Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2010, 10:42:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Programarea NLP - sau programarea neuro lingvistica - metoda minune de invatat cum sa devii amabil ...hmm.

Face parte din new-age si omoara sufletul celui care o practica.

Nu poti invata sa fii amabil si binevoitor la niste cursuri.

Chiar daca la suprafata asa vei parea in adancul sufletului nu se va schimba mare lucru.
Devenim amabili si binevoitori fata de altii prin salasuirea lui Dumnezeu in sufletele noastre.

Daca cineva doreste sa mai posteze aici opinii despre aceasta noua inselare diavoalesca.
Eu spun ca, pana sa ne omoare sufletul niste cursuri de amabilitate si bunavointa, trasaturi care, de altfel ne cam lipsesc, o sa ne omoare atata teorie religioasa parasita mereu in acest stadiu teoretic, in timp ce noi ne omoram inimile de atata lipsa de amabilitate si constiinciozitate.
Deci, nu ne-ar strica niste cursuri, pana la urma.
Toate sunt inselari diavolesti, toate ne supun la robie, toate sunt scarbe, haideti sa nu mai existam ! ! !, caci pare singura solutie de a ne proteja in acest amalgam de teorie religioasa atat de complexa, derutanta si obositoare, atata controversa si non sens.
Daca cei care iau initiativa sunt periculosi, ne fac suspiciosi, atunci, de ce nu organizeaza Biserica Ortodoxa cursuri de amabilitate si respect, tare ne-ar mai trebui, mai ales acelora care, uneori, intelegem prin credinta si multa libertate la nesimtire si nepasare .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.03.2010 at 10:45:04.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.03.2010, 11:14:14
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost un an student la psihologie si mi-am luat portia de NLP...stiu ca desi ma spovedeam si ma impartaseam practic imi legam succesul in viata mai mult de NLP decat de Hristos...imi scosesem la imprimanta o carte micutza de tehnici uzuale NLP, cautam videoclipuri cu Richard Bandler pe net, incercam sa ma "ancorez" pe mine si pe cei din jur.....nu stiu daca mai e nevoie sa spun ceva contra NLPului....pentru oricine ajunge sa il cunoasca catusi de putin e clar ca te face sa te crezi propriul tau dumnezeu...de fapt nu numai al tau ci si a celor din jur.....e adevarat ca pe forum mai apar exagerari dar asta nu inseamna ca trebuie sa dam in extrema cealalta si sa acceptam orice
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.03.2010, 11:27:41
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu spun ca, pana sa ne omoare sufletul niste cursuri de amabilitate si bunavointa, trasaturi care, de altfel ne cam lipsesc, o sa ne omoare atata teorie religioasa parasita mereu in acest stadiu teoretic, in timp ce noi ne omoram inimile de atata lipsa de amabilitate si constiinciozitate.
Deci, nu ne-ar strica niste cursuri, pana la urma.
Toate sunt inselari diavolesti, toate ne supun la robie, toate sunt scarbe, haideti sa nu mai existam ! ! !, caci pare singura solutie de a ne proteja in acest amalgam de teorie religioasa atat de complexa, derutanta si obositoare, atata controversa si non sens.
Daca cei care iau initiativa sunt periculosi, ne fac suspiciosi, atunci, de ce nu organizeaza Biserica Ortodoxa cursuri de amabilitate si respect, tare ne-ar mai trebui, mai ales acelora care, uneori, intelegem prin credinta si multa libertate la nesimtire si nepasare .
Cursurile de NLP nu sunt cursuri de amabilitate si bunavointa, ci sunt cursuri de manipulare a celor din jur. Ele te invata cum sa "pacalesti" interlocutorul prin niste tehnici psihologice. Hristos ne invata sa il iubim. E o diferenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.03.2010, 11:34:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Cursurile de NLP nu sunt cursuri de amabilitate si bunavointa, ci sunt cursuri de manipulare a celor din jur. Ele te invata cum sa "pacalesti" interlocutorul prin niste tehnici psihologice. Hristos ne invata sa il iubim. E o diferenta.
Probabil, insa, oricum , noi romanii stam bine la capitolul ; " cum sa-l manipulam si sa-l prostim pe celalalt ", ne-am acutizat acest instinct in viata, in biserica si in afara bisericii, nu este nevoie de studii speciale . Suntem mereu in priza cand vine vorba de " a castiga " ceva din jur, ajungand deseori sa ne furam propria caciula, din atata prostie si inconstienta.
Ce mai, suntem tari ! Suntem inzestrati cu o educatie nativa, dincolo de studiile meticuloase despre inselarea si manipularea psihologica a interlocutorului.
Ce te face sa crezi ca propria " doctrina " asimilata din considerentele celorlalti, nu te manipuleaza intr-o masura asemanatoare ?
Oricum, intr-o economie in ascendenta si aflata mereu in concurenta, acest gen de manipulare psihologica este esential, toti facem acest lucru, toti il traim, doar ca altii mai fac si studii suplimentare in acest sens. Degeaba ne dam noi in stamba ca suntem necontaminati de modernism, il intretinem fiecare, cu fiecare existenta a noastra.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.03.2010 at 11:40:14.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.03.2010, 11:39:04
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Programarea NLP - sau programarea neuro lingvistica - metoda minune de invatat cum sa devii amabil ...hmm.

Face parte din new-age si omoara sufletul celui care o practica.

Nu poti invata sa fii amabil si binevoitor la niste cursuri.

Chiar daca la suprafata asa vei parea in adancul sufletului nu se va schimba mare lucru.
Devenim amabili si binevoitori fata de altii prin salasuirea lui Dumnezeu in sufletele noastre.

Daca cineva doreste sa mai posteze aici opinii despre aceasta noua inselare diavoalesca.
Daca se refera la a deveni amabili fata de ceea ce se intelege prin moravurile societatii cu siguranta ceva nu este in regula. Cursurile de genul acesta te ajuta sa te integrezi atat de bine in cele lumesti ca intr-un final uiti ca mai ai si suflet.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.03.2010, 11:46:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Daca se refera la a deveni amabili fata de ceea ce se intelege prin moravurile societatii cu siguranta ceva nu este in regula. Cursurile de genul acesta te ajuta sa te integrezi atat de bine in cele lumesti ca intr-un final uiti ca mai ai si suflet.
Sunt ca o parte din cursurile de publicitate pe care le-am facut la master. La "relatii publice" ne invata cum se minte cu zambetul pe buze. Interpelata profesoara cum ca nu ar fi nici uman, nici moral, nici de bun simt, raspunsul a venit sec: "asta e lumea diavolului, dragii mei! Cine nu o suporta, sa se descurce altfel daca poate!" No comment...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.03.2010, 15:25:28
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nlp? nici nu am stiut ca exista asa cursuri o.o
unde se fac cursurile astea? intr-o institutie privata, in orice oras sau la facultati/scoli/licee?
daca da, cum imi dau seama (nu stiu daca m-am exprimat corect) ca se fac si-n facultati/scoli/licee? denumirea cursului e suficienta sau mai sunt si alte semne, sa zic.
multumesc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.03.2010, 16:49:29
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Daca cei care iau initiativa sunt periculosi, ne fac suspiciosi, atunci, de ce nu organizeaza Biserica Ortodoxa cursuri de amabilitate si respect, tare ne-ar mai trebui, mai ales acelora care, uneori, intelegem prin credinta si multa libertate la nesimtire si nepasare .
Probabil vorbesti despre tine si ce ai inteles tu din crestinism, eu nu am vazut sau auzit ca Biserica Ortodoxa sa invete sa fii nepasator si nesimtit. De fapt, este exact invers te invata sa iubesti si sa-ti pese de ceilalti, mai mult, chiar si de dusmani. Ca sunt multi care nu sunt perfecti si se duc totusi la biserica si i-si zic crestini iarasi e ok, chiar Iisus a zis ca El nu a venit pentru cei perfecti si curati ci pentru cei pacatosi, pt ca acestia au cea mai mare nevoie de ajutor.

Te arunci in atacuri fara sa intelegi de fapt nimic din ce se intampla in jurul tau. Sunteti fani harry potter, rihanna, beyonce si altii si cand va indica cineva natura satanica a acestora imediat atacati biserica, ca vezi doamne biserica e proasta (nestiutoare), nu ca sunt aia cu satan. Cum vine cineva cu vre-o "idee revolutionara" despre viata sariti bucurosi cu mana intinsa, mirati nevoie mare de ce minune se face si cum de nu v-ati dat voi seama mai inainte. Nici nu va puneti macar intrebarea elementara ca poate ca de aia nu vine biserica cu asa ceva pt ca nu e de la Dumnezeu! Stiti voi ce sunteti? Chiar stiti? Stiti natura voastra si rostul pe acest pamant? Stiti oare care este valoarea adevarata a unui suflet uman?? Isus spunea (din memorie) ca tot ce vedem cu ochii adica toata creatia fizica din jur de pe toata planeta nu valoreaza cat valoreaza un suflet de om! Iisus a spus in repetate randuri ca El este SUFICIENT pt fericire si nemurire! Doar ca dupa cum a spus va fi si piatra de poticnire si a mai spus ca nu este al acestei lumi si de aceea lumea i-L va renega. Acest lucru se intampla acum cu o viteza si la o scara inspaimantatoare!

In ce priveste NLP nu este inca nici studiat nici inteles cum functioneaza realmente. Aruncati-va cu capul inainte si dupa aia veti fi cei care spun: "vai daca stiam nu ma bagam in asta! mare mizerie!". Partea proasta e ca nu veti spune, pt ca veti fi "programati"
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.03.2010, 23:02:11
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
de acord; pana atunci insa, incerc sa parcurg, in limita timpului disponibil, fireste, materialul indicat; parerea mea este aceeasi cu cea a lui mihailt.
Pai uite din start un contraargument: eu sunt dovada clara ca sunt un crestin si cred in tot ceea ceea ce Dumnezeu a lasat pe pamant, inclusiv in suflet/spirit imaterial ... si totusi folosesc NLP-ul ca sa ajut oameni care au altfel de probleme. De exemplu o persoana care cu ani in urma a fost abandonata de tata iar acum considera ca nu poate sa se apropie de nici un barbat pentru ca toti sunt rai si egoisti. Ceea ce spune NLP-ul este ca mintea noastra poate sa fie folosita atat in bine cat si in rau. Si daca un copil intelege cand e mic un lucru in mod gresit, aceea greseala se poate corecta mai tarziu. Nimic nu e batut in cuie si definitiv in mintea noastra. Dupa cum vedeti NLP-ul nu trece de nivelul mintii. Nu ar avea deci de ce sa nege sau sa afirme ceva ce tine de un concept superior mintii. Pur si simplu sunt doua dimensiuni care nu se intalnesc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.03.2010, 23:49:09
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Interesant ar fi, din punctul meu de vedere, tipul de ajutor acordat. Si spun asta deoarece stiut este ca hipnoza face parte integranta din programarea neuro-lingvistica de care amintesti.

ps:"eu sunt dovada clara ca sunt un crestin si cred in tot ceea ceea ce Dumnezeu a lasat pe pamant, inclusiv in suflet/spirit imaterial ..." - detaliaza, te rog, cand si daca consideri necesar, pt.ca nu am priceput o iota din ceea ce vrei sa spui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
Atentie la Proorocii Mincinosi EmiAp48 Stiri, actualitati, anunturi 7 25.01.2011 23:10:18
Ptr. TOTI FORUMISTI...ATENTIE!!! aureliapopescu Generalitati 11 13.09.2010 20:04:02
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
atentie yulyan Generalitati 3 15.11.2007 13:13:11