Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.03.2011, 20:01:25
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nici nu stii cat de bine inteleg situatia, si nu pentru as fi nu's ce mare prooroc, ci doar pentru ca am experienta vietii. La voi in familie canta .. mama (ca sa nu folosesc expresia consacrata) iar tatal tau e un om bun si bland la suflet dar mai moale ca si vointa si nu vrea s-o supere pe mama ta. Dar nici pe tine nu te-ar supara. Saracul, cred ca e stresat la fel ca tine. Spusa cu alergatul la primul copil sa stii n-a fost din consolare, asa se intampla in cele mai multe cazuri, vorbesc iar din experienta. Stiu ce te doare acum foarte tare: ca va trebui, probabil, sa faci o nunta mai discreta sau chiar foarte discreta ca sa nu strice mama ta ceremonialul. Da, e foarte dureros acest lucru, cand e bine stiut cat de mult inseamna pentru o fata prezenta in fata preotului si a lui Dumnezeu impreuna cu toti cei dragi si, in special, cu parintii. Dar asta e, n-ai ce sa-i faci, ai incercat tot posibilul si vorba Melissei, pe care o spun altfel, adica asa cum intuiesc ca a vrut de fapt s-o spuna "sa inchizi cu hotarare acest capitol" din viata ta si sa pasesti in noul capitol cu speranta, cu incredere si cu dragoste.
In privinta numelui meu, n-ai sa crezi dar nu ai gresit pentru simplul motiv ca asa ar fi trebuit sa ma cheme, dar din cauza ca nasul meu cel adevarat a fost inchis pe motive politice chiar in acea perioada, cei care m-au botezat aveau un copil si mi-au dat numele copilului lor, insa un pic modificat.
Sa nu uiti sa ne spui cum a fost la nunta.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Sper sa fie o nunta frumoasa, e undeva in natura, in zoan de munti, vreau flori de camp si nimic extravagant............visez la ceva simplu si elegant, dar incep de maine sa ma gandesc la nunta
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.03.2011, 20:01:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Nici nu a avut alta interpretare :P
Ma bucur ( asa se scoate limba pe forum)

Tu cum esti? E deja seara.Te-ai mai linistit?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.03.2011, 20:11:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Sper sa fie o nunta frumoasa, e undeva in natura, in zoan de munti, vreau flori de camp si nimic extravagant............visez la ceva simplu si elegant, dar incep de maine sa ma gandesc la nunta
Hmmm ce frumos ai ales..natura,munte,flori de camp..simplu,elegant,dumnezeiesc..Felicitari! Si spor la treaba de maine!:-)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.03.2011, 20:14:02
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ma bucur ( asa se scoate limba pe forum)

Tu cum esti? E deja seara.Te-ai mai linistit?
da. foarte mult, am stat toata ziua si am citit ce ati scris voi, am vorbit cu prietenii apropiati si ne-am hotarat sa mergem mai departe. Prietenul meu a venit si el acasa si a adormit ca nu a dormit 3 nopti (astea cu scandal).Sunt linistita, dar ma astept la urmatoarea reactie, pentru ca mama nu va renunta. Nu ii sta in fire. Dar.......bucurosi le-om duce toate..........

Voi vedea cum va continua "telenovela" pentru ca mama in disperare de cauza a implicat vreo 10 neamuri si vreo 6 prieteni de ai mei. Normal ca nu i-au convenit raspunsurile ca atare nu mai sunt buni nici ei. Daca renunt acum ea se va afunda in convingerile ei si asta nu-i face bine.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.03.2011, 20:41:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Sunt linistita, dar ma astept la urmatoarea reactie, pentru ca mama nu va renunta. Nu ii sta in fire.
Ei, si ce poate sa faca mama ta in afara de spectacol ieftin? Se va face singura de ras si va trebui sa-si asume singura circul daca ramane singura-n arena!

PS- ma bucur ca te-ai linistit !

Last edited by Melissa; 28.03.2011 at 20:47:51.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 28.03.2011, 21:08:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Voi vedea cum va continua "telenovela" pentru ca mama in disperare de cauza a implicat vreo 10 neamuri si vreo 6 prieteni de ai mei.

Imi place de mama ta, e o femeie f. energica.

Acum ramane doar sa modifice directia in care isi consuma energia.

Pentru ea, este lectia de care avea nevoie, poate va invata ce trebuie din ea.

P.S: Curand, tatal tau va cere azil politic la tine.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 29.03.2011, 08:33:46
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi place de mama ta, e o femeie f. energica.

Acum ramane doar sa modifice directia in care isi consuma energia.

Pentru ea, este lectia de care avea nevoie, poate va invata ce trebuie din ea.

P.S: Curand, tatal tau va cere azil politic la tine.
Crede-ma ca si mie imi place, dar acum si-a indreptat energia impotriva mea. Intotdeauna am admirat-o pentru forta ei de a se lupta cu toti si cu tot. Inca imi parea rau ca nu am forta ei si ca am mostenit, partial, calmul de la tata. Dar uneori greseste directia si se incapataneaza aiurea fara sa tina cont de ce distruge in cale. Daca nu ar fi vorba de viata mea, chiar m-as distra. Vorba unui prieten: e ca un leu in cusca acum.

Chiar ii iubesc pe amandoi si inca sper, ca proasta, sa revina la sentimente umane. S-ar putea spune ca am ajuns la o lupta " care pe care" . Aiurea.......... ca pana la urma e vorba de vietile noastre............
Reply With Quote
  #128  
Vechi 29.03.2011, 10:36:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanacluj Vezi mesajul
Crede-ma ca si mie imi place, dar acum si-a indreptat energia impotriva mea. Intotdeauna am admirat-o pentru forta ei de a se lupta cu toti si cu tot. Inca imi parea rau ca nu am forta ei si ca am mostenit, partial, calmul de la tata. Dar uneori greseste directia si se incapataneaza aiurea fara sa tina cont de ce distruge in cale. Daca nu ar fi vorba de viata mea, chiar m-as distra. Vorba unui prieten: e ca un leu in cusca acum.

Chiar ii iubesc pe amandoi si inca sper, ca proasta, sa revina la sentimente umane. S-ar putea spune ca am ajuns la o lupta " care pe care" . Aiurea.......... ca pana la urma e vorba de vietile noastre............
Draga Ioana, cunosc bine tipul acesta de persoana. Lupta cu toate puterile ca sa fie bine copilului ei, dar nu-l intreaba si pe copil daca "binele" din viziunea ei e si binele din viziunea lui. Odata si odata tot se producea despartirea pentru ca si daca alegeai barbatul pe care il vroia ea, tot aveai parte de interventii intempestive in viata voastra, tot ar fi "dirijat" zborul vostru din "turnul de control", uneori cu efecte dezastruoase pentru "piloti" si eventualii "calatori". Intelegi tu unde bat! Dar odata inchis capitolul, sa incerci sa menti usa deschisa dar..dar..dar numai pentru comunicare, nu si pentru "interventii". Adica sa-ti pastrezi "independenta" atat de greu castigata! De-acu' incolo tinta "dirijarii" ei va fi tatal tau si asa cum bine spunea AlinB s-ar putea sa te trezesti cu el la usa, dupa oarecare timp, ca sa-ti ceara "azil politic" si sa scape astfel de dictatura!
O nunta ca-n povesti iti doresc, draga Ioana!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 29.03.2011, 10:55:58
ioanacluj ioanacluj is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2011
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Ioana, cunosc bine tipul acesta de persoana. Lupta cu toate puterile ca sa fie bine copilului ei, dar nu-l intreaba si pe copil daca "binele" din viziunea ei e si binele din viziunea lui. Odata si odata tot se producea despartirea pentru ca si daca alegeai barbatul pe care il vroia ea, tot aveai parte de interventii intempestive in viata voastra, tot ar fi "dirijat" zborul vostru din "turnul de control", uneori cu efecte dezastruoase pentru "piloti" si eventualii "calatori". Intelegi tu unde bat! Dar odata inchis capitolul, sa incerci sa menti usa deschisa dar..dar..dar numai pentru comunicare, nu si pentru "interventii". Adica sa-ti pastrezi "independenta" atat de greu castigata! De-acu' incolo tinta "dirijarii" ei va fi tatal tau si asa cum bine spunea AlinB s-ar putea sa te trezesti cu el la usa, dupa oarecare timp, ca sa-ti ceara "azil politic" si sa scape astfel de dictatura!
O nunta ca-n povesti iti doresc, draga Ioana!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Imi e tare mila de tata. ..............Am stat sambata seara la o discutie cu cei doi frati ai mei (22 si 25 de ani) si exact la concluzia asta am ajuns: cum facem sa il scoatem de acolo pe el pentru o perioada macar? Toti suntem de acord ca acum nu gandeste clar si ca nu avem cum sa o oprim, dar nu ne-am asteptat niciunul la violenta. Am crezut ca va continua cu plansetele si lamentarile

Dar viata merge mai departe si vom vedea cum continua :)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 29.03.2011, 11:40:29
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit

Draga Ioana, viitorul tau sot unde mai lucreaza?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 09:45:59
Poate mama participa la botezul propriului copil? georgeval Botezul 50 17.05.2011 14:52:08
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03