Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.01.2014, 15:54:10
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In tot NT am cautat, si nu am gasit absolut nimic legat de "necesitatea", nu mai zic "porunca", de a purta barba. E vorba doar de un subiectivsm cu nuante regionale, atit politice, cit si vag eclesiologice (nu rideti!), adica: in apus sacerdotii latini sunt rasi pe fata, deci acolo barbierirea laicilor a prins cel mai bine, in rasarit, preotii si monahii ortodocsi si miafiziti au barbi deseori impresionant de lungi si stufoase, ceea ce a impins masele mirenesti masculine la "cultul" barbii. Asta e tot. Modul de viata dupa poruncile divine NU include purtarea barbii ca si conditie pentru mantuire. E stupid sa se afirme asa ceva.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 01.02.2014, 21:38:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Bărbat nu vine de la barbă? Interesanta observatie pe care a facut-o cineva cu care discutam pe tema bărbii. La urma urmei daca ne-a dat-o Dumnezeu ar trebui sa o purtam ...
Aș crede că "barba" vine de la "bărbat" și nu invers...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 01.02.2014, 21:42:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
In tot NT am cautat, si nu am gasit absolut nimic legat de "necesitatea", nu mai zic "porunca", de a purta barba. E vorba doar de un subiectivsm cu nuante regionale, atit politice, cit si vag eclesiologice (nu rideti!), adica: in apus sacerdotii latini sunt rasi pe fata, deci acolo barbierirea laicilor a prins cel mai bine, in rasarit, preotii si monahii ortodocsi si miafiziti au barbi deseori impresionant de lungi si stufoase, ceea ce a impins masele mirenesti masculine la "cultul" barbii. Asta e tot. Modul de viata dupa poruncile divine NU include purtarea barbii ca si conditie pentru mantuire. E stupid sa se afirme asa ceva.
Chiar dacă nu există vreun argument biblic pentru purtarea bărbii, cred totuși că cei care aleg să o poarte nu fac altceva decât să urmeze exemplul Mântuitorului pentru că eu nu L-am văzut pe Domnul nostru Iisus Hristos ras, în nicio icoană. Iar când se face descrierea Persoanei Mântuitorului se aduce în discuție și barba.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 05.03.2014, 20:59:02
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nu toti barbatii sunt daruiti cu o barba frumoasa deasa .La unii oricat ar aranja-o tot n-arata placut si pare neingrijita. A sminti, ispiti , deranja vizual nu e prea bine.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.03.2014, 12:20:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Chiar dacă nu există vreun argument biblic pentru purtarea bărbii, cred totuși că cei care aleg să o poarte nu fac altceva decât să urmeze exemplul Mântuitorului pentru că eu nu L-am văzut pe Domnul nostru Iisus Hristos ras, în nicio icoană. Iar când se face descrierea Persoanei Mântuitorului se aduce în discuție și barba.
Mantuitorul a purtat barba pentru ca asa era moda vremii in acea zona a Vechiului Orient. Daca EL s-ar fi nascut la Roma, ar fi fost barbierit. Un barbat evreu care nu purta barba, nu-l lua nimeni in seama, nu era ascultat. A nu avea barba, era o rusine pentru un barbat evreu. O spune Biblia la 2 Regi cap. 10
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.03.2014, 14:19:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Mantuitorul a purtat barba pentru ca asa era moda vremii in acea zona a Vechiului Orient. Daca EL s-ar fi nascut la Roma, ar fi fost barbierit. Un barbat evreu care nu purta barba, nu-l lua nimeni in seama, nu era ascultat. A nu avea barba, era o rusine pentru un barbat evreu. O spune Biblia la 2 Regi cap. 10
Absolut de bun-simt ce ai scris, amice! :)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.03.2014, 16:56:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

E cam aiurea exemplul cu Domnul Hristos si timpul in care s-a nascut. Domnul Hristos nu este doar Om, ci este si Dumnezeu.

Apoi, toti Sfintii Parinti si duhovnicii vb. de barba la barbati. Sa inteleg ca ei gresesc? Nu cred. In Athos nu te accepta ca si monah daca nu ai barba! Adam este reprezentat avand barba. Sau poate el se trage din maimunta, deaia avea barba.

Daca barba tine de moda, de ce ii mai creste barba barbatului? De ce nu ii creste si femeii? Acum, sa nu se inteleaga gresit. Nu consider ca mirenii ar trebui sa poarte barba pana la genunchi, dar nici rasi ca si niste femei. Cum a zis un Parinte, masculinizarea femeii are legatura si cu faptul ca barbatii si-au dat jos barba, adica sunt din ce in ce mai feminini. Sa nu mai vb. de pensatul la barbati care a devenit o moda si printre baietii care merg la Biserica.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.03.2014, 18:57:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
E cam aiurea exemplul cu Domnul Hristos si timpul in care s-a nascut. Domnul Hristos nu este doar Om, ci este si Dumnezeu.

Apoi, toti Sfintii Parinti si duhovnicii vb. de barba la barbati. Sa inteleg ca ei gresesc? Nu cred. In Athos nu te accepta ca si monah daca nu ai barba! Adam este reprezentat avand barba. Sau poate el se trage din maimunta, deaia avea barba.
Asa se purta prin Orientul Mijlociu(pana astazi chiar, standardul printre arabi e ca barbatul sa aiba barba, de exemplu). La fel si la greci. Aici e o lista cu teologi si Sfintii parinti timpurii ai Vestului:
http://en.wikipedia.org/wiki/Patrologia_Latina
Sau sunt fara, sau e tunsa scurt.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.03.2014, 21:02:59
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Sunt destui sfinți imberbi în sinaxarul universal. Cel mai faimos este Sfântul Gheorghe , dar și Sfântul Ștefan întâiul mucenic, Sfântul Ioan Apostolul tânăr în pericopele evanghelice, Sfântul Dimitrie, Sfântul Pantelimon și mulți alții.

Cine poartă barbă bine face, iar cine nu poartă nu greșește. Biserica n-a impus niciodată uniforme și ținute standardizate, doar sectarii au apucături de-astea ostășești, probabil ca să se recunoască între ei.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 08.03.2014 at 21:11:05.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.03.2014, 21:23:56
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
E cam aiurea exemplul cu Domnul Hristos si timpul in care s-a nascut. Domnul Hristos nu este doar Om, ci este si Dumnezeu.

Apoi, toti Sfintii Parinti si duhovnicii vb. de barba la barbati. Sa inteleg ca ei gresesc? Nu cred. In Athos nu te accepta ca si monah daca nu ai barba! Adam este reprezentat avand barba. Sau poate el se trage din maimunta, deaia avea barba.

Daca barba tine de moda, de ce ii mai creste barba barbatului? De ce nu ii creste si femeii? Acum, sa nu se inteleaga gresit. Nu consider ca mirenii ar trebui sa poarte barba pana la genunchi, dar nici rasi ca si niste femei. Cum a zis un Parinte, masculinizarea femeii are legatura si cu faptul ca barbatii si-au dat jos barba, adica sunt din ce in ce mai feminini. Sa nu mai vb. de pensatul la barbati care a devenit o moda si printre baietii care merg la Biserica.
Stimata sora, iarta-ma, dar argumentul e deopotriva mistic si stupid: barbatia, si nu ma refer doar la efectele fizioanatomice ale testosteronului, ci in primul rind la efectele spirituale, sta in ceva atit de caduc si banal ca niste par facial?! Un moliu, vicios sau apostat cu barba lunga e mai presus de un imberb jertfitor pentru aproapele si/sau credinta, cumva?
Fratele Mihailc a dat raspunsul perfect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii nu trebuie sa-si tunda barba costel Preotul 61 20.10.2015 09:20:28