Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2011, 18:34:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasa Anca, ca toti te "citesc"...intr-o clipa, si psihologii si psihiatrii, si...tigancile, astrolog-ioacele(nu0i greu! mai ales cind iti trec prin fata sute poate mii de figuri si fetze)...de aceea au si asa mare succes si priza la public/politicieni, nu-i nici o diferenta. Nu vezi ca si-ai facut si show-uri la televizor. Deci competitia este colosala. Este o lupta apriga intre cine-i mai "impresionant" si versat sa-ti ia banii.
Scuze, Andrei, dar am impresia ca nu ai intalnit duhovnic bun in viata ta, de vorbesti asa, comparandu-l pe acesta cu tigancile! Mare e Gradina Ta, Doamne!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.02.2011, 19:01:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Depinde acum, nu știu exact câți dau acest examen, dacă sunt prea mulți, episcopul n-are timp să-i cunoască pe toți, ca să poată ia o decizie bună.
Cu timp si fara timp... ramane timp... de poze...

Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.02.2011, 19:50:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu cred ca pregatirea si examenul de duhovnicie ar trebui facuta inainte ca tanarul/sau mai putin tanarul sa devina preot, poate in facultate. In mod normal, cand un barbat este sfintit preot, el este sfintit preot 100%, nu numai preot care sa poata sluji Sf. Liturghie, dar care sa nu poata asculta o spovedanie. Parca asa stiam eu, ca harul de a ierta pacatele este dat preotilor in general, si nu numai preotilor care au trecut un examen si li s-a citit o rugaciune de catre episcop.

Pe de alta parte, orice studiu si orice pagina citita in plus nu poate sa fie decat un lucru bun pentru un preot. Dar bine ar fi sa fie inainte de hirotonie.

Cat despre poza -- ia cam cinci minute, nu cred ca se merita comentariul putin zeflemitor de mai sus...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.02.2011, 20:44:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cu timp si fara timp... ramane timp... de poze...

Ce biserica o fi asta?
Imi plac culorile dar tematica frescei din stinga este cel putin ciudata. Ce cauta iobagul acela cu palosul in mina linga sfinti?...oare sunt mici aluzii la ce se poate intimpla daca indraznesti sa nu faci ascultare?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.02.2011, 23:08:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Scuze, Andrei, dar am impresia ca nu ai intalnit duhovnic bun in viata ta, de vorbesti asa, comparandu-l pe acesta cu tigancile! Mare e Gradina Ta, Doamne!
Eu am vazut parti bune ale tigancilor, dar si rele la fel cum am vazut si parti bune ale duhovnicilor dar si pe cele rele.

Observi semnul de egalitate intre acestia?

Stiu Miha-Anca ca te-am mai intrebat. Tu de unde stii ca tiganca-i este mai prejos decit un duhovnic? Esti cumva in posesia unor puteri supraomenesti(vezi prin oameni?) de poti vedea cine-i pacatos si cine-i drept?..sau poate esti trimisa lui Dumnezeu pe pamint si nu stim noi?(nu ai fi singura...)
Ai baga tu mina-n foc pentru cineva pe care nu-l cunosti cu adevarat?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.02.2011, 08:40:48
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit chemarea

Nu toti preotii au chemare ca sa zicem drept se mai gandesc si la castig cand aleg preotia ca o meserie banoasa.Si e o problema ca nu stiu cine poate sa verifice corect daca au in realitate chemarea asta catre Cele Sfinte.Dumnezeu ii vede si Il lasam pe el sa ii judece numai ca astia fac rau ca indeparteaza credinciosi mai slabi care se scarbesc cand ii vad asa farisei.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.02.2011, 09:46:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Depinde acum, nu știu exact câți dau acest examen, dacă sunt prea mulți, episcopul n-are timp să-i cunoască pe toți, ca să poată ia o decizie bună. Dacă sunt mai puțini, atunci e mai ine cum spui tu.
Episcopul e OBLIGAT să-i cunoască pe toți, cu atât mai mult cu cât, astăzi, cele mai multe eparhii sunt organizate pe județe. Ce preot paroh este acela care nu-și cunoaște fiecare enoriaș? Ce episcop este acela care nu-și cunoaște preoții sau nu are intenția să-i cunoască cu adevărat pe cei care sunt candidați la preoție? Dacă nu-i cunoaște și nu vrea, vai de el, e orice altceva dar episcop nu. Fiecare vom răspunde...

Care-i rostul unui episcop? Oare, una dintre misiunile sale importante nu este aceea de a supraveghea activitatea clericilor din subordine și a lua poziție când aceștia "o iau pe de lături"? E adevărat că această misiune tinde să fie acoperită de o oareșcare independență a preoților, chiar față de doctrinele Ortodoxiei, vezi cazul lui Pomohaci. Iar Ardealul este plin de clerici (preoți și am înțeles că și un episcop în exercițiu) ortodocși care pactizează cu duhul neoprotestant al ostașilor Domnului. Vai lor.

Dezbinările care au astăzi loc în biserică nu sunt oare rezultatul masteratelor și doctoratelor, studiilor "detaliate" și "cunoscătoare" ale teologilor în Scripturi și alte cele teologicești? Rezultatelor studiilor și parastudiilor fără nici un folos duhovnicesc. Oameni care studiază teologia fără a fi credincioși? Puteți să credeți că sunt o sumedenie de studenți la teologie care cunosc mai multe despre teologia icoanei decât participarea la Sf. Liturghie? Sunt teologi și absolvenți de teologie atei?

Oameni hirotoniți preoți dar fără harul duhovniciei! Cum așa? Poate fi oare despărțită preoția de duhovnicie? Fă-l atunci diacon, lasă preoția celor mai înduhovniciți. Și examene scrise pentru asta? Fraților, eu, personal, când mă duc la duhovnic nu vreau să întâlnesc un preot tobă de carte. Pentru că ăștia care au impresia că le știu pe toate sunt de obicei căldicei în credință. Și de atâta studiu nu mai au vreme să se roage pentru ei și pentru credincioși.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.02.2011, 22:01:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu am vazut parti bune ale tigancilor, dar si rele la fel cum am vazut si parti bune ale duhovnicilor dar si pe cele rele.

Observi semnul de egalitate intre acestia?

Stiu Miha-Anca ca te-am mai intrebat. Tu de unde stii ca tiganca-i este mai prejos decit un duhovnic? Esti cumva in posesia unor puteri supraomenesti(vezi prin oameni?) de poti vedea cine-i pacatos si cine-i drept?..sau poate esti trimisa lui Dumnezeu pe pamint si nu stim noi?(nu ai fi singura...)
Ai baga tu mina-n foc pentru cineva pe care nu-l cunosti cu adevarat?
As râde, daca raspunsul tau nu ar fi de-adreptul grotesc!
Vezi ca la tine, din greseala presupun, scrie ca esti ortodox...

Last edited by Miha-anca; 12.02.2011 at 22:04:31.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.02.2011, 22:25:28
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Clericii Bisericii Ortodoxe Ruse, care nu au studii teologice au fost obligați în reg

Soborul Arhieresc care și-a încheiat activitatea zilele trecute a găsit absolut necesară ridicarea nivelului studiilor pentru viitorii slujitori ai Altarului.

După cum ne informează Serviciul de Presă al Soborului, arhiereii au recunoscut că rămân neîndeplinite deciziile Soboarelor Arhierești din 2000 și din 2004, despre inadmisibilitatea hirotoniei persoanelor fără studii teologice, sau care cel puțin, nu sunt studenți la instituțiile de teologie.

În legătură cu aceasta, Soborul a decis, ca pe viitor, candidații în treapta de diacon vor trebui ca la momentul hirotoniei să absolvească minimum Seminarul de Teologie, sau cel puțin două cursuri ale seminarului, iar candidații la preoție să dețină diploma de absolvire a seminarului sau Facultatea de Teologie.

Studenții de la Secția fără frecvență pot fi ridicați în treapta de diacon, dar nu mai devreme de absolvirea anului III, iar clericii, care în prezent nu au studii teologice, urmează ca în anul 2011, să fie admiși la studii, la secția fără frecvență, pentru a absolvi Seminarul sau Facultatea.

De asemeni, Soborul este de părerea ca a venit timpul implementării unui sistem de verificare a cunoștințelor! De asemeni recunoscut necesitatea instituirii cursurilor de perfecționare, cel puțin a celor care nu au grad științific în domeniul teologiei sau nu predau în instituțiile teologice!

Soborul Arhieresc care și-a încheiat activitatea zilele trecute a găsit absolut necesară ridicarea nivelului studiilor pentru viitorii slujitori ai Altarului.

După cum ne informează Serviciul de Presă al Soborului, arhiereii au recunoscut că rămân neîndeplinite deciziile Soboarelor Arhierești din 2000 și din 2004, despre inadmisibilitatea hirotoniei persoanelor fără studii teologice, sau care cel puțin, nu sunt studenți la instituțiile de teologie.

În legătură cu aceasta, Soborul a decis, ca pe viitor, candidații în treapta de diacon vor trebui ca la momentul hirotoniei să absolvească minimum Seminarul de Teologie, sau cel puțin două cursuri ale seminarului, iar candidații la preoție să dețină diploma de absolvire a seminarului sau Facultatea de Teologie.

Studenții de la Secția fără frecvență pot fi ridicați în treapta de diacon, dar nu mai devreme de absolvirea anului III, iar clericii, care în prezent nu au studii teologice, urmează ca în anul 2011, să fie admiși la studii, la secția fără frecvență, pentru a absolvi Seminarul sau Facultatea.

De asemeni, Soborul este de părerea ca a venit timpul implementării unui sistem de verificare a cunoștințelor! De asemeni recunoscut necesitatea instituirii cursurilor de perfecționare, cel puțin a celor care nu au grad științific în domeniul teologiei sau nu predau în instituțiile teologice!

Soborul Arhieresc care și-a încheiat activitatea zilele trecute a găsit absolut necesară ridicarea nivelului studiilor pentru viitorii slujitori ai Altarului.

După cum ne informează Serviciul de Presă al Soborului, arhiereii au recunoscut că rămân neîndeplinite deciziile Soboarelor Arhierești din 2000 și din 2004, despre inadmisibilitatea hirotoniei persoanelor fără studii teologice, sau care cel puțin, nu sunt studenți la instituțiile de teologie.

În legătură cu aceasta, Soborul a decis, ca pe viitor, candidații în treapta de diacon vor trebui ca la momentul hirotoniei să absolvească minimum Seminarul de Teologie, sau cel puțin două cursuri ale seminarului, iar candidații la preoție să dețină diploma de absolvire a seminarului sau Facultatea de Teologie.

Studenții de la Secția fără frecvență pot fi ridicați în treapta de diacon, dar nu mai devreme de absolvirea anului III, iar clericii, care în prezent nu au studii teologice, urmează ca în anul 2011, să fie admiși la studii, la secția fără frecvență, pentru a absolvi Seminarul sau Facultatea.

De asemeni, Soborul este de părerea ca a venit timpul implementării unui sistem de verificare a cunoștințelor! De asemeni recunoscut necesitatea instituirii cursurilor de perfecționare, cel puțin a celor care nu au grad științific în domeniul teologiei sau nu predau în instituțiile teologice!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duhovnic, duhovnicie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 23:41:47
rugaciune pentru examen AngelSmile Rugaciuni 11 06.05.2009 16:10:01
subiecte examen capacitate preoteasca 2008 mmaria Generalitati 3 01.03.2008 20:42:25
limitele sfaturilor preotesti in duhovnicie blueinsinuate Preotul 30 11.06.2007 18:41:29
examen Cain Intamplari adevarate 2 03.08.2006 12:17:24