Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.03.2007, 14:01:33
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in legea veche femeia nu avea voie sa intre in bis in aceasta perioada ( adica 7 zile chiar dc ai scrugere chiar dc nu)cand Maicuta Domnului a zamislit pe Iisus din smerenie a respecatat si ea acele 7 zile desi EA ERA CURATA. de aceea noi femeile urmand ex Ei TREBUIE sa nu ne atingem de sfinte in aceasta perioada, ca unele dintre noi mai intra in pridvorul bisericii(cum fac si eu) o fac poate din evlavie ca nu vor sa lipseasca de la bis, sau din nestiinta sau din nepasare DAR TOATE vom da seama pt aceasta pt ca este pacat. dar cum D-zeu stie inim afiecaruia sa nu deznadajduim dar nici sa pacatuim in ideeaa ca El ne iarta oricum. cat despre sange, nu e vb de sange la propriu ca e necurat e vb de scurgere si ascultare.. nici nu poate fi vb DESPRE IMPARATASNIE in timpul,acesta E PACAT MARE!!! deci sa respectam daca nu din simtire...macar din smerenie si respect pt Maicuta Domnului cu drgaoste jenica
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.03.2007, 14:50:42
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Si nu inteleg ce ar fi murdar in sangele menstrual, e tot parte a sangelui uman. Atunci sangele infectat cu SIDA, HEPATITA A, B, C, sau sifilis etc cum mai poate fi numit?
Eu am una dintre aceste boli dillema si mi se pare formularea ta cel putin nepotrivita ...stiu ca n-ai facut-o intetionat dar zic ca nu-i de folos nimanui pentru o idee sa infundam in noroi pe altii???
Imi cer iertare...ouf nu asta era ideea, am facut o comparatie, explicand ca nu ar fi nimic rau cu sangele uman...si un exemplu ar fi sangele menstrual. Ma iertati ca am formulat gresit. Nu improsc pe nimeni cu noroi, faptul ca e un forum ortodox si eu fiind ortodoxa, as dori sa aflu si parerea altora.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.03.2007, 15:19:55
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
in legea veche femeia nu avea voie sa intre in bis in aceasta perioada ( adica 7 zile chiar dc ai scrugere chiar dc nu)cand Maicuta Domnului a zamislit pe Iisus din smerenie a respecatat si ea acele 7 zile desi EA ERA CURATA. de aceea noi femeile urmand ex Ei TREBUIE sa nu ne atingem de sfinte in aceasta perioada, ca unele dintre noi mai intra in pridvorul bisericii(cum fac si eu) o fac poate din evlavie ca nu vor sa lipseasca de la bis, sau din nestiinta sau din nepasare DAR TOATE vom da seama pt aceasta pt ca este pacat. dar cum D-zeu stie inim afiecaruia sa nu deznadajduim dar nici sa pacatuim in ideeaa ca El ne iarta oricum. cat despre sange, nu e vb de sange la propriu ca e necurat e vb de scurgere si ascultare.. nici nu poate fi vb DESPRE IMPARATASNIE in timpul,acesta E PACAT MARE!!! deci sa respectam daca nu din simtire...macar din smerenie si respect pt Maicuta Domnului cu drgaoste jenica
Dar Fecioara Maria a rascumparat pacatul original al femeii, ar trebui ca Femeia sa isi recapete locul asa-i? Nu mai traim acum 2500 de ani sa nu stim de fapt ce inseamna sangele menstrual. Dupa cum ai spus un bun exemplu a fost Fecioara Maria care a respectat regulile..dar regulile cui, ale Vechiului Testament...pana cand si-a indeplinit lucrarea mantuitoare IIsus Hristos. Iar Hristos a ridicat femeia prin activitatea sa: si repet, a videcat femeia cu scurgere de sange, a atins mortii (considerati necurati), si-a inceput activitatea mantuitoare la dorinta Fecioarei Maria cu toate ca nu ii venise inca timpul (a transformat apa in vin la nunta din Calea Galileii), a limitat poligamia cu toate ca evreii inca mai practicau poligamia luand ca exemple profetii care nu au respectat intocmai cateodata dorinta lui D-zeu, i-a redat cinstea si onoarea iertand-o pe Maria Egipteanca de pacatul preacurviei si L-a inviat pe Lazar la rugamintea Mariei, sora lui. Iar noi suntem crestini credinciosi intru Hristos. Si nu imi amintesc sa fie vreo lege a lui Moise din Vechiului Testament sa impuna acest lucru, sunt reguli ale poporului evreu. Iar Hristos nu a mentionat nimic legat de acest lucru...parerea mea. Multe lucruri sunt spuse in Vechiul testament, nu am fi mai buni decat altii. Ceea ce ne face deosebiti este ca urmam exemplul lui HRISTOS.
Parerea mea...si nu ma intelegeti gresit, nu doresc sa improsc pe nimeni cu noroi, ci doresc sa aflu precum persoanele care si-au exprimat aici nedumerirea, caci la urma urmei nu ma deranjeaza ca nu pot intra in Biserica cateva zile (cu toate ca sunt preoti care dau binecuvantare ucenicelor sa stea in pridvor si sa nu se atinga de cele sfinte) si sa ma rog acasa sau sa nu ma impartasesc cateva zile, dar daca Hristos A VINDECAT/s-a atins de femeia cu scurgere...si nu pot ma pot impartasi cu Trupul lui Hristos/ impartasania chiar dupa ce EL a demonstrat contrariu...nu cred ca e corect ca femeia sa fie privata de comuniunea cu D-zeu doar pentru ca are menstruatie un act fiziologic foarte natural si lipsa lui ar fi sterilitatea. Dupa cate stiu preotii impartasesc bolonavii care sunt pe moarte, daca se intampla ca femeia respectiva sa aiba menstruatie? Va fi privata de IMPARTASANIE/ comuniunea cu HRISTOS chiar in ultima clipa a vietii, doar pentru faptul ca D-zeu a daruit-o cu acest dar al nasterii?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.03.2007, 15:29:20
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

D-zeu e bun si drept dar judecatile noatre nu sunt ca ale Lui dc vrei raspuns teologic nu stiu sa iti dau...iertare dar iti s[pun doar ce bine ar fi de am reusi sa ne impartasim pe patul de moarte...cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.03.2007, 19:01:25
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Dillema eu stiu bine ca nu ai dorit lucu acesta dar am devenit un pic sensibil la ce se spune despre boala noastra. Si nu-i de mirare cind te marginalizeaza fiecare sau pina si medicul (fara multa stiinta...si sint f. multi) vede in tine un alcoolic sau un desfrinat!
Dar sa revenim. La probleme de felul acesta exista doua rezolvari cred eu :
1. Din credinta/evlavie/iubire de Dumnezeu nu intrii in biserica
sau
2. Din aceleasi motive o faci!
Personal nu sint de acord cu aceasta interdictie...dar daca a-si fi femeie nu asi intra pentru ca sint si alte motive pentru care nu ajung la Liturghie intotdeauna fara sa fac o problema din asta. Nu asi avea insa nici o retinere cind boala ar fi de durata si asta ar insemna sa renunt la biserica sau impartasanie.
Dar eu nu sint femeie:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.03.2007, 22:09:03
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

La cite zile dupa perioada menstruala poti sa te impartasesti? La3-4 este devreme?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.03.2007, 08:15:20
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

7 zile asa spun canoanele dar cel mai bine vorbeste cu duhovnicul totul trebuie facut cu binecuvantare!!!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.03.2007, 16:34:34
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Dillema eu stiu bine ca nu ai dorit lucu acesta dar am devenit un pic sensibil la ce se spune despre boala noastra. Si nu-i de mirare cind te marginalizeaza fiecare sau pina si medicul (fara multa stiinta...si sint f. multi) vede in tine un alcoolic sau un desfrinat!
Dar sa revenim. La probleme de felul acesta exista doua rezolvari cred eu :
1. Din credinta/evlavie/iubire de Dumnezeu nu intrii in biserica
sau
2. Din aceleasi motive o faci!
Personal nu sint de acord cu aceasta interdictie...dar daca a-si fi femeie nu asi intra pentru ca sint si alte motive pentru care nu ajung la Liturghie intotdeauna fara sa fac o problema din asta. Nu asi avea insa nici o retinere cind boala ar fi de durata si asta ar insemna sa renunt la biserica sau impartasanie.
Dar eu nu sint femeie:)
Nu sunt impotriva nimanui, si nu desconsider "crucea" nimanui. A fost doar un exemplu banal, si nu lua in nume de rau. Caci fiecare isi are crucea lui cu sau fara boli. Hristos a venit pentru pacatosi de aceea in crestinism nu avem dreptul sa judecam sau sa ne obijduim unii pe altii pentru "crucea" vieti noastre. Hristos nu a venit sa impuna reguli, ci sa distruga regulile in care fariseii au ingradit poporul lui D-zeu. Atata timp cat D-zeu mi-a dat un creier doresc sa il folosescsi Biblia NU zice "crede si nu cerceta". La cina cea de taina HRISTOS nu a impus conditii nimanui cand si cum sa ne impartasit cu TRUPUL si SANGELE LUI. Cina cea de taina a avut loc in casa lui mamei lui Matei, Maria, iar in evanghelii nu apare nicaieri ca Hristos ar fi intrebat-o pe mama lui daca e in perioada dificila sa se poate impartasi...sau daca au diferite boli transmisibile. Daca ar fi fost adevarat, Hristos nu ar fi omis cu siguranta un amanunt atat de important. Hristos a venit pentru toti, copii, femei, barbati, bolnavi, pacatosi etc. Daca Hristos a venit sa curete murdaria sufleteasca, de ce s-ar crampona de asa zisa murdarie trupeasca- menstruatia , care stiinta a dovenit contrariul si necesar in a da viata. Cine imi poate da versetele din Noul Testament care spun ca femeia nu are voi sa intre in Biserica, ca nu prea imi amintesc.

Daca tot D-zeu imi da posibilitatea sa gandesc, inainte de "a nu intra in biserica", as dori sa inteleg aceasta regula care imi priveaza dreptul de a fi in comuniune cu D-zeu doar pentru faptul ca sunt femeie cu toate ca Hristos nu a mentionat acest lucru. De exemplu cele 10 porunci ale lui Moise si legea lui Hristos imi pare foarte logice: sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu fii desfranat...aceste pacate au consecinte foarte grave, si nici una din cele 10 porunci nu contine ideea " sa nu intri in casa Domnului in perioada delicata. Si nu inteleg ce consecinte ar avea faptul ca femeia sa intre in biserica atunci cand se intampla acest act fiziologic al menstruatiei. Atunci copilul care se naste e la fel de murdar? Iar Botezul e adus de Hristos pentru a ne curati de pacatul stramosesc si nu de sangele menstrual. Fiecare din noi si-a avut locas in organele genitale ale femeii, fie ca e barbat ori femeie...ceea ce ne face egali in fata lui D-zeu. Acest lucru e legat doar de traditia iudee. Multe lucruri sunt scrise in Vechiul Testament, dar si nu ar trebui atata timp cat Hristos a adus "Legea iubirii", indreptand traditia gresita a evreilor si fariseilor.

Doamne ajuta si imi cer iertare pentru judecata scurta...dar asta e parerea mea.

SI draga DMB imi cer iertare daca te-m jignit, dar nu am avut in intentie si daca ai fi citit mai bine contextul am facut o comparatie. Si cat de bolnava ar fi o persoana, Hristos nu ar interzice sa se impartaseasca cu Sf. Daruri. Si atata timp cat menstruatia nu e o boala, ci un act fiziologic si normal, parte din natura femeii, nu cred ca HRISTOS ar permite discriminarea doar din cauza acestui fapt. Hristos e iubire, viata, dreptate, parte a Sfintei Treimi.
Iar referitor la boala, fiecare isi are "crucea" lui. D-zeu da crucea in functie de puterea fiecaruia. Orice boala sufleteasca sau fizica necesita un caracter foarte puternic, si te apreciez ca lupti si nu cedezi,si D-zeu vede ravna fiecaruia. Si eu am crucea mea...si o simt grea mai rau ca o boala, poate sunt prea slaba, dar voi continua sa lupt cu ajutorul lui D-zeu si cu rugaciunile voastre.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.05.2007, 02:27:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
La cite zile dupa perioada menstruala poti sa te impartasesti? La3-4 este devreme?
Draga Cristina,

Bine ai venit pe aici! Ca sa incerc un raspuns la intrebarea ta, depinde ce numesti tu "dupa perioada menstruala". Ca sa fie mai simplu de calculat, aduna 7 zile din prima zi a menstruatiei si afli in ce zi te poti impartasi, lua anafura, aghiasma, saruta icoanele, etc. In cazul unei menstruatii de mai lunga durata, sa zicem 7-8-9 zile, se asteapta pana se termina. Dar chiar daca e de mai scurta durata (3-4-5), se asteapta cele 7 zile.

Elena
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.05.2007, 11:37:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de cristina83
La cite zile dupa perioada menstruala poti sa te impartasesti? La3-4 este devreme?
Draga Cristina,

Bine ai venit pe aici! Ca sa incerc un raspuns la intrebarea ta, depinde ce numesti tu "dupa perioada menstruala". Ca sa fie mai simplu de calculat, aduna 7 zile din prima zi a menstruatiei si afli in ce zi te poti impartasi, lua anafura, aghiasma, saruta icoanele, etc. In cazul unei menstruatii de mai lunga durata, sa zicem 7-8-9 zile, se asteapta pana se termina. Dar chiar daca e de mai scurta durata (3-4-5), se asteapta cele 7 zile.

Elena
nu domnule, daca e mai de lunga durata se merge la medic eventual daca sunt probleme si se ashteapta 14 zile! habar-n-am defapt cum e ca nu-s duhovnic si nici preot si iertatzi-ma ca-mi dau cu parerea. Dar cred ca se poate merge la Biserica si la liturghie si chiar a sta de vorba cu duhovnicul in tot acest timp.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15