Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.06.2010, 10:04:17
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian B Vezi mesajul
Intamplator am ajuns pe acest forum si am simtit nevoia sa intervin pentru a-mi expune si eu punctul de vedere si o parte din credinte. M-am saturat sa-l vad pe Dumnezeu inghesuit in dogmele religioase.Dumnezeu este suma tuturor lucrurilor vazute si nevazute, este infinitatea absoluta, nu trebuie decat sa te asculti pentru al cunoaste pe Dumnezeu, cred in liberul albitru, ce dar mai minunat ne putea oferii al nostru Tata decat libertatea de a ne exprima in voie si in toata splendoarea noastra, am uitat acest lucru cu mii de ani in urma, atunci cand cativa dintre noi s-au crezut mai sfinti decat ceilalti si au inceput sa scrie legi afirmand ca vin direct de la Tatal si astfel s-au nascut demonii in mintile noastre care ne sugruma sufletele. Cred in Isus si in invataturile care le-a lasat mostenire pentru calauzirea noastra dar nu sunt de acord cu idolatria si in miile de victime pe care biserica le-a facut in numele Lui. Dumnezeu ne calauzeste in viata pe toti, fie ca suntem Crestini, Musulmani, Iudei, Budisti, Atei, etc. Cred in iubirea neconditionata al Tatalui fata de noi indiferent de sex, culoare, religie, vicii etc. Religiile sunt trecatoare, Dumnezeu este vesnic, vad atata agresivitate si inversunare in voi dragii mei si toate acestea vin din aroganta idei ca a-ti cunoate adevarul absolut. Suntem liberi sa credem in cea ce dorim si sa fim cea ce vrem sa fim, acesta este darul pe care l-am primit, sa ne creem adevarurile noastre, sa ne creem sistemele de credinte si de valori dupa cum simtim ca ne este mai bine fara sa fim pedepsiti si sa ardem in " cazanul cu zmoala" pentru o vesnicie. Diavolul a fost creat de oameni pentru a-i supune pe oameni, cum putem sa credem ca Dumnezeu creatorul tuturor lucrurilor vazute si nevazute ar putea avea un concurent la fel de puternic ca si el, cum putem sa credem ca Dumnezeu Tatal nostru al tuturor ar putea creea o astfel de creatura si ar lasa-o libera printre fii Lui chinuindu-i, adevarul si libertatea noastra este in noi, nu trebuie decat sa ne ascultam. Acestea sunt credintele mele si mai cred ca am venit in aceasta viata sa fiu fericit si implinit in toate aspectele vietii : spiritual, social si material, cred in iubirea neconditionata si in viata fara suferinte si cumpanele pe care le intalnim in viata nu sunt decat experiente ale sufletului si trebuie sa le tratam ca atatre Sa auzim de bine, pacea sa fie cu voi.

Se vede treaba ca judeci ceva ce nu cunosti, ma refer la Ortodoxie si la Sfintii Parintii. Nu ei s-au declarat Sfinti, pentru ca ei erau plini de smerenie. Faptele lor si povetele lor si minunile i-au facut Sfinti, si toate astea venind de la Dumnezeu...: Dumnezeu i-a facut Sfinti, nu s-au facut ei singuri.

Si nu trebuie sa faci cum fac multi, sa confunzi Biserica si religia si legile lasate de Dumnezeu cu atrocitatile comise de altii in numele credintei. Pentru ca nicaieri in Ortodoxie nu iti spune sa ucizi, sa torturezi sau ce alte rautati s-au mai intamplat.

Dimpotriva, scrie clar peste tot in Biserica sa ITI IUBESTI VRAJMASUL. In "sa iti iubesti aproapele" se insumeaza tot omul. Nu inseamna doar fratele, mama, tatal. Inseamna orice om de pe pamant.

Nicaieri in Ortodoxie nu scrie sa urasti sau sa zeifici Sfinti(oameni falsi cum pretinzi tu...). Aducem noi lauda Sfintilor si le multumim pentru ajutorul care ni-l dau, pentru ca asa dorim si pentru ca ne bucura lucrul asta, nu ne obliga nimeni sa o facem.

Si cum spunea cineva foarte frumos: Sfintii sunt trepte prin care Dumnezeu se coboara pe pamant.

Si da, suntem liberi si libertatea vin din interiorul nostru, pentru ca Dumnezeu ne-a oferit darul asta: libertatea de a alege, nu de as fi constransi, sau manipulati sa alegem prin diferite metode.

Si nu l-a creat Dumnezeu pe Satana. Dumnezeu l-a facut inger, a fost alegerea lui sa se coboare in jos, sa fie mandru.

Sunt oameni care intr-adevar spun ca cine nu e de credinta lor, putrezeste in iad, nu doar dintre ortodocsi. Dar la ortodocsi se spune clar ca fiecare va fi judecat in credinta in care va fi aflat. Ca nu ne mantuieste numele de ortodox. Ne mantuiesc faptele si alegerile noastre. Poate sa fie un ateu bun care se mantuieste, poate sa fie un catolic, un protestant. Nu stim noi cum procedeaza Dumnezeu si Judecata este a Lui ca sa o faca, nu a noastra.

Da, sunt si ortodocsi care inteapa verbal unii pe altii si se cearta intre ei sau cu cei de alte religii, dar uita-te bine in jur, ca nu doar ei o fac. Pentru ca suntem toti oameni si toti avem calitatile si defectele noastre.

Pacat ca nu poate sa discute toata lumea civilizat...

Si fara suparare, fara cea mai mica urma de jignire, nu inteleg de ce trebuie sa vina oameni de alte religii sa ne spuna noua, aici pe forum ca Ortodoxia, credinta pe care am ales-o noi este gresita si falsa. Adica eu nu am intrat aici pe forum ca sa aud asa ceva.
Ii inteleg ca au parerile lor, opiniilor lor, credinta lor, oricare ar fi aia, dar daca nu pot discuta civilizat, de ce trebuie sa intre aici sa jigneasca.
Eu una stiu sigur de ce cred in Dumnezeu si de ce cred in Sfinti Parinti si sunt jignita cand cineva vine si imi spune ca este un mare fals in tot ceea ce cred eu. Mai ales ca aceste jigniri vin de la oameni care habar nu au despre ce vorbesc si habar nu au ce este Ortodoxia.
Inteleg discutii, fie ele si in contradictoriu, si intre oameni de diferit religii, aici, dar CIVILIZATE. Banuiesc ca nu trebuie sa fii ortodox ca sa fii civilizat, ajunge sa fii OM.

Probabil ca am deviat putin de la subiect acum, imi cer iertare.

Sper sa aveti cu totii o zi frumoasa.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 02.06.2010, 16:52:08
Cristian B Cristian B is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2010
Mesaje: 2
Implicit Cristian B

Citat:
În prealabil postat de Unknown Vezi mesajul
Se vede treaba ca judeci ceva ce nu cunosti, ma refer la Ortodoxie si la Sfintii Parintii. Nu ei s-au declarat Sfinti, pentru ca ei erau plini de smerenie. Faptele lor si povetele lor si minunile i-au facut Sfinti, si toate astea venind de la Dumnezeu...: Dumnezeu i-a facut Sfinti, nu s-au facut ei singuri.

Si nu trebuie sa faci cum fac multi, sa confunzi Biserica si religia si legile lasate de Dumnezeu cu atrocitatile comise de altii in numele credintei. Pentru ca nicaieri in Ortodoxie nu iti spune sa ucizi, sa torturezi sau ce alte rautati s-au mai intamplat.

Dimpotriva, scrie clar peste tot in Biserica sa ITI IUBESTI VRAJMASUL. In "sa iti iubesti aproapele" se insumeaza tot omul. Nu inseamna doar fratele, mama, tatal. Inseamna orice om de pe pamant.

Nicaieri in Ortodoxie nu scrie sa urasti sau sa zeifici Sfinti(oameni falsi cum pretinzi tu...). Aducem noi lauda Sfintilor si le multumim pentru ajutorul care ni-l dau, pentru ca asa dorim si pentru ca ne bucura lucrul asta, nu ne obliga nimeni sa o facem.

Si cum spunea cineva foarte frumos: Sfintii sunt trepte prin care Dumnezeu se coboara pe pamant.

Si da, suntem liberi si libertatea vin din interiorul nostru, pentru ca Dumnezeu ne-a oferit darul asta: libertatea de a alege, nu de as fi constransi, sau manipulati sa alegem prin diferite metode.

Si nu l-a creat Dumnezeu pe Satana. Dumnezeu l-a facut inger, a fost alegerea lui sa se coboare in jos, sa fie mandru.

Sunt oameni care intr-adevar spun ca cine nu e de credinta lor, putrezeste in iad, nu doar dintre ortodocsi. Dar la ortodocsi se spune clar ca fiecare va fi judecat in credinta in care va fi aflat. Ca nu ne mantuieste numele de ortodox. Ne mantuiesc faptele si alegerile noastre. Poate sa fie un ateu bun care se mantuieste, poate sa fie un catolic, un protestant. Nu stim noi cum procedeaza Dumnezeu si Judecata este a Lui ca sa o faca, nu a noastra.

Da, sunt si ortodocsi care inteapa verbal unii pe altii si se cearta intre ei sau cu cei de alte religii, dar uita-te bine in jur, ca nu doar ei o fac. Pentru ca suntem toti oameni si toti avem calitatile si defectele noastre.

Pacat ca nu poate sa discute toata lumea civilizat...

Si fara suparare, fara cea mai mica urma de jignire, nu inteleg de ce trebuie sa vina oameni de alte religii sa ne spuna noua, aici pe forum ca Ortodoxia, credinta pe care am ales-o noi este gresita si falsa. Adica eu nu am intrat aici pe forum ca sa aud asa ceva.
Ii inteleg ca au parerile lor, opiniilor lor, credinta lor, oricare ar fi aia, dar daca nu pot discuta civilizat, de ce trebuie sa intre aici sa jigneasca.
Eu una stiu sigur de ce cred in Dumnezeu si de ce cred in Sfinti Parinti si sunt jignita cand cineva vine si imi spune ca este un mare fals in tot ceea ce cred eu. Mai ales ca aceste jigniri vin de la oameni care habar nu au despre ce vorbesc si habar nu au ce este Ortodoxia.
Inteleg discutii, fie ele si in contradictoriu, si intre oameni de diferit religii, aici, dar CIVILIZATE. Banuiesc ca nu trebuie sa fii ortodox ca sa fii civilizat, ajunge sa fii OM.

Probabil ca am deviat putin de la subiect acum, imi cer iertare.

Sper sa aveti cu totii o zi frumoasa.
Buna ziua. In primul rand nu am pomenit cuvantul ortodoxie si doar o singura data crestin. Cum ati dedus ca aduc jigniri si judecati asupra ortodoxiei?
2) Sfintii la care ma refer sunt pionierii religiilor care sunt cu cateva mii de ani inaintea crestinismuluil ba chiar al iudaizmului nu mai discutam de ortodoxie.

3) Nu vad de ce va simtiti jignita daca parerea altor oamenii nu coincide cu a dumneavoastra, nu vad numic nepoliticos in a avea opinii diferite fata de cei din jurul meu atata timp cat le exprim civilizat fara sa lezez demnitatea.
4) Acest site este unul public in care oricine isi poate exprima o idee, atata timp cat respecta regulile de bun simt, propune-ti un site cu circuit inchis unde doar crestinii ortodoxi practicanti isi pot expune credintele, poate atunci nu o sa va mai simtiti jignita.
5) Tot textul meu la-ti interpretat gresit, cu toate ca nu am facut nici cea mai mica referinta la adresa religiei ortodoxe

Sa auzim de bine.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 02.06.2010, 22:27:40
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian B Vezi mesajul
Buna ziua. In primul rand nu am pomenit cuvantul ortodoxie si doar o singura data crestin. Cum ati dedus ca aduc jigniri si judecati asupra ortodoxiei?
2) Sfintii la care ma refer sunt pionierii religiilor care sunt cu cateva mii de ani inaintea crestinismuluil ba chiar al iudaizmului nu mai discutam de ortodoxie.

3) Nu vad de ce va simtiti jignita daca parerea altor oamenii nu coincide cu a dumneavoastra, nu vad numic nepoliticos in a avea opinii diferite fata de cei din jurul meu atata timp cat le exprim civilizat fara sa lezez demnitatea.
4) Acest site este unul public in care oricine isi poate exprima o idee, atata timp cat respecta regulile de bun simt, propune-ti un site cu circuit inchis unde doar crestinii ortodoxi practicanti isi pot expune credintele, poate atunci nu o sa va mai simtiti jignita.
5) Tot textul meu la-ti interpretat gresit, cu toate ca nu am facut nici cea mai mica referinta la adresa religiei ortodoxe

Sa auzim de bine.
M-ati inteles gresit si imi cer iertare. Dar am crezut ca m-am exprimat destul de clar. Am spus: "Se vede treaba ca judeci ceva ce nu cunosti, ma refer la Ortodoxie si la Sfintii Parintii. Nu ei s-au declarat Sfinti, pentru ca ei erau plini de smerenie."
Referitor la ceea ce ati spus legat de ce spusesem eu mai devreme.
Am spus ca EU ma refer la Ortodoxie.
Si am mai spus un lucru general, legat de jigniri, nu ca neaparat dumneavoastra m-ati jignit pe mine. Si nici asta nu m-ar deranja, sa ma jigniti pe mine, dar nu credinta mea. Dar nu v-am acuzat pe d-voastra.
Si pot sa respect o opinie, tocmai asta am spus: sa se discute civilizat. Nu cred ca v-am acuzat ca aveti o opinie, sau mai multe. DAR este o jignire cand tu vii la mine in casa(vorba vine aici, vorbesc de forum ca este unul crestin ORTODOX pana la urma) si imi spui ca a mea credinta este falsa, in mod direct sau indirect. Si tot in mod indirect sau indirect ma faci pe mine falsa, sau poate putin nebuna, pentru ca eu cred in ceva fals, ceva ce nu exista. REPET, vorbesc la modul general acum, nu va acuz pe dumneavoastra.
La fel cum v-ati expus opinia, mi-am expus-o si eu.
Chiar va rog din suflet sa ma iertati daca credeti ca am avut intentia sa va jignesc sau daca am facut-o.

O seara frumoasa tuturor.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
Atentie la Proorocii Mincinosi EmiAp48 Stiri, actualitati, anunturi 7 25.01.2011 23:10:18
Ptr. TOTI FORUMISTI...ATENTIE!!! aureliapopescu Generalitati 11 13.09.2010 20:04:02
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11