Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 07.02.2013, 11:58:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Imi cer scuze ca te-am iritat.Nu-mi permit sa visez cu Parintele Arsenie Boca.
Nu m-ai iritat deloc. Dacă afirmi ceva, te rog susține. Dacă nu poți vorbi sau nu poți susține ceea ce afimi, te rog abține-te de a arunca afirmații fără a le putea susține.

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Ma opresc aici.Eu nu intru in polemici!
Nimeni nu intră într-o polemică. Te rog argumenetează ceea ce susții: "părintele nu a dorit să fie canonizat".

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Unde este toleranta crestin-ortodoxa si dialogul civilizat???
Ți-am cerut o explicație apelând la întrebări scurte și la obiect. De unde atâta sensibilitate? Pe unde umbli ar trebui să fii obișnuit cu abordări dinastea...Îți voi trimite un privat să mă înțelegi mai bine.

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Iertare inca o data .......
Iartă-mă, căci poate am fost prea direct.
  #262  
Vechi 07.02.2013, 12:08:19
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

@ Ovidiu p.

Presupun ca stii ce inseamna ,,nu am binecuvintare,,!

Apreciez scuzele! In rest sanatate si ,,Doamne ajuta!,,
  #263  
Vechi 07.02.2013, 12:45:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am o inregistrare cu Pr Papacioc si nu are o parere buna despre Pr Boca.
Spunea ca find calugar mergea cu Julieta in padure apoi sa lasat de preotie si mai multe.
Înregistrări măsluite există grămadă. Au mai fost înregistrări postate chiar pe forum, dovedite a fi niște falsuri. Trecând peste ipoteza aceasta, dacă ai sta puțin să te gândești, părintele Arsenie Papacioc nu ar fi făcut așa ceva, adică să-și pună în umbră un frate, slujitor al lui Dumnezeu. Și mai ales într-o înregistrare.

Legat de părintele și maica Zamfira puțini pot pricepe că părintelui i-a fost de folos să-l vorbească lumea de rău, decât de bine. Răbdarea, jertfa, acceptarea nedreptății...i-au folosit lui toată viața. Am mai povestit eu o dată ceea ce mi-a relatat un părinte, să-i spunem apropiat de a-l părintelui Arsenie Boca, deși mulți îl numesc chiar ucenic. Iată povestea pe care am relatat-o, așa cum mi-a fost spusă de acest părinte:

"Un mare duhovnic (nu dau nume pentru a da curs altor dezbinări și dispute) la o cuvântare în fața unei mulțimi a spus "Eu nu contest sfințenia părintelui Arsenie Boca, însă nu trebuia să smitească pe unii oamenii, facandu-i să creadă că traiește cu maica Zamfira". Un ucenic de al părintelui a spus din mulțime "S-au smintit cei smintiți"! Atunci duhovnicul a răspuns: "Bine, bine nu mă îndoiesc de curația părintelui, dar nu trebuia să smintească lumea".

Apoi când ucenicul s-a întors la Părintele Arsenie acesta i-a spus fară ca ucenicul să-i spună cele întamplate: "Mă, m-ai apărat în fața lui .....?. Nu trebuia mă, că, ce să faci. Eu îl înțeleg și pe el, ei nu mă pot înțelege pe mine. Pentru că, fiecare dintre noi cât i-a dat har Dumezeu, atâta are. El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu. Da ei nu mă pot înțelege pe mine, nici episcopi, nici preoți, nici ierarhi. Pentru mine mai bine a fost să mă vorbescă de rău oamenii decât de bine."


Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu ii citesc pe amandoi si ii respect pe amandoi. Dumnezeu le stie pe toate.
Falsă cinstire. Dacă e așa cum spui făceai mai mult decât ai făcut...Străduiește-te pe viitor să-i cinstești mai mult.

ps: trecând peste faptul că deții o înregistrare "făcătură", când iubești și cinstești pe cineva, acoperi greșeala lui și nu o răspândești pentru a aduce smiteală și altora (așa cum mama își iartă copilul, indiferent de ce greșeală ar face copilul, tot copilul ei rămâne și iubirea ei față de copil nu se stinge).

ps: ortodoxia asta de pe internet poate fi o mare înșelare, ortodoxia se trăiește pe viu și nu într-un cadru virtual; e ușor să ne dăm cu părerea... Vino în țară și discută cu părinți care l-au cunoscut pe pr Arsenie Boca, să vezi și părerea lor și atunci vei înțelege lucrurile mai bine. Până atunci mai de folos ne-ar fi tăcerea, decât datul cu părerea.
  #264  
Vechi 07.02.2013, 12:51:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Ce usor e sa starnim nedumeriri...mai usor decat a scrie corect gramatical...
NU find ci fiind, NU scriem sa ci s-a, ca urmeaza un verb ...
Apoi nu stiu daca Parintele Papacioc ar fi blamat un confrate...mai ales ca am vorbit cu dansul de cateva ori...chiar si despre parintele Argatu, despre care am o impresie foarte buna...
Si pentru Ovidiub., sa nu uitam fratele meu ca TONUL face muzichia...
Eu va iubesc pe toti ! Doamne ajuta!
Si daca ne iubesti de ce ne judeci? tu nu vezi ca traiesc in America si nu prea scriu romaneste? numai aici pe forumul asta, ce vrei sa ma duc inapoi la scoala acum batran? Tu nu ai citit ca am o inregistrare si ca nu judec nu starnesc nimic? mai mai da destepti mai sintem toti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #265  
Vechi 07.02.2013, 12:54:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
@ Ovidiu .

Presupun ca stii ce inseamna ,,nu am binecuvintare,,!

Apreciez scuzele! In rest sanatate si ,,Doamne ajuta!,,
Te înțeleg, mai ales că știu de unde vii și cine nu îți dă binecuvântare...
Ulterior mi-am dat seama cu cine vorbesc.
Doamne ajută!
  #266  
Vechi 07.02.2013, 13:01:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înregistrări măsluite există grămadă. Au mai fost înregistrări postate chiar pe forum, dovedite a fi niște falsuri. Trecând peste ipoteza aceasta, dacă ai sta puțin să te gândești, părintele Arsenie Papacioc nu ar fi făcut așa ceva, adică să-și pună în umbră un frate, slujitor al lui Dumnezeu. Și mai ales într-o înregistrare.

Legat de părintele și maica Zamfira puțini pot pricepe că părintelui i-a fost de folos să-l vorbească lumea de rău, decât de bine. Răbdarea, jertfa, acceptarea nedreptății...i-au folosit lui toată viața. Am mai povestit eu o dată ceea ce mi-a relatat un părinte, să-i spunem apropiat de a-l părintelui Arsenie Boca, deși mulți îl numesc chiar ucenic. Iată povestea pe care am relatat-o, așa cum mi-a fost spusă de acest părinte:

"Un mare duhovnic (nu dau nume pentru a da curs altor dezbinări și dispute) la o cuvântare în fața unei mulțimi a spus "Eu nu contest sfințenia părintelui Arsenie Boca, însă nu trebuia să smitească pe unii oamenii, facandu-i să creadă că traiește cu maica Zamfira". Un ucenic de al părintelui a spus din mulțime "S-au smintit cei smintiți"! Atunci duhovnicul a răspuns: "Bine, bine nu mă îndoiesc de curația părintelui, dar nu trebuia să smintească lumea".

Apoi când ucenicul s-a întors la Părintele Arsenie acesta i-a spus fară ca ucenicul să-i spună cele întamplate: "Mă, m-ai apărat în fața lui .....?. Nu trebuia mă, că, ce să faci. Eu îl înțeleg și pe el, ei nu mă pot înțelege pe mine. Pentru că, fiecare dintre noi cât i-a dat har Dumezeu, atâta are. El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu. Da ei nu mă pot înțelege pe mine, nici episcopi, nici preoți, nici ierarhi. Pentru mine mai bine a fost să mă vorbescă de rău oamenii decât de bine."



Falsă cinstire. Dacă e așa cum spui făceai mai mult decât ai făcut...Străduiește-te pe viitor să-i cinstești mai mult.

ps: trecând peste faptul că deții o înregistrare "făcătură", când iubești și cinstești pe cineva, acoperi greșeala lui și nu o răspândești pentru a aduce smiteală și altora (așa cum mama își iartă copilul, indiferent de ce greșeală ar face copilul, tot copilul ei rămâne și iubirea ei față de copil nu se stinge).

ps: ortodoxia asta de pe internet poate fi o mare înșelare, ortodoxia se trăiește pe viu și nu într-un cadru virtual; e ușor să ne dăm cu părerea... Vino în țară și discută cu părinți care l-au cunoscut pe pr Arsenie Boca, să vezi și părerea lor și atunci vei înțelege lucrurile mai bine. Până atunci mai de folos ne-ar fi tăcerea, decât datul cu părerea.

ps: trecând peste faptul că deții o înregistrare "făcătură", când iubești și cinstești pe cineva, acoperi greșeala lui și nu o răspândești pentru a aduce smiteală și altora (așa cum mama își iartă copilul, indiferent de ce greșeală ar face copilul, tot copilul ei rămâne și iubirea ei față de copil nu se stinge).


Aici ai mare dreptate iaca am gresit iarta-ma nu am sa mai postez pentru un timp.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #267  
Vechi 07.02.2013, 13:06:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noiembrie,

În loc să te le legi de fond, te legi mai mult de formă. După ce dai omului în cap cu bâta, îi spui te iubesc?

Cât despre mine, mulțumesc pentru recomandare. E binevenită.
  #268  
Vechi 07.02.2013, 13:12:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Aici ai mare dreptate iaca am gresit iarta-ma nu am sa mai postez pentru un timp.
Doamne ajuta
Nu trebuie să te simți vinovat/vinovată de nimic, probabil ai făcut-o fără să îți dai seama. E bine de știut ca pe viitor să fii mai atent/atentă.

Doamne ajută!

ps: mă bucur că ai înțeles ideea.
  #269  
Vechi 07.02.2013, 13:26:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mara19 vezi pe privat ai un mesaj, dreapta sus la mesaje private.
  #270  
Vechi 07.02.2013, 16:23:22
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Ce usor e sa starnim nedumeriri...mai usor decat a scrie corect gramatical...
NU find ci fiind, NU scriem sa ci s-a, ca urmeaza un verb ...
Cam usor sari si tu la gatul unei persoane, legandu-te de faptul ca nu scrie corect. Ai primit raspuns de la Hartford si ai inteles ca nu este vorba de nestiinta ci doar de multi ani petrecuti intr-o tara straina. Poate nu ar trebui sa judeci asa usor, dupa aparente.

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Apoi nu stiu daca Parintele Papacioc ar fi blamat un confrate...mai ales ca am vorbit cu dansul de cateva ori...chiar si despre parintele Argatu, despre care am o impresie foarte buna...
Si pentru Ovidiub., sa nu uitam fratele meu ca TONUL face muzichia...
Eu va iubesc pe toti ! Doamne ajuta!
Exista o inregistrare cu Parintele Arsenie Papacioc in care isi exprima parerea despre Parintele Arsenie Boca, si spune lucruri care te pun pe ganduri.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10