Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 01.03.2010, 19:15:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
cristi, tu vrei sa zici ca ar fi bine sa mergem mai devreme la spovedit,sa nu stam pina in ultima saptamana,sau vrei sa zici ca ar trebui sa mergem de mai multe ori ,si nu numai in aceasta perioada?
Da , da , da ! Exact ! Sa mergem ori la inceputul Postului , ori dupa cand deja s-au acumulat multe in sufletul nostru si cand preotul este mult mai liber si Sf. Spovedanie se face pe-ndelete Nu-i bai de ne spovedim inainte sau dupa , dar sa o facem asa cum trebuie , sa avem constinta impacata ca am facut o treaba buna , cum se spune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 01.03.2010, 19:17:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , da , da ! Exact ! Sa mergem ori la inceputul Postului , ori dupa cand deja s-au acumulat multe in sufletul nostru si cand preotul este mult mai liber si Sf. Spovedanie se face pe-ndelete Nu-i bai de ne spovedim inainte sau dupa , dar sa o facem asa cum trebuie , sa avem constinta impacata ca am facut o treaba buna , cum se spune !
Te rog sa ma ierti de expresie , dar rasoleala in marturisire , devine ea uinsasi un mare pacat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 01.03.2010, 19:20:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , da , da ! Exact ! Sa mergem ori la inceputul Postului , ori dupa cand deja s-au acumulat multe in sufletul nostru si cand preotul este mult mai liber si Sf. Spovedanie se face pe-ndelete Nu-i bai de ne spovedim inainte sau dupa , dar sa o facem asa cum trebuie , sa avem constinta impacata ca am facut o treaba buna , cum se spune !
Sa ne spovedim dupa post ?????
Si eu visam la asta din motivele care le-ai zis si tu,si in plus din spaima ca se apropie data ,si nu am curajul sa merg la spovedit .Dar nu e mai bine sa ne spovedim si impartasim pina la Paste ? Cumva sa imbinam aceste 2 sarbatori :invierea Domnului si impartasirea cu Trupul Sau .
Reply With Quote
  #114  
Vechi 01.03.2010, 19:34:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Sa ne spovedim dupa post ?????
Si eu visam la asta din motivele care le-ai zis si tu,si in plus din spaima ca se apropie data ,si nu am curajul sa merg la spovedit .Dar nu e mai bine sa ne spovedim si impartasim pina la Paste ? Cumva sa imbinam aceste 2 sarbatori :invierea Domnului si impartasirea cu Trupul Sau .
Intr-un an eu am preferat dupa pentru-ca era mereu puhoi de lume , si-n al doilea rand nu ma simteam pregatit si Duhovnicul meu a simtit asta , pentru-ca il cunosc si ma cunoaste din priviri . Sunt sigur ca Dumnezeu mi-a iertat intarzierea , pentru-ca El stie cel mai bine ce e in sufletul omului . Sa-ti mai spun o chestie , Iustine , ca sa vezi ce inseamna un Duhovnic adevarat care-ti citeste efectiv in suflet , de cate ori se opreste cu privirea tinta la mine si ma intreba pe un anumit ton : " ce faceti d"ul Stefan ? " , atunci eu sant in pacat , sunt in cadere , in greseli . Iti dai seama cum ma simt ? Nu am cuvinte . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 01.03.2010, 20:26:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Intr-un an eu am preferat dupa pentru-ca era mereu puhoi de lume , si-n al doilea rand nu ma simteam pregatit si Duhovnicul meu a simtit asta , pentru-ca il cunosc si ma cunoaste din priviri . Sunt sigur ca Dumnezeu mi-a iertat intarzierea , pentru-ca El stie cel mai bine ce e in sufletul omului . Sa-ti mai spun o chestie , Iustine , ca sa vezi ce inseamna un Duhovnic adevarat care-ti citeste efectiv in suflet , de cate ori se opreste cu privirea tinta la mine si ma intreba pe un anumit ton : " ce faceti d"ul Stefan ? " , atunci eu sant in pacat , sunt in cadere , in greseli . Iti dai seama cum ma simt ? Nu am cuvinte . . .
Esti norocos in mijlocul Bucurestiului sa ai un asemena duhovnic.

.[/quote]de cate ori se opreste cu privirea tinta la mine si ma intreba pe un anumit ton : " ce faceti d"ul Stefan ? " , atunci eu sant in pacat , sunt in cadere , in greseli . Iti dai seama cum ma simt ? Nu am cuvinte . . .[/quote]
Nu am inteles,scuze: Se uita la tine si stie ca esti in pacat?

E ca o familie acolo la voi :)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 01.03.2010, 20:35:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Esti norocos in mijlocul Bucurestiului sa ai un asemena duhovnic.

.
de cate ori se opreste cu privirea tinta la mine si ma intreba pe un anumit ton : " ce faceti d"ul Stefan ? " , atunci eu sant in pacat , sunt in cadere , in greseli . Iti dai seama cum ma simt ? Nu am cuvinte . . .[/quote]
Nu am inteles,scuze: Se uita la tine si stie ca esti in pacat?

E ca o familie acolo la voi :)[/quote] Exact , dupa privire , de-mi vine sa intru in pamant !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.03.2010, 21:11:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Esti norocos in mijlocul Bucurestiului sa ai un asemena duhovnic.

.
de cate ori se opreste cu privirea tinta la mine si ma intreba pe un anumit ton : " ce faceti d"ul Stefan ? " , atunci eu sant in pacat , sunt in cadere , in greseli . Iti dai seama cum ma simt ? Nu am cuvinte . . .[/quote]
Nu am inteles,scuze: Se uita la tine si stie ca esti in pacat?

E ca o familie acolo la voi :)[/quote] Sunt convins ca in orice loc din tara asta exista duhovnici adevarati , dar numai Dumnezeu ni scoate in cale , numai cand El vrea , sau numai dupa multe rugaciuni . Hai , sa-ti spun cum mi-a sos mie Dumnezeu aceasta Biserica in cale , pe scurt , foarte pe scurt . In urma cu cativa ani aflandu-ma intr-o dimineata in masina mea cea veche am lovit un batran pe care efectiv nu l-am vazut si practic nu am realizat pe moment ca am lovit un om . Am fost avertizat ceva mai incolo de alt sofer de accident . Efectiv inebunisem pe moment , am inceput sa plang , ma pierdusem complet , mi-era frica sa ma intorc sa nu vad sange , sau pe cineva mort , eram disperat . M-am intors si cam in acelas timp suna sirena salvarii , venise si politia . . .Era sange , iar cel lovit un batran de cam 75 de ani era deja dus cu salvarea . Toate astea se petreceau chiar langa Biserica Sf. Mare Mucenic Mercurie . Intradevar batranul nu a trecut regulamentar , dar il lovism si datorit varstei probabil nu i-a trebuit o lovitura din plin ci l-am acrosat , cum se spune . A stat internat doua saptamani la doua spitale . In sfarsit , trec peste alte mici amanunte , dar pana la urma s-a facut bine , mie nu mi s-a suspendat nici macar o secunda carnetul , dar pentru orice vatamare se face dosar penal cu trimitere in judecata . Pana la urma dosarul a fost inchis si totul a fost bine , de pot sune astfel . De atunci dau Slava lui Dumnezeu in aceasta biserica ! Am avut o perioada cand am plans zi de zi la Icoana Maicii Domnului cerand iertare si ajutor . A fost cea mai puternica perioada de Pocainta din viata mea . De cate ori aud o sirena , ma trezesc efectiv din toate madularele mele . Iata cum Dumnezeu mi-a scos in calea vietii mele aceasta Biserica si duhovnicul pe care il am . Sti de ce imi pare rau acum, ca nu mai pot plange penru greselile mele in fata Icoanei Maicii Domnului , cum am plans o perioada buna , pentru-ca mult ma usuram atunci . Relatia mea cu Maica Domnului este aparte , o simt foarte aproape de sufletul meu si simt efectiv ajutorul ei , dar asta deja este alta poveste . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 06.03.2010, 22:13:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica SFINTEI CRUCI

Maine a treia Duminica a Postului mare mai este numita si a Sfintei Cruci , si asa cum am amintit si la Topicul " Remembar" , preotul va scoate maine in biserica o cruce confectionata din flori si busuioc . Un parinte spunea atat de frumos :" Bucuria rodeste tainic in toti cei care se inchina , preaslavind pe Hristos Cel jertfit pe Cruce , pentru toti oamenii , reinoind viata . Sfanta Cruce aduce liniste acolo unde este tulburare , iubire unde este ura , lumina unde este inunericul pacatului " . In Postul Mare , Sfanta Cruce ne daruieste iubire . Ea ne indeamna tainic la staruinta in jertfa sincera pentru aproapele nostru . Sa redescoperim bucuria vietii in Hristos ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 06.03.2010 at 22:40:48.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 07.03.2010, 05:26:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cartea parintelui Makarios Simonopetritul-Triodul explicat- mi se pare de referinta pentru aceasta perioada a pocaintei, care va accentua slujirea arhiereasca a Mantuitorului.
Este cea mai valoroasă lucrare despre Triod tradusă în limba română, în prezent la ediția a III -a. Autorul, părintele Makarios, este bibliotecarul Mănăstirii Simon Petras, un om cum rar ție dat să vezi. Convertiții la ortodoxie au un farmec aparte, reconfortant.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.03.2010, 22:47:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Maine a treia Duminica a Postului mare mai este numita si a Sfintei Cruci , si asa cum am amintit si la Topicul " Remembar" , preotul va scoate maine in biserica o cruce confectionata din flori si busuioc . Un parinte spunea atat de frumos :" Bucuria rodeste tainic in toti cei care se inchina , preaslavind pe Hristos Cel jertfit pe Cruce , pentru toti oamenii , reinoind viata . Sfanta Cruce aduce liniste acolo unde este tulburare , iubire unde este ura , lumina unde este inunericul pacatului " . In Postul Mare , Sfanta Cruce ne daruieste iubire . Ea ne indeamna tainic la staruinta in jertfa sincera pentru aproapele nostru . Sa redescoperim bucuria vietii in Hristos ! Doamne ajuta !+
In editia de astazi a saptamanalului " LUMINA DE DUMINICA " , Alexandru - Constantin Chituta , semneaza un articol foarte bine intocmit si folositor : "Crucea lui Hristos , legea vietii noastre " , si-l puteti citi accesand : www.ziarullumina.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului ajutorul nostru nemijlocit pe drumul Pocaintei ! cristiboss56 Pocainta 477 31.05.2022 11:13:59
A micsora timpul pocaintei costel Generalitati 14 14.01.2013 17:46:36
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Triodul si judecarea aproapelui ioan cezar Sfintele Pasti - Invierea Domnului 11 29.02.2012 14:19:24
A inceput perioada Triodului georgeval Generalitati 12 11.02.2009 11:42:27