Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 05.03.2016, 17:25:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...altu' care se crede mai breaz decat Sf.Adam. Vad ca e contagios...se ia de la un user la altul ...
Ar fi nemaipomenit să vezi că din norii pe unde-ți zboară mintea nu mai vezi bine...
Cât despre sfințenia lui Adam, ea este "provine" exclusiv de la noul Adam, n-are nimic mai mult decât sfințenia tâlharului de-a dreapta.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #242  
Vechi 05.03.2016, 17:37:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Înainte de încălcarea poruncii dumnezeiești capitale, Adam și Eva au încetat să se mai păzească unul pe altul, raiul iubirii lor n-a mai fost ocrotit de trezvie . Unde era Adam când șarpele i-a dat târcoale Evei? La pescuit. (???)

Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre. (Efeseni 7:5)
Foarte interesant tâlc. Nu m-am gândit la asta, însă legătura cu versetul îmi pare acum evidentă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 05.03.2016, 17:43:23
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

[QUOTE-Mihailc]Cât despre sfințenia lui Adam, ea este "provine" exclusiv de la noul Adam, n-are nimic mai mult decât sfințenia tâlharului de-a dreapta. [/quote]

Asa spun Sfintii Parinti sau "sfintia" ta...e de parerea asta?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #244  
Vechi 05.03.2016, 17:45:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Foarte interesant tâlc. Nu m-am gândit la asta, însă legătura cu versetul îmi pare acum evidentă.
Nu-l lua in seama, vrea sa te ispiteasca. Cu alte cuvinte zice, in mod eronat, ca femeia era slaba si ca trebuia ca Adam sa aiba grija de ea. In realitate Adam era slab si, ca orice pescar, era patimas in fascinatia lui fata de rotocoalele apei... Practica autohipnoza, desena femei voluptoase cu inchipuirile amagitoare ale apei interioare, studia fizica plasmei in pleumbarile ei prin indicii inegali de refractie ai lacului.... Nu poti avea incredere in pescari si atunci singura problema a fost ca Eva, care avea mai multa intelepciune, ar fi trebuit sa ii ascunda lanseta si in loc de rama sa ii dea mamaliga facuta de cu seara, dragastuos, in ceainicul de unde altminteri si savurau impreuna cafeaua si ceaiurile antireumatismale. Ah, si sa nu uit, a mai omis ceva: nu i-a desenat inimioare pe sacul de pescuit, care sa ii aduca aminte de iubirea lor...
Deci Eva a fost de vina!
Ca nu si-a invatat barbatul sa se priceapa la femei!

P.S. In timp ce voi teoretizati (terorizati?) aici pe seama femeii, eu urmaresc in direct pe doua dintre ele cum se paruiesc de numa-numa... E meciul dintre frumoasa Maria (campioana mondiala en titre) si teribila Hou: http://www.chessbomb.com/arena/2016-...riya-Hou_Yifan

Last edited by ahilpterodactil; 05.03.2016 at 17:51:18.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 05.03.2016, 18:19:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Asa spun Sfintii Parinti sau "sfintia" ta...e de parerea asta?


Dacă nu pricepi nimic din imaginea de mai sus, degeaba mai cauți la Sfinții Părinți...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #246  
Vechi 05.03.2016, 18:59:20
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Dacă nu pricepi nimic din imaginea de mai sus, degeaba mai cauți la Sfinții Părinți...!
Mihaita tata,nu pricep nimic din imaginea de mai sus.Da' pricep clar din mesajele tale ca tu esti "Sfant" Parinte. Cand scoti prima carte despre cum mergea Sf. Adam la pescuit si cum ne explici cat de intelijent esti tu comparativ cu el?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #247  
Vechi 05.03.2016, 19:12:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Mihaita tata,nu pricep nimic din imaginea de mai sus.Da' pricep clar din mesajele tale ca tu esti "Sfant" Parinte. Cand scoti prima carte despre cum mergea Sf. Adam la pescuit si cum ne explici cat de intelijent esti tu comparativ cu el?
Ce te-ai mai autoflatat, numindu-mă "tată"....!
Păsărilă puiule, eu n-aș vrea să am prunci imbecili...!

Dar matale când îți cureți neuronii de agnoia, ca să pricepi și tu ce se întâmplă în jurul tău?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 05.03.2016 at 19:24:35.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 05.03.2016, 21:38:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Mihaita tata,nu pricep nimic din imaginea de mai sus.Da' pricep clar din mesajele tale ca tu esti "Sfant" Parinte. Cand scoti prima carte despre cum mergea Sf. Adam la pescuit si cum ne explici cat de intelijent esti tu comparativ cu el?
Poate doresti sa scrii ceva interesant si la subiectul topicului ca asa zeflemea si mistocareala se mai gaseste,nu ducem lipsa.
Fara suparare!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 05.03.2016, 21:48:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da', ai citit tu in cartea lui "Braun" ca Hristos era casatorit?

Cei care se casatoresc se dedica placerilor trupesti, chiar si binecuvantate, pentru ca se indragostesc de ce le place lor si nu se mai dedica vietii vesnice(mantuirii).
O familie crestina care traieste in curatie si are in grija vreo 7-8 copii sa zicem nu stiu cat timp si loc mai au sa traiasca dupa placeri trupesti.
De multe ori,este chiar un lux daca mama poate lua singura o baie, un dus.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 05.03.2016, 23:51:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.997
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul



[b]
11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea. (Mt5,11)



P.S. Cred ca ar trebui sa deschizi biiine ochii, sau sa schimbi ceva, daca de ani de zile nu L-ai gasit(la inima ta m-am referit).

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Concluzia ta, dacă ar fi valabilă, ar însemna că noi toți, tot neamul omenesc, suntem un produs al desfrânării...
Toti, pentru ca infranarea incepe cu refuzul; modelul:Iisus Hristos.

"...Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut,..."

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Of, of, Demetrius, ce-nseamna sa stim citate pe dinafara si sa nu le intelegem pe dinauntru!
Ai ajuns cu lectura Scripturii la Evanghelia de la Marcu? Ca uite ce zice Hristos in favoarea casatoriei binecuvantate si, paradoxal, nu se contrazice deloc cu Pavel: "Dar de la începutul făpturii, bărbat și femeie i-a făcut Dumnezeu.
De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa.
Și vor fi amândoi un trup; așa că nu mai sunt doi, ci un trup." ( Marcu 10, 6-8).
Si unde zice Hristos sau oricine altcineva(in afara de "impricinati") ca acel trup, sau macar o "jumate", s-ar mantui?

4. Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume. (2Petru1,5)

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
... Unde era Adam când șarpele i-a dat târcoale Evei? La pescuit. (???)...
Alaturi; o tinea de mana.
Sarpele e in orice trup.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
...sa invingi patimile care sa te faca sa poftesti barbat/femeie. Altfel in niciun caz nu este o virtute sa ramai asa.
E o mare virtute sa ramai asa; si din ea se nasc altele.

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
P.S. Cand Apostolul isi arata preferinta pentru feciorie, in buna traditie ascetica, are in vedere desigur intaietatea acesteia inaintea lui Dumnezeu.
Pai despre ce vorbim, nu despre prioritati?
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dar nu pentru toti e buna calea asta (ca se intampla sa nu fie omul pe masura ei, oricat de mult i-ar placea). Si atunci, pentru cei care pot fi mai lucratori si mai impacati sufleteste in familie, Dumnezeu a lasat si binecuvantat Cununia. Eu asa inteleg, frate.
Fii mai sincer cu tine insuti si recunoaste ca monahismul este o cale tare neplacuta, ba chiar foarte grea, pe cand casatoria promite multe placeri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.03.2016 at 07:17:03.
Reply With Quote
Răspunde