Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 30.12.2012, 20:44:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

In primul rind eu nu am cunostiinta de acel canon despre care se tot povesteste .
Cind l-oi citi cu ochii mei , ca sa vad precis ce spune si presupune , atunci am sa comentez si am sa tin seama de el .
Pina nu stiu despre ce este vorba (vazind cu ochii mei !) insa am sa tac !

In al doilea rind , de ce va mirati , nu stiti ca eu deobicei urmaresc sa incurc lumea , sa o derutez ?
Credeam ca deja ati inteles asta !?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #512  
Vechi 30.12.2012, 21:27:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca ne uitam in Levitic unde se vorbeste de necuratia femeii, vedem ca aceasta nu se refera la o stare de pacat, deci eu privesc toate acele “interdictii” de a merge la biserica, mai degraba ca o consideratie pentru femeie, ca o manifestare a atentiei fata de sanatatea ei, e adevarat, scrise pe un ton specific mentalitatii si normelor culturale ale vremii. Aceste elemente ale traditiei ebraice au supravietuit in practica bisericeasca pana in zilele noastre, fiind idealizate ca element al traditiei, cu toate ca conditiile de igiena s-au schimbat de atunci. Probabil marea majoritate a femeilor sunt in asentimentul tau si se intreaba in gand: de ce in perioada menstruatiei n-ai voie sa te apropii de cele sfinte (icoane, moaste,anafura, aghiasma), doar nu le spurci (asta ar fi o superstitie), caci daca ar intreba cu voce tare pe barbati, cum sunt sfatuite sa faca atunci cand au nelamuriri, rapid ar fi puse la zid si catalogate drept neascultatoare, necredincioase si feministe. Cum nu e insa o problema vitala, lasi cum vor ei si nu-ti mai bati capul, ca n-are rost. Ramane o taina neelucidata. Orice canon are un rost si trebuie vazut si cand s-a dat ca sa intelegi contextul, daca nu, naste confuzii majore. Cel mai tare m-a surprins acela care prevede ca lauza sa nu intre in dormitor daca acolo e pruncul ei botezat, a lui Timotei din Alexandria.
Yasmine (si altii care tot n-au inteles) - despre acest mesaj neclar este vorba, mi precis despre ceea ce am bolduit eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #513  
Vechi 30.12.2012, 21:33:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Yasmine (si altii care tot n-au inteles) - despre acest mesaj neclar este vorba, mi precis despre ceea ce am bolduit eu.

Pai da, nu face sens sa botezi pruncul cat esti lauza.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #514  
Vechi 30.12.2012, 22:26:46
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

2. Eu nu vorbeam despre nici o alta institutie de stat!
Ah, da spuneam ca la maternitate i se da mamei copilul dupa nastere.
Si da, i se da, i se ia numai cat sa fie spalat si imbracat si consultat si apoi i se da inapoi.
Copilul nu este despartit de mama lui!
Repet, depinde de spital! In unele tari ti se da imediat si poti sa stai cu el pe piept si alaptezi iimediat...in alte tari nu, este o separare de cateva ore, dar primele ore sunt f.importante. Depinde de tara, de spital, de mentalitate, de protocol.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 31.12.2012, 00:19:24
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
A trebuit sa aduc iarasi acest mesaj in fata, deoarece se cere cat mai multa claritate,cat mai multe explicatii.
Poate se pricepe in cele din urma!
Tu tot mai speri?...
Reply With Quote
  #516  
Vechi 31.12.2012, 10:24:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Tu tot mai speri?...
Kernel panic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #517  
Vechi 31.12.2012, 11:10:40
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Kernel panic.
not syncing - attempted to kill init
Reply With Quote
  #518  
Vechi 31.12.2012, 20:16:53
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In primul rind eu nu am cunostiinta de acel canon despre care se tot povesteste .
Cind l-oi citi cu ochii mei , ca sa vad precis ce spune si presupune , atunci am sa comentez si am sa tin seama de el .
Pina nu stiu despre ce este vorba (vazind cu ochii mei !) insa am sa tac !

In al doilea rind , de ce va mirati , nu stiti ca eu deobicei urmaresc sa incurc lumea , sa o derutez ?
Credeam ca deja ati inteles asta !?
In Pidalion se gaseste acest canon.
M-am uitat in Pidalion si nu am gasit in Canoanele Sf.Timotei al Alexandriei canon legat de femeia lauza, asa cum a afirmat o colega de forum. L-am gasit cuprins in Canoanele Sfantului Nikifor Marturisitorul (pagina 538). Spune asa:

"Canoanele cele 37 ale lui Sfântului Nikifor patriarhului Constantinopolului Mărturisitorului, din bisericeștile sale alcătuiri, și ale Sfinților Părinți celor împreună cu el.

[...]

CANONUL 37
De va naște muierea, și pruncul se primejduiește să moară, fiind de trei, sau de cinci zile, pruncul adică să se boteze, dar altă muiere botezată și curată se cuvine a apleca pe prunc. Și maica lui nici se cuvine a intra acolo unde este pruncul, nici măcar a-l apuca în mâini, până ce desăvârșit se va curăți după 40 de zile, și va lua de la preot rugăciunea.[1]

[1] Canonul acesta, precum mai înainte am zis, în oarecare manuscrise nu se află, iar întru unele se află. Deci de are chip muierea ce a născut pe prunc, se cade a se păzi rânduiala aceasta. Iar de nu are chip a găsi pe alta să-l aplece, se iartă și însăși maica, măcar necurată fiind, a apleca pe prunc, precum zice Petru hartofilaxul. În răspunsul 20 foaia 1003 în tomul al 2-lea al practicalelor. "

Last edited by Laura19; 31.12.2012 at 20:19:39.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 31.12.2012, 20:37:19
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca tot m-am uitat peste Pidalion, am citit si canoanele (nu indrumari sau sfaturi) despre femeia in perioada lunara. Redau.

SFÂNTUL DIONISIE AL ALEXANDRIEI

CANONUL 2

Iar pentru muierile cele ce au rânduri, de s-ar cuveni ele așa aflându-se să intre în Biserica lui Dumnezeu, socotesc că și a întreba este de prisos. Căci socotesc, că nici ele fiind credincioase, și evlavioase, ar îndrăzni aflându-se așa, ori a se apropia la masa ce sfântă, ori a se atinge de trupul, și de sângele lui Hristos. Că nici ceea ce avea curgerea cea de doisprezece ani s-a atins de El spre vindecare, ci de singure poalele Lui. Că a se ruga oricum ar fi cineva, și a-și aduce aminte de Stăpânul cum s-ar afla, și a se ruga să dobândească ajutor, este lucru neprihănit. Iar la sfintele sfinților, cel ce nu-i cu totul curat și cu sufletul, și cu trupul, se va opri de a se apropia.

TÂLCUIRE
Întrebat fiind sfântul și pentru aceasta, de se cade, adică muierile fiind în curgerea cea după luni, a intra în Biserica lui Dumnezeu? Nu găsește de cuviință.[1]

[1] Fiindcă unii pun înainte și zic, că acestea sunt pândiri (observații) iudaicești, și că legea darului nu pedepsește greșalele cele firești, răspundem: 1. Că pricina aceasta se înțelege că o ar fi luat sfințitul părinte din așezământul Sfinților Apostoli, unde se zice, că muierile cele ce sunt întru curgerea sângelui, se socotesc pe sineși necurate; și că în zilele curgerii lor, sunt spurcate, și lipsite de darul Preasfântului Duh. Pentru aceea nici a se ruga voiau, nici carte dumnezeiască a citi, încă nici a asculta. Pentru aceea ca să surpe acest prepus, au zis acolo multe Apostolii, între care și acestea: „Că de socotești o muiere, că în cele șapte zile când te afli întru curgerea sângelui, că ești spurcată și lipsită de darul Sfântului Duh, apoi de năprasnă săvârșindu-te, și lipsită fiind de Sfântul Duh, și că te vei duce lipsită de nădejdea cea către Dumnezeu”. Și iarăși: „Deci tu, o muiere, precum zici, dacă te afli în zilele curgerii sângelui lipsită de Sfântul Duh, de cel necurat te-ai umplut. Că nerugându-te, nici citind, și nevrând pe necuratul îl vei chema (cartea 6 cap 26 din apostoleștile așezământuri). Pentru aceasta, depărtează-te de zadarnicile cuvinte, o muiere, și să fii aducându-ți aminte totdeauna de Dumnezeu, care te-a zidit pe tine, și roagă-te lui și celelalte”; vezi dar că dumnezeieștii Apostoli iartă unor muieri ca acesta numai a se ruga, și a-și aduce aminte de Dumnezeu, precum acestea amândouă anume le cuprinde și canonul acesta, al Sfântului Dionisie. Fără a le ierta însă și a se împărtăși, sau a intra în Biserici.
***
SFÂNTUL TIMOTEI AL ALEXANDRIEI

ÎNTREBAREA 7
Dacă o muiere va ști că are cele obișnuite muierilor, datoare este a se apropia la Taine în ziua aceea sau nu?

RĂSPUNS
Nu este datoare până se va curăți.

TÂLCUIRE
Și la aceasta răspunde Sfântul că nu se cuvine a se împărtăși cu Sfintele Taine mai înainte de a se curăți.
***
Reply With Quote
  #520  
Vechi 03.01.2013, 19:35:50
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ceva documente

Fara indoiala, pr. Floca este cel mai mare canonist roman.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15