Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 14.06.2014, 13:59:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu, nu am auzit de asa ceva. Am mai citit despre oameni care au ajuns la desavarsire, pustini sau nu, dar nu am dat peste aceasta descriere.
http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...rat-de-flacari
Iar ei s-au inspirat de aici:
http://www.youtube.com/watch?v=z5Bcb3LipiE
Pt ca aici am auzit si eu prima data.Iar acest eveniment, al inconjurarii
parintelui in limbi de foc s-a mai intamplat, in vremea in care era in
puscarie.Asa de tare s-a speriat conducerea comunista la vremea aceea
incat i-au dat drumul dupa un astfel de eveniment, pentru ca daca il
mai tineau , asa cum marturiseau si gardieni, parintele mai avea putin
si-le transforma inchisoarea in manastire.
  #382  
Vechi 20.06.2014, 09:34:38
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Am o intrebare dar la care doresc un raspuns scurt(un da sau nu):
In momentul in care te rogi la Dumnezeu, se desfac Cerurile si esti
ridicata de la pamant inconjurata de limbi de foc ? Da sau nu ?
Ca si Parintele Arsenie Boca cand a fost vazut inconjurat de limbi de foc cand savarsea Sfanta Liturghie, si Sfantul Nectarie a fost vazut in mod asemanator cand se ruga singur, de catre un calugar.
In viata Sfintei Maria Egipteanca, cuviosul Zosima a vazut-o pe Sfanta ca era ridicata in aer in timp ce se ruga in pustie.
  #383  
Vechi 20.06.2014, 09:49:33
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

In legatura cu pictura Sf. Francisc de la Draganescu, se poate citi despre minunea convertirii unei catolice la ortodoxie: dupa ce s-a rugat Sfantului Francisc sa primeasca har, femeia catolica a visat pe Sf. Francisc impreuna cu Sf. Serafim de Sarov, si primul Sfant i-a spus ca daca vrea sa aiba har, sa mearga la Manastirea celui de-al doilea Sfant. Minunea a fost consemnata de catre maicile de la Manastirea Diveevo.
  #384  
Vechi 20.06.2014, 14:15:41
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

Idolatrii nu ascultă nici de dogme, nici de canoane și nici măcar de dovezile de netăgăduit. Pentru aceasta s-a zis că au ochi și nu văd și urechi și nu aud. Ei vor să creadă, sunt însetați după ”minuni” și gata să se lepede mai degrabă de Biserică decât de ceea ce ei ”simt în inimă”. Un om rațional, chiar neștiutor în ale credinței, ar cerceta mai adânc, ar întreba și ar căuta pe cât posibil să afle adevărul din izvorul ortodoxiei, adică din ce spun Sfinții Părinți. Dar pe mulți nu-i interesează adevărul, ei vor Vițelul de Aur la care să se închine și să-i facă bine cu un ceai. Ei vor să creadă în vise pentru că ”se potrivesc” cu ceea ce ei ”simt în inimă”. Vor să aibă ”sfinți” la îndemână care să facă minuni cu ei, să-i scape de gripă, de Garda Financiară, să le pună dantură nouă... buni la toate și oricând. Au transformat Ortodoxia și pe Sfinții ei dintr-o credință mântuitoare într-un nou păgânism închinător la idoli. Și precum aceia obligau pe toți la închinarea și tămâierea idolilor așa și aceștia, nu mai puțin exaltați, sar pe cei care îndrăznesc să ”denigreze” din ”invidie” pe gurul lor.

Bun venit în vremea de pe urmă! Pentru engleză - apăsați 1, pentru română - apăsați 2. Pentru Arsenie Boca apăsați tasta 1, pentru Francisc de Assisi apăsați tasta 2.

Last edited by IvanTurbinca; 20.06.2014 at 15:15:22.
  #385  
Vechi 21.06.2014, 13:39:41
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Sunt multe marturii cum ca Parintele Arsenie Boca a spus mai multor mireni si clerici ortdocsi ca s-a intalnit cu Sf. Serafim de Sarov in Muntele Athos si i-a fost ucenic. Poate si de acolo a primit harisme. Eu vad o legatura intre Sf. Serafim de Sarov, Parintele Arsenie Boca si Sf. Francisc. Parintele Arsenie Boca a slujit numai lui Dumnezeu. Doamne ajuta!
  #386  
Vechi 01.08.2014, 13:51:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marturii ale preotului Serafim Badila:
https://www.youtube.com/watch?v=2t83GOy2zLo
  #387  
Vechi 01.08.2014, 16:49:32
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

IvanTurbinca are dreptate, eu cred ce zice parintele Arsenie Papacioc si alti parinti:

Parintele Arsenie Papacioc si P. Ioanichie Balan -despre ratacirile P. Arsenie Boca: [COLOR=windowtext]https://www.youtube.com/watch?v=w9AAI9iwvkM[/COLOR]

Dovada ca Arsenie Boca a fost inselat Partea 1:[COLOR=windowtext]https://www.youtube.com/watch?v=spXHMLWdqR8[/COLOR]

Dovada ca Arsenie Boca a fost inselat Partea 2:[COLOR=windowtext]https://www.youtube.com/watch?v=lNgV6U9iokU[/COLOR]

Dovada ca Arsenie Boca a fost inselat Partea 3:[COLOR=windowtext]https://www.youtube.com/watch?v=eSvdUJlgXMA[/COLOR]

- exista si false minuni,exista si fals misticism,exista si inselarea inimii si a mintii...eu cred ceea ce zice Parintele Arsenie Papacioc (dialogul e real); de ce sa nu fie sfinti de exemplu Parintele Arsenie Papacioc sau parintele Iustin Parvu?; de ce sa nu tinem cont de faptul ca p Boca ii impartasea pe greco-catolici (fara sa le zica ca sunt eretici), ca ii trimitea chiar pe unii ortodocsi sa se impartaseasca la ereticii greco-catolici (o mare eroare) ,ca a pictat icoana cu ereticul Francisc,acestea arata ca nu pastra cu adevarat dreapta credinta ortodoxa,deci nu e sfant (un sfant trebuie sa pastreze neintinata credinta ortodoxa,ereticii greco si romano-catolici trebuie primiti la ortodoxie prin botez si slujbe de dezlegare si lepadare de erezii [filioque, infailibilitatea, primatul papei și toate celelalte],si dupa aceea se impartasesc


[COLOR=windowtext]RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi pe ereticii romano-catolici sau greco-catolici care vin la credința ortodoxă[/COLOR]


: [COLOR=windowtext]http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...vine_3105.html[/COLOR]

Last edited by cristirg; 01.08.2014 at 16:52:26.
  #388  
Vechi 01.08.2014, 17:59:37
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
[font=Verdana]IvanTurbinca are dreptate, eu cred ce zice parintele Arsenie Papacioc si alti parinti:
Iar eu cred ca tu nu stii ce inseamna barfa. Multe ce se spun despre
Arsenie Boca sunt contrazise tocmai de documentele securitatii.
Culmea este ca tocmai documentele intocmite de atei(generali /ofiteri
gardieni de securitate) contrazic atacurile la Arsenie Boca si marturisesc adevarul celor intamplate in rapoartele lor.

Dar nu-i bai.Poate Dumnezeu a hotarat ca cei care sunt atei sa se intoarca
la credinta prin Arsenie Boca, iar cei care nu merita ortodoxia, sa se sminteasca.
  #389  
Vechi 01.08.2014, 18:00:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-i intoarca la pocainta si la rugaciune pe cei care gresesc cu buna stiinta sau din nestiinta.
  #390  
Vechi 01.08.2014, 18:06:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai nou, unii vor sa imparta dreptatea in locul lul Dumnezeu! Pazea, ca se achita o taxa pentru indrazneala!

Sa ne smerim , sa lasam capul in pamant, ca ultimii pacatosi, asa cum suntem de fapt, si sa asteptam in liniste sa ne lumineze Dumnezeu. Apoi sa spunem cu smerenie: eu cred asa, dar, Doamne, daca nu-i asa ajuta-ma sa cred cum e bine. Ajuta-ma sa gandesc ca tine, Doamne, si sa-mi vad pacatele mele si apoi pe ale altora.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10