Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2011, 16:21:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit rugaciuni pentru "nevoi speciale"

Buna ziua din nou
Care ar fi aceste nevoi speciale:
1. examenul de licenta (nu al meu personal, dar nu se stie niciodata, omul cat traieste invata)
2. pentru ca un prieten sa nu te tradeze ( sau, macar, sa nu cada in ispita de a face ceva rau) ; (a nu se intelege ca eu cred ca sa ma tradeze pe mine este echivalent cu a face un lucru rau )
Stiu ca e aberant sa ceri sa gasesti ceva "de-a gata", dar prin cautari, se poate ajunge, cu voia Domnului, acolo unde vrei sa ajungi.

va multumesc si astept sugestiile dvs.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2011, 16:34:27
valentina ionita valentina ionita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua din nou
Care ar fi aceste nevoi speciale:
1. examenul de licenta (nu al meu personal, dar nu se stie niciodata, omul cat traieste invata)
2. pentru ca un prieten sa nu te tradeze ( sau, macar, sa nu cada in ispita de a face ceva rau) ; (a nu se intelege ca eu cred ca sa ma tradeze pe mine este echivalent cu a face un lucru rau )
Stiu ca e aberant sa ceri sa gasesti ceva "de-a gata", dar prin cautari, se poate ajunge, cu voia Domnului, acolo unde vrei sa ajungi.

va multumesc si astept sugestiile dvs.
Buna...Sa citesti acatistul Maicii Domnului - Sporirea mintii ,Acatistul Sfintei Treimi, RUGACIUNE CATRE SFANTUL ANTONIE,PENTRU AJUTOR LA EXAMENE,rugaciune la vreme de deznadejne...Sunt mai multe rugaciuni,acatiste ajutatoare,slujbele de Mazlu si Miezonoptica sunt folositoare,daca vrei poti intra pe blogul pe care l-am facut eu pentru Parohia de care apartin si anume Parohia Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul Constanta(http://nastereasfantuluiioanbotezatorul.blogspot.com) .Doamne ajuta! Valentina Ionita
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2011, 17:09:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine este sa spunem cu prioritate rugaciunea ,,Tatal nostru'' de mai multe ori. Sa nu uitam ca acolo spunem ,,Faca-se voia Ta.'', nu ,,voia mea''. De aceea, e bine sa supunem vointa noastra vointei lui Dumnezeu care are in vedere in primul rand mantuirea noastra. Poate ca intr-un anumit moment nu putem observa un lucru pe care-l cerem nu ne este de folos, ba poate fi chiar daunator. Parintele Arsenie Boca nu recomanda sa cerem nimic (lumesc, material) insistent in rugaciune. Noi trebuie sa facem in primul rand voia lui Dumnezeu si nu invers. Si ne rugam cu prioritate sa ni se ierte pacatele si sa putem face voia lui Dumnezeu si atunci toate celelalte se vor adauga noua. Caci Stie Dumnezeu de ce avem nevoie.
Talcuire la Tatal nostru - Sfantul Nicolae Velimirovici


Totusi exista acatiste care se pot citi pentru diferite trebuinte. Exista sfinti care ne pot ajuta. Daca suntem spovediti si impartasiti, sansele de a fi ajutati cresc considerabil. Iata trei acatiste: pentru sporirea mintii si pentru casatorie. Sfantul Nicolae este mare protector al familiilor crestine. De asmenea si Sfanta Iuliana din Lazarevo.
Acatistul Maicii Domnului - Icoana Sporirea Mintii

Acatistul Sfantului Nicolae

Acatistul Sfintei Iuliana din Lazarevo

Ar mai fi de adaugat si acatiste catre Sfanta Maria Magdalena si Sfanta Maria Egipteanca, pentru a ne ajuta sa fim corecti in fata lui Dumnezeu, iar relatia cu o persoana de sex opus sa fie binecuvantata de Dumnezeu si pecetluita prin taina cununiei religioase. Le gasesti tot la acatiste, pe acest site. Exista de asemenea, tot pe acest site, rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.07.2011, 17:09:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua din nou
Care ar fi aceste nevoi speciale:
1. examenul de licenta (nu al meu personal, dar nu se stie niciodata, omul cat traieste invata)
2. pentru ca un prieten sa nu te tradeze ( sau, macar, sa nu cada in ispita de a face ceva rau) ; (a nu se intelege ca eu cred ca sa ma tradeze pe mine este echivalent cu a face un lucru rau )
Stiu ca e aberant sa ceri sa gasesti ceva "de-a gata", dar prin cautari, se poate ajunge, cu voia Domnului, acolo unde vrei sa ajungi.

va multumesc si astept sugestiile dvs.
Cea cu prietenii poti sa o rezolvi tu, printr-un atent proces de selectie :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2011, 19:52:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Dar daca vrei asa de mult sa iei examenul, de ce nu pui mana sa inveti? Nu ti se pare ca o rugaciune pentru ajutor la examen, in cazul in care ti-ar fi ascultata, s-ar numi ca "trisezi", oarecum?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2011, 21:39:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar daca vrei asa de mult sa iei examenul, de ce nu pui mana sa inveti? Nu ti se pare ca o rugaciune pentru ajutor la examen, in cazul in care ti-ar fi ascultata, s-ar numi ca "trisezi", oarecum?
Nu incurca , VOIT si RAUTACIOS , borcanele . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2011, 22:31:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fallen, pentru luminarea mintii (la examene sau oriunde) se face Acatistul Sfantului Duh (il gasesti si pe net). Cerem ajutorul Duhului Sfant si prin rugaciunea incepatoare "Imparate Ceresc", pe care o recomanda parintele la predica.
Dar trebuie si respectivul sa invete, ca rugaciunile sunt pentru luminarea mintii, nu pentru scrierea sub dicteu automat.
Sfanta liturghie este de mare folos in orice nevoie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2011, 09:17:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Dar daca vrei asa de mult sa iei examenul, de ce nu pui mana sa inveti? Nu ti se pare ca o rugaciune pentru ajutor la examen, in cazul in care ti-ar fi ascultata, s-ar numi ca "trisezi", oarecum?
Crede-ma, eu am invatat la vremea mea. Acum nu vreau decat sa me rog sa le dea Dumnezeu "mintea cea de pe urma" unora mai ignoranti ca mine. Si-o sa le-o dea, cu siguranta. Asa se intampla de obicei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2011, 09:47:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Revenind la rugaciunile pentru prieteni
Faptul ca ii "pomenim" chiar si pe cei care nu sunt credinciosi, e ok?
Cand ii pomenim pe cei care ne-au facut rau, e ok?
(am vazut ca se mai "inmoaie", pentru o vreme)
Daca cineva are examen, si n-a invatat, si nici nu se roaga, pot sa ma rog eu?
Daca cineva nu e credincios, ma pot ruga eu la sfantul al carui nume il poarta?
Daca cineva are patima alcoolului, putem merge noi, apropiatii, pentru el, la Sf. Maslu?

Pe slabanog de ce l-au dus 4 prieteni inaintea lui Isus? Ca nu putea sau ca nu vroia sa mearga singur? Cu siguranta, ca nu putea, ca daca n-ar fi vrut nu i-ar fi zis Mantuitorul "credinta ta te-a vindecat". Dar si prietenii au avut un rol aici.

Deci?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2011, 05:03:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit dezamagire maxima

Fratilor, ceea e ma temeam mai rau s-a adevareit. Tocmai am descoperit un lup in blana de oaie. Un om pe care il consideram un bun prieten si un bun crestin, chiar daca n-am vorbit niciodata despre asta si nu l-am auzit ca s-ar duce la biserica, dar care prin faptele sale demonstra cu varf si indesat ca este un bun crestin, si care a fost ani de zile un exemplu pentru mine si profesional si de moralitate, s- a dovedit acum ca nu e asa. (ma rog, a zis despre o alta colega, care "s-a invoit " la sefa pentru a merge miercurea si vinerea cate 1 ora la biserica - ea a avut niste probleme, a divortat si ii citeste parintele ceva, nu stiu ce, dureaza vreo 10 minute, de 7 sau 9 ori, miercurea si vinerea, dar el nu stia asta, si a zis de fata aia ca "a luat-o razna").
Ce sa zic, mi-a rasturnat intreg sistemul de valori. Vreau sa va spun ca baiatul asta chiar are un dar de la Dumnezeu, darul "vindecarii", pe care altii, inclusiv eu, pot sa ma rog si-n culcare si-n sculare si nu-l voi avea. Daca el nu e credincios, atunci cu de la cine putere face (sau crede ca face) ceea ce face? Ok, am inteles, a invatat carte, a muncit, a capatat experienta, dar credeti-ma la el e mai mult decat atat.
Nu stiu ce sa zic, cu siguranta m-a ajutat si biserica, cu siguranta am nevoie de Dumnezeu in viata mea (si de biserica, si de duhovnic) dar nu stiu de ce a inceput acest razboi care se pare ca imi distruge si reminescenta de viata sociala pe care o aveam. Poate totusi biserica nu tine loc de psihoterapie. Chiar, daca ar fi auzit lumea ca merg la psihiatru, ce-ar fi zis? Ar fi fost mai ingaduitori? Sau ei vor sa "fii normal" fara sa faci nimic in acest sens? Ei bine , din pacate nu toti avem norocul asta. Iar cel mai important pas in vindecarea spiritului este recapatarea credintei. Nu poti avea incredere in tine daca nu ai incerdere in Dumnezeu. ( Nu poti avea nimic daca nu ai incerdere in Dumnezeu).
Tot ce se intampla bine sau rau in viata noastra, e de la Dumnezeu., chiar daca noi nu Ii intelegem intotdeauna caile.
(Eu, de exemplu, iarasi nu stiu ce ar trebui sa simt. Oarecum sunt surprinsa de faptul ca nu sunt atat de manioasa pe cat ar trebui, si incerc sa-i caut scuze fraierului, cum am facut intotdeauna cand cineva l-a acuzat de ceva rau, si eu am fost singura care nu mi-am pierdut incredera in el)
Poate ca asta a fost voia Lui, ca acest barbat sa iasa din viata mea, unde a ocupat un loc poate prea important, poate pentru ca l-am iubit eu mai mult decat pe barbatul meu (platonic vorbind) si mereu l-am "comparat", pana am ajuns sa fiu dezamgita de ce am langa mine. (intre noi fie vorba, al meu acum poate sa zica sau sa faca orice, ca la el ma astept). Poate relatia noastra nu merge bine tocmai datorita existentei acestui individ. Poate acum o sa ma surprinda al meu aratandu-mi ca el e de partea mea (sper sa nu fie prea tarziu).
Deci, vedeti cei care imi cunoasteti povestea, ca nici altul nu e mai "breaz" ? Nici chiar cei pe care ii consideram plin de virtuti.
(dealtfel mi-a spus cineva aici ca oamenii vin si pleaca in viata noastra, ca Dumnezeu ii inlocuieste, si ca nimeni dintre oameni nu este de incredere)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42