Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.01.2009, 09:53:12
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu cred ce persoana va fi privata si de liberate astfel incat sa cadem intr-un automatism, ca si cum am fi teleghidati. Atunci nu-si mai are rost responsabilitatea daca toti vom cadea intr-un predeterminism stiintific al cipurilor.
Eu cred ca aceasta se va intimpla...

"Si ea ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mina lor cea dreapta sau pe frunte. "


Tuturor celor ce s-au inchinat antihristului li se va pune "semn pe mina lor cea dreapta sau pe frunte",asa cum in antichitate fruntile sclavilor erau infierate cu pecetea stapinului,iar soldatii o purtau pe miinile lor.

" Se va sili sa puna numele cel pierzator al potrivnicului si inselatorului pe mina lor cea dreapta,spre a le taia lucrarea celor drepte si bune( semnul sfintei cruci,de ex...nota mea aici) si,de asemenea,pe fruntile lor,spre a-i invata pe cei amagiti sa indrazneasca intru intuneric si intru inselaciune;insa nu va fi primit de cei ale caror fete sint pecetluite cu dumnezeiasca lumina.
Iar pecetea si numarul fiarei se va vesti pretutindenea,celor ce vor cumpara si celor ce vor vinde,asa incit ceilalti care nu l-au primit sa patimeasca moarte cumplita prin lipsa celor de trebuinta".( Sfintul Andrei al Cezareii,cap 37 )

Responsabilitatea este pina la acceptarea cipurilor,incluzind neacceptarea lor...dupa aceea,sintem ca si morti,nemaiputind sa lucram in mod liber cele drepte si bune.

"Se va sili sa puna numele cel pierzator al potrivnicului si inselatorului pe mina lor cea dreapta,spre a le taia lucrarea celor drepte si bune...".( Sfintul Andrei al Cezareii,cap 37 )
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.01.2009, 10:37:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

eu shti cum mai vad && pecetea dracului... shi fiara, aia care-i impinge?


-pe deoparte e un tiran care vrea sa invartosheze, lucrarea, puterea shi dreptatea, zicand intunericului lumina,
-pe de alta parte unul din tine care te roaga sa faci pacatul din dorintza, din pofta, din nevoia ce vine din sevraja mincinoasa shi nalucifariferiz-abila...

cum lucreaza? simplu:

itzi invoieshte sufluteul cu cate o patima, dar nu asha doar cum ai zice vreau sau nu vreau, adica asha cum tzi-ai da acordul, ci e o lucrare naturala pe care nu o cunoashti, asha ca la sportivi, bataushi, avocatzi, oameni de shtiintza... shi astfel curios ca orishiceom, cumva te invoieshte shi te statorniceshte in ea shi tu habar n-ai ce tzi se intampla shi cum sufletul tau se pecetluieshte de mandrie shi smerenie trufashe

shi care o fi sensul? cu ce te invoieshti? cu ce te ispiteshti singur? poi in primul rand cu dorintza de a avea shi tu comoara dracului, averea lui, pentru un fel de faima lumeasca... asta la oamenii simpli,

cei duhovniceshti este asha fel incat sa agoniseasca multa cunoashtere, duhovnicie, post, vrednicie, harisme, dar la un momendat sa ii dea peste cap caci nu este bine plinita prin viatza, prin fapte, prin trairi, prin smerenie, deci este o piedica fie inainte de moarte, fie peurma in drum prin vami, cand itzi da bolurzenia roda care eshti defapt shi nici n-ai shtiut shi abea atunci daca nu tzi-ai lucrat smerenia ci defapt ai fost prada mandriei, atunci te vei transforma shi tu in intuneric din inger de lumina care ai fi fost, cazand ca lucifer... intrand pe poarta cea larga.

dar este ceva shi mai adanc decat astea... este minciuna ca shi mod de existentza, viclenia rautatzii, asha ca shi cerbicele, adica ceri sa fi vice, vice rege, dar defapt vrei sa fi mai mare ca Domnul... shi ne arata cum:

poi ne spune Domnul shi ne arata in ce pacat a cazut David privind cum Betsheba se scalda goala:

-a poftit-o
-a posedat-o prin tiranie
-a vrut sa ascunda pacatul obligandu-l/trimitzandu-l pe sotzul ei sa se culce cu ea
-daca n-a reushit l-a omorat prin viclenie trimitzandu-l la lupta shi tradandu-l,
-mai rau decat toate, a folosit pana shi duhul proorociei, (caci asha a facut ca shi cum ar fi proorocit) caci asha a raspuns cand a adus slujitorul vestea ca murise acela in batalie... raspunsurile erau asha ticluite ca shi cum era dupa voia de la Domnul...

-iar cand a venit proorocul Natan shi i-a aratat despre cineva care a facut intr-un anumit mod, regele David s-a aratat ca un judecator fara mila shi foarte drept, deci plin de toata fatzarnicia, iar cand a aflat ca tocmai pe sine s-a judecat, a cazut spunand ca a greshit doar ingrozit, vazand ce pedepse cumplite i-a pregatit Domnul... dar Domnul a luat pacatul sau asupra Lui... dar pedepsele consecintzele nu l-au parasit

deci asha a fost Domnul, fiu a Lui David, caci a luat pacatul asupra Lui, nascandu-se dintr-o fecioara curata asha cume era Betsheba, ca o mielushea crescuta de sotzul/logodnicul ei in varsta, fara s-o fi atins, caci n-a vrut sa intre la ea nici indemnat de Rege... deci asha a fost Fiu al Lui David caci a spalat pacatele Unsului Sau prin jertfa Sa... pe Cruce

iar noi in loc sa luam aminte, am ridicat defapt acest pacat shi este cea mai mare fericire din zilele noastre... shi asta munceshte orice adult

edom ~= adult = adam + cult adica adulmecator de parfumuri pentru goliciuni shi de ocazii intronat cu statuia libertatzii de la 18 ani.

dar am impresia ca este ceva shi mai rau dar n-am sa mai continui.... cu detaliile despre cel ce vine doar sa fure, sa junghie shi sa piarda... pentru ca este platit...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 21:33:30
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07
Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 04.04.2009 12:29:19
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26