Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 09.02.2013, 02:16:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Amice ești ca o placă stricată. Eu zic să mai schimb placa aia că e învechită. Nu vezi că nu ești în stare să susții ceva bazându-te pe propiile tale cunoștiințe, ci te bazezi pe un anonim care vorbește într-o înregistrare.
-eu atata am citi dintr-o carte de a lui Argatu:Ratacirile parintelui Ilarion Argatu

-in una din cartile lui sfatuieste credinciosii sa tai un cm din parul lor,sa se duca afara sa-i dea foc si sa ingroape dupa aceea resturile,cenusa..

-si mie suficient ca sa-l consider ratacit,invatatura lui e ratacita
  #342  
Vechi 09.02.2013, 02:18:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pe ce te bazezi când vii cu afirmațiile astea. Pe o înregistrare?

ps: poți răspunde la întrebări...sau dicutăm doar ce vrei tu?
“Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul – Despre vraji si farmece si lupta impotriva lor”
pg. 105:


Întrebare: “Mi s-a furat ceva din casă și nu știu cine este hoțul.
Răspuns: Dumnică duci la Altar un litru de vin (cel sărac duce mai puțin) și o prescură (chiflă, pâine) cu trei lumânări aprinse, și să scoată preotul în timpul Sfintei Liturghii Părticica pentru descoperirea celui care a furat.
Scrii: Liturghie Vii :
Robul lui Dumneteu (N) se roagă ca Dumnezeu să-i descopere pe cel care i-a furat și să facă judecată dreaptă. Aceasta o dai Preotului.
La sfârșitul Sfintei Liturghii ceri preotului Părticica"
  #343  
Vechi 09.02.2013, 02:25:35
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulți văd, puțini pricep. Antiecumenism în afară de o înregistare nu mai poate vedea altceva, e prea orbit de dreptate și de litera legii, care omoară. Cam așa erau și fariseii contemporani Mântuitorului. Astăzi noi ne credem drepți ca acei farisei, mai drepți decât cei ce au slujit lui Dumnezeu, care s-au jertfit și care au răbdat nedreptatea pentru ca noi astăzi să mai primim milă de la Dumnezeu, pentru ca bunul Dumnezeu să ne mai îndure. Și noi cei ”drepți”, drepet răsplată acestor jertfitori le aducem cea mai mare bucurie: cinstirea lor cu ”judecăți induse”, nimic propiu, nimic trăit, nimic simțit.


Am gasit un mesaj al dumneavoastra, pe un alt topic, tot despre Parintele Arsenie Boca; aproape in paralel cu cel pe care vorbim noi; vad ca e pandemie...acum topicul e inchis.
Uitati mesajul, e din martie 2012:

<<Inainte de a intra pe forum asta ascultam și eu...interesant ca nu avem imagine ci doar voce...de ce nu a apărut această înregistrare în timpul vieții celui sau celor care sunt în înregistrare?

Cât despre sfințenia parintelui Arsenie Boca nici nu poate fi pusă în discuție...este un sfânt și va rămâne un sfânt al poporului nostru, ori câte clevetiri împotriva dânsului ar mai apărea. A fost fost un om a lui Dumnezau pe pâmânt și din acest motiv el nu a fost și nu este înțeles de mulți clerici și mireni...

ps: interesant ca această înregistrare a apărut chiar în perioada declanșării oficiale a canonizării părintelui...oare este întâmplător?>>

Mi-a placut mesajul. M-a bucurat si m-a intristat in acelasi timp. Dar Dumnezeu este cu noi.

Parintele a deranjat pe multi. Dar i-a si inaltat pe multi.
Dumnezeu sa ne ajute sa-l intelegem si sa-l iubim pe parintele Arsenie Boca. Cat despre trecerea sa in randul sfintilor? Dumnezeu se ocupa de asta. Si sirurile de pelerini care se roaga la Manastirea Prislop; si candela vesnic aprinsa; si duhul Parintelui care ne ajuta la greu.

Stim doar ca nici staretul Siluan nu a fost inteles si acceptat de multi. Multi se temeau de indrazneala sa cand vorbea despre Dumnezeu. Si acum, cu ajutorul lui Dumnezeu, ne inchinam Sfantului Siluan Athonitul. Si e numit, deja, Sfant Universal.
  #344  
Vechi 09.02.2013, 02:26:50
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nici măcar nu știa cine e în înregistrarea respecitvă. Puteam fi eu în înregistrare.


Sper ca NU.
  #345  
Vechi 09.02.2013, 02:28:18
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

acum am descarcat de pe net :

Arhim. Ilarion Argatu - Despre vraji farmece si lupta impotriva lor

"Despre vraji
Despre vrăji, felul lor, cum te aperi de ele.
1. Dacă găsești în casă tăblițe de metal, sârme mici îndoite în unghi
drept, pietricele sau vreun ghemotoc de ațe sau vreo cârpă etc.
- Înainte să te atingi de ele, te ungi cu Agheasmă pe față, ca să nu sară
diavolul de pe ele pe tine.
- Apoi le iei pe un făraș și le duci la o margine de grădină și le îngropi
în pământ, deci îngropi diavolul. "

-pai cum ingropi diavolul ? pai daca era asa de 2000 de ani pana acum se ingropau toti diavolii

Last edited by antiecumenism; 09.02.2013 at 02:30:31.
  #346  
Vechi 09.02.2013, 02:31:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"Dacă ți-a pătat cu o pată galbenă vreun lucru, o față de masă, o
bluză, un cearceaf etc.
Pata galbenă este cu spurcăciuni și pe ea își trimite să stea diavolul.
Te îmbraci cu bluza aceea și mergi la piață. E liniște până la tine. Când
ajungi tu la rând să cumperi, se face tulburare, se face necaz. Și așa
oriunde mergi ai tulburare și strâmtorare și necaz, acasă, la fel. Ai
piedici la tot ce vrei să faci.

Variante de rezolvare:
a) Încerci să scoți pata. Poate iese la fiert cu hipoclorit. În timpul
fiertului trosnesc pereții în jurul tău. Dacă pata a ieșit, ai făcut curățire.
Apoi înainte de călcat stropești rufa cu Agheasmă, ca să o Sfințești.
b) Dacă pata nu iese, o decupezi și cârpești locul. Porți cearceaful
cârpit. Ceea ce ai decupat îngropi în pământ. Poți îngropa obiectul
pătat. Îngropi diavolul.

c) Dacă poți, dă de pomană vrăjitoarei lucrul pătat și să zici: Să fie
pentru sufletul celui care a făcut pata aceasta. Nu-l dai cuiva anume.
Lasă-l frumos împachetat într-un parc, stație. Îl va lua cine va voi. Cel
care va lua obiectul nu va păți nimic."


-voi nu vedeti ce aberatii recomanda P Argatu?
  #347  
Vechi 09.02.2013, 02:33:02
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am mai gasit un mesaj tot de pe topicul de anul trecut, e tulburator dar spune adevarul.

Desi, nu cred ca intereseaza pe cineva Adevarul. Nici macar cel al oamenilor.... darmite al lui Dumnezeu.


<<Daca pana si Parintele Arsenie Boca a ajuns sa fie tarat in mocirla vrajbei noastre atunci cu siguranta se intimpla ceva groaznic cu noi.Probabil ca satui sa ucidem ce a pus Dumnezeu in noi am trecut plini de ravna sa stingem si lumina recunostiintei ce ar trebui sa o avem in fata unui om al lui Dumnezeu.Este cutremurator,o evidenta a simptomelor decesului spiritual ce ne ajunge din urma,ca pana si memoria unui asemenea parinte este subiect de polemica si contestare.Sa ne ajute Dumnezeu pentru ca am inceput sa nu mai realizam ceea ce facem.Am terminat de luptat cu propriile patimi si caderi si ne-am pus pe curatat trairile parintelui Arsenie Boca.Inclin sa cred ca tot ce ni-se intimpla in tara asta,care pe zi ce trece pare decupata dintr-un film al absurdului grotesc,este o judecata a lui Dumnezeu pentru halul in care am ajuns.Polemica ce contorsioneaza spiritul(nu cea care-l ridica plina de mila,bandajand ranile si nu amputand satanic un membru ce poate fi vindecat),doar un mod al fiecaruia de a-si exterioriza proprii demoni,va castiga probabil si ultima farama de teren ramasa nesupusa colcaielii frustrarii individuale.Apoi sa incendiem si noi Roma cantand la harpa pt ca nebunu rade cu satisfactie in fata dementei finale.Este trist spre ce ne indreptam dar probabil ca trebuie sa vina si clipa cand vom culege roadele ratacirii noastre.Chiar cred ca o meritam.>>


E scris de :Pelerin spre Rasarit
  #348  
Vechi 09.02.2013, 02:36:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"Poate auzi soneria de la ușă:
a) Dacă sună o dată este un hoț. Este bine să aprinzi luminile, să faci
zgomot ca să fugă.
b) Dacă sună de două ori, este diavol. Îl alungi cu tămâie, rugăciuni,
semnul Sfintei Cruci. Zici de 3 ori: În numele Mântuitorului Iisus Hristos,
pleacă de la mine și de la casa mea. Pe pustiu să te duci și aici să nu te
mai întorci.
c) Dacă sună de trei ori, este un Înger. Fii atent, că îți aduce un mesaj,
te avertizează de ceva.
Punctele b și c se referă la faptul că soneria sună singură, nu sună o
persoană. La scurt timp apare și persoana, dar tu știi ce fel de om este
după felul în care a sunat soneria mai înainte. "

-chiar asa o fi oameni buni; daca auzi soneria de 3 ori e un inger ? pai ce diavolul nu poate sa apese de 3 ori numai de 2? nu vedeti ce aberatii,ce argatisme...
  #349  
Vechi 09.02.2013, 02:38:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
................
dar despre aberatiile lui Argatu nu zici nimic,nu vezi ce am postat eu din cartea lui ?
  #350  
Vechi 09.02.2013, 02:39:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-voi nu vedeti ce aberatii recomanda P Argatu?
Nu amice. Nu vreau să le văd. Nu sunt în măsură să judec. A slujit lui Dumnezeu, cine sunt eu să-l judec? Dacă a greșit și cu siguranță a avut greșeli, căci a fost om, să-l ierte Dumnezeu, la fel și pe ceilalți părinți: Arsenie Papacioc, Ioanichie Bălan, Cleopa și Arsenie Boca. Nu suntem noi în măsură să le stabilim greșelile și nici nu este de folos. De folos ne-ar fi dacă ne-am ruga pentru ei ca Dumnezeu să le ierte greșelile și să-i așeze în rândul drepților și de acolo să ne ajute și pe noi.

Last edited by ovidiu b.; 09.02.2013 at 02:43:21.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10