii, dar reusesti sa te smintesti doar pe tine.
Dar urmeaza-ti sfatul:
Citat:
În prealabil postat de AlinB
Matalutza trebuie sa-ti faci ordine in cap mai intai.
Eventual sa ceri si ajutor de specialitate in directia asta.
  #142  
Vechi 04.02.2014, 19:58:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Intreaba-l direct, daca vrei sa afli mai multe. E cel mai in masura sa te lamureasca.
Cat despre motivele mele, "concrete", :) le-am aratat putin mai sus.
Adriana, mi-e mila de tine, daca gandesti astfel. Ce vrei sa-l intreb, eu? Deja anticipez raspunsul. In plus, nici nu-mi bat capul, fiindca risc sa intru in ceea ce nu ma ajuta nici pe mine, nici pe el. Eu atat iti spun: ca sa-ti dai seama cat de bun este un profesor de matematica, nu ascuta ce-ti spune el, ci cauta ce rezultate au elevii lui, dupa ce "si-au luat zborul"!... Ipotetic ai dreptate. Dar tot ipotetic, eu te consider pe tine mult mai indreptatita la o astfel de functie. Evident, sunt multi care imi fac rationamentul terci, dar daca eu asa cred, ce-au ei cu mine? Problema principala este: cine sunt eu, pentru ca vorba mea sa aiba greutate! E o opinie dintr-un noian de alte opinii.
Ne-am obisnuit sa luam totul de-a gata, fara prea mari pretentii, numai sa scapam de alte gunoaie. Adica, daca se darama gardul, mai punem o proptea, apoi o alta proptea la proptea, si alte cateva zeci de alte proptele si improvizatii. NU. Vrem pe cineva care sa ne reprezinte pe noi, ortodocsii. Pai sa vina propunerea de la noi, nu sa ne pomenim dintr-o data cu unul care se pretinde cum ca... ar fi. Cine e? CONCRET!!! Haideti sa facem o lista, noi, cu cei care ar merita pusi acolo si care si-au dovedit in timp buna conduita si relatie cu Biserica, ca daca ma numesc eu pe mine, tu pe tine, si fiecare pe el, ajungem sa ne batem de la ciolan. (Acu', voi n-aveti decat sa va autointitulati, dar eu n-as indrazni sa reprezint pe cineva vreodata, inafara familiei, pentru nimic in lume, pentru ca n-am fost, nu sunt si nici nu voi fi vreodata vrednic sa decid in numele altora!)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #143  
Vechi 04.02.2014, 20:02:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Vei da raspuns in fata lui Dumnezeu pentru aceste afirmatii.
Incerci sa smintesti oamenii, dar reusesti sa te smintesti doar pe tine.
Se vede ca ai fost repetenta la istorie.
Dar ai internet, n-ai nici o scuza pentru ignoranta acum.
Mai vezi ce au facut mult slavitii tai legionari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #144  
Vechi 04.02.2014, 20:12:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Matalutza trebuie sa-ti faci ordine in cap mai intai.
Ar mai fi o varianta dar se pare ca nu te-ai gandit la ea pana acum. Ca tu sa ai nevoie de un reboot sau un upgrade sau sa-ti inlocuiesti vreo componenta. Dar nu ma mira ca nu te-ai gandit pana acum la asta.



Arunca in continuare cu gunoi, iti sta bine si te apreciaza toti. Pe urma o poti da la intors, ca nu te-ai legat de copii, ca ai zis si tu asa... Si daca nu merge spune-le ca-s prosti, ca atata te duce capul. Ce s-ar face lumea fara tine ?

Celorlalti vreau sa le spun ca eu nu am vrut sa ma implic in polemica asta. Eu am scris un singur mesaj la inceput si mi-am vazut de treaba, nu e treaba mea sa spun celorlalti pe cine sa voteze. Dar nu e normal felul in care se discuta, sa aduci in discutie sentimentele "doamnelor " sau sa te iei de copiii omului, chiar daca o faci mai pe ocolite. In lumea de azi esti privit foarte rau daca ai incredere in Dumnezeu si faci multi copii. Macar noi sa respingem aceasta atitudine, pentru ca este anticrestina.
  #145  
Vechi 04.02.2014, 20:26:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am solicitat admin inchiderea acestui subiect.
  #146  
Vechi 04.02.2014, 20:30:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Macar noi sa respingem aceasta atitudine, pentru ca este anticrestina.
Bine! Presupun ca te consideri vrednic de acest noi pe care de altfel ii... renegi vehement!... Mai sa fie!... Dar e mai mult decat ciudat: critici pe altii, dar te confunzi cu ei: "Nu e important ce crezi tu, dar e foarte important ce spun eu!" Ca doar ai tot dreptul... NUMAI TU. Nu si ceilalti!
Fratilor, unii vorbesc de mere, iar altii de pere. Nu va mai atacati intre voi ca atunci nu facem nici o diferenta. Sentimentele doamnelor devin daunatoare cand incep sa se impuna. Pana atunci nimeni nu pune prea mult pret pe pareri! De copiii omului nu s-a luat nimeni, ca nu e traba nimanui. Necazul este ca s-au scos la taraba, punandu-li-se pret. Nu copiii sunt vinovati, ci cel ce "jongleaza" cu naivitatea celor usor influentabili! Iar tu... dupa cate se pare, esti unul dintre ei. Daca eu nu bag mana-n foc pentru mine, de ce bagi tu pentru cineva care inca nu are ce dovedi, inafara de vorbe?

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am solicitat admin inchiderea acestui subiect.
OK. Inseamna ca vom vota pe altcineva!... Cine mai deschide un nou topic cu "catindati" la ortodoxie?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 04.02.2014 at 20:33:19.
  #147  
Vechi 04.02.2014, 20:37:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
....................................
Recunosc, cu tristete, in ce te priveste, ca m-ai surprins. Nu ma asteptam la asemenea atitudine. Toate cele bune.
  #148  
Vechi 04.02.2014, 20:50:31
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Recunosc, cu tristete, in ce te priveste, ca m-ai surprins. Nu ma asteptam la asemenea atitudine. Toate cele bune.
Dintr-atat? Mare pacat. Viata e o lupta si plina de compromisuri. E mare lucru sa avem puterea sa recunoastem atunci cand poate ne-am primit. Tu insa ai insistat sa credem ce voiai tu. Acum am cazut in dizgratia ta. Imi pare rau, dar chiar nu se merita... Politica e asa cum e. Oricine-ar fi, nu te repezi la "prieteni" numai fiindca iti arata greselile. Aceasta e valabil si invers, evident. Pe tine ca om, te-am pretuit, zic eu... Insistenta insa, ti-am taxat-o asa cum am simtit de cuviinta intr-un context daunator principiilor ortodoxe. Cand vei gasi ceva la cineva (cu-atat mai mult la mine), prin care omul simplu sau slujitor inalt al bisericii, sa fie ponegrit sau inselat, chiar te rog sa nu taci si sa faci zob, nu doar ideea, ci si omul care indrazneste sa se atinga de ceea ce-i mai sfant in credinta ortodoxa. Pana atunci, verifica-ti mesajele, si concluzioneaza!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #149  
Vechi 04.02.2014, 20:50:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Bine! Presupun ca te consideri vrednic de acest noi pe care de altfel ii... renegi vehement!... Mai sa fie!... Dar e mai mult decat ciudat: critici pe altii, dar te confunzi cu ei: "Nu e important ce crezi tu, dar e foarte important ce spun eu!" Ca doar ai tot dreptul... NUMAI TU. Nu si ceilalti!
Fratilor, unii vorbesc de mere, iar altii de pere. Nu va mai atacati intre voi ca atunci nu facem nici o diferenta. Sentimentele doamnelor devin daunatoare cand incep sa se impuna. Pana atunci nimeni nu pune prea mult pret pe pareri! De copiii omului nu s-a luat nimeni, ca nu e traba nimanui. Necazul este ca s-au scos la taraba, punandu-li-se pret. Nu copiii sunt vinovati, ci cel ce "jongleaza" cu naivitatea celor usor influentabili! Iar tu... dupa cate se pare, esti unul dintre ei. Daca eu nu bag mana-n foc pentru mine, de ce bagi tu pentru cineva care inca nu are ce dovedi, inafara de vorbe?
I-a facut ca sa ne pacaleasca pe noi. Pe noi doi, pe mine si pe Adriana, ca se pare ca pe voi nu a reusit.
E un lucru bun sa mentionezi ca o anume persoana are 9 copii. Inseamna ca macar din punctul asta de vedere, omul are frica de Dumnezeu.
E rau cand incepi cu insinuarile : Da cu ce-i creste ? Da nu cumva s-a saturat sa stea inghesuit si vrea ceva mai mare ? Si altele.
Care e problema ? De ce trebuie sa ne legam de faptul ca are omul 9 copii ? Vreti sa stiti cu ce-i creste ? Cititi Biblia.
Eu nu am vorbit nici de homeopatie, nici de vaccinuri, nici de nimic altceva. Fiecare are dreptul sa-si exprime parerea, sa creada ca daca ala e impotriva vaccinurilor sau promoveaza homeopatia asta ne va face de ras, ca nu e ortodox samd. Dar discutati pe argumente de genul acesta, lasati insinuarile deoparte. Si cele despre familia lui numeroasa, si cele despre "doamnele care-l sustin". In primul rand nu ne face noua cinste ( fiecaruia dintre noi ) sa aducem astfel de argumente in discutie.
Subiect închis